Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Apple oznámil své finanční výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku. (22.7.08)
22. července 2008, 07.00 | Za druhé kalendářní čtvrtletí Apple dosáhl opět rekordních výsledků při tržbách 7,46 miliardy USD a zisku 1,07 miliardy USD, prodal skoro 2,5 milionu Maců, přes 11 milionů iPodů a 717 tisíc (původních) iPhonů, navíc prozradil i něco ze svých budoucích plánů.
Včera Apple oznámil své finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí, kvůli časovému posunu o tom ovšem informuji až dnes. (Provozní poznámka: Dnes vydávám pouze tento článek.)
Jako vždy při zprávách o finančních výsledcích jedna vysvětlující připomínka: Apple mluví o výsledcích za třetí čtvrtletí roku 2008, avšak firma účtuje ve fiskálním (hospodářském) roce, posunutém oproti kalendářnímu roku, takže kalendářně se jedná o druhé čtvrtletí. Apple samozřejmě musí vycházet ze svých účetních údajů, já však nikoli a jistě bude přehlednější, když zde budu užívat kalendářní rok.
Použité informační zdroje
Jako obvykle Apple nejprve vydal oficiální tiskovou zprávu se základními finančními výsledky za dané období. Ars Technica vzala údaje z této zprávy a okořenila je názornými grafy, v nich lépe vynikají dlouhodobé trendy prodeje Maců, iPodů a iPhonů.
Podrobnější rozbor finančních výsledků Applu nabízí AppleInsider, reportáž z následné tiskové konference přinesl Macworld. Zvukový záznam z konference nabízí Apple zde, k jeho přehrání potřebujete QuickTime 6 nebo 7.
Samozřejmě, zprávy o finančních výsledcích přinesly i všechny ostatní zpravodajské servery, ale už z principu se nemohou příliš lišit, proto zde další zdroje již neuvádím.
Ještě připomínám, že zprávu o výsledcích Applu za první kalendářní čtvrtletí roku 2008 najdete na MůjMacu tady.
Celkové výsledky
Sledované období končí 28. června 2008, takže se ve zveřejněných výsledcích nemohou objevit čísla pro iPhone 3G či App Store. Na následné tiskové konferenci na tohle ovšem stejně přišla řeč.
Teď se však podíváme na základní finanční výsledky druhého (kalendářního) čtvrtletí. Celkové tržby činily 7,46 miliardy USD a čistý zisk 1,07 miliardy USD, neboli 1,19 USD na akcii. Oproti stejnému období před rokem to znamená značný vzestup, tehdy byly tržby 5,41 miliardy USD a zisk 818 milionů USD, nárůst zisku tedy dosahuje 30 procent, tržby se zvýšily dokonce skoro o 40 procent. Hrubá marže se rovnala 34,8 procenta, o trochu nižší než marže 36,9 procenta před rokem. Na celkových tržbách se prodej mimo USA podílel 42 procenty, americký trh tedy zůstává nadále nejdůležitějším, ovšem ostatní regiony k výsledkům firmy též významně přispívají.
Výborných výsledků se dosáhlo také v prodeji Maců a dalšího hardwaru, o tom podrobněji níže. Steve Jobs uvedl, že s pýchou oznamuje nejlepší druhé kalendářní čtvrtletí v historii Applu jak z hlediska tržeb, tak zisku. Totéž ovšem platilo i o prvním čtvrtletí, to bylo rovněž rekordní, začíná se z toho již skoro stávat zvyk, který by Apple jistě rád udržel co nejdéle.
Finanční ředitel Applu Peter Oppenheimer k celkovým výsledkům podotkl, že za první tři čtvrtletí fiskálního roku 2008 Apple získal v hotovosti 5,4 miliardy USD, za samotné minulé čtvrtletí to bylo 1,33 miliardy USD. Apple tedy nadále udržuje tradici „válení se v penězích“. Ve zveřejněných údajích se mně však nepodařilo najít údaj o celkové hotovostní zásobě Applu, při minulém hlášení výsledků to bylo přes 19 miliard USD, takže teď už nejspíš výrazně překročila 20 miliard.
Prodej Maců
Opravdu skvěle se vedlo Macům, celkem se jich totiž prodalo 2 496 000, což Steve Jobs označil jako nový rekord. V meziročním srovnání došlo k nárůstu počtu prodaných kusů o 41 procent a tržby za ně stouply o 43 procent. Na celkových tržbách firmy se však Macy podílely jen 48,3 procenta, ostatní produkty tedy přinesly o trochu víc, růst za dané čtvrtletí ovšem pobízely právě Macy, Apple tak rozhodně nadále zůstává prodejcem počítačů.
Z uvedeného počtu Maců bylo 943 000 stolních počítačů a 1 553 000 notebooků, meziročně jejich prodej vzrostl o 49, respektive 37 procent. Převaha notebooků nijak nepřekvapuje, odpovídá obecným trendům, ale narozdíl od mnoha jiných výrobců počítačů Apple dosahuje růstu i u stolních modelů.
Regionální rozdělení prodeje Maců
Za pozornost stojí též regionální rozdělení prodeje Maců, podívejme se na ty nejvýznamnější oblasti.
Apple Americas prodal 1 134 000 Maců a utržil 3,435 miliardy USD, meziroční nárůst činí 38 a 28 procent. Jde o údaje pro oba americké kontinenty dohromady, ovšem největší podíl na nich mají USA.
Špatně se nevedlo Macům ani v Evropě, Apple Europe jich prodal 576 000 a získal za ně 1,64 miliardy USD. Proti stejnému období před rokem se hodnoty zvýšily o 47 a 42 procent. Růst prodeje Maců v Evropě činil čtyřnásobek průměrného růstu evropského trhu.
A v Japonsku Apple prodal 102 000 Maců, což mu přineslo 365 milionů USD, meziroční nárůst tedy vychází na 26 a dokonce 41 procent.
Prodej iPodů a údaje o iTunes Store
Za druhé kalendářní čtvrtletí se prodalo 11 011 000 iPodů, což přineslo 1,678 miliardy USD. Počet prodaných kusů se meziročně zvýšil o 12 procent, tržby již jen o 7 procent. Prodej v USA vzrostl o 10 procent, mimo USA dokonce o 15 procent, podrobnější regionální rozdělení prodejů Apple nezveřejňuje.
Tohle lze považovat za úspěšný výsledek, všeobecně se předpokládala stagnace vzhledem k nasycení trhu, ale zjevně nějaký prostor k růstu ještě zbyl, iPhone prodej iPodů nijak výrazně neovlivnil. (To by se mohlo změnit s příchodem dotovaných iPhonů 3G, avšak to se uvidí až v budoucnosti.) Největší podíl na prodeji iPodů měly iPod shuffle a iPod touch.
V řadě zemí iPody nadále drží většinu trhu mediálních přehrávačů. V USA a v Austrálii činí podíl iPodů 70 procent, v Kanadě přes 60 procent, nad 50 procenty zůstávají Japonsko, Švýcarsko a Velká Británie. V mnoha jiných zemích dosahují vysokých dvouciferných podílů.
S iPody úzce souvisí obchod iTunes Store, ten nyní nabízí 8 milionů hudebních skladeb, 20 000 televizních pořadů a 2 200 filmů, z nich 450 v HD rozlišení. iTunes Store podle Applu významně přispěl k celkovým finančním výsledkům, konkrétní čísla však ukrývá v širších kategoriích.
Prodej iPhonu (a také Apple TV)
Důležitou kategorii samozřejmě tvoří iPhone, ovšem jak jsem předeslal již výše, zveřejněné údaje se týkají pouze původního iPhonu, protože iPhone 3G byl na trh uveden až ve třetím kalendářním čtvrtletí.
Apple za dané období prodal 771 000 iPhonů a možná by jich byl odbyl i víc, jenže už v květnu se začaly zásoby iPhonů tenčit a v červnu se prakticky neprodávaly (Apple se již připravoval na nový 3G model). Co se týče meziročního srovnání, vloni Apple prodal 270 000 telefonů, jenže to je poněkud zavádějící údaj. iPhone přišel na trh až na konci června 2007, takže se vlastně jedná jen o údaj o prvotních prodejích za dva dny, což není příliš dobře srovnatelné s letošním prodejem za celé čtvrtletí.
Tržby za iPhone a související produkty činí 419 milionů USD, avšak vlastně jde o „účetní fantóm“, Apple totiž příjmy z iPhonů zaúčtovává postupně, příjem z prodeje každého kusu rozkládá do období 24 měsíců, to platí i pro nový iPhone 3G. Právě tento způsob účtování přispívá k mohutnému nárůstu firemní hotovosti.
Údaje o iPhonu 3G a App Store sice tyhle výsledky nemohou obsahovat, ovšem při následné tiskové konferenci pochopitelně padaly dotazy na tato témata a zástupci Applu do jisté míry odpověděli. Apple se ostatně již stačil pochlubit výsledky prodeje iPhonu 3G a provozování App Store za první víkend od uvedení nového telefonu na trh, takže určitá čísla už známá jsou. Včera Apple doplnil další informace o App Store, za prvních 10 dní provozu došlo k 25 milionům stažení aplikací, asi 90 procent z nich stálo 10 USD či méně. Počet nabízených aplikací dosáhl 900.
V dotazech analytiků často došlo i na dotazy o dostupnosti iPhonu 3G, ten začíná být v USA již hodně vyprodaný (o jiných zemích ani nemluvě), Apple však prohlásil, že je s náběhem výroby spokojený, sice nedokáže předpovědět, kdy se nabídka vyrovná s poptávkou, ale věří, že bude mít dostatečné zásoby.
V souvislosti s iPhonem Apple především prozradil, kdy dojde ke druhé vlně zahájení prodeje v dalších zemích, blíže o tom níže. A samozřejmě Apple i nadále trvá na svém odhadu 10 milionů prodaných iPhonů do konce roku 2008.
Apple TV patří do stejné kategorie jako iPhone, podle Applu tento přístroj stále zůstává „koníčkem“ a nepředstavuje velký obchod (jeho komerční potenciál není srovnatelný s iPhonem), přesto do něj Apple hodlá nadále investovat, protože je z něj pořád nadšený. Konkrétní finanční výsledky pro Apple TV však stejně jako dříve zveřejněny nebyly, Apple ovšem v podstatě potvrdil, že Apple TV hraje spíše okrajovou roli, i když s objemem prodeje je prý spokojen.
Kamenné obchody
Pokud jde o kamenné obchody Applu, v nich se prodalo 476 000 Maců a během sledovaného čtvrtletí přinesly tržby ve výši 1,445 miliardy USD, meziroční nárůst počtu prodaných Maců činí 44 procent, zvýšení tržeb 58 procent.
Obchody Applu za dané období prošlo asi 32 milionů zákazníků, oproti stejnému období před rokem jich tedy přibylo 10 milionů.
Víc než polovina Maců prodaných v kamenných obchodech se dostala do rukou novým zákazníkům, kteří Mac předtím neměli, což přispívá k nárůstu uživatelské základny.
Za dané čtvrtletí Apple otevřel 8 nových obchodů, celkem jich provozuje už 216. Průměrný počet obchodů za minulé čtvrtletí byl 211, tržby na obchod tak vycházejí na 6,8 milionu USD oproti 5,1 milionu USD před rokem, to znamená nárůst o třetinu. Ovšem vzhledem ke značným rozdílům ve velikosti a poloze jednotlivých obchodů jde o dost imaginární veličinu.
Do konce fiskálního roku bude Apple mít 242 obchodů, včetně nových prodejen v Německu a ve Švýcarsku. Minulý víkend Apple otevřel svůj první obchod v Pekingu, počáteční výsledky vypadají příznivě.
Apple rovněž rozšiřuje svou přítomnost v prodejnách řetězce Best Buy, během sledovaného čtvrtletí jich přibylo 170, celkem jich Apple využívá 570 a do konce léta by jich mělo být 600.
Celosvětově se Macy prodávají v 10 300 kamenných obchodech, meziročně jich přibylo 1 600.
Výhled na příští čtvrtletí
Při ohlášení výsledků za uplynulé čtvrtletí firma obvykle také vydává svůj odhad tržeb a zisku pro následující čtvrtletí. Pro třetí kalendářní (čtvrté fiskální) čtvrtletí Apple předpovídá tržby ve výši 7,8 miliardy USD a zisk okolo 1 USD na akcii. To je o trochu méně, než odhadovali analytici, ovšem Apple záměrně vydává konzervativní odhady, zde navíc budou zřejmě roli hrát nižší hrubé marže v souvislosti s tajemným „přechodem na budoucí produkt“. Na třetí kalendářní čtvrtletí Apple předvídá marži ve výši 31,5 procenta, ve fiskálním roce 2009 by měla dále klesnout na 30 procent.
Co se týče cen komponent, Apple věří, že si NAND flash paměti udrží příznivou cenu, pro pevné disky a optické mechaniky by stejně jako pro ostatní komponenty měla zůstat zachována rovnováha mezi nabídkou a poptávkou.
Tržby za celý fiskální rok 2008 (končící v září) firma odhaduje na 32,4 miliardy USD, o 35 procent více než za fiskální rok 2007.
Nejdůležitější postřehy ze závěrečné diskuse
Tiskovou konferenci zakončily dotazy přítomných analytiků. Mnohé se týkaly specializovaných finančních záležitostí, na něž naši čtenáři asi příliš zvědaví nejsou, ale objevilo se i pár skutečně zajímavých odpovědí. Některé jsem již zmínil v předchozích oddílech, teď se podívejme na ty zbývající.
Rozpaky vzbudil dotaz na zdraví Steva Jobse (toho nedávno trápily blíže nespecifikované zdravotní potíže). Odměřená odpověď zněla, že Steve Jobs s radostí pracuje ve správní radě Applu, nemá žádné plány na opuštění firmy a jeho zdraví je soukromá záležitost. Příliš zdvořilý tento dotaz vskutku nebyl, ovšem málokterá firma se natolik ztotožňuje se svým šéfem, takže tato otázka celkem dává smysl, ostatně spekulace o možném Jobsovu nástupci patří k oblíbeným tématům analytiků.
Velká řada dotazů se týkala iPhonu 3G a iPodu touch. Na dotaz o iPhonu v podnicích provozní ředitel Tim Cook zopakoval, že se třetina firem ze seznamu Fortune 500 účastní vývojářského programu Applu a mnohé firmy si píšou vlastní aplikace. Pokud jde o cenu iPhonu, její snížení na 199 USD by mělo přispět k rozšíření trhu (jak ovšem víme, jde o dotovanou cenu, ostatně pořizovací cena iPhonu 3G je hodně proměnlivá veličina). A nic se nemění ani pro iPod touch, bezplatné aktualizace softwaru se neplánují, příjem za přístroj bude zaúčtován celý v okamžiku prodeje.
Druhá vlna prodeje iPhonu 3G již 22. srpna
Zvlášť důležité sdělení však přišlo v odpovědi na dotaz o rozšiřování iPhonu 3G do dalších zemí. Tim Cook totiž prozradil, že 22. srpna bude zahájen prodej telefonu v dalších 20 zemích, celkem jich tedy bude už 40, do zbývajících z celkem 70 plánovaných zemí se iPhone dostane do konce letošního roku. Těch 20 zemí však Cook blíže neupřesnil, takže zatím nevíme, zda se Česká republika dostane již do této druhé vlny. Lze ovšem předpokládat, že Apple brzy vydá podrobnější informace.
Tajemný „přechod na budoucí produkt”
Velkou vlnu spekulací jistě vyvolá prohlášení o „přechodu na budoucí produkt“. Jak bylo řečeno výše, Apple na toto čtvrtletí předvídá snížení hrubé marže. Jako jednu z hlavních příčin poklesu finanční ředitel Applu Peter Oppenheimer uvedl právě tenhle „přechod“, o jehož podrobnostech však zatím nemůže mluvit, není tedy jasné, čeho přesně se bude týkat.
Tyto nové produkty mají mít technologie a vlastnosti, jimž se ostatní nemohou vyrovnat, tvrdí Oppenheimer. Právě proto Apple hodlá nasadit na tuto tajemnou novinku nižší marže, aby to neposkytovalo „ochranný polštář“ konkurenci, jež by mohla těžit z vysoké zaváděcí ceny (Apple velmi často nasazuje vysoké prvotní ceny a pak je snižuje, zrovna iPhone představuje dobrý příklad).
Tohle prohlášení pochopitelně vyvolalo spoustu spekulací, webové diskuse jimi překypují, ale jistotu zatím nemá nikdo. Dá se ovšem čekat, že se brzy vynoří upřesňující pověsti, nakonec tato novinka by se měla objevit někdy mezi červencem a zářím. V úvahu připadá ledacos, chystá se modernizace MacBooků a MacBooků Pro, výraznou modernizaci by si zasloužil Mac mini, také mnohé iPody volají po modernizaci či nahrazení novými modely. Nic z uvedeného však nevypadá jako převratná novinka, takže se uvažuje i o takových možnostech jako je multi-touch tablet, případně nasazení nějakých nových technologií (kupříkladu se spekuluje o náhradě pevných disků SSD disky).
Mimochodem, pokud jde o multi-touch ovládání, Tim Cook v závěrečné diskusi jasně prohlásil, že Apple své patenty na toto ovládání bude hájit velice agresivně.
Shrnutí
Výsledky Applu jsou opět výborné, ba rekordní. Zvlášť skvěle se vedlo Macům, ale firmě se daří ve všech oblastech jejího podnikání, odhady analytiků překonala ve všech kategoriích. Včerejší tisková konference se však od těch předchozích odlišovala v tom, že prozradila konkrétnější informace o budoucích plánech firmy. Obvykle zástupci Applu o budoucích záměrech sdělili méně než delfská Pýthie, tentokrát z nich však vypadlo něco určitějšího.
Především víme, že 22. srpna bude zahájena druhá vlna prodeje iPhonu 3G v dalších zemích, otázkou ovšem zůstává, zda k nim bude patřit také ta naše.
Ještě větší rozruch však vyvolal tajemný „přechod na budoucí produkt“, který by se měl uskutečnit do konce září. Zmínky o nedostižných technologiích a vlastnostech dávají volné pole fantazii, což nepochybně byl záměr Applu, opět si zdarma získal mediální pozornost. Jistě, nakonec se to celé může ukázat jako pouhá marketingová bublina, to by však Applu zrovna neprospělo, doufejme tedy, že skutečně přijde s něčím opravdu novým.