Další události minulého týdne: obchody Applu jdou velice dobře, byly zveřejněny nové patenty, objevily se novinky o procesorech Intelu a nové iMacy předpovězeny na 7. srpen. (23.07.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Další události minulého týdne: obchody Applu jdou velice dobře, byly zveřejněny nové patenty, objevily se novinky o procesorech Intelu a nové iMacy předpovězeny na 7. srpen. (23.07.07)

23. července 2007, 04.00 | Příznivé údaje o prodeji Maců a další podobné zprávy tlačí akcie Applu prudce vzhůru. Nově zveřejněné patenty Applu vyvolaly spoustu dohadů. Unikly plány Intelu na nové procesory, které se časem dostanou i do Maců. Macworld otestoval osmijádrový Mac Pro. A hned dva servery předpovídají nové iMacy na 7. srpen.

V tomto článku shrnuji ostatní události minulého týdne netýkající se iPhonu, jež považuji za důležité.

Příznivé zprávy o prodejích a financích Applu

Mnohé z nich ovšem souvisí s hlavní událostí tohoto týdne, konkrétně se středou 25. července, kdy Apple oznámí své obchodní výsledky za druhé kalendářní čtvrtletí.

To pochopitelně vyvolalo zvýšenou aktivitu analytiků, kteří cítili potřebu se vyjádřit. Nebudu vás tady s jejich výplody obtěžovat, nakonec všichni tvrdí v zásadě totéž, předpovídají Applu úspěchy jak v prodeji iPhonů, tak iPodů a Maců.

Prodeje Maců úspěšně rostou

Kromě řečí analytiků tomu ovšem nasvědčují i seriózní údaje, firma IDC zkoumající trh vydala minulou středu zprávu o prodeji osobních počítačů, z níž plyne, že za druhé letošní čtvrtletí prodal Apple na americkém trhu 960 000 Maců, což představuje 5,6 procenta celkového trhu, čímž se stal čtvrtým největším prodejcem počítačů v USA. První místo stále drží Dell, po něm je HP, avšak třetí Gateway překonala Apple jen o pár set kusů. Apple si navíc nadále drží své vysoké tempo růstu, zatímco americký trh jako celek vyrostl o 7,2 procenta, Maců se oproti stejnému období před rokem prodalo o 26 procent víc. Nadále se prohlubuje převaha notebooků, což Applu pochopitelně také přišlo vhod.

IDC sleduje též celosvětové prodeje, avšak tam se Apple do první pětky nedostal, proto zpráva údaje pro něj neuvádí. Odkazovaný článek nabízí ještě další čísla, zajímá-li vás to, podívejte se do něj.

Metodiky IDC a Applu pro počítání prodaných počítačů se sice mohou trochu lišit, ale rámcově se čísla musí shodovat. A to znamená, že se Macům v USA vede velice dobře.

iPhone jako zdroj dodatečných příjmů

Velké naděje se pochopitelně vkládají i do iPhonu. Apple sice ve středu asi oznámí pouze čísla za červen, tedy z prvních dnů prodeje, ovšem už to by měly být stovky tisíc kusů.

Navíc každý prodaný iPhone zřejmě Applu nese další peníze po dobu, co trvá úpis zákazníka u AT&T. Analytik Gene Munster z firmy Piper Jaffray odhaduje, že Apple dostane každý měsíc od AT&T 3 USD za zákazníka, který již předtím měl telefon AT&T, a k příjmům od těch, jež k AT&T přetáhl až iPhone, přikládá další příplatek 8 USD za nově ulovenou dušičku; jinými slovy, za každého „přeběhlíka“ podle něj Apple měsíčně inkasuje 11 USD. Smlouva přitom platí na dobu 24 měsíců, takže nově přetažený zákazník Applu přinese navíc skoro polovinu pořizovací ceny telefonu, má-li Munster pravdu.

Ten z toho samozřejmě činí další dalekosáhlé závěry, předpovídá, že letos Apple prodá 3,2 milionu telefonů, příští rok už 12,4 milionu a v roce 2009 dokonce 45 milionů. Sám připouští, že to jsou odvážné odhady, podkládá je tím, že počítá se zlevněním telefonu, což prodej dále posílí. O takovýchto věštbách si sice lze myslet ledacos, ovšem i kdyby se iPhone prodával podstatně mírnějším tempem, příjmy z něj budou nezanedbatelné.

Další prudký růst akcií

Všechna tato příznivá čísla, podpořená bezmezným nadšením analytiků, se musela projevit na kursu akcií Applu. A také se projevila, již ve středu překročil hranici 140 USD. A v pátek skončil na hodnotě 143,75 USD, tržní kapitalizace firmy tak překročila 124 miliard USD.

Jinými slovy, Apple se nyní těší maximální důvěře finančních kruhů a přinejmenším v letošním roce jeho pohřbívání není na pořadu dne. Jasněji bude však až ve středu, uvidíme, s jakými čísly Apple přijde. Na nich bude záležet, zda se současný trend udrží, nebo se naopak zvrátí, ovšem dosavadní náznaky svědčí spíše pro první možnost.

Apple nestíhá vyřizovat objednávky MacBooků Pro s LED podsvícením

Ostatně v případě MacBooků Pro je dokonce možné, že by jich Apple prodal ještě více, kdyby ho neomezovaly dodávky komponent. Jak víte, nové MacBooky Pro uvedené na trh počátkem června nasadily u 15“ modelů displeje s LED podsvícením. Těm se dostalo všeobecně příznivého přijetí, protože nabízejí velice dobrý obraz a navíc znatelně prodlužují výdrž na baterii. Avšak ukazuje se, že výrobci prostě nestíhají včas dodávat potřebné počty kusů těchto nových displejů. Na webovém obchodě Applu se tak čekací doba pro vyřízení objednávky prodloužila z 5 až 7 pracovních dní na 7 až 10 dnů. Navíc Apple většinu dodávek nových strojů přesměroval do svých obchodů a ostatní prodejce nechal víceméně na holičkách, protože nemá kde brát. Zvlášť velká poptávka je po 2,4GHz 15“ MacBooku Pro, levnější a hůře vybavený 2,2GHz model se dá sehnat podstatně snáz.

Není úplně jasné, zda nedostatek displejů způsobily problémy s kvalitou (příliš vysoké počty vyřazených vadných kusů), anebo zda prostě jenom výroba nestíhá, protože jde o poměrně novou technologii.

Je tedy možné, že přes všechny příznivé zprávy o prodeji Maců by jich Apple mohl prodat ještě více, kdyby dokázal plně uspokojovat existující poptávku.

A teď již dost obchodu a financí a pojďme na další témata.

Nově zveřejněné patenty Applu

Značný (a podle mého názoru nadnesený) rozruch vyvolalo uveřejnění několika patentů Applu.

V prvním z nich přichází s koncepcí touchpadů a dotykových koleček s podsvícením, jež by uživateli poskytovala vizuální zpětnou vazbu. Od prostého osvícení přechází k možnostem reagovat změnami svitu na úkony uživatele, dokonce se tam zmiňuje možnost, že by plocha touchpadu či kolečka mohla fungovat jako dodatečný displej. Také se probírá varianta dotykového kolečka, jehož podsvícení následuje pohyb prstu uživatele. Možností se tam nachází víc, patent v podstatě probírá všechny myslitelné možnosti, jak využít osvětlení dotykové plochy k interaktivní spolupráci, podrobnosti najdete v odkazovaném článku.

Další patent se týká možnosti rozšíření Mac OS X o funkci umožňující přenášet uživatelský účet na přenosném zařízení (například iPodu či iPhonu) na jiné počítače s Mac OS X. Na svém počítači byste si nahráli svá nastavení a uživatelský adresář a po připojení přenosného přístroje k jinému počítači by se tato data na něj přenesla a vytvořila vám prostředí, na jaké jste zvyklí.

Zajímavé ovšem je, že podobnou funkci, tehdy nazvanou „Home on iPod“ (domov na iPodu) Apple plánoval již do Mac OS 10.3 Panther, avšak v říjnu 2003 ji nakonec z vývojové verze systému odstranil a zmizely i všechny odkazy na ni z webu Applu. Důvod odstranění nebyl nikdy plně vysvětlen, a tak se stále objevují spekulace, že se jednou do Mac OS X vrátí a tento patent se to zdá potvrzovat. Tentokrát už v tom zřejmě bude hrát roli též iPhone.

A konečně třetí patent popisuje technologii, jež by učinila z iPodů a iPhonů dálková ovládání řídící tok mediálních dat z iTunes knihoven na počítači do domácích zábavních systémů přes digitální mediální centra typu Apple TV. Patent je samozřejmě napsán obecněji a snaží se pokrýt co nejvíc možných variant, ale v praxi jde hlavně o výše popsaný případ. iPhone, případně iPod s prvky iPhonu by se tak mohl stát univerzálním dálkovým ovládáním pro mediální zařízení.

Tyto patenty vyvolaly dost široké debaty, osobně se však domnívám, že si tolik pozornosti nezaslouží. Americké firmy z oboru špičkových technologií neustále přihlašují ohromná množství patentů, které jim slouží především jako ochrana. Stávající americká patentová legislativa vede k tomu, že se konkurenční firmy často střetnou právě kvůli patentům a tyto konflikty mnohdy řeší vzájemnou výměnou patentů – to ovšem nějaké musí mít. A výše uvedené patenty mně připadají právě jako takovéto ochrany pro případ, že by se někdo pustil na toto pole. Jistě nelze vyloučit, že něco z toho nakonec Apple opravdu využije, avšak příliš bych na to nevsázel.

Novinky okolo procesorů Intelu

Zcela určitě však budoucnost Maců ovlivní chystané procesory Intelu, o nichž minulý týden pronikly na veřejnost další podrobnosti.

Minulé pondělí mimo to Intel uvedl na trh svůj zatím nejvýkonnější mobilní procesor Core 2 Extreme X7800. Přehledný popis jeho základních vlastností v češtině najdete třeba na CD-R serveru. Od „obyčejných“ procesorů Core 2 se liší hlavně tím, že ho lze přetaktovávat na vyšší frekvenci než z výroby nastavených 2,6 GHz, ovšem za tuto možnost si také řádně připlatíte. Tento čip je určen především pro herní notebooky, kde se klade důraz na výkon, zatímco na výdrž na baterii se tolik nehledí.

Co se týče jeho uplatnění v Macích, teoreticky by se sice dal nainstalovat do nových MacBooků Pro s čipovou sadou Santa Rosa (a zřejmě i do předpokládaných nových iMaců), není však příliš pravděpodobné, že by to Apple udělal, už kvůli vysoké ceně čipu.

Minulý týden navíc po Webu začaly kolovat informace o chystaných 45nm Xeonech a o 45nm mobilních čipech Intelu, kódově označovaných Penryn. Server DailyTech tvrdí, že se dostal k vnitřní zprávě Intelu popisující modelová čísla a taktovací frekvence chystaných 45nm Xeonů, a z podobných zdrojů získal informace o mobilních 45nm procesorech.

Přehledný výtah těchto informací v češtině opět nabízí CD-R server, údaje o Xeonech najdete tady a tabulka mobilních Penrynů se ukrývá zde.

Nové Xeony budou z velké většiny tvořit čtyřjádrové procesory „Harpertown“, dvoujádrové čipy „Wolfdale-DP“ už budou spíše do počtu. (To plyne z jejich nasazení v serverech, kde se vyšší počty jader skutečně využijí.) Většina z nich bude mít systémovou sběrnici na 1 333 MHz, taktovací frekvence čtyřjádrových modelů dosáhne až 3,16 GHz, dvoujádrových až 3,33 GHz. Nové dvoujádrové Xeony ponesou 6 MB sekundární cache paměti, čtyřjádrové potom 2 x 6 MB (čtyřjádrové procesory totiž Intel zatím vyrábí složením dvou dvoujádrových procesorů do jednoho pouzdra).

Co se týče mobilních Penrynů, ty nadále ponesou jméno Core 2 Duo. Jejich systémová sběrnice zůstane na 800 MHz, taktovací frekvence budou sahat od 2,1 po 2,6 GHz, sekundární cache paměť nižších modelů bude mít kapacitu 3 MB a těch vyšších 6 MB. Navíc bude opět existovat model Extreme s frekvencí 2,8 GHz a možností dalšího přetaktování. Tyto čipy jsou nadále určeny pro platformu Santa Rosa, jež se označuje jako „Santa Rosa Refresh“, tedy občerstvená Santa Rosa.

S některými z těchto procesorů se pravděpodobně setkáme v budoucích Macích. Xeony by se měly objevit v nových modelech Maců Pro (ty se nijak výrazně nezměnily už hodně dlouho, což vzbuzuje podezření, zda se nečeká právě na tyto procesory). Nové Xeony se očekávají někdy ve druhé polovině letošního roku, nejvýkonnější modely pak až spíše ke konci roku. Avšak o tom, zda a kdy se objeví v Macích Pro, se zatím nevynořily sebemenší náznaky, takže lze jen těžko něco předvídat.

A mobilní Penryny se dají čekat v MacBoocích Pro, jež čipovou sadu Santa Rosa nasadily letos v červnu. Protože se předpokládá, že nové iMacy budou rovněž postaveny na platformě Santa Rosa, mohly by se Penryny dostat časem i do nich. To vše ale bude až záležitostí příštího roku, protože tyto procesory se na trhu očekávají v prvním čtvrtletí 2008.

Macworld otestoval osmijádrový Mac Pro

Když už zde byla řeč o vícejádrových Macích Pro, Macworld minulý týden otestoval osmijádrový Mac Pro a porovnal ho se čtyřjádrovým Macem Pro a též se čtyřjádrovým PowerMacem G5.

Aby byly výsledky co nejlépe srovnatelné, vybavili čtyřjádrového Maca Pro Xeony na 3 GHz a vyrovnali i veškeré ostatní hardwarové vybavení, takže se stroje skutečně lišily pouze počtem procesorových jader. Testy se navíc prováděly s 1, 2 a 4 GB RAM pro zjištění vlivu kapacity operační paměti na výkon.

Výsledky testů najdete v přehledných tabulkách v odkazovaném článku. Jistě vás příliš nepřekvapí zjištění, že v testech s „běžnými aplikacemi“ se na jinak shodných konfiguracích prakticky žádný nárůst výkonu na osmijádrovém stroji proti čtyřjádrovému neprojevil, například v testu Speedmark užívaném Macworldem k testům výkonnosti počítačů činil rozdíl jen 4 procenta ve prospěch silnějšího stroje.

Výrazně se větší počet procesorových jader projevil pouze u dvou testovacích programů: Cinema 4D a Compressor 3. V testech renderingu Cinemy 4D osmijádrový stroj podal o 44 procent lepší výkon než čtyřjádrový model. Pro Compressor bylo potřeba použít utilitu Qmaster z Final Cut Studia, jež umožňuje nastavit využití jednotlivých jader. Ovšem i tak činil nárůst výkonu osmijádrového Maca jenom 9 až 15 procent.

Co se týče vlivu RAM, se 4 GB osmijádrový Mac Pro skončil první ve všech testech profesionálních aplikací a to urychlilo testy Photoshopu a Compressoru. Test Cinemy 4D však na zvětšení RAM nereagoval, protože rendering je v podstatě závislý téměř výlučně na procesoru.

Dále ještě zkusili zátěžový test se spuštěním více náročných aplikací současně (na konfiguracích se 4 GB RAM). Zpracování jednotlivých programů samozřejmě trvalo déle, než když se testovaly samostatně, osmijádrový stroj ovšem dosáhl o 44 procent lepšího celkového času.

Oba dva Macy Pro byly soustavně výkonnější než srovnávací PowerMac G5, rozdíly však činily jen desítky procent, takže ten si zase tak špatně nevedl.

Závěr testů zní celkem jednoznačně: Macy Pro s Intelem jsou významně výkonnější než G5 stroje, avšak na většinu běžných úloh zcela postačí čtyřjádrová verze. Osmijádrový model využijete pouze pro velmi speciální příležitosti a uváží-li se cenový rozdíl, ve většině případů se vyplatí spíše čtyřjádrový stroj.

To platí přinejmenším pro současný software (kromě výjimek typu Cinemy 4D), v budoucnosti lze předpokládat, že vzhledem k vývojovým trendům procesorů (viz informace výše) se programy začnou více optimalizovat pro vícejádrové systémy. To je však záležitost budoucnosti, zatím zůstává využití mnohajádrových strojů omezeno na poměrně úzký okruh aplikací.

Snadno ověřitelná pověst

A nakonec jedna pověst, již bude možno, na rozdíl do většiny jiných, velice snadno ověřit. Už jsem se zmiňoval o tom, že se čekají nové iMacy. MacRumors minulý týden upozornil, že hned dva servery předvídají přesné datum uvedení těchto strojů na trh – totiž úterý 7. srpna.

Prvním je náš starý známý ThinkSecret, který nové iMacy předpovídá již delší dobu. Nyní oznamuje, že mu několik spolehlivých zdrojů potvrdilo uvedení nových iMaců v prvním srpnovém týdnu, nejspíš v úterý 7. srpna. Mělo by jít o první významnou modernizaci této řady od zavedení procesorů Intelu v lednu 2006, nové stroje mají získat zcela nová pouzdra z broušeného hliníku.

Současně by se mohla objevit nová verze programového balíku iLife, aby ještě zvýšila přitažlivost nových iMaců před sezónou návratu do škol, v USA pravidelně spojenou se zvýšenými nákupy počítačů pro studenty. Avšak zatímco uvedením iMaců si je ThinkSecret velmi jistý, u iLife už tolik ne, protože podle dřívějších zpráv měly být nové verze balíků iLife a iWork uvedeny na trh až po Mac OS X 10.5 Leopard, aby využily jeho nových funkcí, ten ovšem byl odložen na říjen. Podle jiných zdrojů však Apple údajně již činí přípravy na vydání iLife, což by nasvědčovalo, že se objeví dříve (možná Apple své plány pozměnil).

Hodně podobné informace přináší také server 9to5mac.com. Podle něj je uvedení nových iMaců načasováno na 7. srpen nebo na nějaký den tomuto hodně blízký. Nové iMacy mají mít velmi tenká pouzdra a stejně tenká má být klávesnice. Narozdíl od ostatních zdrojů však 9to5mac.com tvrdí, že vedle 20“ a 24“ modelu bude nadále dostupná též 17“ verze, o níž se předtím tvrdilo, že bude postupně opuštěna bez modernizace. Server dále spekuluje o tom, že by nové iMacy mohly nést nejvýkonnější dnes dostupný mobilní procesor Intelu a možná i optickou mechaniku nové generace (s modrým laserem), to se však už zdá být pouhými dohady autorů zprávy.

Server dále tvrdí, že někdy kolem 7. srpna mají přijít na trh také nové video iPody. Podle důvěrných zdrojů prý budou skoro o 2,5 centimetru kratší a asi o 25 milimetrů širší než současné modely, měly by mít o trochu větší obrazovku a zmizí prázdný prostor mezi displejem a ovládacím kolečkem.

Server 9to5mac.com je sice mezi „rumoristy“ spíše nováčkem, ale v minulosti se jeho zprávy již prokázaly jako věrohodné.

Po uvedení přesného data nebude problém tato tvrzení brzy ověřit, prostě si počkáme do 7. srpna a uvidíme, co se bude dít.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: