Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Apple koupil mapovou firmu Placebase
5. října 2009, 00.00 | Ukázalo se, že Apple již v létě převzal firmu Placebase zabývající se webovými mapami, což lze považovat za další krok v jeho rozchodu s Googlem.
Minulý týden vyšlo najevo, že Apple v červenci potichu koupil firmu Placebase. Potvrdil to ComputerWorld, který o tom sice zachytil stručnou zprávu na Twitteru už počátkem července, ale teprve nyní se ukázalo, že se zakladatel a generální ředitel Placebase Jaron Waldman stal součástí „Geo Teamu“ Applu (vyplývá to z jeho profilu na LinkedIn, další profil prozrazuje, že u Applu teď pracuje též bývalý technický ředitel Placebase). Apple jako obvykle transakci nepotvrdil, avšak důkazy se zdají být jasné.
Placebase se snažila konkurovat mapám Googlu
V roce 2008 zveřejnila profil Placebase GigaOM, mediální firma snažící se představovat začínající novátorské firmy potenciálním zákazníkům, obchodním parterům a investorům. Placebase se tehdy rozhodla konkurovat Googlu a dalším poskytovatelům webových mapových služeb tím, že nabídne snadný způsob integrace různých datových sad do map prostřednictvím svého vlastního API rozhraní Pushpin.
A právě na něm vybudovala svou hlavní službu PolicyMap, která nad mapovými poklady agreguje různá data, například demografické údaje, údaje o prodeji domů, o kriminalitě, hypotečních půjčkách, kvalitě škol a podobně. Firma loni za tyto služby utržila miliony dolarů, takže přežívala i bez financí od investorů a zdála se úspěšně konkurovat mapám Googlu (Placebase však pokrývá pouze území USA).
Pak ale zřejmě přišla nabídka od Applu, jež se nedala odmítnout (podrobnosti převzetí přirozeně nejsou známy). Změny u Placebase signalizovalo to, že její web byl odstaven a stejně jako web Pushpin.com zobrazuje pouze dokumentaci API rozhraní Pushpin, z jejích služeb na webu tak nadále funguje jenom PolicyMap.
Apple ovšem nejspíš nestál ani tak o PolicyMap, ta nabízí pro jeho potřeby snad až příliš mnoho možností, pravděpodobně chtěl hlavně mapy Placebase. Motivem takového konání zřejmě byla snaha oprostit se od závislosti na Googlu v oblasti webových map. Zatím pro iPhone a iPod touch mapy poskytuje právě Google a Google Maps využívá též iPhoto pro svou funkci Places.
Byla koupě Placebase důsledkem zhoršení vztahů Applu s Googlem?
V poslední době se však vztahy mezi Googlem a Applem začaly zhoršovat. Apple z App Store v létě odstranil všechny aplikace pro iPhone podporující službu Google Voice a oficiální aplikaci Googlu dokonce do obchodu nepřijal, celé to nakonec dospělo tak daleko, že věc začal vyšetřovat telekomunikační úřad FCC, Apple obvinění samozřejmě odmítá, avšak Google s tím nesouhlasí a spor pokračuje dál s dosud nejasným výsledkem. A podobně Apple odmítl přijmout do App Store také aplikaci pro mapovou službu Google Latitude s tím, že příliš připomíná stávající mapovou aplikaci iPhonu.
Obě firmy si navíc začínají konkurovat v mnoha oblastech svého podnikání, zejména v operačních systémech, nejprve přišel Android pro mobilní telefony soupeřící s iPhonem a dovršilo se to oznámením systému Google Chrome, což nakonec vedlo k tomu, že Eric Schmidt, generální ředitel Googlu, opustil představenstvo Applu.
Je tedy možné, že koupě Placebase byla dalším krokem Applu v rámci postupného vzdalování od Googlu. Zůstává ovšem otevřenou otázkou, k čemu vlastně Apple hodlá tuhle akvizici využít. Jako první možnost se pochopitelně nabízí, že časem iPhone a iPod touch vybaví vlastní mapovou aplikací, ale s daty PolicyMap by se toho dalo dělat ještě víc, a tak se nepřekvapivě vyrojily spekulace, že by se to mohlo hodit pro chystaný tablet, jenže o tom se zatím ví tak málo, že jde o hodně předčasné úvahy.
Hmatatelnějších výsledků převzetí Placebase se však zřejmě dočkáme až později (ostatně převzetí firmy P.A. Semi též dosud ještě nepřineslo viditelné výsledky, čipy navržené jejím konstrukčním týmem nejspíš přijdou na trh teprve příští rok). Pro uživatele mimo USA by ale tohle mohlo mít jeden dost nepříjemný důsledek, zdá se, že se Placebase soustřeďuje především na USA, vlastní mapové služby Applu tak možná budou ostatní země (včetně té naší) zanedbávat (ovšem mapy Googlu by měly být i nadále použitelné alespoň přes webové rozhraní).