LiveType: titulky bez kompromisů (dokud nenarazíme na nabodeníčka) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zábava

LiveType: titulky bez kompromisů (dokud nenarazíme na nabodeníčka)

24. října 2005, 00.00 | Final Cut není sám – a to ani v případě, že si jej koupíme samostatně, nikoli v rámci Studia: k dispozici "zdarma" (tedy v celkové ceně) dostaneme několik dalších podpůrných aplikací. První z takových aplikací, na něž se podíváme blíže, je aplikace LiveType.

Před časem jsme uvedli článek, v němž jsme se trochu blíž podívali na novinky a služby, jež přináší nová verse střihového systému Final Cut Pro, jež je součástí profesionálního balíku Final Cut Studio pro zpracování videa. Final Cut však není sám – a to ani v případě, že si jej koupíme samostatně, nikoli v rámci Studia: k dispozici "zdarma" (tedy v celkové ceně) dostaneme několik dalších podpůrných aplikací.

Říkáme-li totiž, že balík Final Cut Studio obsahuje "čtveřici aplikací" – konkrétně tedy Final Cut Pro, Soundtrack Pro, Motion a DVD Studio Pro – není to tak docela přesné. To jsou totiž jen hlavní aplikace, ty, jež lze koupit také samostatně; balík ale kromě nich obsahuje několik doplňkových, pomocných aplikací, jež byly vždy tradičně distribuovány spolu s výše uvedenými hlavními aplikacemi. Kromě čtveřice hlavních aplikací, jež jsme vyjmenovali před chvilkou, jsou součástí softwarového balíku také čtyři aplikace pomocné:

  • LiveType: specializovaná aplikace pro tvorbu dynamických titulků ze speciálních animovaných písem;
  • Cinema Tools: databáze, spravující vazby mezi klasickým filmem a odpovídajícími videoklipy;
  • Compressor: velmi bohaté a pohodlné služby pro dávkové transkódování videa mezi nejrůznějšími formáty;
  • Qmaster: podpora distribuovaného renderování v počítačové síti.

Samozřejmě, základní možnosti, odpovídající velmi zhruba službám těchto dodatečných aplikací, nabízí už samotný střihový systém Final Cut Pro či ostatní hlavní aplikace Studia; doplňkové aplikace však jdou ve svých možnostech mnohem dál a nabízejí služby a možnosti daleko přesahující to, čeho můžeme docílit v samotném střihovém programu. My jsme si již základní informace o těchto aplikacích – spolu s aplikací Soundtrack, tehdy ještě nemající samostatné postavení ani přídomek Pro – řekli před bezmála dvěma roky; pojďme se dnes podívat, co je v nich nového.

Co je tedy LiveType?

Jen si rychle zopakujme ta nejzákladnější fakta (podrobnější popis lze najít v odkazovaném článku): LiveType je v podstatě standardní střihový program, podporující práci s "klipy" v různých "stopách" podobně, jako samotný Final Cut; aplikace LiveType však je specializována na sestavování klipů, jež representují textové titulky, využívající přebohatou paletu efektů a triků. Pro větší bohatství možností dokonce aplikace LiveType využívá vlastní formát animovaných písem, tzv. LiveFonts: tato písma nabízejí náročné efekty, jež by nebylo možné jednoduše přidat ke standardním statickým písmům — dobrým příkladem může být třeba pár rukou, který písmenka vytvaruje z modelářské hlíny nebo písmena, která k nám kráčejí na vlastních nohou.

Speciální písma jsou žel jen "cesky"

Bohužel, zde narazíme na klasický problém, na který nám zadělal Mistr Jan s jeho nabodeníčky: ačkoli samozřejmě aplikace LiveType – stejně jako všechny moderní aplikace, psané pro Mac OS X – nativně využívá Unicode a tedy pro ni čeština jako taková není žádný problém, speciální animovaná písma prostě znaky s českými diakritickými znaménky neobsahují. Chceme-li tedy sestavovat titulky s využitím animovaných písem, musíme se zkrátka českým znakům vyhýbat.

Pokud to není možné, musíme vystačit se standardními neanimovanými písmy, jež "rozhýbáme" podle potřeby pomocí efektů; těch nabízí aplikace LiveType skutečně velmi bohatou paletu, zahrnují snad všechny možné a nemožné kombinace typu "písmena přiletí jedno po druhém shora a ještě chvilku v řádku poskakují, než se srovnají do zákrytu" či "písmena se pohybují po určené křivce", a lze je bez problémů aplikovat na libovolné písmo.

Některé efekty jsou přístupné i tak

Z animovaných písem můžeme využít jen překryvná: některá z animovaných písem jsou totiž přímo určena k tomu, aby překryla text v "normálním" písmu, a dynamicky jej pak zakrývala a opět odhalovala – tak tomu je třeba u dolního titulku na obrázku, "S češtinou jsou potíže", který jsme v LiveType "zakouřili":

V těchto případech si můžeme obvykle dovolit použít dynamické překryvné písmo s tím, že prostě v jeho titulku nahradíme znaky s diakritikou odpovídajícími znaky bez diakritických znamének (tak v našem "kouřovém" titulku na obrázku je ve skutečnosti text "S cestinou jsou potize").

Mimochodem – aplikace LiveType nabízí podporu pro definování vlastních animovaných písem, takže pokud bychom si s tím chtěli dát hodně práce, mohli bychom si animovaná písma s českými znaky vytvořit sami.

LiveType ovšem podporuje i řadu dalších objektů, nejen text: v jeho vlastní knihovně je předlouhá řada efektů, pozadí a dalších grafických prvků (ostatně také instalace LiveType právě vzhledem k této přebohaté knihovně vyžaduje na disku takřka 10 GB volného místa). Kromě toho můžeme do LiveType importovat vlastní média; obsahují-li standardní značky, vytvořené např. ve Final Cutu, aplikace LiveType značky zobrazí a umožní tak snadno synchronizovat titulky s videem. Jistě, je to v zásadě zbytečné (neboť pozadí bychom samozřejmě mohli doplnit ve střihové aplikaci Final Cut), ale usnadňuje to udržet vzájemnou vazbu mezi dynamickým textem a pozadím v samostatném projektu LiveType. To je zvláště šikovné pokud jeden a týž projekt LiveType použijeme v sestřihu na více místech.

Jak to tedy vypadá s těmi novinkami?

Doplňkové aplikace v balíku Final Cut Studio nejsou tak nabity novinkami, jako aplikace hlavní; přesto však firma Apple ani u nich nezaspala a doplnila řadu nových možností a služeb. Současná verse aplikace LiveType 2.0, na rozdíl od prvého release, o němž jsme se bavili počátkem loňského roku, nabízí kupříkladu

  • podporu videa ve vysokém rozlišení; všechny aplikace Apple pro práci s videem nyní standardně HD podporují, a LiveType ovšem není výjimkou;
  • více dynamických písem LiveFont, více standardních objektů a textur pozadí, a řadu předpřipravených vzorů projektů, z nichž některé jsou speciálně uzpůsobeny pro nový standard HD;
  • řadu nových efektů, zahrnujících kupříkladu "výherní automat" – písmena se objeví v blocích, odpovídajících okénkům výherních automatů, a protočí se ke správným – "obracené karty", písmena, jež "narostou" z javorových listů, písmena, jež "připochodují" po vlastních nohách (ta vidíte na minulém obrázku na horním titulku "Ahoj"), a mnoho dalších;
  • možnost vytvářet vlastní "LiveFonty" na základě vektorových popisů písmen ve formátech PDF nebo EPS. "LiveFonty" také nyní mohou být založeny na Unicode, takže podpora libovolných národních znaků není problém (žel, jak jsme uvedli výše, standardní "LiveFonty" od Apple ji přesto pro české znaky neobsahují);
  • řadu drobných vylepšení v grafickém uživatelském rozhraní aplikace, mezi něž patří kupříkladu možnost měnit velikost více oken zároveň jediným tažením myší (to je standardní služba v obecném GUI profesionálních aplikací Apple), nebo třeba zobrazení renderovaných klipů v "timeline".

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: