Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Apple opět oznámil rekordní finanční výsledky a objemy prodeje
20. října 2010, 00.00 | Za třetí kalendářní čtvrtletí 2010 Apple dosáhl tržeb přes 20 miliard USD a zisku 4,3 miliardy USD. Prodal 3,9 milionu Maců, 14,1 milionu iPhonů, přes 9 milionů iPodů a 4,2 milionu iPadů a také čtvrt milionu nových Apple TV. Na tiskové konferenci k výsledkům však překvapivě vystoupil též Steve Jobs s filipikou proti potenciální mobilní konkurenci.
Toto pondělí Apple oznámil své finanční výsledky za minulé čtvrtletí, tedy za třetí kalendářní čtvrtletí 2010 (účetně se ovšem jedná již o čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2010, který má Apple proti kalendářnímu roku posunutý o jedno čtvrtletí dopředu), zcela přesně šlo o období končící 25. září 2010.
Apple jako veřejně obchodovaná akciová společnost musí ze zákona sdělovat své výsledky každé čtvrtletí (výsledky za předchozí čtvrtletí zveřejnil 20. července), přesto na ně investoři a analytici vždy netrpělivě čekají, protože při této příležitosti zároveň prozrazuje přesnější údaje o prodeji některých svých produktů a nejinak tomu bylo i tentokrát.
Použité informační zdroje
O výsledcích Applu pochopitelně informovala většina zpravodajských serverů, pro tento článek jsme vycházeli hlavně z následujících zdrojů: Základní finanční údaje a čísla o prodeji obsahuje oficiální tisková zpráva Applu, zvukový záznam z následné tiskové konference najdete zde.
Přehledný soupis nejdůležitějších údajů z této akce přinesl AppleInsider, podrobný textový zápis z tiskové konference jako obvykle nabízí Macworld. Ten předkládá také úplný přepis vystoupení Steva Jobse, zatímco AppleInsider poskytuje jeho stručnější výňatky.
Z těchto údajů jsme sestavili následující stručný výtah:
Celkové tržby a zisk
Celkové tržby za dané čtvrtletí dosáhly 20,34 miliardy USD a čistý zisk 4,31 miliardy USD, neboli 4,64 USD na akcii. Meziročně tak došlo ke značnému nárůstu obou hodnot, protože loni za stejné období činily tržby 12,21 miliardy USD a zisk 2,53 miliardy USD (2,77 USD na akci). V předchozím čtvrtletí pak byly tržby 15,7 miliardy USD a zisk 3,25 miliardy USD (3,51 USD na akcii), takže k růstu došlo i proti minulému, rovněž rekordnímu čtvrtletí.
Hrubá marže Applu poněkud poklesla, činila 36,9 procent proti 41,8 procenta před rokem. A na uvedených výsledcích se významně podílely mimoamerické trhy, protože se zasloužily o 57 procent celkových tržeb (v předchozím čtvrtletí to bylo jen 52 procent, tehdy se ovšem iPad zpočátku prodával pouze USA).
„Zámořské trhy“ tak jsou pro Apple nyní stejně důležité jako jeho domácí trh a s pronikáním iPadu a iPhonu do dalších zemí se bude jejich podíl zřejmě ještě dále zvyšovat. Mimochodem, pokud jde o regionální rozdělení tržeb, obě Ameriky přinesly 7,2 miliardy USD, Evropa 5,4 miliardy USD a asijsko-pacifická oblast 2,7 miliardy USD.
Podle očekávání dále vzrostla rovněž hotovostní zásoba Applu, už dosáhla 51 miliard USD (zatímco na konci předchozího čtvrtletí to bylo „jen“ 45,8 miliardy USD). „Hora peněz“, na níž Apple sedí (ve skutečnosti jde ovšem spíše o rychle zpeněžitelná aktiva) tak pořád roste a analytici jistě budou zase radit, co by s ní měl udělat. Steve Jobs ovšem jasně prohlásil, že Apple si hodlá i nadále držet takto vysokou hotovost.
Výhled na příští čtvrtletí
Apple samozřejmě musí uvést také odhad výsledků pro příští čtvrtletí, které ovšem zahrnuje Vánoce, takže se dá předpokládat další zvýšení prodeje. Odhaduje tržby ve výši 23 miliard USD a zisk na akcii okolo 4,80 USD.
Apple však bývá ve svých odhadech záměrně opatrný, je možné, že skutečná čísla budou ještě lepší, to bude nejspíš trochu záviset i tom, jaké novinky pro Macy Apple představí dnes večer (našeho času).
Výsledky prodeje Maců
Též odbyt Maců byl rekordní, celkem se prodalo 3,89 milionu kusů, což meziročně znamená nárůst o 27 procent, proti minulému, rovněž rekordnímu čtvrtletí jde o zvýšení prodeje o 400 000 kusů.
Z tohoto množství bylo přes 2,6 milionu notebooků, stolních Maců se tudíž prodalo přibližně 1,2 milionu, podíl notebooků dosáhl 68 procent. Průměrná prodejní cena Macu přitom dosáhla 1 300 USD (v předchozím čtvrtletí to bylo zhruba 1270 USD, to není příliš velký rozdíl).
Prodej iPhonu
Ještě lepší výsledky však přinesl iPhone, za dané čtvrtletí se prodalo plných 14,1 milionu kusů, zatímco v předchozím čtvrtletí to bylo jen 8,4 milionu (a dosavadní odbytový rekord tvořilo 8,75 milionu telefonů za čtvrtletí). Před rokem se přitom prodalo 7,4 milionu kusů, což značí nárůst o 91 procent, přičemž trh chytrých telefonů jako celek vzrostl pouze o 64 procent.
Celkové tržby za iPhone a příslušenství činily 8,82 miliardy USD, tento telefon tak představuje největší jednotlivý zdroj příjmů, za samotné telefony se utržilo 8,6 miliardy USD, to dává průměrnou prodejní cenu 610 USD (před rokem přinesly iPhony 4,6 miliardy USD, z čehož plyne růst tržeb o 92 procent).
Na prudkém růstu prodejů se podílejí trhy v Asii, Evropě a Japonsku, poslední den daného čtvrtletí navíc (úspěšně) začal prodej iPhonu 4 v Číně. (Telefon již prodává 166 operátorů v 89 zemích světa). Apple se navíc domnívá, že by byl mohl prodat iPhonů ještě více, kdyby byly dostupné, měl totiž potíže vůbec uspokojit poptávku, tyto problémy se začaly řešit teprve v poslední době.
Steve Jobs také neopomněl zdůraznit, že počtem prodaných telefonů iPhone poprvé překonal kanadskou firmu RIM (ta dodává telefony BlackBerry, velice oblíbené zejména v amerických podnicích, těch se za dané období prodalo 12,1 milionu) a prohlásil, že věří, že RIM v dohledné budoucnosti nedokáže s Applem držet krok. (To se samozřejmě teprve ukáže, iPhony ovšem začínají ve větší míře pronikat i do podniků.)
„Velice působivé“ údajně byly též výsledky reklam platformy iAD (tvořící součást iOS 4), avšak konkrétní čísla Apple nezveřejnil.
Výsledky iPadu
iPad se sice prodává teprve dvě čtvrtletí, ale už se stačil stát významnou součástí podnikání Applu. Za dané čtvrtletí se prodalo 4,19 milionu kusů, zatímco za předchozí čtvrtletí to bylo 3,27 milionu, analytici však očekávali ještě více (někteří mluvili až o 5 milionech), což se projevilo dočasným poklesem kursu akcií Applu po oznámení výsledků (ten ovšem již překročil hranici 300 USD).
Apple za iPady utržil 2,8 miliardy USD, tedy dvakrát více než za iPody, průměrná prodejní cena iPadu byla 667 USD (proti 640 USD v předchozím čtvrtletí, zákazníci tak stále více dávali přednost vybavenějším modelům).
A dobře vypadají i další vyhlídky tohoto přístroje, 65 procent velkých firem z žebříčku Fortune 100 iPad buď už nasadilo, nebo ho alespoň zkoušejí a přibývají též odbytové kanály, před Vánoci bude iPad v USA prodávat řada velkých obchodních řetězců a operátoři AT&T a Verizon, což by se mělo projevit v dalším posílení prodeje.
S přístroji využívajícími iOS samozřejmě těsně souvisí obchod App Store, ten nabízí již 300 000 aplikací, z nichž je přes 30 000 určeno speciálně pro iPad a počet her dosahuje 65 000.
Uživatelská základna pro tyto aplikace je dnes už opravdu hodně rozsáhlá, celkový počet prodaných zařízení s iOS totiž minulý měsíc přesáhl 120 milionů.
Prodej iPodů
Jedinou kategorií, v níž Apple zaznamenal pokles prodeje, byly iPody. Prodalo se jich 9,05 milionu, o 11 procent méně než před rokem (v předchozím čtvrtletí to bylo 9,41 milionu) a tržby za ně dosáhly 1,4 miliardy USD. Stále tedy jde o nezanedbatelný zdroj příjmu, ale jejich význam v celkové obchodní bilanci klesá.
V USA si však iPody pořád drží více než 70procentní podíl na trhu MP3 přehrávačů, silné postavení zaujímají i v řadě dalších zemí, kde zaznamenaly silný růst. Dobře si vedl také obchod iTunes Store s tržbami přes 1 miliardu USD za dané čtvrtletí.
Apple poprvé prozradil počet prodaných Apple TV
Apple započítává výsledky Apple TV k iPhonům, takže nebylo možné přesně zjistit, kolik se těchto zařízení vlastně prodalo, to se však nyní změnilo.
Nová Apple TV (která používá iOS a hardware dost podobný iPadu, takže má k iPhonu o hodně blíže než původní Apple TV vycházející z architektury Maců) se totiž prodává velice dobře.
Steve Jobs uvedl, že se prodalo už 250 000 kusů, což Apple přirozeně nadchlo (na trhu je nová Apple TV dostupná teprve od konce září). Dalo se to však čekat, při ceně 99 USD zájem zákazníků pochopitelně silně vzrostl.
Výsledky kamenných obchodů Applu
Velice dobře si vedla také maloobchodní síť Applu, s rekordními tržbami 3,5 miliardy USD, v meziročním srovnání o 75 procent vyššími, proti předchozímu čtvrtletí stouply o 38 procent. Průměrná tržba z jednoho obchodu činila 11,8 milionu USD, o 52 procent více než před rokem.
V obchodech Apple Store se prodalo 874 000 Maců, o 30 procent více než minulý rok a nadále platí, že zhruba polovina kupců Maců je ještě nikdy nevlastnila. Takovýto poměr platí už řadu let, kamenné obchody Applu zjevně úspěšně slouží k rozšiřování uživatelské základny Maců.
Síť kamenných obchodů Applu se nadále rozrůstá, a to i mimo USA, ve sledovaném čtvrtletí přibylo 16 takových obchodů, včetně nových „velkolepých“ v Pekingu, Šanghaji a Londýnu. Na konci čtvrtletí měl Apple těchto obchodů již 317 (z nich se 84 nacházelo vně USA) a navštívilo je celkem 75 milionů lidí, před rokem to bylo jen 45 milionů, návštěvnost tak vzrostla o 62 procent.
Ve světle těchto údajů není divu, že Apple plánuje další rozšiřování své maloobchodní sítě, v příštím roce chce otevřít dalších 40 až 50 nových obchodů, polovinu z nich mimo USA.
Vystoupení Steva Jobse
Již jsme zmínili, že na tiskové konferenci k finančním výsledkům vedle provozního ředitele Tima Cooka a finančního ředitele Petera Oppenheimer vystoupil také Steve Jobs, přestože se těchto akcí obvykle neúčastní. Tentokrát však chtěl promluvit u příležitosti prvního čtvrtletí s tržbami přes 20 miliard USD, nejprve pronesl kratší proslov a poté odpovídal na další otázky účastníků konference.
Odkazy na přepisy Jobsových výroků jsme už uvedli výše, zde jen stručně probereme jejich hlavní obsah. Jobs se nejprve pustil do srovnávání iPhonu s jeho hlavní konkurencí. Připomněl, že Apple poprvé v prodeji telefonů předčil RIM (se 14,1 milionu iPhonů proti 12,1 milionům telefonů BlackBerry), poté začal zevrubně probírat Google a jeho mobilní platformu Android.
Fragmentovaný Android versus integrovaný iOS
Generální ředitel Googlu Eric Schmidt nedávno prohlásil, že se denně aktivuje 200 000 přístrojů s Androidem a v jeho aplikačním obchodu se nachází 90 000 aplikací. Jobs kontroval sdělením, že Apple v posledních 30 dnech aktivoval v průměru 275 000 zařízení s iOS denně, přičemž někdy to bylo přes 300 000 aktivací za den a v App Store se nachází 300 000 aplikací (to už je trochu infantilní škorpení, zjevně mají na trhu místo obě platformy).
A pokračoval v kritice Androidu, ten podle něj trpí fragmentací, protože podporuje příliš rozdílný hardware a jeho aplikace často fungují jen na některých telefonech (jako příklad uvedl klienta pro Twitter) a liší se i jejich uživatelské rozhraní kvůli různým dodatečným nadstavbám. Podotkl, že Windows vypadají na všech PC stejně, zatímco Android ne.
Nepřekvapivě zcela odmítl srovnávání otevřenosti Androidu s relativní uzavřeností iOS, podle něj je důležité, že Apple nabízí integrovaný přístup, zatímco Android je z podstaty fragmentovaný, proto vyjádřil naději, že iPhone nakonec zvítězí. (To ale samozřejmě není vůbec jisté, Jobs má nejspíš obavy hlavně z toho, aby se v případě Androidu nezopakovala historie s PC a Windows.)
A zastánci Androidu pochopitelně již na Jobsovy výroky zareagovali a většinu jeho tvrzení zpochybnili, asi začne nové kolo hádek mezi příznivci konkurujících si mobilních platforem.
Zásadní odmítnutí 7“ tabletů
Pustil se také do tabletů, poukázal na to, že chystaní konkurenti iPadu mají pouze 7“ úhlopříčku (zapomněl se ovšem zmínit, že někteří výrobci chystají jak 7“, tak větší modely) a připomněl, že 7“ obrazovka má jenom 45 procent plochy displeje iPadu.
A prohlásil, že to nestačí k vytvoření skvělých aplikací pro tablet, za minimální hranici pokládá právě 9,7“ úhlopříčku iPadu. Na adresu menších tabletů proto pronesl několik vtipů (měly by se podle něj dodávat se smirkovým papírem, aby si uživatelé mohli obrousit prsty pro jejich ovládání).
Podle Jobse je to právě velikost obrazovky, co odlišuje tablety od chytrých telefonů a 7“ modely jsou nepovedení kříženci, příliš velicí na chytrý telefon a příliš malí, než aby poskytovali výhody tabletu.
Jinými slovy, Jobs dal jasně najevo, že Apple nechystá 7“ iPad, přestože takové pověsti kolují už velice dlouho. (Jim Dalrymple na blogu The Loop počátkem října dokonce napsal, že Apple již prototyp 7“ iPadu má ve svých laboratořích, údajně ho vyvinul souběžně s 9,7“ modelem, ale z nejasných příčin ho nedal na trh. Jobs nyní tyto důvody objasnil.)
K chystaným konkurenčním tabletům navíc Jobs připomněl, že většina jich má provozovat Android, přestože samotný Google upozornil, že jeho současná aktuální verze (2.2 Froyo) není pro tablety vhodná (do konce roku by se však měla objevit verze 3.0 přizpůsobená právě tabletům, což ovšem Jobs nezmínil).
Podle Jobse budou mít konkurenti též problém vyrovnat se cenám iPadu. Apple si podle něj připravuje všechno, jak hardware, tak software, sám, čímž dosahuje nejlepší ceny. (Zde si ovšem Jobs již trochu vymýšlel, protože Apple sice hardware skutečně navrhl, ale základní komponenty odebírá od jiných firem a jak fyzická výroba komponent, tak montáž probíhají v Asii).
Svou řeč o tabletech zakončil tím, že 7“ modely jsou mrtvé od počátku, jejich výrobci je brzy opustí a vrhnou se na větší formáty (příští rok uvidíme, nakolik se tato předpověď splnila).
Odpovědi na další dotazy
Jobs toho samozřejmě řekl ještě mnohem více, zde už stručně probereme jenom některé jeho odpovědi na dotazy. Mimo jiné připustil, že iPad časem zřejmě začne ohrožovat odbyt notebooků a prohlásil, že Apple se nechce stát Nokií, jež prodává telefony v průměru za 50 USD, neví totiž, jak vyrábět skvělý chytrý telefon za takovou cenu.
A na dotaz, zda změnil svůj postoj k Flashi, Jobs předstíral, že špatně porozuměl otázce: „Flash paměť? Máme rádi flash paměť“. (Tenhle výrok se jistě bude často citovat).
Závěrečné shrnutí
Už se stalo v podstatě tradicí, že každé čtvrtletí Apple hlásí nové rekordy, ovšem tentokrát byla čísla opravdu působivá, tržby přes 20 miliard USD jsou skutečně ohromné a totéž platí o statistikách prodeje.
Odbyt Maců byl lepší než kdykoli předtím a jestli dnes Apple představí další zajímavé novinky, mohl by vzrůst ještě víc a zatím se nezdá, že by měl narazit na nějaké vážnější překážky, na trhu osobních počítačů zůstává pro Macy stále dost místa.
Totéž platí pro mobilní telefony a iPhone, tenhle trh pořád poskytuje spoustu prostoru k růstu, zejména s tím, jak bude iPhone pronikat do dalších zemí.
Nadějně to vypadá rovněž pro iPad, ten by dokonce mohl ohrozit prodeje některých notebooků, dnes proto možná Apple podnikne kroky, aby to nebylo na úkor jeho notebooků.
Mírný pokles zaznamenaly pouze iPody (zřejmě s výjimkou iPodů touch, pro ně však Apple samostatná čísla neudává), to se ale dalo předpokládat, trh hudebních přehrávačů je prostě již v podstatě nasycený, takže bude docházet jenom k jeho prosté obnově.
Dobrý start očividně měla také nová Apple TV, nízká cena nepřekvapivě vzbudila zájem zákazníků a když se k tomu přidá ještě možnost spolupráce s ostatními přístroji provozujícími iOS (zejména po vydání iOS 4.2 podporujícího bezdrátový streaming AirPlay), mohlo by toto zařízení být, narozdíl od svého předchůdce, docela úspěšné.
Potenciální konkurenční hrozby
Zatím se zdá vše vyvíjet ve prospěch Applu, přesto však měl Steve Jobs potřebu vyjádřit se ke konkurenci. Sice ji zkritizoval ze všech stran, ale zjevně v ní Apple možnou hrozbu přece jenom vidí. Jistě, Android má své problémy, ale velice rychle se vyvíjí a integrovaný přístup Applu skutečně nemusí vyhovovat každému.
V případě tabletů je sice opravdu možné, že se 7“ modely neuchytí, avšak konkurence iPadu nepochybně zesílí, zvlášť jestli skutečně přijde verze Androidu pro ně lépe přizpůsobená a stát na místě jistě nebudou ani další technologie a platformy.
Například pokud jde o RIM, její oznámený 7“ tablet PlayBook sice zatím zůstává spíše na papíru, ale použitý operační systém QNX (jehož výrobce RIM nedávno převzala) je technologicky velice vyspělá platforma, takže pokud RIM její implementaci nepokazí (což se samozřejmě může stát), mohl by být výsledek docela zajímavý.
Jde hlavně o to, že v mobilním světě se situace rychle mění a vedoucí postavení se dá lehce ztratit (v PDA kdysi držel Palm 85 procent trhu, přesto nyní skončil jako divize HP), což si Apple pochopitelně uvědomuje, to do značné míry vysvětluje i Jobsovo pondělní vystoupení.
Ovšem současné výsledky Applu, rozsáhlá uživatelská základna a mohutné finanční rezervy mu propůjčují ty nejlepší předpoklady, aby zdolal všechny případné překážky.