Co nového pro nás nachystal Apple? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Co nového pro nás nachystal Apple?

22. dubna 2009, 00.00 | Apple uspořádal v polovině dubna v Praze tiskovou konferenci, jejímž cílem bylo představit vyznavačům nakousnutého jablíčka (ale nejen jim) novinky a možnosti současné “macovské” stáje. Hlavním tahákem přitom byl softwarový balík iLife a iWork!

Dne 16. dubna 2009 proběhla oficiální tisková konference Apple, jejímž cílem bylo seznámit (stávající i potenciální) vyznavače nakousnutého jablíčka s novinkami a možnostmi současné “macovské” stáje. Setkání se uskutečnilo v odpoledních hodinách (začátek v 15:00) v prostorách hotelu Maximilián (stojícím na Haštalském náměstí, v centru Prahy na Starém městě). Hlavní důraz byl kladen zejména na samotné aplikace – konkrétně balík iLife 09 a iWork 09. Akci organizovala společnost CDS, oficiální distributor Apple produktů u nás.

Apple Den otevřených dveří
A co bylo k vidění? Hlavní cílem nebyla ani tak preznetace typu “What's new!”, jako spíše ukázka Apple produktů v praxi (což bylo trochu škoda, protože jsme přeci jen očekávali alespoň nějaké novinkové “bomby” či “neoficiální podpultové” informace). Na druhou stranu možností “osahat” si jak hardware, tak zejména software, bylo dostatek. Celá akce probíhala formou 4 interaktivních workshopů (zaměřených na samostatné aplikace), kdy přítomní novináři a účastníci byli hned zpočátku rozděleni do 4 skupin, které následně absolvovaly jednotlivé workshopy. K vidění byly pochopitelně všechny klíčové produkty Applu (MacBooky, Mac mini, iMac, TimeCapsule), pomocí nichž veškeré prezentace probíhaly.

Workshop 1: iWork
První workshop (vedený Radkem Šalomonem) byl zaměřen na kancelářské aplikace balíku iWork 09, zahrnující programy jak pro psaní (Pages), tvorbu tabulek, grafů (Numbers) či prezentací (Keynote) s tím, že výsledky z daných aplikací jsou kompatibilní se svými “windows-alternacemi” (Word, Excel, PowerPoint). Nicméně není žádným tajemstvím, že Macy umožňují též instalaci OS Windows a flexibilní přepínámí mezi jednotlivými platformami (Win vs. Mac). Nebude-li vám vyhovovat ani kancelářský balík iWork, popř “klasické offici”, můžete samozřejmě využít služeb Open Office 3.0 (pro Mac), který je zdarma.
Novinkami v Keynote je např. možnost vytváření přechodů mezi snímky pomocí animace, prolnutí, změny pozice objektů a změny velikosti, dále umožňuje automatizování a opakování vybraného efektu. Díky iPodu touch nebo iPhonu a programu Keynote Remote, může uživatel řídit svou prezentaci odkudkoli. Pages umožní (kromě klasického psaní) pomocí MathType 6 zapsat i složité výpočty a zápisy matematických vzorců a EndNote X2 zpřístupní skutečně jednoduché zveřejňování bibliografických údajů a odkazů v textu. Numbers získalo nově mnoho užitečných šablon, podporuje více typů grafů či zobrazení mnoha vzorců. K dispozic je také přes 250 nových výpočetních funkcí.

Workshop 2: GarageBand
Ostatní workshopy se již věnovaly aplikacím, patřících do balíku iLife. Další workshop byl věnován GarageBandu (vedl Petr Fleissig alias Kakaxa z nahrávacího studia 3bees) – šikovnému to programu pro komponování hudby. Skládat můžete jak virtuálně tak i živě. Pomocí přednastavených nástrojů (kytary, klávesy, basa, bicí), zvuků, efektů (různé typy chorusů, delayů, phaserů, flangerů atd.) a smyček může komponovat v podstatě kdokoli – i bez znalosti hudební teorie či schopnosti hrát na jakýkoli nástroj. Vystačíte si jen s klávesnicí Maca (MacBooku). Pro aktivní muzikanty nabízí GarageBand samozřejmě možnost nahrávat pomocí živých nástrojů (kytary, kávesy). Vybírat přitom můžete z široké škály zvuků (simulace různých kytarových aparátu: Marshall, Fender, Vox) či efektových krabiček (různé typy zkresení, modulačních efektů ap.). Post-procesing, stříhání, nahrávání do jednotlivých stop je samozřejmostí. Novinkou v GarageBand je nyní například možnost interaktivních hodin výuky hraní na hudební nástroje.

Workshop 3: iMovie
Třetí workshop (vedený Michalem Houdkem) byl zaměřen na úpravy videa prostřednictvím iMovie. Program nabízí jak možnost základních úprav a střihu videa, tak i další možnosti, jako je např.: tvorba titulků, přidávání různých zvukových efektů, montáž více záběrů nebo obraz v obraze. Pomocí funkce „táhni a pusť” je práce s videem, efekty či střihem jednotlivých scén (a vybírání scén z různých míst nahrávky) přehledná, dostupná a rychlá. V nové verzi iMovie je k dispozici několik nových grafických schémat včetně animací a pokročilá funkce stabilizace obrazu. Záznam z dovolené či výletu mohou uživatelé efektivně ztvárnit pomocí automaticky vytvořené trasy na mapě či zeměkouli.

Workshop 4: iPhoto a iWeb
Poslední – 4. workshop (vedl jej Petr Mára) měl na starost představit dvojici aplikací (a jejich inovace) pro práci s digitálními fotografiemi a jejich následné publikování na webu - iPhoto a iWeb. První z nich umožňuje jak běžné prohlížení (prezentaci) tak i úpravy fotografií. Vedle jednoduchých úprav (typu: oříznout/zvětšit/zmenšit), však máte možnost i pokročilejších způsobů editace (jako např: změny WB, saturace, práce s histogramem).
Pratické nové funkce představují Faces a Places. První vyhledává a rozpoznává obličeje ve vašem archivu, druhá funkce zase třídí a řadí fotky dle místa pořízení. V případě “Faces”, projede iPhoto vybrané fotografie, označí obličeje, které ve fotografiích najde a na uživateli zůstává jen zadat jméno osob na snímku. iPhoto následně zařadí všechny fotografie, na kterých nalezne pojmenovanou osobu, do jedné kategorie.
“Places” pracuje na základě automatického vyhledání místa pořízení snímku, pomocí souřadnic, které do snímku zaznemanávají fotoaparáty s GPS (podmínkou je zde pochopiteně podpora GPS). Není-li fotoaparát (případně mobil) GPSkou vybaven, lze v "Places" dodatečně vybrat na mapě bod, kde fotografie vznikla. Uživateli se tím velmi zjednodušuje zařazení fotografií z dovolené, nebo z míst, která navštívil. Fotografie jsou umístěny v katalogu „Places” (místa) a setříděné dle míst nebo zaznačené přímo na mapě pomocí Google maps. Další aplikace iWeb umožňuje vytvářet vlastní webové stránky (bez nutnosti jakýchkoli znalostí s formátováním v HTML).

Hardware

Mac Pro - je téměř 2x vykonnější než předchozí model. Stojí na procesoru Intel Xeon se čtyřmi jádry a k dispozici bude v jedno i dvouprocesorovém provedení. Standardně dodávaná grafická karta NVIDIA GeForce GT 120 je osazena 512MB GDDR3 paměti a je vybavena jak rozhraním DVI, tak i novým rozhraním Mini DisplayPort. Volitelně bude pro maximální výkon ve 3D možné vybavit Mac Pro grafickou kartou ATI Radeon HD 4870 s pamětmi GDDR5. Varianta s jedním procesorem je vybavena RAM 3GB 1066 MHz DDR3, dvouprocesorový model disponuje RAMkou 6GB 1066 MHz DDR3. Samozřejmostí je 18x SuperDrive s podporou vypalování dvouvrstvých DVD. Standardně je Mac Pro vybaven jedním 640GB SATA II pevným diskem, který je možné rozšířit až na 4TB pomocí čtyř snadno připojitelných 1TB SATA disků.

iMac 20” a 24” - displej a PC v jednom. K dispozici jsou dva rozměry - s úhlopříčkou displeje 20” a 24”. Základem jsou procesory Intel Core 2 Duo taktované od 2,66GHz výše a obsahují paměti DDR3 a Mini DisplayPorty.
Model 20” je vybaven 2,66GHz procesorem, 2GB DDR3 RAM, NVIDIA GeForce 9400M, 320GB SATA diskem, zabudouvanou SuperDrive mechanikou s 8x vypalováním, Gigabitovou síťovou kartou, bezdrátovým adaptérem standardu 802.11N a iSight webkamerou.
Model 24” je k dispozici ve třech variantách:
Varianta 1: disponuje 2,66 GHz procesorem, 4GB 1066MHz DDR3, grafickou kartou NVIDIA 9400M a 640GB diskem.
Varianta 2: má vestavěn procesor 2,93 GHz a výkonnější grafickou kartu NVIDIA GeFroce GT 120 s 256MB GDDR3 RAM.
Varianta 3: je nejvýkonnějš a pracuje s 3.06GHz procesorem, grafickým adaptérem NVIDIA GeForce GT 130 a 1TB diskem.

Mac mini - disponuje procesory Core 2 Duo na frekvenci 2GHz a uživatel si může vybrat ze dvou konfigurací:
Levnější model - 1GB 1066MHz DDR3, grafickou kartou NVIDIA 9400M, 120GB SATA diskem, optickou mechanikou SuperDrive s 8x rychlostním vypalováním.
Dražší varianta - 2GB paměti a 320GB disk.
Nový Mac mini nabízí nové rozhraní pro propojení s displejem Mini DisplayPort, má však i mini-DVI pro připojení ke stávajícím LCD monitorům. Ve standardu je vybaven pěti USB porty, Gigabitovým ethernetem, nově i FireWire 800, audio vstupem a výstupem. Samozřejmostí je bezdrátová komunikace 802.11N wifi a Bluetooth.

Závěrem
Na jednu stranu “Apple Day” sice nepředstavil žádné převratné inovace či novinky (spíše jen drobná vylepšení aplikací a opětovné posílení výkonu stávajících Maců), na druhou stranu však nabídl skvělou příležitost, vše si v klidu “osahat” a vyzkoušet. Oblíbenost produktů s nakousnutým jablíčkem ve znaku stoupá – a to už i v naší malé české kotlině. Typickým příkladem budiž stále rostoucí popularita iPhonu, který se stal za pár posledních let celosvětovým fenoménem. Díky osvětě v podobě akcí tohoto typu (mimochodem konkrétně tato akce byla zatím jednou z největších v ČR) si cestu k daným produktům může najít široká veřejnost. Doufejme tedy, že si Apple konečně začíná uvědomovat sílu reklamy a především nutnost mnohem aktivnějšího přístupu k českému (potažmo evropskému) trhu a že podobných setkání bude jen přibývat. A důležitá informace na závěr - všechny představené aplikace slibuje české zastoupení Applu též s českou lokalizaci (resp. balík iWork již je v české mutaci, iLife by měl vyjít brzy). Více informací najdete ZDE.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: