Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Další zprávy k tabletu
8. ledna 2010, 00.00 | Bloomberg zopakoval dřívější pověsti o tabletu Applu, avšak bývalý marketingový manažer Applu naznačil, že se možná jedná o záměrné řízené informační úniky z Cupertina. A Microsoft ukázkou chystaného tabletu HP příliš nepřesvědčil.
Tablet nadále patří k nejžhavějším tématům na poli zpravodajství týkajícího se Applu, ovšem vypouštěné pověsti se v poslední době začínají opakovat:
Bloomberg v podstatě jen zopakoval dřívější pověsti
Novou zprávou o tabletu vydala také agentura Bloomberg, avšak její sdělení víceméně opakuje předchozí pověsti. Zdrojem informací má opět být „s věcí obeznámená osoba“ a podle ní ještě tento měsíc Apple představí nový tablet, ale jeho prodej začne až v březnu. Žádné bližší podrobnosti však zpráva nepřináší, dále ji již vyplňují pouze spekulace analytiků o tom, kolik by tablet mohl stát a jaké příjmy to Applu přinese.
V zásadě tedy Bloomberg neříká nic nového, v podstatě stejné (či spíše podrobnější) informace již v pondělí zveřejnil deník Wall Street Journal.
Pověsti o tabletu by mohly být řízenými informačními úniky Applu
Není však vůbec vyloučeno, že všechny ty „obeznámené osoby“, „zákulisní zdroje“ a podobně jsou jen nastrčenými prostředníky vedení Applu, který takto změrně dávkuje informace, jež chce dostat na veřejnost.
Podobná podezření se v diskusích objevují již dlouho, ale teď s takovým tvrzením přišel člověk skutečně povolaný, totiž John Martellaro, redaktor MacObserveru, který býval vedoucím marketingovým manažerem Applu, takže má zkušenosti opravdu z první ruky.
Zmiňovaný pondělní článek Wall Street Journalu (WSJ) podle něj nese všechny znaky řízeného úniku a Martellaro vysvětluje, jak to Apple vlastně dělá.
Apple často potřebuje nenápadně vypustit na veřejnost nějakou informaci, zároveň ovšem oficiálně nikdy nemluví o dosud neuvedených produktech. A tak již celá léta využívá právě řízené úniky a samotný Martellaro, když býval marketingovým manažerem Applu, také několikrát dostal příkaz, aby něco takového provedl.
Funguje to tak, že přijde zástupce vyššího vedení a řekne „Potřebujeme vypustit určitou informaci. Johne, máš důvěryhodného přítele v nějakém významném informační kanálu? Jestli ano, zavolej mu a dej se s ním do hovoru. Ledabyle zmiň tu informaci a řekni, že když se zveřejní, bude to hezké. Ale v žádném případě nepoužívej elektronickou poštu!“
Komunikace potom vždy probíhá osobně nebo po telefonu, nikdy ne elektronickou poštou, takže nezůstanou žádné snadno vysledovatelné stopy, které by si mohla jedna ze stran vzít na pomoc při vzniku sporu okolo vydané zprávy, proto obě strany mohou svá tvrzení popřít a prostě tvrdit, že šlo o nedorozumění. Tím se chrání jak Apple, tak vyzrazující publikace.
V případě článku WSJ byl obejit Walt Mossberg, aby mohl zůstat nad věcí a nedalo se mu nic vyčítat (již kvůli jeho osobním vazbám s Jobsem), celé věci se navíc účastnili dva novináři WSJ, takže mohou poukazovat jeden na druhého, že mu zveřejnění dané informace doporučil ten druhý. A článek se navíc na Webu objevil až odpoledne pacifického času, aby jeho autory nikdo nemohl obvinit z manipulace s akciovými kurzy (což si tak renomovaný a v obchodním světě vlivný deník jako WSJ prostě nemůže dovolit).
A výsledkem je, že Apple dostal na veřejnost požadovanou informaci prostřednictvím jednoho z nejrenomovanějších deníků, který následně citují všichni ostatní, avšak stále může, v případě potřeby, tvrdit, že šlo o nedorozumění a stejně zůstává chráněn též samotný WSJ.
Martellaro dále vysvětluje, že řízené informační úniky vždy slouží jako řešení nějakého problému. V daném případě Apple zřejmě potřeboval časně vypustit zprávu o tabletu, což mohlo mít několik důvodů. Zaprvé mohl potřebovat popohnat vzpouzejícího se partnera, anebo vypustit zprávu o ceně tabletu okolo 1 000 USD, aby otestoval reakce veřejnosti.
Další možnost představuje snaha zpanikařit či zmást potenciálního konkurenta, o němž Apple již něco věděl. Anebo prostě jenom chtěl nabudit očekávání analytiků a médií, aby si na (předpokládanou) akci konanou 26. (či spíše 27.) ledna zajistil dostatek návštěvníků, Apple totiž nesnáší, když jsou v předváděcím sálu prázdná sedadla, požaduje, aby na jeho akcích byla hlava na hlavě.
Samozřejmě, pokud má takováto zpráva zamýšlený účinek, tak obvykle zároveň zvedne akcie Applu, jako v tomhle případě, takže vydělají všichni, ale za daných okolností nikoho nelze obvinit z nezákonných kursových manipulací, jež ostatně ani nejsou hlavním účelem.
Podle Martellara Apple právě takhle provádí řízené informační úniky a pondělní článek WSJ byl ukázkovým příkladem. Je to rozhodně zajímavý názor člověka, který jistě ví, o čem mluví a zároveň to ukazuje, že se opravdu vyplatí věnovat pozornost kolujícím pověstem.
Samozřejmě, musí se hodnotit nanejvýš kriticky (a nesmíme zapomínat, že občas půjde o záměrné manipulace), ale Apple zřejmě takto skutečně předem vyzrazuje některé své záměry a přitom si současně dále zachovává svou neproniknutelnou tajnůstkářskou tvář.
Microsoft sice představil tabletové PC od HP, avšak velký ohlas nevzbudil
To, že strategie řízených úniků Applu opravdu funguje, dokazuje i snaha konkurentů též představit svůj tablet. V předvečer zahájení výstavy CES 2010, ve středu 6. ledna, vystoupil se svým projevem generální ředitel Microsoftu Steve Ballmer. Již předtím se šířily pověsti (že by tentokrát řízené úniky z Redmondu?) o předvedení dotykového tabletu s Windows, již od loňského září se mluví o zařízení s kódovým označením Courier (zprávu tehdy přineslo Gizmodo), mnozí doufali, že Ballmer ukáže ve středu právě je.
Jenže to se nestalo, místo toho krátce předvedl tři verze nových tabletových PC (v angličtině pro ně teď Microsoft razí označení „slate PC“, což asi nebude náhoda, protože nedávno vyšlo najevo, že Apple vlastní ochrannou známku „iSlate“ a mohl by tak oficiálně nazvat svůj tablet), jedním z nich byl prototyp tabletu HP s dotykovou obrazovkou, který by měl na trh přijít později v letošním roce.
Tablet HP údajně poskytne možnost okamžitého spuštění a Ballmer na něm ukázal softwarovou čtečku Kindle Amazonu zobrazující současný knižní bestseller „Stmívání“. Přístroj přirozeně používá Windows 7 (jež zahrnují podporu dotykového multi-touch ovládání).
Dále se objevily ještě tablety firem Archos a Pegatron, avšak ceny ani žádné jiné bližší podrobnosti publiku sděleny nebyly. Samotný HP nabízí na YouTube kratičkou videoupoutávku ke svému tabletu, ta je však tak neříkající, že vzbuzuje značné pochyby tom, v jakém stádiu vývoje se tento stroj vlastně nachází.
Ballmer navíc tablety zmínil jen okrajově mezi mnoha dalšími službami a produkty, všeobecně se jeho vystoupení hodnotí jako nepříliš zajímavé a tablety vyvolaly spíše zklamání (zvlášť u těch, co čekali Courier). Jestli mělo za cíl oslabit zájem o tablet Applu, tak se do značné míry minulo účinkem. (Záznam celého Ballmerova projevu najdete tady.)