Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Začínáme s
Krok za krokem - Spravujeme počítač na dálku přes VNC
15. prosince 2004, 00.00 | Dnes si popíšeme postup, jak můžete v prostředí Mac OS X jednoduše vzdáleně pracovat s počítačem, který se fyzicky nachází v jiné místnosti vaší kanceláře, nebo třeba na druhé půlce zeměkoule. Jedná se o tzv. VNC (Virtual Network Computing) a celé toto řešení "rozeběhneme" za pomoci nástrojů, které si můžete zdarma stáhnout z internetu.
Dnes si popíšeme postup, jak můžete v prostředí Mac OS X jednoduše vzdáleně pracovat s počítačem, který se fyzicky nachází v jiné místnosti vaší kanceláře, nebo třeba na druhé půlce zeměkoule. Jedná se o tzv. VNC (Virtual Network Computing) a celé toto řešení "rozeběhneme" za pomoci nástrojů, které si můžete zdarma stáhnout z internetu.Co je to VNC (Virtual Network Computing)?
Díky VNC se můžete vzdáleně (přes internet) připojit k jinému počítači a pracovat s ním, jako kdybyste u něj seděli - na svém monitoru vidíte totéž, co lze vidět na displeji vzdáleného počítače. Jak je z popisu patrné, jedná se o elegantní řešení, pokud si potřebuje z domova na pracovním počítači přečíst poštu, z dovolené zkontrolovat webovou kameru připojenou u počítače doma (zda nemáte vybílený byt) nebo, když po vás kamarád chce pomoci s nastavením počítače a vysvětlování po telefonu nemá konce. U všech těchto případů stačí mít na počítači, ze kterého se připojujete (klient) spuštěn VNC program (třeba Chicken of the VNC) a na vzdáleném (server) spuštěn VNC server (třeba Share My Desktop). Dále budete potřebovat znát pevnou IP adresu serveru a ve Firewallu mít otevřen port určený pro komunikaci přes VNC (standardně 5900 - 5902). Velkou výhodou VNC je i fakt, že toto řešení je multiplatformní - můžete se připojit z Maca na Windows, nebo z PDA na linux atd. - pokud na danou platformu existuje VNC klient či server, můžete se z ní, či na ní, připojit.
Začínáme
Nejdříve si nastavíme server - čili počítač, ke kterému se budeme připojovat. Stáhněte si program Share My Desktop od Bombich software. Následně si aplikaci přetáhněte do složky Aplikace a spusťte. Objeví se vám hlavní okno programu, které by mělo vypadat podobně, jako na obrázku. Hned v prvním řádku vidíte IP adresu (na obrázku je IP adresa z vnitřní sítě) a pod ní port, přes který bude VNC komunikovat.
Pokud máte zapnutý Firewall, musíte v něm povolit porty 5900-5902. To uděláte tak, že otevřete Předvolby Systému, zvolíte Sdílení (Sharing) a záložku Firewall. Klikněte na Nový (New) a v rolovací nabídce zvolte VNC a volbu potvrďte. Nyní máte otevřený port pro komunikaci přes VNC.
Jestliže máte pevnou IP adresu, můžete směle pokračovat dále a tento odstavec přeskočit. Pokud nikoliv (jste na vnitřní síti), je potřeba požádat administrátora vaší sítě, aby vám nastavil přesměrování portů 5900-5902 na váš počítač (v případě, že se chcete připojovat z venku). Jestliže chcete využívat VNC na vnitřní síti, tak to není potřeba a do políčka adresy zadáte IP adresu vnitřní sítě. Pokud se vám vaše IP adresa při každém připojení k internetu mění, budete potřebovat vždy znát její aktuální hodnotu, z toho důvodu je lepší si u svého providera pevnou IP adresu přikoupit.
Než server spustíme, ještě si projdeme nastavení. V předvolbách si zvolte heslo a ideálně zaškrtněte "Keep password private", aby nebylo v hlavním okně vypsané. Položka "Allow the screen to dim" povoluje počítači ztlumit monitor, což klidně můžeme, ale nesmíme ho nechat usnout, proto nemějte zaškrtnutou volbu "Allow computer to sleep". Kdyby nám počítač usnul, již bychom ho vzdáleně neprobudili a tudíž bychom se k němu nepřipojili. Potvrďte nastavení a v hlavním okně klikněte na Start sharing a váš VNC server je v provozu.
Takto spuštění VNC server poběží jen do té doby, dokud aplikaci Share My Desktop nevypneme, nebo nedojde k výpadku proudu. Jestliže chcete, aby vám VNC server běžel neustále, zvolte v menu File položku "Manage System VNC Server". V tomto okně lze nastavit, aby VNC server běžel permanentně. Nejdříve server nainstalujte (install System VNC server) a vyplňte údaje - heslo, port a jméno. Zaškrtněte "Start VNC server on startup" (dojde k jeho zapnutí hned po každém startu) a eventuelně povolte ztlumení displeje "Allow the screen to dim". Klikněte na Apply Settings a následně na Turn on System VNC.
To pořád není vše. Ještě si zapněte Předvolby Systému a v nich Úsporu energie (Energy Saver). Zde je nutné opět nastavit, aby se počítač nikdy sám neuspal a na poslední záložce zaškrtnout "Restart automatically after a power failure" - Kdyby došlo k výpadku elektrické sítě, tak se počítač sám nastartuje.
Tak a to bychom měli. Váš VNC server by nyní měl být připraven běžet. Ještě si zapamatujte jeho IP adresu, port a heslo, abyste se mohli připojit z jiného počítače.
Připojujeme se
Teď se přesuneme k počítači, ze kterého se budeme připojovat. Stáhneme a spustíme aplikaci Chicken of the VNC. Objeví se vám přihlašovací okno, kde vyplníte údaje, které víte z nastavení VNC serveru - IP adresu do kolonky Host, Port a Password (Heslo). Stačí kliknout na Connect a během okamžiku uvidíte okno s obrazovkou vzdáleného počítače a můžete s ním pracovat, jako kdybyste u něj seděli.
Zde ještě jedno upozornění - rychlost odezvy je závislá na rychlosti připojení. Pokud tímto způsobem spravujete počítače na vnitřní síti, můžete si dovolit mít nastaveno maximum barev a odezva bude rychlá. Naopak pokud se připojíte přes telefonní linku, počítejte s tím, že odezva bude pomalejší a je ideálnější si změnit počet barev na 256 či tisíce. To lze nastavit v menu Connection -> Connection Profiles na záložce Colors.
Jak bylo uvedeno v úvodu, toto řešení je multiplatformní, takže se z Maca můžete připojit i na linux či Windows, i když v tomto případě bych vám doporučil aplikaci Remote Desktop Client, o které jsme na MůjMacu již informovali (je také zdarma). Pokud hledáte pro správu Maců lepší řešení, nezbývá než sáhnout po Apple Remote Desktop, jež administrátoři ocení více, ale již se nejedná o levnou (bezplatnou) variantu.
VNC je chytrý způsob, jak vzdáleně spravovat počítač či celou síť počítačů. S nástupem vysokorychlostního internetu u nás a díky jednoduchému nastavení, bude jistě získávat na oblibě i mezi běžnými uživateli.
Tento článek vznikl na základě postupů uvedených na serverech macosxhints.com a macdevcenter.com.