Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
AppleExpo 2000 - ohlédnutí
21. září 2000, 00.00 | Jaké bylo letošní AppleExpo a jaké jsou nové strategické plány Apple v Evropě?
S několikadenním odstupem se opět vracíme k pařížskému AppleExpu 2000. Pokusme se zhodnotit jeho průběh a nové trendy, které Apple hodlá aplikovat na Evropský trh. Právě pro Evropu bylo Expo velice významné, protože ukázalo, že priority Apple se mění.
Steve Jobs a jeho keynote
Velkým lákadlem bylo vystoupení Steva Jobse, které zahajovalo celé Expo. Asi málokdo nezná charismatického vůdce Applu, ale kdo nezažil jeho živé vystoupení nemůže opravdu docenit jeho žoviální talent. Vystoupení se konalo ve velkém sále kongresového centra mimo výstaviště a volba to byla jednoznačně velice dobrá. Několik tisíc příznivců a fandů by se asi na výstavišti těžko někam vměstnala. Pro ty, co se do Paříže nevypravili byl připraven i internetový přenos, takže show byla dostatečně zajištěna tak, aby každé slovo Steva bylo opravdu slyšet.
Na druhou stranu, ve srovnání s vystoupením v New Yorku bylo pařížské show viditelně chudší. Nové iBooky se nemohly vyrovnat uvedení Cube a některé pasáže byly dokonce totožné s newyorskými. V Paříži se nic nerozdávalo a za veřejnou beta verzi museli zaplatit všichni bez rozdílu.
Konec negativismu, keynote přinesla samozřejmě samé pozitivní informace. A samotná přítomnost Steva Jobse svědčí o tom, že evropský trh má pro Apple svojí hodnotu. Aby taky ne, když 1/4 všech počítačů je prodána právě na našem kontinentu.
Nové trendy
AppleExpo jasně prezentovalo dva základní nové trendy. Tím prvním je sílící podpora Apple pro jejich internetové obchody. Apple podobně jako většina počítačových společností si uvědomuje možnosti přímého elektronického obchodování a jako správná americká společnost dala tomuto stylu prodeje zelenou. Bohužel nepříjemnou novinkou je prodej vybraných produktů exkluzivně pouze v elektronickém obchodu Apple. V minulosti již k podobné situaci došlo několikrát, ale produktů, které se nedostanou mezi běžné prodejce přibývá. S největší pravděpodobností jsou omezení pouze dočasná a vycházejí z výrobních a logistických možností, přesto výrazně omezují zákazníky. Nový iBook, iMac, G4ku s ATI Radeonem nebo třeba iSub si zatím v České republice prostě koupit nemůžete, protože Apple nedodává z on-line obchodu do našeho regionu. Uživatelům se nový trend příliš nelíbí, o čemž svědčí nejen bouřlivé diskuse, ale i bučení, kterého se Stevovi dostalo při oznámení limitů pro iBooky.
Druhým, pro změnu pozitivním, trendem je sílící podpora pro oblast Evropy. V posledních letech Apple soustředilo veškeré své kapacity pro boj o americký a japonský trh. Tento tah byl v ne příliš dobré finanční situaci pochopitelný a asi jediný možný. Nicméně jak Apple sílí začíná obracet svůj pohled i k ostatním velkým trhů. Jak jsme již informovali Evropa představuje 1/4 všech obchodů s jablíčky, takže se jí začíná dostávat odpovídající podpory ze strany Apple. Nejen velkolepé Expo, ale i marketingová, servisní a technická podpora pro Evropu se začínají projevovat na obchodech. Většina evropských obchodů se realizuje ve Francii, Británii a Německu, čemuž odpovídá i cílení prostředků. Paříž nejen v průběhu Expa zažívá jablečnou smršť, která zasáhla billboardy, autobusy i masmedia.
Oblast CEMEA, do které spadá i Česká republika stále představuje jakýsi okrajový trh či zbytek světa. S tím asi nic nenaděláme, přesto se rýsují jisté pozitivní možnosti. Výhodou České republiky se jistě stane rozebíhající se výrobní závod, ale pro celou oblast CEMEA platí, že jde o potenciálně velice málo zaplněný trh. Na rozdíl od západních států hlad po výpočetní technice u nás stále neustává.
AppleExpo 2000
A nyní k výstavě samotné. Vše se odehrálo v jediné expoziční hale pařížského výstaviště, do které se vměstnalo prakticky vše důležité, co se jablíček týče. 240 vystavovatelů představilo produkty ze všech oblastí, od přenosných počítačů, přes nejrůznější doplňky až po software. Apple Europe nabídl návštěvníkům možnost v praxi vidět kompletní portfolio produktů. To znamená, nejen jednotlivé produkty, ale i celá řešení. K vidění byla řešení pro digitální video, grafiku, zvuk či sítě. Z připravovaných novinek jmenujme Matrox RT Mac, MacOS X či nové Cinema displeje.
Ostatní vystavovatele lze rozdělit do dvou skupin. První tvořily francouzské společnosti, které se v drtivé většině věnovaly obchodu. Z výstaviště si tak návštěvníci odnášeli počítače, periferie nebo třeba hry pro Apple. Obchod byl pojat opravdu velkolepě, takže některé stánky připomínaly spíš asijské tržiště. Inu peníze vládnou světu a mnoho návštěvníků využilo možnosti výhodných nákupů.
Druhou skupinu tvořily zejména americké a asijské společnosti, které představovaly svoje produkty. Nechyběli velikány jako je HP, Canon, Agfa, Lexmark či Macromedia. Přesto se nedá říct, že by malé společnosti neměly co nabídnout. K vidění byly velice zajímavé mechaniky pro zálohování dat, nové skenery i tiskárny. Bohužel obecně se nedá říct, že by AppleExpo přineslo vysloveně převratnou novinku, kterou by nikdo nečekal.
Závěr
Přestože Expo nepřineslo žádnou neočekávanou, vysloveně převratnou, novinku, většina návštěvníků musela být spokojená. Tolik Applů pohromadě se v Evropě zas tak často nevidí a hlavně domácí návštěvníci využili možnost výhodných nákupů. A co přineslo Expo pro nás středoevropany? Apple je zase o krůček blíž k našemu regionu a přestože se zatím politika pro oblast CEMEA nemění, můžeme se těšit aspoň na výrobu Applů u nás.