Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Apple Store v Římě - slavnostní otevření!
3. dubna 2007, 08.10 | V sobotu 31. března tohoto roku se vedle bezpochyby řady důležitých událostí stala i jedna, která si zaslouží své místo v kronice firmy Apple (pokud něco takového existuje, samozřejmě). Na okraji Říma byl otevřen Apple Store a Itálie se tak po Velké Británii stala druhou zemí, kde mohou obyvatelé nakupovat zboží této značky v originálním obchodě.
Ačkoliv je Itálie až druhá za Anglií, drží si prvenství, co se týče kontinentální Evropy, kde se jedná o první obchod svého druhu. Lehce překvapí, že zrovna Itálie se stala po Velké Británii druhou zemí v Evropě, kde byl Apple Store otevřen. Pravděpodobnější byla bezpochyby Paříž (kvůli centrále Apple Europe) nebo Německo. V každém případě Itálii už druhé místo nikdo nevezme a slavnostní otevření se neslo v podobném duchu jako otevření obchodu v Londýně. Vzhledem k tomu, že jsem měl možnost navštívit Londýn při slavnostním otevření před více než dvěma lety, nezbývá mi, než obě akce porovnat.
Řím vs. Londýn
Hned první rozdíl římského a londýnského obchodu je v umístění a pojetí celého obchodu. Zatímco v Londýně se Apple Store nachází na luxusní adrese v centru města a byl zasazen do historické budovy, jejíž ráz v rámci možností respektuje, Italové svůj obchod pojali jiným způsobem. Římský Apple Store se nachází v rozlehlém shopping centru na okraji Říma a místo, aby na něj návštěvník narazil kousek od historických památek nedaleko Fontány di Trevi, Via Del Corso, eventuelně poblíž památníku Victora Emanuela či Piazza Vienna nebo Kolosea, kde by se mohl architekt náležitě vyřádit a dát obchodu specifický ráz odpovídající lokalitě, je potřeba investovat cca hodinu času a z centra vyrazit na samotný okraj města.
Již to je samo o sobě problém (pokud nejste Ital s vlastním autem) – klasická městská doprava se do nákupního střediska Roma - Est jen tak nedostane, respektive je potřeba počítat s cestou metrem, vlakem a autobusem, nebo investovat do taxi, které vás za 30 minut dopraví až před hlavní bránu. Cena z centra je ještě "snesitelná" (necelých 30 EUR), při cestě zpět ovšem taxikář požadoval dvojnásobek z důvodu, že platím jeho cestu z centra a zpět. Ať už jsem se nechal nachytat do turistické pasti, nebo je to klasický postup v Římě, dostat se do obchodu není zrovna levná záležitost.
Sobotní ráno, kdy byl Apple Store slavnostně otevřen, došlo k otevření celého obchodní centra, jehož je součástí. Tudíž celá akce se skládala jednak z úkolu dostat se včas (před devátou hodinou) k samotném shopping centru, následně se hned po otevření zorientovat v prostoru a najít mezi necelými třemi stovkami výloh tu pravou – s logem Apple.
To naštěstí nebyl takový problém – tento den probíhaly v celém centru dvě akce – extrémní slevy na elektroniku, jež se projevily jednak shlukováním koupěchtivých Římanů u slevové akce, ale především jejich následným taháním krabic s plochými televizemi do aut (větší koncentraci zakoupených televizí asi již nikdy neuvidím). Najít druhé epicentrum zájmu návštěvníků pak nebyl takový problém – stačilo jít za hlukem a nalézt specifickou skupinu uživatelů Apple, kteří si ráno přivstali nebo letěli přes několik časových pásem, aby si do svého deníčku mohli zapsat další událost spjatou s firmou Apple.
Zde se projevil další jižanský aspekt celé akce – zatímco v Londýně počítali s náporem návštěvníků a několik okolních bloků od obchodu hlídali policisté a vše probíhalo podle předem nacvičeného scénáře, Italové žádné kordony nepřipravovali a nechali návštěvníky před vstupem užít si pořádný "kotel", jež se projevoval občasným vyjeknutím slabších jedinců nebo snahou pánů s nášivkou "Security" o záchranu výlohy před útočícím davem. A když vedle vás stál vášnivý motorkář, který neustále mával nad hlavami ostatních svou helmou, jež jednou za pár minut skončila na zcela jiné hlavě, než pro jakou byla pořízena, byla celkem úleva, když jste jako návštěvník prošli uvítacím výborem, který vás za potlesku přivítal v novém obchodě a věnoval vám jedno z triček, která se bezpochyby již za několik hodin dala koupit na eBay.com.
Cílem davu bylo samozřejmě dostat se do obchodu před tím, než dojde k vyčerpání dárků, které představovala omezená série tisíce kusů výše zmíněných černých triček vytvořená speciálně pro tuto příležitost. Londýn v tomto směru nabízel 2500 triček + tzv. Lucky Bag pro prvních 300 návštěvníků, což byla taška za cenu 250 liber, jejíž hodnota byla trojnásobná, ale kupující nevěděl, co přesně kupuje. Vše se dozvěděl až po nákupu a prozkoumání obsahu.
Vnitřek obchodu vypadá přesně podle nadefinovaných pravidel centrálou z Cupertina, a pokud jste jeden Apple Store vytvořený podle této šablony viděli, znáte je v podstatě všechny. Tedy skoro všechny, existuje pár výjimek, jako je zmíněný londýnský Apple Store nebo obchod umístěný v New Yorku či San Francisku, které mají svůj vlastní vzhled. V tomto směru vám obchod nabídne vše, co byste od něj očekávali – kompletní produktovou řadu firmy Apple včetně dostatečného množství příslušenství pro počítače a iPody. Genius Bar nechybí ani zde a patří ke klíčovým výhodám oproti klasickému obchodu s elektronikou.
Lehce zamrzelo, že při otevření nebylo možno zakoupit i produkty či doplňky připravené speciálně pro tuto akci – obzvláště u Italů bych očekával kožená pouzdra k iPodům, speciální série Tucano pouzder k přenosným počítačům či jiný "výstřelek" odpovídající zaměření Italů a Říma jako takového. V Londýně bylo možné například zakoupit omezenou sérii incase pouzder pro iPod s tématikou Anglie, které pro řadu návštěvníků byly dalším lákadlem pro utracení peněz a získání památky na slavnostní otevření. Není asi nutné zvlášť zdůrazňovat, že podobné akce jsou určeny především pro Apple nadšence, kteří se chovají poněkud jiným způsobem než klasický spotřebitel a jsou kvůli své zálibě schopni utratit více peněz, než je zdrávo.
Italský Apple Store jde trochu jinou cestou než ten londýnský – zatímco obchod na Regent Street je doslova světový a ať už při otevření, tak při volbě lokality se počítalo s početnou návštěvou cizinců z celého světa, Řím má svůj Apple Store zacílený především na lokální uživatele a návštěvník (cizinec) bude trávit svůj volný čas spíše v centru snažíce se zachytit do svého fotoaparátu historické památky než cestou do nákupní střediska 20 kilometrů od centra města. Pokud chcete nějaký Apple Store vidět a zvažujete návštěvu Anglie či Itálie, s klidným svědomím vám mohu doporučit právě Londýn, který je specifičtější a patří do skupiny těch nejzajímavějších Apple Store obchodů, které na této planetě najdete.
Jestliže chcete vidět, jak vypadá cca stovka dalších obchodů firmy Apple umístěných po celých Spojených státech, obchod v Římě je přesně tím místem, které byste měli navštívit. Cílem obchodu v Římě není konkurovat tomu na Regent Street, ale primárně rozšířit síť Apple obchodů po světě. A to se mu podařilo. A i když samotné otevření římského obchodu nemohlo monstrózností konkurovat tomu, co zažil každý návštěvník v listopadovém ránu roku 2004 na Regent Street, pořád se jednalo o příjemný zážitek, který je prostě jenom jednou za život.
Takto to vypadalo v Londýně:
A takto v Římě:
Tématické zařazení: