Macworld 2006: Vzpomínky na Ameriku - Apple a Cupertino - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Výstavy

Macworld 2006: Vzpomínky na Ameriku - Apple a Cupertino

25. ledna 2006, 00.00 | Návštěva Macworldu není jen o putování po výstavní ploše, prohlížení nových produktů a možnosti poklábosit s lidmi, pro které je Apple trochu více než jen americká firma. San Francisko a především okolí nabízí řadu možností spatřit více. Třeba navštívit sídlo společnosti Apple sídlící v Cupertinu na adrese Infinite Loop 1.

Za podporu on-line zpravodajství z veletrhů CES a Macworld 2006 děkujeme našim partnerům:

Apple   DTPObchod
Fomei   MacZone

Apple Store v San Francisku

Asi nikoho nepřekvapí, že Apple sídlí přímo v křemíkovém údolí, respektive v Silicon Valley, které je známé nejenom neuvěřitelnou koncentrací počítačových firem na metr čtvereční, vysokými nájmy za pozemky a tím, že se de facto o žádné údolí nejedná (je to doopravdy jenom placka), ale především je Silicon Valley spojené se začátkem IT éry a s nástupem osobních počítačů na této planetě. Cupertino jsem měl možnost navštívit již potřetí. Dvakrát minulý rok a jednou letos a pořídit si v obchodu Applu v Infinite Loop drobnou radost v podobě trička či přívěsku na klíče je v podstatě povinností.. alespoň pro Mac uživatele.

Apple - jediná cesta?

Aktuální reklama na přechod na Intel

Náš poslední den na v USA začal návštěvou půjčovny aut přímo v San Francisku, automobil je pro cestu do Silicon Valley de facto nutností a řádově se jedná o investici několik desítek dolarů na den v závislosti na konkrétní půjčovně a jejím vytížení. Po klasické instruktáži, že není vhodné jezdit po dálnicích rychleji, než je povoleno (pokud nechcete mít co do činění s lokálními policisty), jsme se s Honzou Březinou vydali směrem na jih, do Cupertina (cca 60 mil od San Franciska). Bohužel hned v úvodu naší cesty došlo k menšímu nedorozumění a mapy zůstaly v hotelovém pokoji, a tak jsme prvních cca 50 mil směrem na San Jose cestovali pouze po paměti, což není zas takový problém vzhledem k ukazatelům na dálnici, horší je se zorientovat přímo v Silicon Valley. Ale kde jinde než v křemíkovém údolí narazit na volný přístup na internet přes Wi-Fi, a tak nás následně zachránila skvělá služba Google Maps, která dokáže opravdu bezpečně navést i dva Evropany bez mapy přímo k budově Applu.

Snímky z Company Storu v Cupertinu





Cupertino je město, nebo spíše městská část, která ještě v první polovině minulého století byla spojována spíše s vínem, než počítači. Vinná réva a ranče jsou dávno pryč, zájem o tuto oblast začal růst až po otevření vysoké školy De Anza College (pojmenovaná podle španělského mořeplavce), kterou také navštěvoval Steven Wozniak, spoluzakladatel Apple. Ta kolem sebe začala shlukovat mozky ala Steve Wozniak, kteří následně v této oblasti zůstávají a zakládají zde firmy, jako je třeba Apple Computer Inc, jež sídlí pár metrů od De Anza Boulevard. Apple byla jedna z prvních firem, která se v Cupertinu usídlila. Mimochodem, Apple sídlí nedaleko střední školy, kterou navštěvoval v mládí Steve Jobs. Celé oblasti dodává charakter i nepříliš vzdálená (tedy několik mil) Standfordova univerzita a severněji pak Berkeley - kde hledat jinde počítačové mozky než v takovémto prostředí?

Ale zpět do současnosti, nalézt hlavní budovu Applu nám po pomocí Googlu nečinilo nejmenší problémy a měli jsme tak možnost opět stanout před hlavní budovou společnosti, jejíž produkty nás nutí k psaní :-). Centrála Applu je přímo na adrese Infinite Loop 1, ale v okolí lze nalézt další budovy, které Applu patří, ale nejsou již přímo na v ulici (nebo spíše smyčce) Infinite Loop. Apple již bohužel nedělá zájezdy pro novináře, které probíhaly dříve - bylo možné vidět budovu zevnitř a navštívit Campus, jídelnu a podobně. Pokud se nyní zastavíte na recepci, že byste se rádi podívali po firmě, zcela logicky budete mít smůlu.. zvlášť když se prořeknete, že patříte do kategorie novinář - tedy "nežádoucí". Zatímco jiné společnosti, ať už na CESu či na Macworldu přeci jenom s novináři zacházejí rozumným způsobem - tzn. snaží se jim dodat maximum informací a předvést produkty, zaměstnanec Applu, když vidí člověka s nápisem 'Media', tak se pokřižuje a raději mlčí, než aby prozradil jakékoliv informace. Teď trochu přeháním, ale přístup Applu k novinářům je o dost chladnější, než bývá v této oblasti zvykem.

Infinite Loop 1 - hlavní budova Applu




Přesto že se do budovy nedostanete (pokud nemáte kamaráda uvnitř), když už do Cupertina zajedete, určitě si uděláte pár fotek před hlavním vstupem. Navíc máte ještě šanci utratit pár dolarů v místním obchodě. Jedná se o tzv. The Company Store, čili klasický obchod, který (pokud se nepletu) nezískal statut Apple Store. Od ostatních obchodů se liší zásadním způsobem. Je to jediný obchod Applu, kde je možné pořídit klasické dárkové a upomínkové předměty s logem společnosti - na výběr je z několika druhů triček, bund, mikin, dětských dupaček (s nápisem mini ala iPod mini), hrníčků, klíčenek, tužek, per a podobně. Vše, co byste u jiných společností dostali zadarmo jako reklamní dárek, Apple prodává pouze v Cupertinu za nemalé peníze. A i když je obchod daleko od turistických center, nemáte problém zde potkat turisty, jak zvažují, zda si koupit čepici nebo tričko s nakousnutým jablíčkem. I o tom je společnost Apple.

I když se nám nepodařilo ani jednou dostat do hlavní budovy Applu, naděje umírá jako poslední, snad Apple obnoví možnost návštěvy hlavní budovy společnosti a na jednom z příštích Macworldů si dáme k obědu pořádnou Apple-šlichtu přímo v Apple kantýně. Snad se na tomto místě dozvíme více od Lubora Přikryla, který měl možnost jako vývojář Campus a prostory Infininte Loop 1 navštívit.

Po návštěvě Applu jsme měli ještě dost času na prohlídku Silicon Valley, a tak jsme se vydali na sever k dalšímu molochovi - Google. Až po návštěvě jiné IT si člověk uvědomí, že Apple je jedna z mála firem, která má vlastní obchod s upomínkovými předměty. Právě firma jako Google, kolem které je v posledních letech dostatečně rušno, nic takového nenabízí a při snaze vysvětlit hlídačce u vstupu, že chci tričko s logem Googlu, jsem se dočkal jen nechápavých pohledů.

Apple Store v Palo Altu



Poslední den na Macworldu jsme uzavřeli stylově - náhodou jsme narazili na Apple Store v Palo Altu (město západně od Cupertina, mimochodem velice luxusní místo k bydlení) a mohli jsme si připsat další čárku v počtu navštívených Apple Storů. Zatím jich moc není (cifra 135 se jeví jako nereálná - tolik má v současnosti Apple obchodů po celém světě), ale každý zářez dobrý. Obrázky z tohoto dne i z předchozích návštěv Cupertina můžete vidět okolo. Ještě v USA jsme si všimli jednoho menšího problému - příští rok probíhají veletrhy CES v Las Vegas a Macworld v San Francisku ve stejný termín. Zatímco do současné doby bylo nepsaným pravidlem, že nejdříve je CES a týden na to Macworld, příští rok tomu bude jinak (pokud ještě nedojde ke změně). Pokud se opravdu obě výstavy budou překrývat, obávám se, že řada novinářů bude v San Francisku jenom na skok z CESu, aby viděla úvodní řeč Steva Jobse a pak se vrátí do centra spotřební elektroniky - na CES. A to by byla škoda. Macworld sice není výstava, která dokáže CESu konkurovat - mám na mysli rozlohou, počtem návštěvníků či množstvím vystavovatelů, ale nové produkty Applu a samotná Keynote Steva Jobse jsou velkými taháky a především dohadování se v předvečer Stevova vystoupení s lokálními novináři o tom, co uvede, patří k místnímu folklóru. A bylo by škoda o tuto tradici přijít.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: