Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Apple možná připravuje tablet podporující vstup z pera
16. listopadu 2009, 00.00 | Byla zveřejněna patentová žádost Applu popisující zařízení, které podporuje též vstup pomocí pera.
Apple pro iPhone a iPod touch používá kapacitní dotykovou obrazovku, jež se dá ovládat prsty a narozdíl od rezistivních dotykových displejů (jaký často mívají přístroje s Windows Mobile) nepoužívá pero. Pro některé úlohy, zejména pro rukopisné psaní, by se ovšem pero hodilo, což si zjevně uvědomuje také Apple, protože podal patent zmiňující mimo jiné tablet podporující i vstup z pera.
Minulý týden byla totiž zveřejněna patentová žádost (podaná letos v červenci), která popisuje systém shromažďující složité psané vstupní informace (patent vlastně užívá termín „inkoust“, v technické angličtině má ovšem toto slovo poněkud širší význam než v češtině) zadávané pomocí pera.
Patentová žádost popisuje nový systém zpracování vstupů z pera
Dokument s názvem „Metoda a aparát pro získávání a uspořádávání psaných vstupních informací na počítačových systémech podporujících pero“ obsahuje řadu odkazů na tabletové počítače a dokonce zmiňuje též někdejší perem ovládaný Newton, když uvádí, že současné technologie rozpoznávání rukopisu mnoha uživatelům nevyhovují.
V žádosti se píše, že i u systémů, co se snaží využít každý tah pera, jako to dělal právě Newton, mohou nastat stavy, které působí potíže jak uživatelům, tak tvůrcům aplikací, třeba když se slovo roztáhne do dvou vstupních polí, což vyvolá chybu rozpoznání, jež se musí poté opravit ručně.
Patent Applu jako řešení popisuje perem ovládaný systém vybavený správcem psaných vstupů (v originále „ink managerem“) sloužícím jako prostředník mezi vstupy z pera a vlastními aplikacemi.
Tento správce by měl vytvářet rozhraní mezi perem ovládaným vstupním zařízením, aplikacemi (bez ohledu na to, zda samy podporují pero) a systémem (či systémy) rozpoznávání rukopisu běžícím na takovém počítači. Správce bude získávat vstupní informace, jako například tahy pera a uspořádávat je do vyšších logických celků, psaných frází.
K žádosti je přiložena ilustrace zobrazující tabletový počítač podporující takovýto systém vstupu z pera, který se značně podobá dosavadním představám o vzhledu tolik očekávaného a pověstmi opředeného tabletu Applu, jenž by měl Apple uvést na trh někdy v prvním čtvrtletí roku 2010, předpokládá se, že bude vybaven přibližně 10” obrazovkou, ale vnitřní architekturou se má podobat spíše iPhonu.
Jako hlavního autora patentu žádost uvádí Larryho Yaegera, bývalého výzkumníka Applu, který měl značný podíl na vývoji softwaru rozpoznávání rukopisu pro Newton a též na obdobné technologii Inkwell v Mac OS X (nyní je Yaeger profesorem na indianské univerzitě).
Lze očekávat podporu pera u chystaného tabletu?
Zmínky o psaném vstupu („digitálním ikoustu“) v této nové patentové žádosti se podobají obdobným zmínkám v předchozích patentech Applu týkajících se možných nových vstupních zařízení využívajících multi-touch technologii (mimo jiné podal i patent na trackpad rozpoznávající mnohem složitější gesta než ta, jaká podporují trackpady současných MacBooků, ovšem teoreticky by se to dalo uplatnit také pro novou myš Magic Mouse).
Avšak předchozí patenty sice zmiňovaly použití pera, jenže uváděly, že tato vstupní metoda většinou není natolik dynamická, aby řešila potřeby uživatelů, místo toho dával Apple přednost používání prstů a jejich samostatnému rozpoznávání.
Nový patent ale naznačuje, že Apple možná vzal pero částečně na milost a teď nejspíš zkoumá, zda by se přece jenom za určitých okolností nedalo použít. Tenhle patent však samozřejmě vůbec nemusí znamenat, že chytaný tablet bude opravdu podporovat vstup z pera, v Cupertinu se pravděpodobně pouze zkoumá jako jedna z možností a vůbec není jisté, kdy a zda vůbec se užije v konkrétním zařízení, na druhou stranu však právě u tabletu lze najít řadu situací, kdy by podpora pera přišla vhod.