Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Začínáme s
Kde je ten PrintScreen?
20. listopadu 2000, 00.00 | Hledáte na svém Macu tlačítko pro otisk obrazovky? Smějí se vám uživatelé PC, že mají o tlačítko víc? Nezoufejte a přečtěte si kompletní návod jak na otisk obrazovky pod MacOS.
Aby Mac neuměl standardně sejmout otisk obrazovky, to by byla jistě ostuda. Samozřejmě, že to umí, jen to pověstné tlačítko budete určitě hledat marně. Nemusíte ho ale PC kamarádům závidět, otisk obrazovky mají totiž v MacOS na starosti tradičně klávesové zkratky - a pro běžné použití toho nenabízejí zase až tak málo. Dnes si je ukážeme, a zítra se podíváme na jeden zajímavý program, který toho se "screenshoty" umí možná víc, než vůbec kdy budete potřebovat.
Systémové funkce pokrývají možnost otisku celé obrazovky, ohraničeného místa na obrazovce a otevřeného okna. Všechny obrázky jsou ukládány na systémový disk v nejběžnějším Mac formátu PICT. Kromě toho je ještě možné, za cenu stisku další klávesy, uložit obrázek jen do schránky.
Nejdříve se podívejme, kde hledat potřebné klávesy. Při pohledu na levou stranu klávesnice je nacházíme vedle mezerníku v tomto pořadí:
- Command (CMD) je "jablko"
- ALT či Option (OPT) je hned vlevo vedle něho
- Control (CTRL) je ještě více doleva, poslední
- Caps Lock je zámek Shiftu (velkých písmen)
Pro sejmutí otisku obrazovky budeme tedy potřebovat následující kombinace kláves (pod čísly rozumíme klávesy v horní řadě, té, která nese mj. české znaky).
CMD + Shift + 3:
provede otisk celé obrazovky.
CMD + Shift + 4:
provede otisk výseče, kterou vyznačíme po zkratce tažením myší se stisknutým tlačítkem (kurzor se změní v zaměřovací křížek). Otisk následuje po uvolnění tlačítka myši.
CMD + Shift + Caps Lock + 4:
otiskne okno, do kterého po zkratce klikneme (místo kurzoru se objeví cosi jako terčík).
Pokud je vše v pořádku a zapnuto, je každý otisk a uložení obrázku na disk doprovázeno zvukem závěrky fotoaparátu. Když se naopak rozhodnete snímání přerušit, můžete ještě před tímto zvukem stisknout klávesu ESC.
Když k tomu všemu (tedy ke snímku celé obrazovky, výseče nebo okna) stisknete navíc ještě klávesu CTRL, budou se snímky ukládat do schránky (clipboardu), místo na disk počítače. To je docela výhodné, pokud můžete mít současně otevřený například Photoshop. Ten (ale nejen on) umí otevřít nový dokument podle rozměru obrázku ve schránce - do nového dokumentu obsah schránky jednoduše vložíte.
Pozor ovšem na to, že sejmuté obrázky mohou mít velmi rozdílné velikosti. Za prvé, záleží na tom, kolik pixelů do snímku zahrneme. Zejména vysoká rozlišení jsou zrádná, často si neuvědomíme, že i snímek menšího výřezu může mít strany o velikosti stovek pixelů.
Za druhé si musíme všímat barevné hloubky, nastavené na monitoru - s počtem barev bude mít snímek zase větší velikost. To je ale faktor, který můžeme měnit jen zřídka.
A nakonec vliv možná nejdůležitější. Velmi totiž záleží na tom, jaký obrázek z desktopu počítače snímáme - jak byl originál členitý a jak barevný. Formát PICT, do kterého operační systém sejmutý screenshot převede, sice umí vnitřně data komprimovat, ale protože jde o kompresi bezztrátovou, domyslíme si známé následky. Tam, kde jsou v sejmutém obrázku větší stejnobarevné plochy, bude snímek celkem malý. Ale bude-li v sejmuté části obrazovky nějaký složitější obrázek (pocházející z otevřené aplikace, nebo umístěný jako tapeta na ploše), může se ze snímku stát opravdový bumbrlíček o velikosti i několika MB. Proto pozor na zapomenuté snímky, mohou zabírat cenné místo na startovacím disku.