Apple se Jobsovým dopisem přihlašuje k zelenější politice (3.5.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Apple se Jobsovým dopisem přihlašuje k zelenější politice (3.5.07)

3. května 2007, 06.00 | Steve Jobs zveřejnil otevřený dopis, v němž se Apple přihlašuje k používání technologií s menším dopadem na životní prostředí, což však bude mít i některé docela příznivé technické důsledky.

Steve Jobs včera na webu Applu zveřejnil otevřený dopis nazvaný „A Greener Apple“, tedy „Zelenější Apple“. (Přehlednější výtah z dopisu najdete například na AppleInsideru.) Název napovídá, čím se dopis zabývá – jde o vztah Applu k životnímu prostředí. To je nyní velice oblíbené téma, „zelená agenda“ začíná získávat na oblibě i v USA. (Stačí se podívat třeba na všeobecné počítačové zpravodajství News.com, kde snad není dne, aby se neobjevil minimálně jeden článek na toto téma).

Nová politika Applu v oblasti ochrany životního prostředí

A tak není divu, že se k tomu všemu připojil i Apple. Jobs svůj dopis (lze si ho též stáhnout jako PDF) zahajuje konstatováním, že Apple byl kritizován některými organizacemi na ochranu životního prostředí za to, že nezaujímá vedoucí postavení v odstraňování jedovatých chemikálií ze svých nových produktů a nedostatečně recykluje své staré produkty. (Těmi „některými organizacemi“ se myslí především Greenpeace, jež vede v USA proti Applu už několik měsíců docela silnou kampaň. Zde jsem to příliš nezmiňoval, byly důležitější zprávy, nicméně se to dělo. Ovšem jak u těchto organizací bývá dost časté, šlo jim spíše o mediální zviditelnění, k čemuž se hodí právě Apple, bez ohledu na fakta.)

Jobs však po prozkoumání současných praktik a plánů Applu s překvapením zjistil, že v mnoha případech je už nyní Apple v této oblasti před svými konkurenty, anebo brzy bude.

Nehledě na to, co ještě bude třeba udělat, Jobs prohlašuje, že je „rozhodně jasné“, že politika Applu nevytrubovat budoucí plány ponechala zákazníky, akcionáře, zaměstnance a celý průmysl v nejistotě o tom, co Apple dělá a jaké má plány na své „ozelenění“.

Přímo k tomu napsal: “Naši akcionáři si zasluhují a očekávají od nás více a mají na to právo. Chtějí, abychom byli vůdcem v této oblasti, stejně jako jsme v jiných oblastech svého podnikání. Takže dnes měníme svou politiku.”

A poté začíná v dopisu vypočítávat, co hodlá Apple udělat pro odstranění jedovatých chemikálií z nových produktů a jak zajistí agresivnější recyklaci těch starých.

Dosavadní počiny Applu v odstraňování jedovatých látek

V další části si všímá jednotlivých chemikálií. Nejprve uvádí ty, s nimiž se již Apple do značné míry vypořádal.

Začíná s olovem, jež se ve značném množství (průměrně 1,36 kg) nachází v CRT monitorech s katodovou obrazovkou. Apple jako první začal ze své nabídky vyřazovat CRT monitory, úplně se jich zbavil v polovině roku 2006 a dnešní iMacy s LCD monitory obsahují méně než 1 gram olova. Samozřejmě si Jobs nenechal ujít příležitost k poznámce, že Dell, Gateway, Hewlett Packard a Lenovo prodávají CRT monitory dodnes.

Jako další zlotřilci přicházejí na řadu kadmium, šestimocný chrom a dekabromdifenyléter. Používání těchto látek v elektronických zařízení zakázala Evropská unie direktivou RoHS (Restriction of the use of Hazardeous Substances – omezení používání nebezpečných látek), která vstoupila v platnost 1. července 2006. Apple jakožto globální prodejce se direktivě přizpůsobil (ostatně evropský trh patří k jeho hlavním odbytištím), a tak všechny jeho produkty direktivě RoHS vyhovují, takovéto produkty začal uvádět na trh ještě před datem její platnosti. Jobs navíc upozorňuje, že některé (nejmenované) elektronické firmy nadále potřebují z RoHS výjimky a používají tyto látky i dnes, zatímco Apple se jich zbavil už před několika lety.

Zajímavé plány do budoucnosti

A nyní přichází pasáž, jež bude mít velice brzy (příznivé) důsledky pro nás zákazníky. Zabývá se v ní arzenem a rtutí, dvěma jedovatými látkami, které se používají v LCD displejích. Arzen se přidává do skla užívaného pro displeje, Apple hodlá již letos uvést první LCD displej bez arzenu a plánuje ho zcela odstranit ze všech svých displejů do konce roku 2008.

Ještě zajímavěji to však vypadá se rtutí. Ta se využívá ve fluorescenčních lampách sloužících k podsvícení displeje. Tohle chce Apple řešit přechodem na LED podsvícení všech svých displejů, až to bude technicky a ekonomicky schůdné. Jobs podotýká, že iPody již všechny používají LED podsvícení, takže jsou bez rtuti. První Macy s LED podsvícením plánuje Apple uvést v letošním roce. Další vývoj bude záviset na tom, “jak rychle dokáže LCD průmysl přejít na LED podsvícení pro větší displeje”. Tohle je možná nejdůležitější prohlášení z celého dopisu, ještě se k němu vrátím na konci článku.

Jobs se dále vypořádává s PVC a bromovanými zpomalovači hoření, užívanými v plastových dílech. Apple na jejich náhradách pracuje už několik let a měl by je zcela odstranit do konce roku 2008. Opět toho Jobs využívá ke srovnání s konkurencí, poukazuje na to, že halasně vyhlašované plány HP či Dellu na odstranění těchto materiálů uskutečnil Apple již před lety.

Nakonec si trochu rýpnul do kritiků: “V nedávném srovnání jedné skupiny na ochranu životního prostředí Dell , HP a Lenovo všichni bodovali výše než Apple díky svým plánům (nebo “plánům na zavedení plánů” v případě HP). Ve skutečnosti je Apple napřed před všemi těmito firmami v odstraňování jedovatých chemikálií ze svých produktů.” Tenhle výrok směřuje na jedno ze srovnání Greenpeace, z něhož Apple vycházel velice “nezeleně”.

Recyklace elektronického odpadu

Další poměrně rozsáhlá část dopisu se týká recyklace elektronického odpadu. Jobs poznamenává, že s ní Apple začal už v roce 1994 a dnes jeho recyklační programy celosvětově pokrývají 82 procent prodaných Maců a iPodů, do konce roku tento podíl naroste na 93 procent.Snaží se zde ukázat, že Apple recykluje větší podíl elektronického odpadu než HP a Dell. Sice na to neexistuje standardizovaná metoda měření, ale když se použije metoda navržená Dellem, vychází Apple opět lépe a do roku 2010 by měl překonávat jak Dell, tak HP.

Celá tahle pasáž ovšem pro nás zase až tak zajímavá není, protože Evropská unie má vlastní systém likvidace elektronického odpadu, jemuž se pochopitelně musí přizpůsobit i Apple. Za zmínku snad stojí jen to, že veškerý ve Spojených státech nashromážděný elektronický odpad se zpracovává v USA a nic se nevyváží do zámoří (některé firmy kvůli úspoře nákladů tento odpad vyvážejí do rozvojových zemí, kde recyklace probíhá podle poněkud volnějších pravidel, což vedlo k menším mediálním aférám). Apple proto poměrně pečlivě kontroluje firmy, jimž recyklaci zadává, aby se podobným nepříjemnostem vyhnul.

A pro iPody letos v létě Apple rozšíří svůj program zpětného odběru iPodů do všech svých kamenných obchodů po celém světě. Zatím to funguje v USA, kde při koupi nového iPodu dostanete slevu 10 procent, jestliže vrátíte svůj starý iPod.

Další směřování Applu v ochraně životního prostředí

Nakonec Jobs mluví o plánech Applu do budoucnosti. Slibuje, že budou poskytovat aktualizované informace o úsilí firmy v oblasti ochrany životního prostředí a o tom, čeho dosáhli za uplynulý rok, pravděpodobně vždy zhruba v tuto roční dobu. Jobs rovněž slibuje, že začnou brát v úvahu i další problémy z této oblasti, například energetickou účinnost produktů a též se začnou zabývat jejich celkovým příspěvkem k emisím skleníkových plynů.

Na konci dopisu Jobs vyjadřuje naději, že čtenáři budou stejně jako on nadšení tím, jak daleko se Apple v odstraňování jedovatých chemikálií a v recyklaci dostal a omlouvá se, že je Apple ponechával tak dlouho v nejistotě. Apple podle něj vede v inovacích a v konstrukci a stejné schopnosti hodlá uplatnit, aby zaujal vůdčí postavení také v ochraně životního prostředí. Vyjadřuje naději, že vzhledem ke hmatatelným výsledkům a činům budou zákazníci, akcionáři a profesionální kolegové hrdí na probíhající úsilí o to, aby se Apple stal zelenějším.

Důsledky pro vývoj LCD displejů

Jak již bylo řečeno, z technického hlediska je z celého „zeleného dopisu“ nejzajímavější to, že se Apple chystá postupně přejít na LED podsvícení. Toto oznámení velice potěšilo server AppleInsider, který o této možnosti informoval už v lednu.

Tehdy to vypadalo, že jako první na LED podsvícení přejde 15” MacBook Pro, zatímco 13” a 17” měly zůstat u tradičních fluorescenčních lamp se studenou katodou (CCFL). Avšak Jobsovy poznámky v dopisu nasvědčují tomu, že Apple nyní urychluje své plány na nasazení LED technologie na všechny své produkty.

Náhrada CCFL lamp LED diodami nejenom pomůže životnímu prostředí, ale přinese i další výhody. LED diody spotřebovávají méně energie, nevyvíjejí tolik odpadního tepla a vydrží podstatně déle. Navíc zajišťují rovnoměrnější osvětlení povrchu displeje a zvyšují sytost barev. (Mimoto takový displej může být o něco tenčí).

Notebooky s tímto podsvícením by tak měly vydržet pracovat déle na baterii a jejich displeje si déle udrží svůj jas, jinými slovy, budou mít delší životnost. Navíc zajistí sytější a živější barvy, což by se mohlo velice dobře hodit pro očekávaná vylepšení uživatelského rozhraní a animační techniky, jež na podzim přinese Mac OS X Leopard.

Shrnutí

Jobsův dopis určitě bude mít značný mediální ohlas, za tím účelem ho ostatně psal. Jeho načasování není nijak náhodné, jak jsem už zmiňoval, „zelená agenda“ hýbe Spojenými státy. Apple si prostě nemohl dovolit stát opodál, ostatně již se začaly objevovat výzvy ze strany některých menšinových akcionářů, aby se tomuto tématu více věnoval. Navíc ve správní radě Applu sedí Al Gore, jedna z mediálních ikon zelených iniciativ. Nutnost ochrany životního prostředí jistě nikdo soudný nebude zpochybňovat, přesto lze k různým zeleným hnutím mít řadu oprávněných výhrad (zvlášť pokud se alespoň trochu vyznáte v přírodních vědách), ovšem dnes se z toho stal především velký obchod a marketingová záležitost. U něčeho takového Apple prostě nesmí chybět a vzhledem ke skladbě svých zákazníků si nemůže dovolit, aby byl vnímán jako „nezelený“. Podle mého názoru tak jde hlavně o marketingový tah, což však nijak nepopírá skutečnost, že produkty Applu životní prostředí nezatěžují o nic více než konkurence, naopak jsou na tom asi o trochu lépe.

Bezprostředním důsledkem bude přechod Applu na LED podsvícení. Nyní se nám to inzeruje jako významný „zelený“ tah, ovšem Apple by k tomu musel stejně přistoupit, protože ho tlačí konkurence. Ohled na životní prostředí to pouze urychlil. Tento příklad ukazuje, že se taková opatření dají udělat tak, aby z nich nakonec měli prospěch všichni. LED podsvícení zbavuje počítač nebezpečné rtuti a zároveň zajišťuje lepší zobrazení a další přínosy. Doufejme, že také ostatní zelené tahy Applu přinesou podobný prospěch, kupříkladu zmínka o zvyšování energetické účinnosti vyvolává naději, že budoucí Macy sníží příkon i vyvíjené teplo, což bychom jistě všichni uvítali. Vystává však obava, aby Apple na konto těchto změn nechtěl zvýšit ceny („ekopočítač“ na způsob „biopotravin“), ale vzhledem k tomu, že podobná opatření budou muset učinit i ostatní výrobci počítačů, měl by konkurenční tlak ceny nadále držet na rozumné úrovni. Takže to opravdu vypadá už jen na samá pozitiva a sociální jistoty.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: