Mac OS X - krotíme Classic - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Začínáme s

Mac OS X - krotíme Classic

MacOSX_class

20. února 2002, 00.00 | Mnoho uživatelů, používajících českou verzi Mac OS 9, má problém s fungovaním vrstvy Classic pod Mac OS X. V dnešním článku vám mimo jiné poradíme, jak si můžete opravit tento problém.

Jedním z poměrně častých dotazů čerstvých uživatelů Mac OS X je, jak zprovoznit vrstvu Classic, pokud používají Mac OS 9 CZ.

Classic není nic jiného, než "systém v systému", pod kterým se spouštějí aplikace, nekompatibilní s Mac OS X, konkrétně se používá Mac OS 9.1 a vyšší (Mac OS 9.0.x nelze použít). Díky tomu můžete používat všechny aplikace, které ještě nemají svou odpovídající verzi pro Mac OS X, což je například významná část programů pro DTP. Fakticky tedy budete pracovat v Mac OS 9, ovšem uvidíte z něj pouze část - menu a okna aktivní aplikace, ale nikoliv plochu či okna ve Finderu. Protože se jedná o Mac OS 9, budete také používat jiné rozhraní než v Mac OS X - okna, dialogy pro otevírání a ukládání souborů, tiskové dialogy a další. Také přístup k síti či volba tiskárny funguje přes Připojení. Je potřeba počítat s tím, že některé periferie nebudou pod Mac OS 9 fungovat, některé však ano. V připadě problémů nebo pochybností je ideální se obrátit na výrobce, většina jich má na webu sekci věnovanou kompatibilitě s Mac OS X.

Pokud chcete provozovat Classic na svém počítači, připravte se na to, že je relativně paměťôvě náročný - 256 MB je v tom případě opravdu minimum.

Vraťme se však k problému zmiňovaném na začátku, kdy uživatelé používající Mac OS 9.1 CZ nebo novější nemohou Classic pustit. Problém s Classicem je v tom, že odmítá "nabootovat" Mac OS 9, který má jako primární CE skript, tedy skript určený pro střední Evropu, podporující češtinu, slovenštinu, polštinu a maďarštinu. Rada je poměrně jednoduchá, je potřeba systém upravit tak, aby byl primární skript románský (Roman). Primární skript určuje, jak se systém bude chovat v oblasti podpory národnostních specifik, tedy například abecední řazení, formáty času, podpora písem ve Finderu a v některých menu.

Změna je velmi snadná - stačí k tomu ovládací panel od Applu, který je známý jako Script Switcher. Jedná se o vyloženě programátorskou, či spíš lokalizátorskou utilitku, běžný uživatel obvykle nemá potřebu měnit primární skript svého systému. Script Switcheru lze stáhnout ze serveru Apple, po rozbalení a otevření se objeví mapka a menu s oblastmi. Většina uživatelů bude mít aktivní pouze dvě položky, a to Roman (na prvním místě) a další takřka na konci seznamu - Ethiopic. To reprezentuje, ač vás to asi překvapí, Central Europe. Jak vidíte, náš region nikdy neměl u Applu na růžích ustláno.

Položka Ethiopic je zaškrtnutá jako aktivní, zvolte tedy v menu Roman. Script Switcher vás vyzve k brzkému restartu - a to je vše! Změny se pochopitelně projeví až po restartu, případně po spuštění Classicu pod Mac OS X.

Možná vás zajímá jaké následky tím ponesete - jaké aplikace přestanou fungovat a podobně. Systém by se měl chovat obdobně jako Mac OS 9 v International verzi s českou klávesnicí - tedy v podstatě bez problémů. Podle našich informací je jednou z citlivých aplikací Quark 3.x, Quarku 4.x Passport by to mělo být zcela jedno. Pokud chcete provozovat svůj legálně zakoupený QuarkXPress Passport 4.1 s USB klíčem pod Classicem, musíte si stáhnout novější verzi ovladače pro tento USB klíč. Máte li ADB klíč, máte také smůlu - ten není žádným způsobem pod Mac OS X podporovaný, ani v Classic vrstvě. Klíč je možné za úplatu vyměnit u distributora.

Jedním z dalších průvodních jevů může být ztráta češtiny v menu u některých aplikací a také to, že se vám bude vnucovat jako primární US klávesnice. Některé aplikace také mají pod Classice problémy s vykreslováním některých svých částí, případně obecně problémy s chodem - o problémech obvykle najdete informace na webech výrobců.

Pokud chcete Mac OS 9 pod OS X pouze vyzkoušet, může toto řešení pro vás být poměrně vyhovující, pro normální práci si prostě přepnete script zpět na CE. Toto řešení však není vyhovující pokud budete přecházet mezi oběma systémy častěji - v tom případě nemusí být na škodu mít zvlášť instalaci Mac OS 9 pouze pro použití v Classic vrstvě. O tom, jak takovýto systém použít a také jak bezpečně přecházet mezi různými systémy si povíme v některém z příštích článků.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Mac OS X CZ  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: