Co lze čekat na konferenci WWDC 2010 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Co lze čekat na konferenci WWDC 2010

7. června 2010, 00.00 | V San Franciscu již probíhají přípravy na vývojářskou konferenci Applu WWDC 2010 a samozřejmě přibývá dohadů a spekulací tom, jaké novinky by mohl představit při jejím zahájení Steve Jobs.

Už mnoho let Apple počátkem léta (astronomicky vlastně ještě na jaře) pořádá své vývojářské konference WWDC a ani letošní rok není výjimkou, již od konce dubna víme, že se letos tato akce koná od 7. do 11. června.

Oficiálně sice jde především o setkání vývojářů pro platformy Applu, ale pozornost veřejnosti se zaměřuje hlavně na zahajovací projev, který už dnes přednese Steve Jobs (v důsledku časového posunu u nás bude již večer, MůjMac bude podrobnější informace z akce přinášet postupně v následujících dnech).

A právě v rámci tohoto projevu Apple představuje různé hardwarové a softwarové novinky a stejně tomu bude i letos, v tomhle článku se pokusíme shrnout, co se dá (podle dostupných informací, včetně nepotvrzených pověstí) očekávat.

Přípravy v San Franciscu vrcholí

Konference se pořádá v kongresovém středisku Moscone Center v San Franciscu a podle zpráv z minulého týdne už na příslušné budově probíhají přípravné práce, na její vnější stěny byla nalepena ohromná loga Applu a objevily se tam hlavní transparenty konference s nápisem „WWDC10“ doprovázeným heslem „center of the app universe“ („centrum aplikačního vesmíru“), což naznačuje, že letošním hlavním tématem budou aplikace pro platformy Applu (především ty pro iPhone OS).

Obdobné přípravy probíhaly v minulých letech a podobný nejspíš bude i samotný průběh akce, již díky tomu, že hlavním řečníkem při zahájení bude opět Steve Jobs (loni tam ovšem chyběl, protože se zotavoval z transplantace jater).

Nový iPhone zřejmě příliš nepřekvapí

Co tedy můžeme od Jobse dnes čekat? Téměř určitě bude představen nový model iPhonu, což letos nebude žádné velké překvapení, protože v USA a ve Vietnamu se objevily „uniklé“ prototypy nového telefonu a minulý týden se navíc po celém světě počaly množit informace o jeho komponentách (pocházejících z Asie, kde se přístroj vyrábí).

Základní vlastnosti nového modelu iPhonu jsou tak už dávno známé, měl by mít štíhlejší pouzdro s hliníkovým šasi, kvalitní TFT displej s vyšším rozlišením, pětimegapixelový fotoaparát s LED bleskem, dodatečnou čelní videokameru (zřejmě pro videohovory) a pohánět ho bude výkonný SoC čip A4 poprvé nasazený v iPadu. Nezodpovězenou otázkou tak zůstává pouze to, jestli přece jenom nepřinese nějaké další překvapení, které se dosud nepodařilo odhalit.

Nový iPhone se objevuje na WWDC pravidelně od roku 2007, kdy přišel ten první a ani letos zjevně tato tradice nebude porušena, tentokrát se ovšem všichni zajímají hlavně o to, nakolik se vlastnosti konečné verze budou shodovat se zmíněnými prototypy.

Pravděpodobný konec iPhonu 3G

Po uvedení nového iPhonu se asi změní také situace okolo prodeje stávajících modelů. Všeobecně se předpokládá, že skončí prodej iPhonu 3G, již před časem počaly přibývat náznaky, že se zásoby tohoto přístroje tenčí a nejde koupit ani ve webovém obchodu Applu, minulý týden navíc operátor AT&T oficiálně zastavil prodávání iPhonu 3G, blog Boy Genius Report získal vnitřní oběžník AT&T, v němž se oznamuje, že 8GB iPhone 3G není na skladu a zájemci o něj se mají odkazovat na iPhone 3GS.

Apple tak nejspíš ukončí prodej iPhonu 3G a na jeho místo se do role levnější alternativy postaví iPhone 3GS (dosud se iPhone 3G v USA nabízel za dotovanou cenu 99 USD, vyžadující ovšem úvazek u operátora AT&T), jehož zase nahradí nový letošní model.

Podpora nadále pouze pro GSM/UTMS sítě

Hodně se spekulovalo také o tom, že by Apple mohl vedle iPhonu pro sítě GSM/UMTS uvést i variantu pro sítě CDMA (narozdíl od Evropy s jednotným mobilním standardem se ve Spojených státech používá několik vzájemně nekompatibilních technologií), ale mluvčí operátora Verizon Wireless (provozujícího CDMA síť) to popřel.

iPhone pro další operátory se zřejmě objeví až poté, co začne podporovat technologii LTE mobilních sítí čtvrté generace, ale to bude aktuální nejdřív za rok (letošní iPhone se sice někdy označuje jako iPhone 4G, avšak to neznamená, že podporuje 4G sítě, míní se tím jen to, že se jedná o čvrtou generaci iPhonu, který však bude nadále zvládat pouze 3G, nejvýše 3,5G sítě).

Ostrá verze iPhone OS 4

Spolu s novým hardwarem iPhonu přijde samozřejmě též nový firmware, ale ani ten nebude velkým překvapením, protože půjde o iPhone OS 4, jehož hlavní vlastnosti Apple představil již v dubnu a od té doby zhruba každé dva týdny uvolňoval novou beta verzi pro vývojáře a od nich přirozeně pronikly na veřejnost další informace (viz třeba tyhle o čtvrté beta verzi).

Dnes by měl Steve Jobs předvést ostrou verzi iPhone OS 4 a zároveň bychom se měli dozvědět, kdy bude nový firmware dostupný jako aktualizace pro stávající iPhony a iPody touch a za jakých podmínek. (Pro původní iPhone a iPod touch se ovšem už použít nedá, ty Apple přestává podporovat, ale zrovna tohle mu nejde vyčítat, vždyť to jsou přístroje z roku 2007 a většina výrobců mobilních telefonů má potíže s aktualizacemi firmwaru pro mnohem novější modely. Také iPhone 3G nepodporuje úplně všechny novinky iPhone OS 4 - zejména multitasking - což by mohl být další důvod k ukončení jeho prodeje.)

Později by měl být iPhone OS 4 dostupný také pro iPad (který nyní používá iPhone OS 3.2), zatím Apple tvrdí, že to bude na podzim, dnes se možná dozvíme něco určitějšího.

Nový iPhone a iPhone OS 4 jsou dvě věci, o nichž se v podstatě nepochybuje, ale mnozí doufají, že se v San Franciscu dočkáme i dalších novinek, avšak to už vůbec není jisté, proto se nyní musíme vydat na tenký led spekulací.

Dohady o modernizovaných Macích

Nejvíce pověstí a domněnek se točí kolem toho, zda Apple dnes představí nějaké modernizované Macy. Nové letošní modely notebooků již jsou na trhu, a tak pokud vůbec přijdou nějaké nové modely, budou to stolní stroje.

Vlastně ještě zbývá MacBook Air, počátkem května se skutečně vynořily pověsti, že se chystá jeho modernizace, ale ty se nepotvrdily, mohl by se objevit teď na WWDC, změny by pravděpodobně byly obdobné jako u ostatních 13“ notebooků Applu – tedy Core 2 Duo spolu s GeForce 320M.

Budou šestijádrové a dvanáctijádrové Macy Pro?

Hlavně se však mluví o nových Macích Pro, protože současné modely přišly na trh už loni v březnu a od té doby se nijak zásadně nezměnily (došlo jen k drobným úpravám). Již loni v říjnu počaly kolovat první pověsti o Macích Pro s šestijádrovými Xeony řady 5600, jenže ani poté, co Intel uvedl tyto procesory na trhu, nové stroje nedorazily, přestože už několikrát pověsti ohlašovaly jejich brzké uvedení.

Počátkem května se objevilo tvrzení, že Intel nezvládá dodávat dostatek zmíněných šestijádrových procesorů a nové Macy Pro nejsou na trhu právě kvůli tomu, zůstává však spousta nejasností, dnes se možná dozvíme víc, avšak není to vůbec jisté.

Také nelze vyloučit, že nové Macy nebudou představeny na WWDC, ale Apple je uvede na trh bez velké publicity o něco později, podle některých pověstí by totiž měl modernizované Macy Pro dát na trh někdy v červnu.

Neustálé odkládání modernizace Maců Pro vyvolává obavy. že by Apple mohl své úsilí zaměřit spíše na Macy pro běžné uživatele a profesionální sféru začít opomíjet, avšak zdá se velice nepravděpodobné, že by tenhle trh zcela opustil, je sice poměrně malý, ale nikoli nevýznamný, navíc s ním souvisí další produkty, jako třeba profesionální software.

Pravděpodobná modernizace Maců mini

A vedle Maců Pro by se modernizace mohly dočkat také nejmenší stolní Macy, minulý týden totiž přišly zprávy o omezené dostupnosti stávajících Maců mini, což zřejmě signalizuje blížící se uvedení nových modelů, podrobněji to probíráme v samostatném článku.

Možná se objeví 27“ monitor LED Cinema Display

Výše zmíněné pověsti o nových Macích Pro zároveň tvrdily, že se chystá též uvedení 27“ monitoru LED Cinema Display (v podstatě odděleného zobrazovacího panelu 27“ iMacu), který nahradí dosavadní 30“ monitor Applu (ten dosud používá fluorescenční podsvícení), má dorazit rovněž v červnu, mohl by tedy být představen na WWDC, opět se však jedná pouze o další z dohadů.

Mac OS X 10.7 sice nečekejme, ale jiný nový software asi bude

Nový software pro Macy nikdo příliš neočekával, nepředpokládá se například uvedení předběžné vývojářské verze Mac OS X 10.7, zdá se, že kvůli pracím na iPhone OS 4 přípravy nástupce Snow Leoparda zvolnily tempo (což nemusí být na škodu, povede-li to k lepšímu doladění Mac OS X 10.6).

Avšak o víkendu přišly zprávy, že Apple přece jen na WWDC oznámí nový software (nejenom) pro Macy. Francouzský web Mac Generation totiž zveřejnil údajné doprovodné poznámky k Mac OS X 10.6.4 a Safari 5.

Mac OS X 10.6.4, Safari 5 a Xcode 4 beta

To by tedy znamenalo, že vyjde ostrá vrze už delší dobu připravované čtvrté aktualizace Snow Leoparda (minulý týden obdrželi vývojáři jeho již šestou beta verzi a jeho uvedení se skutečně čeká každým dnem) a mohlo by to zároveň znamenat, že Apple opravdu představí nové Macy s tímto systémem.

A co se týče páté verze webového prohlížeče Applu pro Mac OS X a Windows, ta bude zahrnovat Safari Reader pro snadné čtení článků na Webu na přehledné stránce, o 25 procent zvýší výkon JavsScriptu, doplní podporu vyhledávače Bing Microsoftu, zlepší podporu HTML5, rozšíří možnosti hledání inteligentního adresového řádku, bude otvírat nové webové stránky v panelech namísto v oknech, přidá nástroje pro vývojáře a pod Windows bude podporovat hardwarovou akceleraci grafiky.

Ani tohle by nebylo nějak velké překvapení, nakonec na WWDC 2007 Jobs uvedl Safari 3, jež se poprvé začalo nabízet i pro Windows. Safari 5 by navíc mohlo sloužit jako odpověď na verzi 5 prohlížeče Google Chrome, nedávno vydané ve stabilní verzi jak pro Windows, tak pro Mac OS X a Linux.

MacRumors k tomu dodává, že podle jeho informací se navíc pracuje na verzi 4 vývojového prostředí Xcode, jež prý bude též předvedena na WWDC 2010 (zřejmě však pouze v beta verzi).

Nová Apple TV přijde asi až později

Vynořily se rovněž pověsti o nové Apple TV s hardwarem podobnými spíše iPhonu či iPadu a provozující iPhone OS 4, samy však uvádějí, že takovýto přístroj nebude uveden už na WWDC, ale objeví se až o něco později.

S novou Apple TV mají být též spojeny nové streamingové mediální služby Applu, již delší dobu se spekuluje, že by mohl vedle stahování z iTunes Store nabídnout také streaming hudby a videa z tohoto obchodu.

Spustí Apple nové streamingové mediální služby?

V případě hudby takové úvahy vycházejí z toho, že Apple loni převzal hudební službu Lala (počátkem května oznámil, že ukončí samostatný provoz služby k 31. květnu, a to skutečně udělal).

Zatím se však ani neví, kdy a zda vůbec Apple spustí svou vlastní streamingovou službu, zdá se, že váznou jednání s poskytovateli obsahu kvůli distribučním právům a podmínkám.

Možné zlevnění služby MobileMe

Když už jsme u služeb, musíme zmínit i službu MobileMe, jež byla ostatně oznámena na WWDC 2008.

Ta sice nabízí docela široké možnosti, avšak cena za ni požadovaná je dost vysoká, uváží-li se, že existují konkurenční služby sice s méně funkcemi, které se však poskytují (přinejmenším zdánlivě) zdarma. A v květnu opravdu přišly pověsti, že by Apple mohl MobileMe začít nabízet zdarma nebo aspoň za výrazně sníženou cenu.

A minulý týden se skutečně objevily náznaky možných změn v cenové politice MobileMe, předplatitelé služby počali hlásit, že se jim typ profilu přinejmenším dočasně změnil z „Individual“ („individuální“) na „Full member“ („plné členství“), bez jakéhokoli jejich zásahu.

To by mohlo znamenat, že Apple zpoplatnění své služby nezruší úplně, ale místo toho zavede její nové cenové rozvrstvení, kdy základní funkce (typu synchronizace) budou opravdu zdarma, zatímco placené členství přinese něco navíc. Lze se jen domýšlet, co by spadalo pod placené funkce, mohly by to být například ty, jež vyžadují hodně úložné kapacity, jako třeba internetové úložiště iDisk nebo webové galerie pro fotografie a videa.

Změna cenové politiky MobileMe by mohla být důsledkem rostoucího soupeření Apple s Googlem, který poskytuje pro telefony s Androidem své synchronizační služby zdarma, zatímco MobileMe stojí 99 USD ročně, navíc Apple nedávno začal budovat v Severní Karolíně nové datové centrum, pravděpodobně určené k podpoře datově náročných internetových služeb (což by ovšem mohly být i výše zmiňované streamingové mediální služby).

Ale tak jako u ostatních probíraných záležitostí ani tohle nevíme určitě, teprve večer se dozvíme, jestli Steve Jobs v San Franciscu vůbec zmíní MobileMe a další služby.

Bude „ještě jedna věc“?

Očekávání pro WWDC 2010 jsou tedy dost velká, nelze však ani vyloučit, že se dočkáme pouze nového iPhonu a iPhone OS 4, na druhou stranu samotný Jobs nedávno na dotaz zaslaný elektronickou poštou stručně odpověděl (jak má v poslední době ve zvyku), že nebudeme zklamaní, což přirozeně vyvolalo velké vzrušení. Uvidíme, jestli dnes opět přijde s nějakou tou „ještě jednou věcí“ (v poslední době tenhle obrat skoro přestal používat).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: