Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Tipy z Internetu
Konečně rovnoprávnost!
Melisa
23. ledna 2001, 00.00 | Probuzení z virové nudy. Melissa objevena v Mac dokumentu – hrozí nám škody a infekce? Už nejen uživatelé Windows budou panikařit při sledování televizních zpráv!
Hned na úvod by asi bylo vhodné přiznat, že pokud jde o Mac specifické viry, jsem trošku zaujatý - mám silný sklon k jejich bagatelizaci a podceňování.
Asi je to dáno tím, že ani nedokáži říct, kdy jsem se s nějakým virem naposledy setkal. Před pár lety jsem měl pár souborů infikováno čímsi, co antivirový program označil za virus MBDF A/B.
Přestože ho třeba databáze McAfee označuje za paměťový rezidentní vir s velkým nebezpečím ztráty dat, těžko dnes říci, zda právě on to byl, kdo systém shazoval (k žádné ztrátě dat ovšem nedošlo). Po nastartování z uzamčeného disku jsem ho poměrně snadno ze zasažených souborů odstranil.
Od té doby jsem se v reálu s virem nesetkal, ani u sebe, ani zprostředkovaně. Příliš mnoho vzruchu není k vidění ani na Internetu, kromě pravidelně aktualizovaných definičních souborů antivirových aplikací, resp. nových verzí těchto balíků. Nechci samozřejmě tvrdit, že jejich autoři tu vytvářejí nějakou virtuální realitu, seznamy virů nejsou nejkratší, a už vůbec bych nechtěl nic zakřiknout. To, že "chytitelných" virů pro Maca i možností, jak by mohly systém infikovat, je výrazně méně, než je v kraji a na jiných počítačích zvykem, je rozhodně jedna z nepopiratelných výhod Mac OS.
O to větší rozruch proto vyvolala zpráva kterou souběžně potvrzují jak McAfee (http://vil.mcafee.com/dispVirus.asp?virus_k=10132), tak Symantec (http://service1.symantec.com/sarc/sarc.nsf/html/W97M.Melissa.W.html), totiž že se v Mac dokumentu objevil virus Melissa. Co to znamená, máme shánět update či nějak jinak výrazněji panikařit?
Těžko říci, ale spíš ne. Melissa, či přesněji řečeno její různé varianty, je makro virus. To znamená, že virus je naprogramován jako makro (ve Visual Basicu) do dokumentu pro některý z programů MS Office (Word, Excel), a který využívá neblahé vlastnosti těchto aplikací - po spuštění se makrovirus nejen aktivuje, ale i "vkopíruje" do šablony a tak infikuje další, i nově založené dokumenty. Že vám přišla Melissa, poznáte podle subjektu mailu: "Important Message From (vaše jméno)," doprovázeného nejčastěji textem "Here is the document you asked for .. don't show anyone else ;-)" v těle mailu. Zpráva obsahuje přílohu (nejčastěji Anniv.DOC). Tady jsme to trochu nasimulovali.
Podle verze se Melissa buď jen množí (zasíláním na adresy v adresáři), nebo i škodí. A tady zatím není příliš jasné, zda a jak nově objevená varianta funguje. Na PC se Melissa množí rozesíláním na adresy v adresáři a infekcí nových a souběžně otevřených dokumentů. Podle verze může poškodit dokument vložením vlastní části textu, dále se uvádí přetížení systému, pád mail serveru a možnost odeslání "citlivých" informací.
Jasné zatím je, že varianta Melissy byla údajně objevena v příloze dokumentu pro Office 2001 for Mac, a podle McAfee je kompatibilní i s dokumenty Mac Office 98 (není příliš agresivní, zato celkem množivá).
Ke svému rozmnožování ale na PC využívá modifikací registrů, a ty zde k dispozici nemá. Aniž bychom znali popis chování viru, myslím, že šablony by infikovat mohl - vycházím z toho, jak nesnadné je zbavit se stop po vlastním experimentování s programováním maker. U rozmnožování automatickým rozesíláním bych váhal (navzdory tomu, že MS Outlook pro Mac někteří používají), ještě víc skeptický jsem k možnosti způsobení škod na počítači.
To ale neznamená, že vir je pro Mac prokazatelně neškodný, nebo že nemůžeme způsobit průšvih kolegům na PC, kterým neopatrností infekci rozešleme. Proto, i když se většina z nás asi s takto infikovaným mailem nesetká, uvedený popis subjektu si zapamatujte a dodržujte obecné pravidlo - s přílohami mailů zacházíme vždy obezřetně, neotvíráme vše, co nám přijde pod ruku, zejména, když příloha disponuje podezřelou, neobvyklou koncovkou.