Apple se dohodl s Applem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Apple se dohodl s Applem

6. února 2007, 00.00 | Nejde o vzácný případ schizofrenie právnické osoby, důležitou dohodu uzavřely Apple (dříve Computer) Inc. a Apple Corps, zastupující hudební skupinu The Beatles.

Včera přišla zpráva o dohodě mezi firmami Apple Inc. (to je ten „náš“, co prodává Macy, iPody a brzy také iPhone) a Apple Corps. Druhé jméno asi spoustě lidí nic neříká, ovšem když se dozví, že jde o firmu zastupující legendární hudební skupinu The Beatles, pochopí, že se nejedná o jen tak ledajakou dohodu. Beatles založili Apple Corps už v roce 1968 a dnes tvoří dost složitý multimediální konglomerát, ale skutečně důležitá z něj je divize Apple Records, jež spravuje autorská práva skladeb Beatles, což pochopitelně znamená stálý zdroj značných příjmů. (Více se o Apple Corps můžete dozvědět například na Wikipedii, mimochodem již tam zmiňují zde probíranou dohodu.)

Když vznikl Apple Computer, přirozeně se brzy dostal do střetu s „beatlovským“ Applem. První spory počaly už v 80. letech minulého století, vždycky se vyřešily nějakým mimosoudním vyrovnáním (podrobnosti viz výše uvedené heslo Wikipedie). Naposledy oba Apply uzavřely dohodu v roce 1991. Jenže v září 2003 se spor rozhořel nanovo, tentokrát kvůli spuštění iTunes Music Store a prodeji iPodů. Apple Corps tvrdila, že Apple Computer nemá právo na distribuci digitální hudby a hudebních přehrávačů pod logem a jménem „Apple“, na něž si činila nárok jako na svou ochrannou známku. V roce 2006 proběhl soud v Británii, který loni v květnu Apple Corps prohrála, a byla dokonce odsouzena k úhradě soudních výloh „počítačového“ Applu (odhadovaných na 2 miliony liber). Čekalo se, co bude dál, zda se budou spory protahovat v odvolacím řízení, anebo jestli se obě strany nějak dohodnou.

Na letošním Macworld Expu ve svém vystoupení Steve Jobs mimo jiné oznámil přejmenování na Apple Inc. a k podbarvení svého projevu použil několika skladeb od Beatles, což mnozí považovali za náznak blížící se dohody. A ta včera skutečně přišla. Nová dohoda se týká užívání jména a loga „Apple“. Podle ní Apple Inc. bude vlastnit všechny ochranné známky související se jménem „Apple“ a bude zpětně poskytovat licenci na určité tyto známky Apple Corps pro další používání. Navíc se výše zmíněná pře o ochrannou známku tímto ukončí a obě strany zaplatí své vlastní soudní výlohy (takže si Apple Corps vlastně pomůže).

Přesné podmínky smlouvy nebyly zveřejněny, Steve Jobs pouze prohlásil, že „máme rádi Beatles a bylo pro nás bolestné být s nimi ve sporu kvůli těmto ochranným známkám. Je to skvělý pocit, že jsme to vyřešili pozitivním způsobem a tak, že by to mělo odstranit potenciální budoucí neshody.“

Neil Aspinall, manažer Apple Corps, mluví podobně: „Je skvělé odložit tento spor a jít dál. Následující roky pro nás budou velice vzrušující. Přejeme Apple Inc. co nejvíc úspěchů a těšíme se na roky pokojné spolupráce s nimi.“

Už skoro chybí jenom držení se za ruce a společné trhání květinek, ovšem je jasné, že obě strany na dohodě vydělají. iPody a iTunes Store dnes zaujímají takové postavení, že je správci práv Beatles prostě nemohou ignorovat. Dosud se na iTunes od Beatles samozřejmě nic koupit nedalo, vzhledem k běžícímu sporu. A Jobs přirozeně o zařazení hudebního katalogu Beatles na iTunes stojí, zkoušel je nalákat již dříve, zřejmě proto vychází Apple Corps natolik vstříc. Ze současného prohlášení zatím není jasné, kdy oba Apply uzavřou formální dohodou o spolupráci, spekuluje se, že první konkrétní výsledky by se mohly objevit už na svátek svatého Valentýna.

Někteří nekritičtí a naivní šiřitelé pověstí se dokonce domnívali, že Apple Inc. oznámí dohodu s Beatles u příležitosti Super Bowl, finálového zápasu šampionátu amerického fotbalu, jehož televizní přenos patří v USA k nejsledovanějším. (Na Wikipedii se o něm dozvíte víc, než vám bude milé, pro Apple má zvláštní význam v tom, že právě tam byla uvedena legendární reklama na příchod Macintoshe.) Celkem pochopitelně se nic takového nestalo, letos Apple vůbec žádnou reklamu na Super Bowl neměl (a nebyl sám, většina technických firem se zachovala stejně). Reklama v přenosu ze Super Bowl patří k nejdražším, Apple by musel oznamovat něco opravdu převratného, aby se mu to vyplatilo.

Vzhledem k tomu, co jsem psal včera o soudních sporech Applu (Inc., aby se to nepletlo), jistě jeho vedení přijalo s úlevou, že se jim podařilo alespoň jeden z nich ukončit smírně. Nemluvě o možnosti, že se Beatles konečně objeví na iTunes. Jobs na tom asi má přímo osobní zájem, ale též z obchodního hlediska to vychází výhodně. Samotný příjem z prodeje skladeb sice možná tak velký nebude (nikdo přesně neví, jak se zisky z prodejů skladeb na iTunes dělí, má se však za to, že hudební vydavatelé spolknou valnou většinu, jak už tak mají ve zvyku), ovšem znamená to skvělou příležitost pro marketing. Což všechno slibuje další penízky do kasičky obou Applů, přičemž část z těch pro Apple Inc. se nakonec může přetavit v zajímavý hardware či software.

.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: