Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Apple možná na App Store zase až tolik nevydělává
19. května 2009, 00.00 | Analytikovy výpočty naznačují, že miliarda stažení aplikací z obchodu App Store přinesla Applu příjmy jen asi v rozmezí 20 až 45 milionů USD, hlavní přínos App Store tak nejspíš spočívá v podpoře prodeje hardwaru.
Už na konci dubna byla překonána hranice jedné miliardy stažení aplikací pro iPhone a iPod touch z webového obchodu App Store Applu.
Tento rekord se považuje za další potvrzení úspěchu aplikačního obchodu Applu, který se snaží napodobit mnohé konkurenční mobilní platformy. Apple je však velice skoupý na jakékoli informace o tom, jak si App Store vede z finančního hlediska (nijak překvapivé, protože podobně samostatně nezveřejňuje ani výsledky pro obchod iTunes Store s mediálním obsahem).
Musíme se tedy spoléhat na různé odhady, s jedním takovým přišel analytik Jeremy Liew z Lightspeed Venture Partners. Ten dospěl k závěru, že App Store zdaleka není taková „dojná kráva“, jak si mnozí myslí.
App Store totiž vedle placených aplikací nabízí také bezplatné tituly a ty v oné miliardě stažení přirozeně převládaly. Z dostupných informací Liew odvodil, že poměr stažení zdarma nabízených aplikací vůči těm placeným činil 15 až 40 ku jedné. A dále použil údaje serveru O'Reilly Radar o vývoji cen placených aplikacích na App Store (tenhle diagram zobrazuje vývoj průměrné ceny 100 nejstahovanějších placených aplikací), z nichž mu průměrná cena za aplikaci vyšla na přibližně 2,65 USD.
Z těchto čísel poté již není těžké vypočítat, že v okamžiku překročení jedné miliardy stažení z nich bylo 25 až 50 milionů placených, což dalo tržby ve výši mezi 70 až 160 miliony USD. Apple si ovšem z ceny aplikace bere jen 30 procent, zbytek dostává její tvůrce, takže jeho příjem činil od 20 do 45 milionů USD. K tomu Liew podotýká, že by tato čísla mohla být ve skutečnosti ještě nižší, když by se počítalo s váženým průměrem cen aplikací, který činí jenom 1,50 USD.
Nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím spolehlivost těchto čísel je poměr stahování bezplatných vůči placeným aplikacím, přesný údaj zná pouze Apple (a ten ho určitě nezveřejní), ovšem stahování bezplatných titulů nepochybně převažuje.
Přijmeme-li Liewovy výpočty, pak příjmy z prodeje aplikací na App Store činily jenom malý zlomek celkových tržeb Applu za iPhone, například při porovnání s tržbami za první čtvrtletí letošního roku by šlo o méně než 3 procenta celkových příjmů. A samozřejmě nesmíme zapomínat, že Apple něco stojí samotné provozování App Store, takže čistý zisk bude ještě nižší.
Apple si však jistě s výší příjmů z App Store velké starosti nedělá, podobně jako v případě prodeje hudby a filmů na iTunes Store se nijak zvlášť netají s tím, že hlavním účelem App Store není přímé generování zisku, ale slouží především pro nalákání dalších zákazníků ke koupi iPhonu nebo iPodu touch, z čehož Applu plynou největší příjmy. A jak ukázala čísla o prodeji těchto přístrojů, to se mu skutečně podařilo. Celková finanční bilance App Store přitom zřejmě bude kladná, což zvlášť za současné ekonomické situace znamená značný úspěch.
Navíc se Applu díky App Store podařilo přilákat k platformě iPhone OS X velké množství vývojářů, to představuje dobrou investici do budoucnosti, vytvořil si tak kolem svých kapesních přístrojů celý „ekosystém“ (nemluvě o tom, že vzhledem k počtu získaných vývojářů nebudou úplně zanedbatelné už ani příjmy z registračních poplatků vyžadované za zařazení do příslušného vývojářského programu).