Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Další benchmarkové testy iPadu 2
25. března 2011, 00.00 | Macworld provedl dodatečné výkonnostní testy nového iPadu, podle očekávání přístroj podal vyšší výkony, zejména v grafice, avšak doba dobíjení baterie zůstala téměř stejná.
Dnes začíná prodej iPadu 2 v 25 dalších zemích světa, včetně té naší. Je ovšem otázkou, kolik kusů bude vůbec k dispozici, Apple stále nedokáže plně uspokojovat poptávku, i když se situace již mírně lepší.
Dodací lhůty iPadu 2 zůstávají dlouhé
Jak víte, webový obchod Applu začal v jednotlivých zemích přijímat objednávky od 1:00, takže v Austrálii a na Novém Zélandu byl internetový prodej spuštěn už včera našeho času, ovšem dodací lhůty pro tyto dvě země činí 2 až 3 týdny (stejné lhůty udává Apple též pro Evropu).
Současně se v USA dodací lhůty na Webu zkrátily z předchozích 4 až 5 týdnů „jen“ na 3 až 4 týdny. Buď Apple posílil dodávky, anebo zákazníci trochu ochabli ve svém úsilí, v každém případě však nedostatek iPadů 2 trvá.
Nové testy Macworldu
A mezitím samozřejmě servery věnující se produktům Apple podrobují iPad 2 testům, Macworld mezi nimi pochopitelně nemohl chybět. První testy (zkoumající výdrž baterie a výkony v programu GarageBand) provedl již minulý týden (o nich jsme informovali minulou středu) a zároveň požádal čtenáře, aby navrhli další testy.
A na základě těchto návrhů Macworld přístroj tenhle týden podrobil dodatečným testům. Tentokrát se zkoumaly výkony importu fotografií, exportu z iMovie, 3D grafiky v benchmarkových testech GLBenchmark a nakonec ještě přesně změřil dobu potřebnou k dobití baterie.
Nový iPad 2 se v těchto testech porovnával s původním iPadem (pokud to bylo možné) a někdy také s iPhonem 4 (iPad první generace a iPhone 4 používají stejný SoC čip A4, v iPadu 2 tepe nový čip A5 s dvoujádrovým hlavním procesorem).
Výsledky importu fotografií
První nový test spočíval v měření rychlosti importu fotografií ve formátu RAW do aplikace Photos. Prostřednictvím adaptérové sady iPad Camera Connection Kit se do iPadů obou generací zkopírovalo 20 RAW snímků z SD karty a měřila se doba, kterou to zabralo (testoval se jen čas importu, nikoli rychlost zobrazení snímku v aplikaci, protože k tomu iPady využívají JPEG náhled snímku, jenž se pochopitelně nahraje velmi rychle, pro něj by se velké rozdíly nezjistily).
iPad 2 potřeboval pro import dotyčných 20 RAW fotografií 45 sekund, zatímco jeho předchůdce 63 sekund, tedy o 40 procent delší dobu. A při užití JPEG snímků iPad 2 fotografie importoval 20 sekund, kdežto původní iPad 29 sekund (o 45 procent delší čas).
Export z iMovie pro iOS
Aplikace iMovie 1.2 pro iOS nyní funguje jak na iPhonu 4, tak na iPadu 2, takže bylo možné porovnat tyto dva přístroje (na původním iPadu však iMovie nepracuje, s ním se proto srovnávat nedalo).
V tomhle testu se nejprve otevřel nový projekt iMovie, do něhož byl importován 75 sekund dlouhý klip z knihovny iPhota. Na klip se poté použily přechody typu roztmívačky a stmívačky a přidalo se k němu něco hudby, potom byl nový projekt exportován do filmového pásu iOS. iPhone 4 k tomu všemu potřeboval 78 sekund, zatímco iPad 2 úlohu dokončil za 56 sekund, byl tak o 36 procent rychlejší.
Testy GLBenchmark
Ke změření výkonu 3D grafiky Macworld užil sadu benchmarkových testů GLBenchmark 2.0.3, měřilo se na obou iPadech a na iPhonu 4. Schopnosti zpracování OpenGL 3D grafiky prověřují dvě různé 3D scény, z nichž první se jmenuje Egypt (jde o výjev ze starověkého Egypta) a druhá Pro (odehrává se v pravěku). Oba testy Macworld provedl jednak se zapnutým celoobrazovkovým vyhlazováním, jednak bez něj. (Výsledky se tentokrát udávají v počtu zobrazených snímků za sekundu.)
Jak se dalo čekat (ukázaly to již dřívější testy), právě tady podal iPad 2 nejlepší výkony. Ve scéně Egypt (jak s vyhlazováním, tak bez něj) vykreslil 46 snímků za sekundu a ve scéně Pro více než 57 snímků/s.
Naproti tomu původní iPad v testu Egypt zvládl s vyhlazováním jen 6,4 snímku/s a 8,1 snímku/s bez vyhlazování. V testech Pro si iPad první generace vedl o trochu lépe, dal 17,6 snímku/s s vypnutým vyhlazováním a 13,6 snímku/s po jeho zapnutí. Výkon iPadu 2 v těchto 3D scénách tak byl opravdu několikanásobný, ve scéně Egypt byl až sedminásobně rychlejší a i ve scéně Pro byl nový model třikrát výkonnější bez vyhlazování a s ním dokonce čtyřikrát.
iPhone 4 si proti iPadu první generace vedl o trochu lépe (zřejmě se projevilo o něco nižší rozlišení jeho displeje), jeho náskok však činil pouze několik málo snímků/s, iPadu 2 se samozřejmě nemohl rovnat. Apple uvádí, že grafika čipu A5 může být až devětkrát výkonnější oproti čipu A4, to je ovšem teoretické maximum, avšak jak ukazují zde popsané testy, v náročných 3D scénách se výkon nové grafiky oné teoretické mezi dost blíží.
Doba dobíjení baterie
V předchozích testech Macworld zjistil, že výdrž nového iPadu na baterii je stejná jako u jeho předchůdce (vlastně byla ještě o pár minut lepší), přestože se jeho výkon, jak ukazují výsledky ostatních testů, tak zvýšil.
Testující redaktor Macworldu však získal dojem, že se zkrátila doba potřebná k dobíjená baterie, avšak přesněji to nezjišťoval. V nových následných testech proto změřil i tyto časy a zjistil, že jeho dojem byl mylný. iPad 2 potřeboval k plnému dobití 4 hodiny 10 minut, zatímco původní iPad se dobil za 4 hodiny a 16 minut. To je rozdíl pouhých 6 minut, neboli 2,4 procenta.
Rozdíl doby dobíjení je tudíž v podstatě zanedbatelný, v tomto směru se nic nezměnilo (nijak překvapivé, protože tohle ovlivňují především typ a kapacita baterie a ty zůstaly, jak ukázalo rozebrání iPadu 2, téměř stejné).