Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Apple pokračuje v černých číslech
24. července 2001, 00.00 | Těsně před zahájením Macworld Expa byly také oznámeny nejčestvější finanční výsledky Applu. Ty vám nyní přinášíme společně s komentářem situace.
V ruchu kolem Macworld Expo trošku zanikla zpráva o nejčerstvějších finančních výsledcích společnosti Apple, proto se k nim nyní v krátkosti vrátíme.Apple oznámil, že za třetí fiskální období roku 2001 (pro zjednodušení, odpovídá druhému čtvrtletí kalendářního roku) vytvořil zisk ve výšce 61 milionů USD, neboli 17 centů na akcii (pro ty z vás, kteří nějaké vlastní). V loňském roce ve stejném období byl vytvořen zisk 200 milionů USD. Obrat v letošním třetím fiskálním čtvrtletí činil 1,475 miliardy USD, což je o 19% méně, než v loňském roce, gross margin, neboli hrubá marže, byla 29,4% (v porovnání 29,8% za stejné období loňského roku). Prodeje mimo území USA tvořily 44% příjmů v daném čtvrtletí.
V tomto čtvrtletí se prodalo 827 tisíc Maců, velký nárůst zaznamenaly prodeje nových iBooků – za pouhé dva měsíce po uvedení se jich prodalo 182 000. Za strategický krok označil Steve Jobs realizaci Apple Retail Stores, tedy maloobchodního řetězce s produkty Apple – do konce roku má být otevřeno celkově 25 obchodů po celé USA.
Podle Freda Andersona, finačního ředitele Applu, se jedná o solidní výsledky v slabém ekonomickém prostředí, podařilo se také udržet skladové zásoby na nízké úrovni, tak jak je tomu u Applu v poslední době zvykem. Apple je v dobé kondici, s více než 4,2 miliardy USD v hotovosti, ve třetím čtvrtletí se očekává lehký nárůst zisků.
Počty prodaných počítačů za jednotlivá čtvrtletí, v tisících kusů
Komentář: na grafech můžete vidět dva typy údajů: prodejnost jednotlivých typů počítačů, data jsou k dispozici od 4. fiskálního čtvrtletí roku 1999, tedy zhruba 3. čtvrtletí kalendářního roku. Finanční křivky kopírují shodné období. Pro nejnovější výsledky je důležité, že jich bylo dosaženo bez „podpůrných" prostředků, minulá období ovlivňovaly prodeje akcií výrobce procesorů ARM – ty se dříve používaly v Newtonu. Zcela jednoznačný úspěch zaznamenaly iBooky – ty jediné rostou, a podle poklesu prodejů PowerBooků G4, které jsou jinak skvěle hodnocené, tento růst byl pravděpodobně na úkor o něco lepších a o hodně dražších TiBooků. Prodej iMaců spiš stagnuje, uvidíme, zda se udrží i v příštím čtvrtletí, nové modely zasáhnou nejdříve až do posledního čtvrtletí tohoto roku. Všeobecně je nutné pozorovat výrazný pokles v počtu prodaných kusů v dlouhodobém horizontu, nárůst v době, kdy se v USA hovoří o slabé ekonomice, je pozitivní, ovšem pro návrat k dřívějším prodejům by byl potřebný výraznější růst. Je zajímavé, že iMacy, které jsou kritizované za morální zastaralost, se prodávají relativně stabilně, ale profesionální Power Macy G4, nedávno poměrně výrazně inovované, zaznamenaly ztrátu – možná i proto se Apple silněji vrhá na vysvětlování „Megahertz mythu" – tedy obecně oblíbenému omylu, že více mega- či gigahertzů se automaticky rovná vyššímu výkonu.
Přehled obratů a získů, v milionech USD
A ještě drobná poznámka k podílu mezinárodních prodejů – v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky se za dané čtvrtletí prodalo zhruba 18% všech počítačů (152 000 ks). V Čechách se loni prodalo cca 3100 počítačů – to je z hlediska ročního celosvětového počtu kusů Applu NECELÝCH 0,1%, což asi dost přesně vypovídá o tom, jakou pozornost bude Apple našemu trhu věnovat. A kdyby se prodeje nakrásně ztrojnásobily, tedy na našem trhu by se prodalo cca 10000 počítačů, tedy více než 3% lokálního trhu, stále z hlediska Applu znamenáme 0,25%.