Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zábava
Ostatní možnosti QuickTime
9. srpna 2006, 00.00 | Dnes si stručně ukážeme to, co zbývá: názvy kapitol a "sprites", umožňující sestavit v kontejneru QuickTime obecnou nabídku, srovnatelnou s dynamickou nabídkou DVDisku.
Se základním přehledem možností kontejneru QuickTime jsme se seznámili ve čtvrtém dílu našeho seriálu; v pátém jsme se podívali podrobněji na využití (a hlavně vytváření) titulkových streamů, minule jsme se věnovali zvukovému doprovodu – zvláště trikům, umožňujícím sestavení vícekanálového zvuku – a dnes si stručně ukážeme to, co zbývá: názvy kapitol a "sprites", umožňující sestavit v kontejneru QuickTime obecnou nabídku, srovnatelnou s dynamickou nabídkou DVDisku. Stručně proto, že názvy kapitol jsou velmi jednoduché – a podpora dynamických prvků QuickTime je naopak příliš složitá, než abychom se zde pouštěli do zvláštních podrobností: to je téma vhodné pro programátory.
Označení kapitol
Kontejnery QuickTime nám umožňují velmi jednoduchým a pohodlným způsobem doplnit označení začátků "kapitol" (na DVD se obvykle užívá pojmu "chapters"). Nic není snazšího:
- nejprve sestavíme "titulky", odpovídající jednotlivým kapitolám – tedy zcela standardní textový stream, jenž obsahuje tolik položek, kolik "kapitol" celý film má, a jehož jednotlivé položky jsou vázány na časové body, odpovídající začátkům kapitol. To již umíme; můžeme to udělat ručně (v tomto speciálním případě je to velmi snadné, s použitím postupu, jejž jsme si popsali v odstavci "Co to je textový stream?" předminulého dílu), nebo k tomu můžeme užít služeb nějaké specializované aplikace; o tom se zmíníme níže;
- tento textový stream standardním způsobem vložíme do kontejneru QuickTime; vypneme jej však, takže se nebude zobrazovat;
- nyní zvolíme stream, jehož kapitoly chceme specifikovat – nejspíše to bude video; pokud bychom ale chtěli mít odlišné kapitoly v různých jazykových versích, stejně dobře by to mohl být některý ze zvukových streamů – a textový stream z minulého bodu mu přiřadíme prostřednictvím služeb QuickTime Pro, určením streamu v nabídce "Chapters" v rámci skupiny "Other Settings", jak ilustruje následující obrázek:
Mimochodem, povšimněme si na obrázku také přepínače "Preload This Track": pro video stream jej samozřejmě ponecháme vypnutý; pro samotný titulkový stream (v minulém příkladu jde o stream nazvaný "Chapters", jejž vidíme v seznamu nad videostreamem) však je zapotřebí jej zapnout.
Kontejner, obsahující takto uložené značky kapitol, je standardním způsobem nabídne při přehrávání v aplikaci QuickTime Player (nebo samozřejmě i v jakékoli jiné aplikaci, jež podporuje korektně standard QuickTime).
Kde značky kapitol získat?
Nejjednodušší je samozřejmě převzít vstupní body jednotlivých kapitol z DVD: jejich názvy prostě opíšeme z doprovodného letáku, a vstupní body... inu, můžeme je prostě zjistit tak, že spustíme aplikaci DVD Player, DVDisk v ní spustíme, budeme procházet kapitolu po kapitole, a dobře si povšimneme jejich vstupních časů v informačním panelu.
To je ovšem poměrně nepohodlné; zde nám může ušetřit nějaký čas aplikace Metadata Hootenanny, jež je volně k dispozici na Webu. Ta nabízí předlouhou řadu služeb, mezi nimiž je i
- získání názvů kapitol pro dané DVD z Webu;
- načtení vstupních bodů kapitol přímo z namontovaného DVD.
(Zajímalo by vás, proč názvy kapitol nelze načíst také z namontovaného DVDisku? To je prosté: proto, že tam nejsou vůbec uloženy.)
My se této aplikaci budeme věnovat ještě podrobněji v blízké budoucnosti, neboť nabízí skutečně hodně šikovných možností; prozatím se zmíníme jen o tom, že jak je Metadata Hootenanny nabitá nejrůznějšími službami, tak je nespolehlivá; načíst názvy kapitol z Internetu se mi jejím prostřednictvím nepodařilo ani jednou jedinkrát, získání vstupních bodů kapitol funguje o něco spolehlivěji.
Nabídky a sprites
Kontejner QuickTime nabízí přebohatou paletu možností; mezi nimi je kromě jiného také sada služeb, jež umožňují sestavit plnohodnotné "menu", prostřednictvím jehož "tlačítek" můžeme přehrávaný film takřka libovolně ovládat.
Pro nás by patrně nejšikovnější byla nabídka jazyků: již jsme si ukázali, že ačkoli kontejner QuickTime obsahuje podporu pro přiřazení jazyků jednotlivým streamům, uživatelské rozhraní pro využití této podpory v aplikaci QuickTime Player je neobyčejně odfláknuté: nejenže nemáme možnost si vybrat odlišný jazyk pro audio a titulky (což je požadavek více než běžný); nadto dokonce QuickTime Player ani nezná češtinu (ačkoli její kód na úrovni kontejneru definován je)...
Špatná zpráva však je, že tyto služby jsou – nakolik je mi známo – k dispozici pouze programátorům; nevím o žádné aplikaci (alespoň ne o žádné, jež by byla k dispozici jako shareware nebo freeware), jež by umožňovala využití těchto služeb běžným uživatelům. Bylo by proto zapotřebí, aby někdo nejprve napsal aplikaci, jež by potřebné jazykové menu vygenerovala; sám jsem se k tomu již několikrát chystal, musím se ale přiznat, že jsem k tomu doposavad nenašel volný čas...
Určitou výjimkou je opět výše zmíněná aplikace Metadata Hootenanny: ta totiž dokáže menu QuickTime, založené na popsaných službách, skutečně automaticky generovat. Bohužel pro nás však nejde o nabídku umožňující zvolit nezávisle jazyk zvukového doprovodu a titulků, ale "jenom" o nabídku, umožňující pohodlný výběr kapitol. I na tuto službu se ale samozřejmě podíváme blíže, až se budeme aplikací Hootenanny zabývat.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Kam patří DVDisky? Na dno skříně!
- Než DVD do skříně uložíme...
- Kódování videa
- Aplikace pro kódování DVD
- Kontejner QuickTime
- Práce s titulky
- Jak na audio?
- Ostatní možnosti QuickTime
- Metadata Hootenanny