Apple vydal firmware 3.0 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Apple vydal firmware 3.0

19. června 2009, 00.00 | Ve středu 17. června Apple skutečně uvolnil firmware 3.0 pro iPhone a iPod touch, přinášející řadu významných novinek, zájem o něj byl tak velký, že opět došlo k přetížení příslušných serverů Applu. A už jsou také dostupné hackerské nástroje dovolující otevření a odblokování nového firmwaru.

Ve středu 17. června odpoledne Apple oficiálně vydal nový firmware 3.0 pro stávající iPhony a iPody touch (jeho oficiální název vlastně zní „iPhone OS 3.0“, ale zvlášť v českém textu je mnohem praktičtější mluvit prostě o „firmwaru 3.0“).

S trochou nadsázky lze říci, že teprve tato verze softwaru pro mobilní přístroje Applu přináší to, co uživatelé požadovali již od uvedení prvního iPhonu na trh (k němuž došlo v červenci 2007).

A podobně jako na první iPhone (představený už na Macworld Expu v lednu 2007) se poměrně dlouho čekalo i na tenhle firmware, Apple ho poprvé předvedl veřejnosti 17. března, kdy také uvolnil jeho první beta verzi (a beta verzi související vývojářské sady) pro registrované vývojáře. Takovýchto beta verzí bylo celkem pět, přičemž na web postupně pronikaly stále další novinky v nich odhalené, o čemž průběžně informoval též MůjMac. A 8. června, při zahájení vývojářské konference WWDC 2009, Apple vedle mnoha jiných softwarových a hardwarových novinek ukázal také konečnou verzi firmwaru 3.0 a oznámil datum jeho vydání.

O firmwaru 3.0 se toho napsala již spousta, takže zde si pouze stručně zrekapitulujeme hlavní novinky, jež přináší:

Hlavní vlastnosti nového firmwaru

Apple nabízí na svém webu jen poměrně stručný přehled novinek firmwaru 3.0, ve skutečnosti však oproti předchozí verzi (2.2.1) přináší přes 100 nových funkcí, tady se samozřejmě podíváme jenom na ty nejdůležitější.

Kopírování a vkládání: K nejžádanějším chybějícím funkcím patřila možnost kopírování a vkládání, tu nakonec přinesl až tento firmware. Nyní lze vyjímat, kopírovat a vkládat text mezi aplikacemi, dvojité poklepání vyvolá bublinu s příslušnými příkazy. Apple konečně našel způsob, jak hladce skloubit tyto operace s dotykovým multi-touch ovládáním. Kopírování a vkládání stejně funguje též pro HTML kód webových stránek a pro fotografie, a obrázky, v nich.

Klávesnice orientovaná na šířku: Po otočení iPhonu na šířku lze používat širší virtuální klávesnici v poštovním klientovi, v editoru zpráv, v poznámkách, i v Safari.

Podpora MMS: S novým firmwarem iPhone umožňuje pracovat s multimediálními MMS zprávami, které mohou zahrnovat videa, fotografie, zvukové nahrávky a kontaktní údaje. Záleží však na konkrétním operátorovi, zda zprovozní patřičnou podporu MMS pro iPhone ve své síti.

Vyhledávání Spotlight: Nový firmware přináší globální vyhledávání, umožňující z jednoho místa prohledávat celý přístroj, lze tak prohledat všechny kontakty, poštovní zprávy, kalendáře a poznámky. Rovněž se dají vyhledávat nainstalované aplikace a multimediální obsah přehrávače iPod.

Hlasové poznámky: Nová aplikace Voice Memos dovoluje pořizovat zvukové nahrávky jak s pomocí integrovaného mikrofonu iPhonu, tak mikrofonu náhlavní sady.

Vylepšený kalendář: Prostřednictvím protokolu ActiveSync Microsoft Exchange lze vytvářet schůzky a je možné přihlašovat se ke kalendářům na serverech díky nové podpoře protokolu CalDAV.

Přímý nákup filmů, televizních pořadů a audioknih: Z obchodu iTunes Store se teď dají přímo do iPhonu stahovat filmy, televizní pořady, hudební videa a audioknihy (pochopitelně jen v těch zemích, pro něž existuje iTunes Store).

Vylepšený webový prohlížeč Safari: Prohlížeč nabízí vyšší výkon, lepší podporu nových webových standardů (například některých prvků chystaného HTML 5), automatické vyplňování uživatelských jmen a hesel a mnoho dalšího.

iPhone ve funkci modemu: Další často požadovaná funkce, internetové připojení iPhonu lze nyní sdílet s počítačem (nejspíše notebookem) přes Bluetooth či USB, telefon tak poslouží jako datový modem. Její dostupnost opět závisí na tom, zda ji podporuje příslušný operátor.

Stereofonní Bluetooth profil: Konečně lze připojit stereofonní Bluetooth sluchátka, automobilové sady a další bezdrátové příslušenství vyžadující odpovídající Bluetooth profil.

Automatické přihlašování do WiFi sítí: Když se jednou přihlásíte k nějakému WiFi bodu (vyžadujícímu autentizaci), iPhone si to zapamatuje a automaticky se přihlásí, až se opět dostane do jeho dosahu.

Synchronizace poznámek: Všechny poznámky pořízené na iPhonu se teď dají synchronizovat zpět na Mac či PC.

Rodičovská kontrola: Nově lze určit, k jaké hudbě, videím a aplikacím, budou mít na telefonu přístup děti.

Účet obchodu iTunes Store: Přímo z iPhonu je možné zřídit jeden či více účtů na webovém obchodu iTunes Store.

Přihlašování k YouTube: Po přihlášení k účtu služby YouTube můžete ukládat a synchronizovat záložky a oblíbené položky.

Přeskakování skladeb zatřesením: Když zatřesete iPhonem během přehrávání hudby, náhodně přeskočí na další skladbu z hudební knihovny.

Podpora mnoha nových jazyků: Nový firmware podporuje 30 jazyků a přes 40 rozložení klávesnice, pro nás je zvlášť důležité, že k plně podporovaným jazykům teď patří také čeština (a rovněž slovenština, nezapomnělo se ani na naše východní sousedy).

Funkce Find My iPhone a Remote Wipe na MobileMe: Zákazníci služby MobileMe, pokud svůj iPhone založí, či ztratí (anebo jim ho někdo odcizí), mohou využít funkci Find My iPhone k vyhledání telefonu a bude-li to třeba, lze nechat na dálku vymazat z telefonu všechny osobní údaje (funkcí Remote Wipe).

Podpora nových typů aplikací: Nový firmware také dovolí provozování nových typů aplikací. Apple jako příklad uvádí nové P2P hry, dovolující snadno hrát mezi více přístroji (díky podpoře P2P Bluetooth spojení), firmware 3.0 toho však v tomto ohledu přináší mnohem víc.

Vývojářům nový firmware zpřístupňuje přes 1 000 dalších API rozhraní, což podstatně rozšiřuje možnosti tvorby aplikací. Navíc Apple spustil novou oznamovací službu (původně slibovanou už pro firmware 2.1), která by měla do značné míry nahradit aplikace běžící v pozadí, bude poskytovat potřebná oznámení i tehdy, když příslušné aplikace (jako třeba IM klienti, zpravodajství, kalendáře, či klienti sociálních sítí) právě nepoběží, podle Applu tohle řešení mnohem méně vyčerpává baterii než úlohy v pozadí.

Do aplikací teď lze vkládat mapu se všemi možnostmi aplikace Maps a bude možné nakupovat obsah přímo z aplikace (například půjde takto přikupovat dodatečné úrovně her), to však bude dostupné pouze pro placené aplikace.

A podstatně se rozšířila též softwarová podpora pro hardwarové příslušenství připojované přes Bluetooth nebo dokový konektor, dá se očekávat, že vznikne celá nová třída produktů (při výše zmíněných veřejných představeních firmwaru 3.0 se předváděly třeba doplňky pro měření některých důležitých zdravotních údajů).

Narozdíl od ostatních, výše popsaných novinek, se ovšem tyhle projeví až později, protože napsání aplikací plně využívajících nových možností si vyžádá nějaký čas.

Bezpečnostní opravy

Firmware 3.0 přirozeně také přináší řadu bezpečnostních oprav, zaceluje mnohé dosavadní zranitelnosti. Jejich podrobný přehled nabízí tento dokument Applu, zde si stručně přiblížíme pouze ty nejdůležitější.

Dodatečné kontroly v CoreGraphics by měly zabránit záškodnickým obrázkům a PDF souborům ukončovat aplikace nebo spouštět nebezpečný kód. Podobně byly přepracovány kontroly ve FreeType 2.3.8, aby nedocházelo k celočíselným přetečením.

Problém s certifikáty Exchange řeší opravené zacházení s výjimkami pro nedůvěryhodné certifikáty. Nový firmware dále zaceluje zranitelnosti spojené s vyhodnocováním PNG obrázků, vyhodnocováním neplatných bytových posloupností, a s úniky paměti v démonovi raccoon a v knihovně libxml2 2.6.16.

V poštovním klientovi lze nyní zakázat nahrávání vzdálených obrázků do HTML zpráv a už nemůže dojít k tomu, aby se při práci s poštou vytočil hovor bez zásahu uživatele.

Spousta dalších bezpečnostních oprav se týká Safari a zpracování mnoha různých prvků webových stránek (třeba JavaScriptu, SVG obrázků, CSS prvků, či objektů historie).

Dostupnost nového firmwaru

Vlastníci původního iPhonu a iPhonu 3G si mohou nový firmware stáhnout zdarma, zatímco majitelé iPodů touch musí jako obvykle zaplatit manipulační poplatek 9,95 USD (Apple tvrdí, že to vyžadují americké účetní předpisy).

Vlastní aktualizace firmwaru vyžaduje iTunes 8.2, po připojení iPhonu, nebo iPodu touch, k Macu, či PC, s tímto softwarem stačí vybrat v seznamu zařízení připojený přístroj a zadat vyhledání aktualizací a poté potvrdit stažení nového firmwaru.

Podle toho, jaký přístroj se aktualizuje, bude mít firmware 3.0 velikost mezi 230 až 260 MB.

Přetížení serverů iTunes

Vzhledem k tomu, že se prodalo již téměř 40 milionů iPhonů a iPodů touch, dalo se čekat, že se nový firmware, v prvních dnech po jeho vydání, pokusí stáhnout opravdu hodně velký počet zájemců. To se skutečně stalo a opět se objevily zprávy o potížích se servery iTunes (výrazně se zpomalily) a zejména s aktivačními servery (iPhone se po instalaci nového firmwaru musí opětovně aktivovat připojením k aktivačnímu serveru, ty byly mnohdy nedostupné).

Je ovšem otázkou, kolik lidí tyto potíže skutečně zasáhly (stížnosti postižených jsou pochopitelně mediálně viditelnější), později se situace jistě zase uklidní.

Další podobný nápor na servery iTunes však lze očekávat také ode dneška, kdy na trhy prvních zemí přijde nový iPhone 3GS (jemu se věnuje samostatný článek), ten samozřejmě bude mít firmware 3.0 už nainstalovaný, ale bude rovněž vyžadovat aktivaci.

Apple ovšem velmi pečlivě rozvažuje své náklady, a tak zřejmě raději riskuje občasné potíže se servery iTunes při takovýchto příležitostech, než aby investoval do posílení kapacity serverů, která by zůstala po většinu času nevyužitá.

iPhone Dev Team chystá nástroj pro odblokování firmwaru 3.0

V USA, a řadě dalších států, se iPhone nadále prodává převážně blokovaný na určitého operátora (naše země, kde všichni tři operátoři prodávají iPhone neblokovaný, patří spíše k výjimkám), s čímž se ovšem mnozí nehodlají smířit a sahají po neoficiálních řešeních, jež tato omezení překonávají.

Ta nejčastěji pocházejí od známého hackerského týmu iPhone Dev Team, který již dlouho poskytuje uživatelsky přívětivé nástroje pro otevření firmwaru (neboli „jailbreak“) iPhonů a iPodů touch a pro odblokování iPhonu.

A tým už připravil také nástroj pro odblokování nového firmwaru. Jak uvádí na svém blogu, jde o utilitu ultrasn0w, rušící zablokování firmwaru 3.0 na určitého operátora.

Tým ji má již hotovou (což dokazuje toto video na YouTube, první 2 minuty záznamu můžete přeskočit), ale pro veřejnost ji chce uvolnit až dnes, aby Apple nemohl provést na poslední chvíli úpravy znemožňující odblokování.

Tým též testuje nové verze svých nástrojů PwnageTool a QuickPwn pro otevření („jailbreak“) firmwaru, jež budou fungovat s iTunes 8.2. Ovšem už současné verze těchto nástrojů dokáží otevřít firmware 3.0 na všech podporovaných zařízeních, díky technice Pwnage 2.0 zavedené loni v létě.

Pokud jde o nový iPhone 3GS, tým si zatím není zcela jistý, zda bude ultrasn0w fungovat i na něm, je to sice dost pravděpodobné, protože se nezměnil baseband kód, nedá se však vyloučit, že Apple učinil nějaká dodatečná protiopatření, záleží na tom, zda bude stávajícími nástroji možné otevřít firmware nového telefonu.

„Hra na kočku a myš“, jak se začalo říkat soupeření mezi Applem a hackery vyvíjejícími nástroje k prolomení ochran iPhonu a iPodu touch, tak vstoupila do dalšího kola.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: