Další informace o převzetí služby Lala - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Další informace o převzetí služby Lala

9. prosince 2009, 00.00 | Apple údajně za tuto hudební službu zaplatil okolo 80 milionů USD.

Minulý pátek Apple převzal hudební službu Lala. Podmínky transakce (tedy především kupní cena) sice nebyly zveřejněny, ale pochopitelně již unikají mnohé zákulisní informace.

MediaMemo, mediální rubrika webu All Things Digital, sice původně uváděla, že Apple pořídil Lalu za doslova výprodejní cenu, jež nepokryje ani prostředky vložené investory, ale nyní svá tvrzení poněkud změnila.

Prodej Laly byl alespoň pro některé investory výdělečný

Podle několika různých zdrojů Apple za službu Lala a za ní stojící firmu zaplatil okolo 80 milionů USD. To je sice méně než polovina odhadované hodnoty Laly z roku 2008 (kdy se mluvilo až o 200 milionech USD), avšak od té doby se ledacos změnilo.

A vzhledem k tomu, že Lala během své existence získala od investorů celkem 35 milionů USD, tak aspoň někteří z nich nejenom dostali své peníze zpět, ale ještě něco vydělali. (Pro Apple s hotovostní zásobou přes 31 miliard USD to ovšem bylo pouhé drobné vydání.)

Nevydělali však všichni, například Warner Music Group (WMG) do Laly vložila 20 milionů USD, avšak zpět dostala jen asi polovinu, podle znalých zasvěcenců. Je to však dost nejasné, smlouvy o převzetí obvykle zaručují, že investoři dostanou zpátky aspoň své vložené prostředky, podrobnosti ovšem nikdo nechce zveřejnit, a tak zbývají jenom dohady.

Ale i kdyby WMG opravdu prodělala, může se utěšovat, že na rozdíl od dalších podobných hudebních projektů, které nevynesly vůbec nic, z Laly dostala zpět alespoň polovinu peněz. Zbývající dva investoři (investiční společnosti Ignition Capital a Bain Capital Ventures) pak nejspíš na převzetí Laly vydělali.

Vedení Laly hledalo ekonomické zázemí

Lala podle všeho neměla vůbec špatné vyjednávací postavení, sice zřejmě nebyla zisková, jenže podle odhadů má asi 10 milionů USD v hotovosti, takže ji nic nenutilo k okamžitému prodeji.

Avšak její zakladatel Bill Nguyen a generální ředitel Geoff Ralston již byli unavení potýkáním se stejnými problémy, jaké postihly všechny ostatní začínající hudební firmy, nedařilo se najít trvale ziskový obchodní model. Lala sice nedávno uzavřela dohodu s Googlem, ale ani to asi nestačilo, a tak Nguyen a Ralston začali hledat větší firmu, pod jejíž křídla by se uchýlili, nakonec to byl Apple.

Apple zjevně zajímaly především technologie Laly a její vývojový tým, z něhož se teď stali zaměstnanci Applu. Tenhle tým vytvořil elegantní streamingovou službu a také připravil odpovídající aplikaci pro iPhone (jež však nestihla projít schvalováním pro App Store). To se cupertinským líbilo a dá se předpokládat, že to nakonec nějak využijí, ale nepochybně v jiné podobě (což se týká hlavně oné aplikace pro iPhone).

Podle některých dohadů by právě technologie Laly mohly uživatelům dovolit, aby si hudbu zakoupenou v iTunes Store přehrávali kdekoli z webového prohlížeče, zejména na iPhonu a iPodu touch. Ovšem teprve příští měsíce a roky ukážou, co z toho vlastně vzejde.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: