Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Apple potichu aktualizoval Airport Extreme
10. ledna 2007, 20.00 | Přestože se o tom Steve Jobs ve svém projevu vůbec nezmínil, Apple potichu aktualizoval svůj bezdrátový přístupový bod na nový standard.
Všichni jsme sice plní dojmů ze Stevova projevu, avšak nemohu kolegovi Márovi „lézt do mediálního zelí“, nemluvě o tom, že by bylo značně nevhodné, abych se do toho pletl od nás, když on je přítomen přímo na místě. Ostatně, sám si musím novinky Applu nechat pořádně projít hlavou, než se pokusím vyplodit nějaký svůj názor. Zaujal mě však postřeh na MacRumors.com o tom, že Apple potichu (v projevu se neobjevila žádná zmínka) aktualizoval Airport Extreme Base Station, svůj bezdrátový přístupový bod. Příslušné informace se náhle vynořily na webu Applu.
Přístroj podporuje bezdrátové standardy 802.11a, 802.11b, 802.11g a předběžný 802.11n („draft-n“) a pro zabezpečení může využívat technologie WEP, WPA a WPA2. Nese čtyři 10/100 Ethernet porty, z toho jeden pro připojení k Internetu a zbývající tři pro napojení na lokální síťová zařízení. Mimoto nabízí ještě USB port, který se dá užít například pro tiskárnu či disk. Proti předchozím modelům má změněné pouzdro, jež trochu připomíná právě uvedenou Apple TV. Pouzdro zabírá na plochu něco málo přes 40 cm² a je asi 3,3 cm vysoké. Nový Airport Extreme bude stát 179 USD (3 800 Kč při „mechanickém“ přepočtu) a začne se dodávat v únoru.
Bezdrátové sítě se už staly celkem běžnou záležitostí a ceny spadly na příjemnou úroveň. Mimo jiné též díky standardizaci. Ovšem poslední oficiálně schválený standard 802.11g dosahuje teoretické maximální přenosové rychlosti 54 Mb/s (ve skutečnosti to však bývá nanejvýš tak polovina) a to rozhodně nestačí pro přenos videa, zvlášť pak ne v HD rozlišení. Není tedy divu, že se výrobci začali ohlížet po něčem lepším. Další etapu vývoje bezdrátových lokálních (Wi-Fi) sítí má představovat standard 802.11n. Pracuje ve stejných nelicencovaných pásmech 2,4 a 5 GHz, podstatně však mění způsob přenosu signálu. Hlavní „trik“ spočívá v technologii MIMO (vícenásobný vstup a výstup), jež pracuje s více anténami najednou. Komunikující zařízení 802.11n si signál rozdělí mezi tyto antény a posílají ho několika souběžnými trasami současně. Liší se rovněž metody kódování signálu, zde však není místo probírat to podrobněji. Důležité je, že to všechno vede k mnohem vyšším přenosovým rychlostem a také většímu dosahu. Avšak pochopitelně pouze tehdy, když „n“ standard podporuje jak přístupový bod, tak klient. Samozřejmě je zajištěna zpětná kompatibilita, takže s klasickým „g“ klientem se nový Airport domluví, ale jen „g“ rychlostmi, čili nezískáte nic navíc.
Podle údajů na stránkách Applu to vypadá, že všechny Macy s procesory Core 2 Duo podporují 802.11n, s novým Airportem Extreme se má dodávat aktivační software, který zapne příslušné funkce v jejich čipové sadě. Samotný Apple udává, že proti předchozímu modelu ten nový dosahuje až pětinásobného zrychlení a dosah by se měl zvětšit až dvojnásobně. Tomu lze věřit, vloni jsem překládal nějaké testy těchto zařízení a při vzdálenostech pod 10 metrů se občas podařilo překonat 100 Mb/s (při reálném přenosu dat), takže za příznivých okolností tato bezdrátová technologie umí přetrumfnout kabelový Fast Ethernet. (Jistě, kabelový Ethernet si svou rychlost drží skoro pořád, zatímco bezdrátové spojení se již při malé změně podmínek – třeba poponesení připojeného notebooku – může prudce zhoršit. Čímž chci jen ukázat, kam až se bezdrátová technologie dostala.)
Trochu potíž však vězí v tom, že tento standard ještě nebyl oficiálně schválen organizací IEEE (která mimo jiné posvěcuje většinu síťových standardů). To, co se dnes nabízí, vychází z předběžného návrhu (draft-n) a jednání příslušného schvalovacího výboru zatím příliš zdárně nepokračují. Ovšem trh už potřebuje něco výkonnějšího než 802.11g, takže se výrobci vrhli na předběžný návrh a sdružení Wi-Fi Alliance dokonce plánuje do poloviny letošního roku zahájit certifikace těchto zařízení, což by mohlo poněkud rozptýlit obavy z nekompatibility s konečným standardem (jehož schválení se předpokládá až někdy v dubnu 2008).
Není samozřejmě náhoda, že Apple přišel s posílením své bezdrátové komunikace právě při uvedení Apple TV. Podle všeho Apple TV užívá stejnou technologii a odvážím se tvrdit, že má s Airportem Extreme shodnou nezanedbatelnou část vnitřností. Video v rozlišení 720p prostě bezdrátově na větší vzdálenost jinak nepřenesete, rozhodně ne hladce.
Určitě se brzy objeví další informace, zatím však můžeme předpokládat, že nový Airport bude fungovat stejně jako ten předchozí, jenom s vyššími výkony. Dobře vypadá i jeho design, z prvních fotografií se zdá, že má antény ukryté v pouzdře (snad to nebude na úkor výkonu).
Celkově vzato nejde o nějaké velké překvapení. Naopak, nový Airport Extreme zcela logicky zapadá do spojení nových Maců (ale i jiných nejnovějších PC) a Apple TV. Prostě přibyl další článek do skládanky.