Apple zveřejnil své finanční výsledky za první letošní čtvrtletí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Apple zveřejnil své finanční výsledky za první letošní čtvrtletí

24. dubna 2009, 02.00 | Za první kalendářní čtvrtletí roku 2009 Apple opět vykázal rekordní tržby a zisk, prodej Maců sice nepatrně klesl, avšak to vyvážil dobrý odbyt iPhonu a rekordní prodeje iPodů.

Ve středu Apple zveřejnil své finanční výsledky za minulé čtvrtletí (účetně se jednalo o druhé čtvrtletí fiskálního roku 2009, v němž Apple vede své účetnictví, kalendářně ovšem jde o první čtvrtletí letošního roku, úplně přesně to bylo tříměsíční období končící 28. března). Vzhledem ke značně nepříznivé celkové ekonomické situaci se na tato čísla čekalo s ještě větším zájmem než dříve, ale v podstatě se potvrdily předběžné odhady, finančně si Apple nadále vede velice dobře, přestože prodej Maců nepatrně klesl.

Použité informační zdroje

Apple samozřejmě vydal oficiální tiskovou zprávu, kterou doplňují přehledové tabulky finančních položek za minulé čtvrtletí a pololetí. Ve středu uspořádal také tiskovou konferenci k tomuto tématu, přepis z ní přináší Macworld, zvukový záznam z konference najdete na webu Applu. Souhrn nejdůležitějších finančních výsledků Applu předkládá AppleInsider, přehledný souhrn poskytuje též CNET.

Alespoň nějakou zmínku o výsledcích Applu přirozeně najdete snad na každém zpravodajském serveru (včetně českých ekonomických periodik), ale již z principu podávají v podstatě shodné informace.

A teď už se podívejme na konkrétní čísla:

Celkové tržby a zisk

Celkové tržby Applu za minulé čtvrtletí činily 8,16 miliardy USD a čistý zisk dosáhl 1,21 miliardy USD, neboli 1,33 USD na akcii. Obě hodnoty zaznamenaly citelný meziroční růst, loni za stejné období Apple utržil 7,5 miliardy USD a vydělal 1,05 miliardy USD (1,16 USA na akcii).

Finanční ředitel Peter Oppenheimer k těmto výsledkům poznamenal, že jde o dosud nejlepší finanční výsledek Applu za čtvrtletí mimo vánoční období.

04mm24042009f.jpg

Toto jsou ovšem údaje podle amerických účetních předpisů GAAP, které poněkud zkreslují příjmy za iPhone a Apple TV. Ty totiž Apple z účetních důvodů rozepisuje na delší období (platby za tyhle přístroje se vykazují jako předplatné aktualizace firmwaru). Kdyby se takto rozepsané příjmy přičetly celé, činily by tržby za minulé čtvrtletí dokonce 9,66 miliardy USD a zisk celých 1,66 miliardy USD.

Celková hrubá marže firmy vzrostla na 36,4 procenta, proti 32,9 procenta před rokem, což se pochopitelně příznivě promítlo do výše zisku, vysoká byla též provozní marže, jež dosáhla historického maxima 20,4 procenta. Zvýšení marží napomohly ceny komponent citelně nižší, než se původně očekávalo a dále k tomu přispěly lepší prodeje produktů s vysokou marží a nižší náklady na dopravu.

Prodeje mimo USA se na celkových tržbách podílely 46 procenty, mimoamerické trhy jsou tedy pro Apple v podstatě stejně důležité jako jeho domácí působiště. Za zmínku stojí také to, že 48 procent příjmů Applu pochází z přímého prodeje.

Při takovýchto ziscích je Apple přirozeně i významným daňovým poplatníkem, ve vykazovaném čtvrtletí na daních zaplatil 1,3 miliardy USD (míra zdanění činila 33 procent).

Výhled na příští čtvrtletí

Tak jako všechny veřejně obchodované společnosti musí Apple vydávat odhad výsledků za následující čtvrtletí (tedy za to právě probíhající), pro druhé kalendářní čtvrtletí roku 2009 předpokládá, že se tržby budou pohybovat mezi 7,7 a 7,9 miliardy USD, zisk na akci odhaduje na 0,95 až 1 USD. Apple ovšem bývá ve svých předpovědích konzervativní a z pochopitelných důvodů uvádí spíše nižší čísla, za současné situace však je taková opatrnost rozhodně na místě.

Na druhou stranu právě Apple si zase tak velké starosti dělat nemusí, protože jeho finance jsou „velmi robustní“, na konci března totiž v hotovosti a v rychle zpeněžitelných aktivech držel plných 28,9 miliardy USD, přičemž v předchozím čtvrtletí to bylo 28,1 miliardy USD.

Nepochybně se opět začnou objevovat doporučení, co by měl Apple s takovým balíkem peněz udělat, ale Apple hodlá svou hotovost držet, uchovávání kapitálu je podle něj za dané ekonomické situace výhodné.

Prodej Maců

Apple za dané čtvrtletí prodal 2,22 milionů Maců, což meziročně znamená pokles počtu prodaných kusů o 3 procenta, tady se tedy přece jenom již vliv ekonomického oslabení projevil.

05mm24042009f.jpg

Stolních Maců Apple dodal 818 000, což přineslo tržby ve výši 1,05 miliardy USD. V meziročním srovnání tak došlo k poklesu počtu prodaných strojů o 4 procenta a tržby oslabily dokonce o 22 procent (to napovídá, že zákazníci dali přednost levnějším strojům), proti předchozímu čtvrtletí však prodej vzrostl o 12 procent a tržby o 1 procento.

Notebooky nadále tvoří většinu prodaných Maců, během prvního čtvrtletí 2009 jich Apple prodal 1,398 milionu a utržil za ně 1,895 miliardy USD. Oproti předchozímu, vánočnímu čtvrtletí to znamená prudký pokles, počet kusů se snížil o 22 procent a tržby o 25 procent, v meziročním srovnání ale už propad tak výrazný není, počet prodaných notebooků je menší jen o 2 procenta a tržby o 12 procent.

Jak ukazuje srovnání s výsledky minulého čtvrtletí, poměrné zastoupení stolních Maců se zvětšilo a oslabení tentokrát více postihlo notebooky.

Prodeje stolních Maců se zrychlily poté, co Apple počátkem března uvedl nové modernizované modely, to vysvětluje nárůst proti vánočnímu období (kdy se právě na tyhle nové stroje čekalo). Naopak v případě notebooků Apple nové stroje uvedl již loni na podzim, což vedlo k posílení prodejů už v posledním čtvrtletí loňského roku. A to, že tržby klesly více než počty prodaných kusů, napovídá, že zákazníci dávali přednost levnějším modelům.

Údajně též byly silné prodeje nových programových balíků iLife 09 a iWork 09, podle Applu právě tento software přispěl ke zlepšení odbytu Maců a mají zásluhu i na vyšších než očekávaných tržbách.

Celkově je Apple s prodejem Maců spokojen, připomíná, že trh osobních počítačů jako celek oslabil o 7 procent, oproti pouhým 3 procentům poklesu u Maců. A když se vezmou v úvahu počítače skutečně prodané zákazníkům (výše uváděné údaje zahrnují Macy dodané prodejcům), zůstal odbyt Maců v podstatě stejný. Meziroční srovnání navíc ztěžuje i to, že před rokem v tomto období Apple začal dodávat MacBook Air.

Můžeme se též podívat, jak vypadal odbyt Maců v jednotlivých částech světa:

Regionální rozdělení prodeje Maců

Apple Americas prodal 809 000 Maců a utržil 3,517 miliardy USD, oproti předchozímu (vánočnímu) čtvrtletí počet prodaných Maců klesl o 11 a tržby o 22 procent, ale meziroční pokles počtu kusů činí jen 8 procent a tržby se naopak o 8 procent zvýšily.

Apple Europe vykázal prodej 658 000 Maců a tržby 2,097 miliardy USD. Proti předchozímu čtvrtletí to znamená poklesy o 17 a 24 procent, avšak meziročně obě hodnoty vzrostly o 5 a 18 procent.

Apple Japan prodal 109 000 Maců a utržil rovných 500 milionů USD, ve srovnání s předchozím čtvrtletím prodej oslabil o 10 a tržby o 5 procent, ale meziroční porovnání už tak jednoznačné není, počet prodaných počítačů klesl o 8 procent, zatímco tržby vzrostly o 18 procent.

A konečně Apple Asia Pacific (k němuž se připočítávají výsledky divize FileMaker Inc) vykázal prodej 202 000 Maců a tržby ve výši 578 milionů USD. Počty prodaných kusů zůstaly jak meziročně, tak ve srovnání s předchozím čtvrtletím stejné, zato tržby poklesly o 14 procent oproti minulému čtvrtletí a o 2 procenta proti stejnému období před rokem.

Na prodejích Maců se tak již ekonomické potíže viditelně projevily, zvlášť silně byl zasažen trh v USA, ten ovlivnilo především to, že zákazníci ve větší míře sahali po levnějších modelech.

Statistiky prodeje jednotlivých typů Mac sice Apple nezveřejňuje, ale přiznal, že zvlášť oslabila poptávka po profesionálních strojích (tedy hlavně po Macích Pro), což souvisí s omezováním výdajů profesionální sféry. A pochopitelně poklesl rovněž odbyt do oblasti vzdělávání, kvůli propadům daňových příjmů musely jednotlivé státy USA omezit své výdaje.

Po uvedení nových stolních Maců v březnu se zvýšil podíl prodeje Maců mini a naopak klesly prodeje Maců Pro, což se promítlo do poklesu průměrné prodejní ceny stolních Maců. A podobně klesla i průměrná prodejní cena MacBooků, v jejich případě se o to zasloužil především zesílený odbyt modernizovaného bílého MacBooku za 999 USD, jehož vnitřní komponenty se nyní do velké míry shodují s komponentami nových hliníkových „unibody“ modelů.

Přesto Apple doufá, že dlouhodobě bude nadále zvyšovat tržní podíl Maců a s výkyvy v jednotlivých čtvrtletích si nedělá zvlášť velké starosti. Ostatně se ani nehodlá zaměřovat na samotné tržní podíly, prohlásil, že chce vyrábět nejlepší počítače na světě a nikoli počítače nejrozšířenější. V případě amerických škol navíc předpokládá, že začnou nakupovat v létě.

Prodej iPhonu a Apple TV

Apple slučuje výsledky pro iPhone a Apple TV, lze ovšem předpokládat, že příjmy za Apple TV činí jen malou část celkových částek.

Ve vykazovaném čtvrtletí prodal 3,793 milionu iPhonů a utržil za ně 1,521 miliardy USD. Proti předchozímu čtvrtletí se počet prodaných telefonů snížil o 13 procent, ale tržby vzrostly o 22 procent. A meziročně došlo k prudkému nárůstu, počet prodaných iPhonů se zvýšil o 123 procent a tržby dokonce o 302 procent.

Celkově se prodalo už 21 milionů iPhonů (jak původního modelu, tak iPhonu 3G). A když se k tomu připočtou ještě iPody touch, bylo dosud prodáno asi 37 milionů přístrojů s OS X.

Telefon se nyní nabízí v 81 zemích a v 50 000 prodejnách. V těch je rozmístěno 100 000 předváděcích telefonů, jež se vykazují jako skladové zásoby.

06mm24042009f.jpg

Na konci prvního čtvrtletí měl Apple ve skladových zásobách 1,83 milionu iPhonů, proti 1,75 milionu v předchozím čtvrtletí, což nejspíš značí v podstatě ustálenou poptávku.

S iPhonem souvisí také aplikační obchod App Store, ten podle zástupců Applu nabízí již 35 000 aplikací. Navíc se čeká na překročení miliardy jednotlivých stažení, ve středu Apple tvrdil, že od dosažení této meze nás dělí jen hodiny (včera už k této hranici skutečně bylo velice blízko, aktuální údaj najdete tady).

Apple však odmítl prozradit poměr mezi stahováním zdarma poskytovaných a placených aplikací, nesdělil ani zastoupení jednotlivých kategorií aplikací, pouze přiznal, že velkou část nejstahovanějších titulů tvoří hry.

Prodej iPhonů byl podle Applu v daném čtvrtletí poměrně vyrovnaný, bez velkých výkyvů na obě strany a pokles prodeje proti tradičně silnému vánočnímu období byl nižší, než se čekalo.

Pokud jde o partnerství s operátorem AT&T, jež bývá často terčem kritiky (někteří američtí zákazníci tvrdí, že si iPhone nekoupí právě kvůli těsnému navázání telefonu na tohoto operátora), Apple na něm nehodlá nic měnit, tvrdí, že AT&T je velmi dobrým partnerem. Apple také potvrdil, že chce nadále dodávat telefon použitelný po celém světě, proto sáhl po standardu GSM, to v podstatě vylučuje uvedení iPhonu pro ty konkurenční americké operátory (jako jsou třeba Verizon či Sprint), kteří užívají standard CDMA.

Co se týče prosazení iPhonu v Číně, Apple by svůj telefon do této země rád dostal v příštím roce a připravuje se na to, ale zatím nehodlá oznamovat nic konkrétního.

Hodně si Apple slibuje od firmwaru 3.0, ten by měl umožnit vznik ještě lákavějších aplikací. Kvůli téhle významné nové verzi firmwaru též změnil způsob účtování příjmů za iPhony, od 17. března, kdy firmware 3.0 poprvé představil veřejnosti, nezapočítává tržby za iPhony do svých příjmů, začne je účetně vykazovat až po uvedení ostré verze a poté je bude ke svým výsledkům připisovat po dobu 24 měsíců.

Prodej iPodů

Za první čtvrtletí roku 2009 Apple prodal 11,013 milionu iPodů, což mu vyneslo tržby ve výši 1,665 miliardy USD. Oproti předchozímu čtvrtletí došlo k dosud největšímu nárůstu, počet prodaných kusů se zvýšil o 52 procent a tržby o 61 procent. Meziročně se však počet prodaných iPodů zvedl jen o 3 procenta a tržby dokonce poklesly o 8 procent.

07mm24042009f.jpg

Pro iPody se tak jednalo o rekordní čtvrtletí z hlediska prodejů mimo vánoční období, o tato čísla se zasloužil zejména výborný odbyt iPodu touch (Apple ho označil za „naprostý hit“) a zákazníci dobře přijali také nový iPod shuffle.

Z výše uvedených čísel mimo jiné plyne, že se iPodů touch prodalo už 16 milionů a jejich prodej se meziročně téměř zdvojnásobil. K tomu podle Applu výrazně přispěl App Store se svou bohatou nabídkou aplikací (většina programů pro iPhone funguje i na iPodu touch).

Apple si pořád drží většinový podíl na trhu digitálních mediálních přehrávačů v USA, podle údajů NPD jeho podíl zůstává nad 70 procenty a postavení iPodů posílilo též v Austrálii, Číně, Francii a Velké Británii.

Maloobchodní prodej

Ve svých kamenných obchodech Apple prodal 438 000 Maců (z toho polovinu novým zákazníkům, kteří dosud Mac nevlastnili) a utržil 1,471 miliardy USD, což proti předchozímu čtvrtletí v obou případech znamená pokles o 15 procent. Meziročně se počet v obchodech prodaných Maců snížil o 4 procenta a tržby se zvýšily pouze o 1 procento. Docela citelně poklesla průměrná tržba na obchod, nyní činila jen 5,9 milionu USD, zatímco před rokem to bylo 7,1 milionu. Apple to samozřejmě přičítá nepříznivému ekonomickému prostředí.

Nově Apple otevřel pouze jeden obchod, jejich celkový počet tak dosáhl 252, během fiskálního roku 2009 jich ale chce otevřít dalších 25, z toho polovina bude mimo USA.

Všeobecně se však přes výsledky obchodů zdá, že si spotřebitelský trh (tedy domácí uživatelé) vede mnohem lépe než trh školství či profesionálních aplikací, kde se výdaje omezují ještě silněji, Apple ale tvrdí, že tyto trhy spíše odkládají nákupy, než aby přecházely ke konkurenci.

Nejvýznamnější postřehy z diskuse s účastníky tiskové konference

Na závěr tiskové konference k výsledkům Applu dostali prostor k dotazům její účastníci (vedle zástupců médií se jednalo hlavně o představitele finančních a investičních institucí).

Některé odpovědi zástupců Applu již byly zmíněny ve výše probíraných výsledkových kategoriích, zde se podáváme na ty zbývající, jež stojí za uvedení.

Asi největší mediální odezvu vyvolala odpověď provozního ředitele Tima Cooka na otázku, zda plánují něco v oblasti netbooků. Ty se od něj dočkaly zdrcujícího odsudku, řekl, že při pohledu na ně vidí stísněnou klávesnici, strašlivý software, podřadný hardware a velmi malé obrazovky, jen příznivé uživatelské zážitky ne.

Apple se podle něj zaměřuje na výrobu skvělých produktů a to netbooky nejsou, není to oblast, o niž by se zajímali a podle Cooka o netbooky nebudou mít v dlouhodobějším výhledu zájem ani zákazníci. Lidé, kteří chtějí malý počítač na brouzdání po Webu a pro elektronickou poštu, si podle něj budou možná chtít koupit iPod touch nebo iPhone.

A v kritice netbooků ještě pokračoval, prohlásil, že je přehnané označovat je za osobní počítače, připustil však, že pokud by našli způsob, jak dodat produkt, jenž by znamenal novátorský příspěvek, mohl by Apple vstoupit i na tento trh, nějaké zajímavé nápady prý už mají.

V oblasti chytrých telefonů Apple věří, že má před konkurenty náskok několika roků, zdůrazňuje především šíři softwarové nabídky na App Store, potenciální příležitosti přitom zatím byly využity jen z malé části.

Apple údajně má plán, který by měl udržet jeho vůdčí postavení mezi chytrými telefony a též slibuje, že neponechá „cenový deštník“, jenž by dovolil průnik konkurenci.

Z těchto důvodů Apple neznepokojuje chystané uvedení Palmu Pre. Samozřejmě došlo i na dotaz, zda Palm Pre může narušovat duševní vlastnictví Applu a jestli to, že Apple zatím nepodal žalobu, lze považovat za odpověď, k tomu Tim Cook podotkl, že konkurenci považuje za výbornou, pokud jiné firmy vynalézají své vlastní věci.

08mm24042009f.jpg

Zástupci vedení Applu jako obvykle vcelku ochotně odpovídali na otázky týkající se financí a obchodu, ovšem na dotazy ohledně plánů firmy do budoucnosti dávali mnohem vyhýbavější odpovědi, odmítli například upřesnit vývoj prací na novém firemním areálu.

Přirozeně padla i otázka na návrat Steva Jobse, na což přišla vcelku očekávatelná odpověď, že se Apple těší na jeho návrat koncem června.

Závěrečné shrnutí

Apple opět oznámil rekordní finanční výsledky, přestože se vnější ekonomické podmínky dále zhoršily. Pravda, na prodeji Maců se již důsledky recese projevily, ovšem v situaci, kdy mnozí výrobci osobních počítačů zaznamenali citelný pokles prodeje, představuje faktické udržení úrovně odbytu Maců v podstatě úspěch, zvlášť když uvážíme, že počítače Applu patří spíše do vyšších cenových kategorií, jež oslabení zasáhlo nejvíce.

Ovšem i u Maců začali zákazníci více reagovat na cenu, z výše uvedeného jasně vyplývá, že se prodávají především levnější Macy, naopak odbyt profesionálních strojů (Maců Pro a nejspíš také MacBooků Pro) se snížil výrazněji. To se ale dalo čekat, protože ten, kdo takový stroj potřeboval, si ho již pořídil a do nového právě teď určitě investovat nebude.

Applu nepochybně pomohlo uvedení modernizovaných stolních modelů, zejména inovovaných Maců mini (není to přitom tak dávno, kdy se vážně uvažovalo, že Apple tento stroj ukončí). Tyhle nové modely způsobily, že po dlouhé době vzrostlo poměrné zastoupení stolních Maců, naopak v případě notebooků se projevuje, že nové „unibody“ stoje přišly už vloni, takže většina zájemců si je již pořídila. A v případě notebooků se vyplatila modernizace levného bílého MacBooku.

To, že i kupci Maců reagují na cenu, pochopitelně vede k otázce, zda by Apple přece jenom neměl uvést netbook, který by vyvolal ještě větší poptávku. Z odpovědí zástupců Applu však jasně vyplývá, že nic takového nechystají. Oficiálním zdůvodněním je sice nízká kvalita takových strojů, začtete-li se však mezi řádky, vychází z toho spíše jiná příčina – jde o to, že Apple je zvyklý prodávat produkty s vysokou ziskovou marží, což mu, mimo jiné, zajišťuje ony stále vysoké tržby a zisky.

Jenže netbooky se naopak vyznačují maržemi velice nízkými, a to Apple neláká. Z odpovědí Tima Cooka plyne, že je mnohem pravděpodobnější očekávat od Applu řešení na způsob zvětšeného iPodu touch, takový přístroj by totiž zajistil též mnohem vyšší marže.

Lze samozřejmě namítnout, že levný mininotebook nabízí mnohem víc možností, ovšem s firmwarem 3.0 bychom se mohli dočkat aplikací více se blížících softwaru osobních počítačů, navíc u přístroje vycházejícího z platformy iPhone OS X se dá předpokládat delší výdrž na baterii a lepší přizpůsobení mobilnímu prostředí.

A nemělo by se zapomínat ani na to, že se začínají objevovat první „netbooky” s procesory ARM, které sice nemohou provozovat Windows, ale zajistí delší výdrž a budou mnohem levnější než netbooky odvozené z x86 strojů. Pro Apple tak možná bude důležitější vypořádat se konkurencí těchto přístrojů (jeho řešení sice jistě bude dražší, ale mohlo by poskytovat něco navíc).

V ostatních oborech svého podnikání si Apple vedl ještě lépe, prodeje iPhonů byly větší, než se čekalo, zjevně zatím zákazníci s koupí nečekají na předpokládané nové letní modely. To zřejmě souvisí i s tím, že počítají s možností přechodu na firmware 3.0, až bude vydán. A jestliže v létě Apple skutečně uvede nové inovované modely (prohlášení, že si hodlá udržet náskok mezi chytrými telefony, tomu nasvědčuje), dá se očekávat další růst prodeje.

Zvlášť překvapivé ovšem byly výsledky prodeje iPodů, očividně pořád ještě nedošlo k předpovídanému nasycení trhu. Za pozornost stojí zejména iPod touch, jehož uživatelská základna je teď už skoro srovnatelná s počtem iPhonů. O to se nepochybně zasloužily dostupné aplikace, zejména hry, jak vidět, existuje spousta zákazníků, jimž se tato kapesní platforma líbí, ale zároveň nepotřebují telefonní funkce. A lze předpokládat, že s vydáním firmwaru 3.0 obliba iPodu touch ještě vzroste.

A zjevně úspěšný byl i nový iPod shuffle, přestože některá jeho řešení vyvolala tak zuřivé debaty, své zákazníky si našel.

Apple tak nadále proplouvá rozbouřenými ekonomickými vodami pod plnými plachtami, zatím utrpěl jen několik drobných šrámů a jeho vyhlídky zůstávají víc než dobré, se stále rostoucí hotovostní zásobou patří k firmám, které mají největší šanci zdárně přežít následující měsíce a roky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: