Apple ohlásil finanční výsledky za minulé čtvrtletí, opět překonal očekávání. (23.10.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Apple ohlásil finanční výsledky za minulé čtvrtletí, opět překonal očekávání. (23.10.07)

23. října 2007, 06.00 | Včera Apple oznámil své finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí, ve všech kategoriích předčil předpovědi analytiků.

Hlavní událost pochopitelně představuje oznámení finančních výsledků Applu za minulé čtvrtletí. Pro začátek jedna technická připomínka, kterou sice uvádím vždy při hlášeních finančních výsledků, ale osvěžení paměti neuškodí: Apple vede účetnictví ve fiskálním (hospodářském) roce, který se nekryje s rokem kalendářním. Oficiálně tedy Apple předkládá výsledky za čtvrté fiskální čtvrtletí 2007, jež skončilo 29. září 2007. Toto období se ovšem prakticky téměř úplně shoduje se třetím kalendářním čtvrtletím 2007.

Použité informační zdroje

Jako obvykle nejprve Apple vydal po uzavření hlavních akciových trhů v USA tiskovou zprávu s oznámením výsledků. Potom uspořádal tiskovou konferenci (od 23:00 našeho času), na níž tyto údaje blíže rozvedl a zástupci Applu odpověděli na otázky z publika.

Kvůli časovému posunu zprávy z konference teprve přicházejí, pro tento článek jsem použil reportáž z konference od Macworldu a doplnil ji poznámkami AppleInsideru. V následujících dnech budou pravděpodobně přicházet ještě další zprávy, ty v případě potřeby doplním do pozdějších článků.

A teď už na řadu přijdou především čísla. Pro někoho mohou působit nezáživně, ovšem právě tahle čísla určují, jak se Applu a jeho produktům dále povede. Již nyní mohu prozradit, že vyhlídky mají velice dobré.

Celkové výsledky

Optimismus jasně vyplývá už ze zmíněné tiskové zprávy. Celkové tržby Applu činily 6,22 miliardy USD a čistý zisk za dané čtvrtletí 904 milionů USD, tedy 1,01 USD na akcii. Pro srovnání, ve stejném období před rokem dosáhly tržby 4,84 miliardy USD a zisk 542 milionů USD (0,62 USD na akcii). Hrubá zisková marže byla 33,6 %, proti 29,3 % před rokem. Prodeje mimo USA se postaraly o 40 % celkových tržeb. Analytici předpokládali zisk na akcii ve výši 0,86 USD, takže skutečnost překonala jejich odhady.

Apple dodal na trh 2 164 000 Maců, což znamená meziroční nárůst o 34 %. iPodů se prodalo 10 200 000 kusů (o 17 % více než před rokem). Co se týče iPhonů, těch se prodalo za sledované čtvrtletí 1 119 000, celkově pak 1 389 000.

Výsledky za fiskální rok a vyhlídky do budoucnosti

Vzhledem k tomu, že se jedná o čtvrté čtvrtletí fiskálního roku, tak Apple zároveň uzavírá celý fiskální rok 2007. V něm dosáhl celkových tržeb 24 miliard USD a čistého zisku 3,5 miliardy USD.

A pochopitelně hledí optimisticky i do budoucnosti, současné čtvrtletí zahrnuje vánoční sezónu, jež slibuje zvlášť dobré tržby. Finanční ředitel Applu, Peter Oppenheimer, očekává, že tržby v tomto čtvrtletí dosáhnou 9,2 miliardy USD a zisk na akcii 1,42 USD. Pochlubil se též tím, že Apple končí fiskální rok s hotovostní zásobou 15,4 miliardy USD a bez dluhů.

Prodeje Maců

Macy si vedly zvlášť dobře, jejich prodej byl vůbec nejlepší v historii. Jak již bylo řečeno, celkem šlo o 2 164 000 strojů, což znamená meziroční nárůst o 34 % a předchozí rekord za čtvrtletí toto číslo překonává o 400 000 kusů, podle Applu díky „neuvěřitelnému přijetí“ nových iMaců. Příjmy z Maců činily 50 % celkových tržeb za čtvrtletí, tudíž výroky o tom, že Macy jsou dnes pro Apple okrajovou záležitostí, nelze brát příliš vážně.

Z prodaných Maců bylo 817 000 stolních strojů a 1 347 000 notebooků, nadále tedy převažují přenosné počítače, tvořily 62 % prodaných Maců. Meziročně prodej notebooků vzrostl o 37 %, ovšem tentokrát dobře dopadly i stolní stroje, u nich činí nárůst 32 %, pro stolní počítače dnes velmi neobvyklé číslo. Podle Petera Oppenheimera se o to zasloužily nové „hliníkové“ iMacy. Pro Macy to tak byla nejúspěšnější sezóna návratu do škol v historii.

Současně s tím narostl počet míst, kde lze Macy koupit, nyní je jich už 8 700, za fiskální rok 2007 jich přibylo přes 2 000.

Ostatně, pokud jde o celkový prodej Maců za fiskální rok 2007, činí opět rekordních 7 milionů, proti předchozímu roku to znamená nárůst o 30 %.

Apple si tak u Maců nadále udržuje velmi vysoká tempa růstu, proti konkurentům na trhu PC zhruba dvojnásobná.

Zvlášť zajímavý je ohromný nárůst prodeje v Evropě, na náš kontinent Apple dodal v třetím kalendářním čtvrtletí 2007 499 000 Maců, proti 342 000 kusům před rokem to znamená nárůst o plných 46 %. Tržby za tyto počítače činily 1 339 miliardy USD (meziroční vzrůst o 36 %).

Americké prodeje Maců čítaly 965 000 kusů, za něž Apple utržil 2,928 miliardy USD. To znamená meziroční nárůst 24 % v počtu kusů a 25 % v tržbách.

Tradičně slabší jsou údaje z Japonska, tam se prodalo 72 000 Maců, při tržbách 255 milionu USD. Počet prodaných počítačů proti období před rokem narostl o 16 %, ale tržby meziročně poklesly o 11 %. Japonsko tak bylo jedinou oblastí na světě, kde se Applu nevedlo dobře.

iPody a hudba

Dařilo se rovněž iPodům, s 10,2 milionu prodaných kusů. Finanční ředitel Oppenheimer k tomu podotkl, že reakce zákazníků na nové iPody byly velmi příznivé. Apple podle něj nyní, když míří do vánočního období, nabízí zatím nejlepší sestavu iPodů. (Tím samozřejmě myslí nové iPody představené počátkem září.) Meziročně vzrostl prodej iPodů o 17 %, což vzhledem k jejich stále dominantnímu postavení na některých trzích není právě málo. Celkově se iPody maloobchodně prodávají na 40 000 místech, zákazníci k nim tedy nemají daleko. Dohromady se iPodů prodalo již 120 milionů.

Co se týče dalších údajů spojených s hudbou, iTunes Store už prodal přes 3 miliardy hudebních skladeb a přes 100 milionů televizních pořadů. Oppenheimer poznamenal, že v prvním pololetí 2007 bylo 16 % globálního prodeje hudby digitální, proti 11 % v roce 2006.

Apple připisuje růst v této oblasti hlavně oblibě iTunes, připomíná, že v USA se iTunes Store stal třetím největším distributorem huby, překonal i takové giganty jako Amazon.

iPhone

S velkým zájmem se čekalo na zveřejnění výsledků prodeje iPhonu. Za dané čtvrtletí se jich prodalo 1 119 000 a od uživatelů se mu dostalo příznivé odezvy, 95 % zákazníků říká, že by ho doporučili ostatním.

Od uvedení na trh se prodalo celkem 1 389 000 telefonů, což opět mírně překonalo odhady analytiků.

Jednalo se o první celé čtvrtletí prodeje iPhonu, ovšem provozní ředitel Applu, Tim Cook, na konferenci přiznal, že zářijové zlevnění iPhonu z 599 na 399 USD prodej iPhonu urychlilo, s výsledkem jsou velice spokojení.

Apple nabízí poukaz na slevu při nákupu ve výši 100 USD těm zákazníkům, kteří si iPhone koupili za původní vysokou cenu. Apple očekává, že tyto slevy zasáhnou jeho finance až koncem roku, ovšem samotné poukazy již byly zaúčtovány jako proplacené, takže se vlastně promítají do zveřejněných výsledků.

Účetní příjmy z iPhonu za čtvrtletí činily 118 milionů USD neboli 1,9 % z celkových tržeb, tady je však třeba připomenout, že Apple účtuje příjmy z telefonů po dobu 24 měsíců, po niž trvá smlouva zákazníka s AT&T a do jednotlivých čtvrtletí připisuje pouze poměrnou část tržeb. Tenhle postup si vynutily zpřísněné americké účetní předpisy, příjmy z iPhonů za čtvrtletí se tak opticky snižují a nelze je brát příliš vážně.

Apple potvrdil uvedení iPhonů do tří evropských zemí, 9. listopadu to budou Velká Británie a Německo, 29. listopadu pak Francie. A uvedení iPhonu v Asii se nadále plánuje na rok 2008.

Rozruch vyvolal výrok Tima Cooka, že podle odhadů Applu si zhruba 250 000 kupců pořídilo iPhone s úmyslem ho odblokovat, tito zákazníci se objevili hlavně po zlevnění telefonu. To je docela vysoké číslo a činí dojem, že se Apple s odblokováním v podstatě smířil, i když to přirozeně naplno nepřizná.

Za zmínku stojí také informace, že Apple spolupracuje se SalesForce.com na přizpůsobení iPhonu pro podniky, což by pro něj mohl být další potenciální trh.

Možná i v této souvislosti Apple nadále trvá na své předpovědi, že do konce kalendářního roku 2008 dodá na trh 10 milionů iPhonů. Po srovnání, prvních 1,4 milionu iPodů se prodalo za dva roky, stejné množství iPhonů na to potřebovalo 3 měsíce.

Kamenné obchody

Kamenné obchody Applu rovněž zaznamenaly rekordní tržby, za čtvrtletí činily 1,25 miliardy USD, což znamená meziroční nárůst o 42 % a prodalo se v nich 473 000 Maců (o 46 % více než před rokem). Polovina kupců si přitom pořizovala svého prvního Maca.

Celkově už má Apple těchto obchodů 197, přičemž v průměru každý z nich utržil 6,6 milionu USD (o 1 milion USD více než před rokem, ovšem zde je průměr opravdu hodně zavádějící veličinou vzhledem k výrazným rozdílům mezi jednotlivými obchody).

V příštím roce hodlá Apple otevřít dalších 40 obchodů (brzy tedy pokoří hranici 200), plánuje je například v New Yorku, Bostonu a také, poprvé, v Číně.

Svou obchodní přítomnost Apple rozšiřuje v prodejnách řetězce Best Buy, na konci čtvrtletí měl své oddělení ve 230 prodejnách Best Buy a do konce roku to chce zvýšit na 270 míst. Naopak se rozhodl ukončit svůj pilotní program se zastoupením v obchodech Circuit City.

Další oblasti podnikání

Apple dělí své podnikání do více oblastí, ve většině z nich zaznamenal příznivé výsledky.

Kupříkladu v segmentu „Další produkty a služby související s hudbou“ utržil 601 milionu USD, o 3 % více než před rokem.

Oblast „Periférie a ostatní hardware“ přinesla 346 milionu USD, meziročně tedy o 16 % více.

A segment „Software, služby a další prodeje“ dal tržby ve výši 430 milionů USD, o celých 36 % více než před rokem. Apple k tomu poznamenává, že v oblasti zpracování zvuku a videa zaznamenal „neuvěřitelný růst“, poháněný hlavně programovými balíky Logic 8 a Final Cut Studio 2.

Odpovědi z diskuse

Konferenci uzavřela diskuse, ve které zástupci Applu odpovídali na otázky z publika. Některé odpovědi jsem zmínil již v předchozích odstavcích.

Finanční ředitel Oppenheimer vysvětlil, že se příjmy z iPhonu rozpočítávají na dobu 24 měsíců (viz výše), provozní ředitel Tim Cook mluvil o spolupráci s Best Buy.

Cook též vyjádřil nadšení z výkonů na evropském trhu potom, co se ho na růst v Evropě zeptal jeden analytik. Věří, že uvedení nových iPodů a iMaců stačilo k vyrovnání obvyklého propadu na tomto trhu koncem léta.

Odpovědi na otázku, zda byl zaznamenám pokles tržního podílu iPodů na úkor iPhonu před uvedením iPodu touch, se Cook vyhnul. Před oznámením nových iPodů žádný takový pokles nebyl zřejmý a Cook uvedl, že Apple plánuje na toto téma přinést více informací až v lednu.

A co se týče Leoparda, „ohromná většina“ Maců prodaných v posledních čtyřech letech dokáže provozovat Mac OS X 10.5 Leopard, podle Cooka. To by celkově mělo být okolo 21 milionů počítačů. Pro srovnání Cook připomněl, že při oznámení příchodu Tigera (Mac OS X 10.4) bylo na trhu 15 milionů strojů schopných ho provozovat a za první čtvrtletí po uvedení činily tržby z Tigera 100 milionů USD. Obdobné či spíše vyšší tržby se dají čekat též od Leoparda.

Shrnutí

V dalších dnech se jistě dočkáme dalších podrobnějších čísel, jež vyvolají mnohé komentáře a úvahy, ovšem i z těchto údajů si lze udělat celkem jasný obraz. Prakticky ve všech kategoriích Apple zaznamenal rekordní růst prodejů a tržeb. (Akcie Applu na to zareagovaly dalším prudkým růstem, v mimoburzovních obchodech – burzy byly včera večer zavřené – vystřelil kurs až ke 186 USD.)

Macy nadále tvoří důležitou součást podnikání Applu. Již tradičně převažují notebooky, ale tentokrát si polepšily i stolní stroje. Přes různé výtky si nové iMacy získaly dost zákazníků, jejich uvedení v srpnu se tak ukazuje jako dobře načasovaný tah. Hodně zajímavý je prudký růst prodeje v Evropě, ze zveřejněných dat však nevyplývá, jak si Macy vedly v jednotlivých evropských zemích, lze předpokládat, že mezi nimi budou dost značné rozdíly.

Stále dobře se vede iPodům a díky novým modelům se zřejmě budou dobře prodávat i o nadcházející vánoční sezóně.

Pokud jde o iPhone, potvrdily se ty nejoptimističtější odhady, výrazné zlevnění telefonu se neminulo účinkem. Otázkou ovšem je, jak si iPhone povede dál bez takovýchto pobídek. Apple zřejmě spoléhá na posílení prodeje o Vánocích. Navíc se začne prodávat v Evropě, tam se ovšem teprve uvidí, jak se mu bude dařit. Příští rok by iPhonu mohlo pomoci otevření vůči aplikacím třetích stran a vstup na asijské trhy. Avšak teprve se uvidí, zda to bude skutečně stačit k tomu, aby se prodalo oněch tolik diskutovaných 10 milionů kusů.

Apple zažívá další úspěšně období a vše nasvědčuje tomu, že se mu stejně dobře, ne-li lépe, bude dařit i v nejbližší budoucnosti. Významným mezníkem na této cestě nepochybně bude páteční uvedení Leoparda na trh.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: