Další finanční zprávy: Záležitost s opcemi již spěje k rozuzlení, Apple z ní asi vyjde dobře, ale potíže úplně zažehnány nejsou. A iTunes Store možná vydělává víc, než Apple přiznává. (25.4.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Další finanční zprávy: Záležitost s opcemi již spěje k rozuzlení, Apple z ní asi vyjde dobře, ale potíže úplně zažehnány nejsou. A iTunes Store možná vydělává víc, než Apple přiznává. (25.4.07)

25. dubna 2007, 06.00 | Vyjasňuje se osud viníků opčních machinací: Fred Anderson se dohodl s komisí SEC na finančním vyrovnání, zatímco Nancy Heinenovou komise obvinila, Apple jako celek z toho sice vychází celkem dobře, avšak opět se vynořuje možné ohrožení Jobse. A z jiného soudku: Podrobná analýza ekonomiky iTunes Store naznačuje, že zisk z něj není až tak zanedbatelný.

Další dějství vyšetřování opčních machinací

Aféra s antedatováním akciových opcí zřejmě skutečně spěje do finále, včera naznačený vývoj dostává rychlý spád, avšak objevilo se i nevítané překvapení.

Bývalý finanční ředitel Applu Fred Anderson, o němž se předpokládalo, že bude jedním z obviněných, se dohodl s federální komisí pro cenné papíry SEC na finančním vyrovnání. V pondělí večer o tom přinesl zprávu Wall Street Journal. Podle jeho zdrojů Anderson souhlasil se zaplacením pokuty 150 000 USD a s vrácením zisků z opcí ve výši asi 3,5 milionu USD. SEC ho vinila hlavně z toho, že o antedatování opcí věděl, a přesto podle toho neupravil finanční výkazy Applu, ovšem tímto vyrovnáním to pro něj končí, Anderson vinu ani nepřiznal, ani nepopřel, pouze uzavřel tuto dohodu.

A tak nakonec nejspíš jediným obviněným bude Nancy Heinenová, bývalá hlavní právnička Applu. SEC vznesla obvinění vůči ní včera, na ni padne zodpovědnost za změny datování opcí, což zkreslilo výdaje Applu o 40 milionů USD. V jejím případě bude SEC požadovat zaplacení pokuty a vrácení zisků z opcí a též bude žádat, aby jí bylo zakázáno působení v řídicích orgánech všech veřejně obchodovaných firem. Heinenová se pochopitelně hodlá hájit, takže to nejspíš skončí u soudu a její případ se ještě nějakou dobu potáhne.

Apple jako firma však z vyšetřování SEC vychází docela dobře, komise Apple pochválila „za rychlou, rozsáhlou a neobyčejnou spolupráci“ při vyšetřování, k níž patřilo neprodlené vykázání účetních dat, vnitřní šetření Applu, sdílení jeho výsledků s vládními orgány a zavedení nových pravidel, jež by měla do budoucnosti podobné činy vyloučit.

Zdálo by se, že vše dobře dopadlo a Apple může jít vydělávat další penízky. Avšak výše zmíněný Fred Anderson při onom vyrovnání zároveň řekl svému advokátovi (a ten to poté zveřejnil), že Steve Jobs o antedatování věděl a když Anderson upozorňoval na možné účetní nesrovnalosti, ujistil ho, že vše schválila správní rada. Pokud by se to potvrdilo, padla by dosavadní Jobsova obhajoba založená na tom, že si nebyl účetních důsledků vědom a opět by mu mohl hrozit postih, přestože se ještě včera zdálo, že už je ze všeho venku. Celé to začíná připomínat špatnou telenovelu, ovšem se značnými finančními důsledky. Dá se ale čekat, že již brzy dojde k definitivnímu rozhodnutí, co bude s Jobsem, pak by se měla situace konečně uklidnit.

iTunes Store možná přece jen přináší zisky

Více než vyšetřování akciových machinací by vás mohla zajímat analýza rentability iTunes Store. Apple už několikrát uvedl, že tento internetový obchod provozuje s těsně nenulovým ziskem a naznačoval, že slouží jenom jako podpora prodeje iPodů.

Jenže analytik Andy Hargreaves z firmy PacificCrest uveřejnil v pondělí podrobnou zprávu, v níž důkladně analyzoval ekonomiku tohoto obchodu a došel k poněkud jiným závěrům.

Pokusil se rozebrat, z čeho se vlastně skládá cena 99 centů za jednu skladbu. Odhaduje, že Apple z toho platí 70 centů velkým nahrávacím společnostem, které ovládají asi 85 procent hudebního trhu, nezávislá vydavatelství dostávají jen asi 60 až 65 centů, což v průměru dává velkoobchodní cenu za skladbu ve výši 69 centů. K tomu se dále připočítávají distribuční náklady, transakční náklady a obecné administrativní výdaje spojené s provozováním iTunes Store.

Distribuční náklady Hargreaves spočítal na 5 centů, do čehož zahrnuje náklady vlastní distribuce a hardwaru a softwaru k ní potřebné. Provozní náklady stanovil rovněž na 5 centů, ale tento odhad je možná ještě nadsazený vzhledem k tomu, že iTunes Store má mít poměrně málo zaměstnanců.

Transakční náklady sestávají z poplatků kreditním společnostem při vyřizování nákupů, a právě ty tvoří hlavní důvod, proč ziskovost iTunes Store není dlouhodobě vyšší. Apple však prý nedávno přijal řadu opatření, jak tyto poplatky omezit vhodnou organizací těchto služeb. Nyní by kreditní společnosti měly získávat z jedné sklady pouze asi 10 centů, zatímco při spuštění iTunes Store to možná bylo až 25 centů. A Hargreaves očekává, že Apple bude dál tyto transakční náklady snižovat, čímž ziskovost iTunes Store ještě poroste.

Celkové náklady tedy činí 69 + 5 + 10 + 5 centů, což dává 89 centů, po odečtení od maloobchodní ceny 99 centů za skladbu vychází 10 centů zisku.

Z těchto odhadů nákladů vyplývá, že na jedné prodané skladbě má Apple marži okolo 10 procent. Za fiskální rok 2007 se očekává, že iTunes Store přinese tržby ve výši 2,1 miliardy USD a desetina z takové částky již není zanedbatelná, mohlo by to dávat na jednu akcii zisk ve výši 9 až 14 centů.

Ovšem ještě mnohem výhodněji by to mohlo vycházet pro nově zavedené skladby bez DRM ochrany, na jejichž distribuci se Apple nedávno dohodl s EMI. Ty se budou prodávat asi o 30 procent dráž (za 1,29 USD), podle Hargreavesových odhadů by na takové skladbě měl Apple mít hrubý zisk vyšší o dalších 9 centů. Kvůli vyšší kvalitě jsou sice tyto soubory větší, ale tyto zvýšené distribuční náklady by neměly činit víc než 2 centy na skladbu.

Kdyby se z nabídky EMI polovina prodala jako dražší a kvalitnější skladby bez DRM, přineslo by to dalších 24 milionů USD tržeb a téměř 6 milionů USD dodatečného zisku za rok.

Ve srovnání s prodeji iPodů skutečně nejde o nějak závratné částky, avšak zrovna za nulové bych je nepovažoval. Z výše uvedeného však zároveň plyne, že při rozběhu iTunes Store to skutečně asi nebyla zisková záležitost. K současným číslům se Apple musel propracovat snížením transakčních nákladů. Údaje to jsou rozhodně zajímavé a o ledasčems vypovídají.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: