Apple s omluvou stáhl z App Store aplikaci Baby Shaker - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Apple s omluvou stáhl z App Store aplikaci Baby Shaker

27. dubna 2009, 06.00 | App Store do své nabídky zařadil značně kontroverzní hru Baby Shaker, po vlně kritiky ji Apple opět odstranil a za její schválení se omluvil.

Obchod App Store sice minulý týden především slavil překročení hranice miliardy stažení, pozornost médií však zároveň přitáhl „aférou“ okolo kontroverzní aplikace Baby Shaker.

Jako již několikrát v minulosti celá záležitost souvisí se systémem schvalování aplikací pro App Store. Vývojáři zasílají obchodu své aplikace a Apple poté rozhodne, zda je do distribuce zařadí či nikoli. Tento schvalovací proces se už vícekrát stal terčem kritiky, mnozí vývojáři si stěžují, že schvalování aplikací (a jejich aktualizací) trvá příliš dlouho, mnohým vadí i značně konzervativní přístup schvalovatelů.

Hra Baby Shaker stažena dva dny po svém schválení

O to větší rozruch vyvolalo schválení hry Baby Shaker firmy Sikalosoft, v níž uživatel musel uklidnit plačící nemluvně prudkým třesem telefonu, tato hra za 0,99 USD se dala na App Store koupit od minulého pondělí.

01mm25042009f.jpg

To ovšem zvedlo ohromnou vlnu rozhořčené kritiky, protože pokud něco takového budete provádět s živým dítětem, můžete ho vážně poranit (zejména to může vést k trvalému poškození mozku), nebo ho dokonce zabít. Takové případy byly v USA (a samozřejmě jistě i v jiných zemích světa, jen nemají takovou publicitu) skutečně zaznamenány a existují tam celé organizace, které se tímto problémem zabývají, ty přirozeně Baby Shaker opravdu rozhněval.

Na to už Apple musel reagovat, kritiku přijal, hru ve čtvrtek (ironickou shodou okolností jen pár hodin předtím, než byla překonána miliarda stažení) z App Store stáhl a, jak dosvědčuje CNET, za celou záležitost se omluvil. Uznal, že šlo o značně urážlivou aplikaci, jež neměla být pro distribuci na App Store vůbec schválena, omluvil se za chybu a poděkoval zákazníkům, že na to upozornili.

Stížnosti pochopitelně zaplavily také Sikalosoft, který rovněž odstranil stránku hry Baby Shaker ze svého webu, připojil se k omluvě Applu a doplnil informace o tom, jaké následky může třesení s dětmi mít.

Celá věc zaujala i běžná média, mnohá z nich přinesla alespoň stručnou zmínku (dostala se též do zpravodajství České televize).

02mm25042009f.jpg

Případ aplikace NetShare

Apple běžně odmítá zařadit na App Store aplikace nebo je i později vyřazuje kvůli neslušnému či jinak závadnému obsahu, někdy také kvůli tomu, že porušují licenční podmínky. Asi nejznámější takový případ představovala aplikace NetShare, umožňující použít iPhone jako modem pro připojení počítače.

Ta se na App Store nejprve dostala, ale byla rychle (ještě rychleji než Baby Shaker) stažena, pak se tam zase objevila a nakonec zmizela natrvalo, kvůli tomu, že rozporu se smlouvami, jež Apple uzavřel s některými mobilními operátory. Firmware 3.0 ovšem tuto možnost obsahuje, podle Applu však bude podpora téhle funkce záviset na dohodách s jednotlivými operátory.

Častěji ale byly aplikace vyřazovány kvůli obsahu, což se týkalo kupříkladu „pšoukajících“ hříček, avšak ty byly později dovoleny po stížnostech vývojářů, ostatně jeden takový titul se dostal mezi 20 nejstahovanějších placených aplikací.

Právě proto vzbudilo schválení hry Baby Shaker takovou nevoli, vzhledem k tomu, že jiné tituly byly vyřazeny z mnohem méně závažných důvodů.

Schvalování aplikací přestává stačit růstu App Store

Není ovšem příliš pravděpodobné, že by se jednalo o úmysl, spíše to ukazuje, že schvalovací systém začíná být obětí úspěchu App Store. Musí být velice těžké vůbec držet krok s přívalem nových žádostí, protože počet titulů narostl doslova explozivně, v lednu App Store nabízel 15 000 aplikací a teď, za pouhé další tři měsíce, počet titulů činí už 35 000.

A vzhledem k obrovské zákaznické obci (o čemž svědčí ona miliarda stažená) je v podstatě nemožné vyhovět vkusu všech, někteří uživatelé a vývojáři by byli nejraděj, kdyby neexistovala vůbec žádná omezení, zatímco jiní žádají ještě přísnější pravidla.

Zvlášť v USA bývá těžké vyhovět všem těmto požadavkům, někdy, z pohledu Evropana, až absurdním, kupříkladu jedna konzervativní skupina kritizovala, že jsou na iTunes Store dostupné televizní pořady, jež považuje za nevhodné, ty ale přitom tvoří součást veřejného televizního vysílání.

Celý „incident“ vyvolal úvahy o tom, zda by Apple neměl přijmout systém standardizovaného hodnocení, jaký se již používá pro hry, televizní pořady, filmy či hudbu, přičemž takováto hodnocení dodávají sami tvůrci příslušného obsahu.

Přijetí takového hodnocení pro aplikace App Store by schvalování zřejmě značně usnadnilo a mohlo by uspokojit jak (v USA stále dosti vlivné) konzervativní skupiny, tak ty, kdo by si přáli větší volnost včetně možnosti prodeje dosud zakázaného obsahu příslušné klientele, zůstává ale otázkou, zda by Apple k něčemu takovému byl ochotný.

Na druhou stranu by se tato záležitost neměla přeceňovat, jedna hra, jakkoli kontroverzní, App Store, natož celou platformu, určitě neohrozí, nemluvě o tom, že i negativní publicita je reklamou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: