Apple@Intel - první odpovědi a bližší informace z WWDC 2005 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Apple@Intel - první odpovědi a bližší informace z WWDC 2005

9. června 2005, 00.00 | Na internetu se objeví první bližší informace o Intel PowerMac a jeho "vnitřnostech". Navíc se kolem celého přechodu z PowerPC na Intel objevila řada otázek a často i řada zbytečných obav. Pojďme se na tato témata dnes podívat trochu hlouběji.

Na internetu se objeví první bližší informace o Intel PowerMac a jeho "vnitřnostech". Navíc se kolem celého přechodu z PowerPC na Intel objevila řada otázek a často i řada zbytečných obav. Pojďme se na tato témata dnes podívat trochu hlouběji.


Jeden z vývojářů uveřejnil na xlr8yourmac.com první informace o tom, co se skrývá v Intel PowerMacu - tedy jednom ze strojů určených pro vývojáře. Ve svém příspěvku píše, že optimalizované aplikace jsou rychlejší než na jednoprocesorovém PowerMacu s PowerPC G5 2.7GHz (asi testováno při zapnutí pouze jednoho procesoru na duálu) a občas dokonce předčí i duál G5 PowerMac. Všechny aplikace standardně dodávané se systémem a iLife (vyjma iTunes) byly v podobě universálních binárek (pro procesory PowerPC i Intel). Uvnitř je procesor Intel Pentium 4 660 - jedná se o 3.6GHz procesor (jedno jádro) s podporou 64bitové adresování paměti prostřednictvím technologie Intel® EM64T (Intel® Extended Memory 64 Technology), ale Apple zatím 64bitové adresování nevyužívá. Inženýři z Applu ale potvrzují, že tento procesor ve finálních počítačích nebude - je nutné se kouknout na vývojové plány Intelu, abychom zjistili, co můžeme očekávat. O nich má pravděpodobně velmi dobrou představu i Steve Jobs.

Popisovaný stroj byl osazen DDR-2 RAM na 533 MHz, SATA-2 a integrovaným grafickým čipem od Intelu - GMA 900 s podporou Quartz Extreme. Inženýři Applu potvrdili, že tento vývojářský stroj bude fungovat se standardní PC grafickou kartou, ale bude potřeba ovladače - ty Apple nedodává (nepíše je) a jejich dodání je na výrobcích grafických karet (především ATI a NVIDIA). Dále měl PowerMac P4 FireWire 400 (nikoliv 800) a USB 2.0 s podporou bootování. Přes FireWire bootovat nelze, ale NetBoot funguje. Open Firmware se nekoná, tyto počítače používají Phoenix BIOS (!). Navíc není problém na těchto PowerMacích spustit Windows - vzhledem k tomu že se jedná o standardní Intel vnitřnosti, tak stačí stáhnout ovladače a nainstalovat Windows XP.


Rosetta

Překladač, jež pracuje v reálném čase a Intel procesoru překládá instrukce určené PowerPC, je v poslední době také často diskutované téma. Hned v úvodu je třeba říci, že Rosetta si neporadí s aplikacemi určenými pro Mac OS 8 a 9, s podporou AltiVecu, s programy vyžadující G4 a G5 procesor, kódem, který umisťuje panel do Předvoleb systému, s programy, které jsou vázány na jeden a více doplňků kernelu, s doplňky kernelu (jádra) a s Java aplikacemi s JNI knihovnami (nemohou být přeloženy). Jinak řečeno, Rosetta si poradí s programy, které fungují na Mac OS X a G3 procesoru - jedná se o "emulátor G3 procesoru". Jak již bylo uvedeno v předchozích článcích, Rosetta je určena pro programy, které nebudou přeportovány (nebudou v podobě universal binaries). Návštěvník WWDC, který přinesl informace o vývojářských PowerMacích píše, že se subjektivně aplikace puštěné s Rosettou chovají jako na duál PowerMacu G4/800, někdy i jako na G5 duálu - v závislosti na práci a aplikaci. Bechnmarkové porovnání na ThinkSecret.com přineslo výsledky asi třetinové proti duál G5 2.5 GHz. Pokud by se výsledek blížil tomu, co popisuje vývojář, jednalo by se o slušný výsledek, ale zatím se jedná o první informace tohoto charakteru a je potřeba je brát s rezervou.


Přechod z PowerPC

Dle názorů vývojářů měl Jobs pravdu v tom, že tento přechod bude jednodušší než z OS 9 -> OS X nebo z 68k -> PPC. Pozitivně naladěni prý vypadají herní vývojáři, pro které by mělo být jednodušší portování her z Windows. Zazněl taktéž názor o správnosti volby Intelu - Intel se více zaměřuje na přenosné počítače a servery, zatímco IBM a Freescale se více poohlížejí po "zapouzdřených", uzavřených systémech a konzolách. Kdyby Apple tento krok neudělal nyní, za dva roky by mohl být vážné problémy, protože by neměl co předvést - stačí se jen podívat, jak pomalu se nyní vyvíjel procesor PowerPC, respektive, jaké hardwarové updaty byly k vidění v posledních měsících. Apple údajně zvažoval i přechod na procesor Cell a nebo AMD. Ale u AMD se Apple obával stejných problému jako u IBM - nezvládnutí dodávek, což u Intelu hrozí méně, a s výkonným procesorem Cell byl údajně problém kvůli portování. Cell procesor je primárně navržen na herní systémy a nikoliv na počítače jako takové, takže výkon by nebyl v běžných aplikacích využit a navíc by byl přechod na Cell náročnější než na Intel. Opakuji, že se jedná o názory vývojáře z WWDC, nemohu ručit za pravost těchto informací. Na druhou stranu se nejedná o klasické spekulace.

Výše popsaný stroj je určen vývojářům, kteří je budou muset vrátit před uvedením finálních Intel Maců. Dá se tedy předpokládat, že stroje, které uvidíme za rok, se budou ještě hodně lišit. Velkou otázkou zůstává BIOS, který Mac uživatelům rozhodně velkou radost nedělá (oproti komfortnímu Open Firmware) a nezbývá než doufat, než Macy budou obsahovat alespoň nový 64-bitový EFI boot driver místo zastaralého BIOSu, který by byl krokem zpátky. V dokumentaci od Universal Binaries se dále můžeme dočíst, že Intel Mac bude používat jiný formát rozdělení pevného disku než PowerPC Mac, což může ovlivnit chod aplikací vázaných na práci s diskem v low-level úrovni.

I když má Apple v plánu dovolit běh Mac OS X pouze na Mac strojíc, stojí před ním složitá překážka. Ochránit systém tak, aby se opravdu dal instalovat pouze na Macintoshi a nikoliv na home-made PC. Analytici se obávají, že dříve nebo později se podaří přijít s hackem, který dovolí instalovat Mac OS X na libovolné PC. Již nyní je jisté, že nebude problém na Intel Macu spustit Windows a Linux (určený pro x86) a Macy se tak stanou univerzálními počítači. Tato cesta, kterou se Apple vydal, je velmi zajímavá a pokud ustojí následující rok až dva, kdy se nedá předpovědět, jak trh na změnu zareaguje a jaké budou prodeje, mohl by z tohoto přechodu velmi vytěžit a získat větší podíl na trhu a postavit se vedle firem jako HP a Dell. A do této hry nemůže jít, pokud nebude mít jistotu dodávky dostatečného množství procesorů a součástek, které mu v tomto případě má zajistit Intel.

Stále je třeba počítat s tím, že hlavním artiklem je nyní Mac OS X - stabilní a kritikou dobře hodnocený systém, který může spoustu potencionálních uživatelů lákat (především nedostupností virů), ale přesto potřebují Windows (ať už z jakéhokoliv důvodu). Za rok si budou moci koupit mini Maca a provozovat na něm oba systémy - a následně se rozhodnout, co jim bude více vyhovovat. Navíc se nedá vyloučit, že pro OS X bude existovat rozhraní WINE, jako je pro Linux. WINE je implementace Windows API do Linuxu, čili je možno spouštět aplikace určené pro Windows bez toho, abyste měli Windows nainstalovány.


Co to vše pro nás znamená?

Pro běžného uživatele celý přechod asi nijak markantní nebude - pravděpodobně většina aplikací bude existovat v podobě univerzálních binárek, takže budou spustitelné jak na PowerPC, tak na Intel Macu. Ty, co nebudou portovány, budou bez problémů fungovat na PowerPC macích a na Intel Macích pomocí Rosetty (pomaleji, ale budou). Aplikace, které vyžadují G4, G5 či AltiVec a nebudou přepsány na Intel Macích nepoběží (týká se vývojářů, kteří svou práci ukončí). Co se týče nákupu nového hardwaru, je to o něco složitější - PowerMac ještě dva roky bude mít PowerPC procesor a určitě se ještě dočkáme upgradů na bázi PowerPC. Mac mini a low end stroje budou dostupné již za rok. Pokud máte v plánu využívat počítač jako hlavní pracovní nástroj více než pět let, tak bych raději počkal na Intel Maca, jinak se dá předpokládat, že obě platformy spolu budou několik koexistovat a budou podporovány. A i když se vývojáři následně asi více soustředí na Intel, pořád budou produkovat univerzální binárky pro oba systémy, takže zpětně kompatibilní. U přenosných počítačů se počítá s Centrinem, což je možná důvod si počkat, ale nikdo nedokáže říci, v jakém časovém horizontu se tyto iBooky a PowerBooky objeví. Očekává se i lepší cena koncových produktů (kvůli PC konkurenci) a také širší nabídka produktů, vzhledem k tomu, že Intel má větší škálu různých procesorů.

I když pondělní oznámení překvapilo hodně uživatelů (některé opravdu velmi, jak je vidět v reakcích), Apple na situaci s IBM zareagoval tak, aby přežil. A navíc si tím odkryl možnost získat větší podíl na trhu. I když následujících několik měsíců bude možná poněkud složitějších, výhledově se ale jedná o správné a logické rozhodnutí. Přestože se tímto krokem Apple transformuje jiným směrem, než jsou někteří ochotní přenést přes srdce a přijde tak o určitou část svých fanoušků. Otázkou zůstává, jaké plány má Steve Jobs? Můžeme očekávat, že se Mac OS X stane za pár let samostatně prodejným operačním systémem, který se postaví vedle Windows a Linuxu a bude fungovat na běžném PC a Apple se tak rozštěpí na softwarovou a hardwarovou divizi? Třeba tento krok Apple udělá dříve, než bude Mac OS X hacknut nelegálně. Co myslíte? Je tato cesta po pondělních novinkách reálná? A obáváte se jí?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: