Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Dění okolo aplikací pro App Store
13. září 2010, 00.00 | Adobe obnoví práce na křížovém kompilátoru z Flashe do aplikací iOS. A začínají se objevovat podrobnosti o nově vydaných pravidlech pro aplikace App Store.
Minulý týden Apple významně změnil pravidla pro aplikace obchodu App Store, citelně uvolnil řadu odstavců licenčního ujednání s vývojáři. A konečně vydal soupis pravidel, podle nichž se přijímají (a odmítají) aplikace pro App Store. Tyto kroky samozřejmě vyvolaly značný ohlas, zde se podíváme na dvě s tím související zprávy:
Adobe oznámila obnovení prací na kompilátoru z Flashe do aplikací iOS
Součást Flashe Professional CS5 tvoří Packager for iPhone, což je křížový kompilátor aplikací Flashe (kódu ActionScriptu 3) do binárních aplikací iOS. Adobe tak chtěla částečně obejít to, že pro iOS není dostupný Flash a asi ani nikdy nebude (Steve Jobs ho odmítá z principiálních důvodů).
Když však Apple v dubnu změnil licenční ujednání pro App Store tak, že v podstatě zakázal užití křížové kompilace, Adobe prohlásila, že Packager už dál rozvíjet nebude, ve Flashi CS5 ovšem pochopitelně zůstal.
Jenže nové uvolnění podmínek situaci opět změnilo, a tak Adobe oznámila, že práce na Packageru opět obnoví, alespoň tak vyznívá její reakce na firemním blogu. Samozřejmě kroky Applu vítá jako skvělou zprávu pro vývojáře a slibuje, že obnoví vývoj Packageru pro budoucí verze Flashe.
Dále zmiňuje, že se už začaly schvalovat mnohé aplikace pro App Store vygenerované pomocí Packageru, ale samozřejmě Adobe nezapomněla podotknout, že iOS nadále nezpracovává Flash obsah ve webovém prohlížeči (to se ovšem nezmění ani teď, Flash nadále zakazují i nová pravidla).
Je přirozeně otázkou (možná však spíše ideologickou než technickou), jaká bude kvalita aplikací generovaných Packagerem, ale je jasné, že nyní budou přibývat, protože jejich příprava bude poměrně snadná, uplatní se to jistě hlavně u aplikací vyvíjených pro více platforem (pro ty ostatní se aplikace napíše ve Flashi, který teď podporuje už i Android a pro iOS se překompiluje v Packageru).
Začaly se objevovat podrobnosti o pravidlech pro App Store
Již jsme zmínili, že Apple minulý týden také vydal seznam pravidel, jimiž se řídí přijímání a odmítání aplikací pro App Store. To je pochopitelně vítaná změna, protože dosud nebylo vůbec jasné, jaká kritéria pro vstupní kontrolu aplikací vlastně platí, teď už se lze něčeho držet. Apple sice seznam vydal pouze pro registrované vývojáře, ale jak se dalo čekat, již se dostal na veřejnost, několik poznámek k jeho obsahu přináší TechCrunch.
Chcete-li se do dokumentu nazvaného „App Store Review Guideline“ podívat sami, najdete ho na službě Scribd. Jde o sedm stránek, obsahujících celkem 113 různých pravidel. (Jako věroučný systém by tak App Store patřil k těm náročnějším.)
Pozornost vzbudil i styl dokumentu, značně uvolněný, místy až žertovný. Má-li mít aplikace naději na přijetí do App Store, musí to být aplikace seriózní (dokument to komentuje výrokem „nepotřebujeme žádné další pšoukající aplikace“, mezi těmi současnými 250 000 je jich už dost).
Aplikace nemá padat a obsahovat chyby (takže by se asi měl zakázat rovnou celý iOS), nesmí to být beta verze či „učednickᨠaplikace, vypadající jako „ něco spíchnuté za pár dní“ a nesmí překročit hranici toho, co Apple považuje za nepřijatelné (opravdu objektivní kritérium).
Omezení se v dokumentu nachází celá dlouhá řada, zde samozřejmě není prostor je probírat všechny, určitě se k nim objeví ještě mnohé komentáře, tady probereme jen ty hlavní zásady.
Odmítnuty budou aplikace obsahující sporný materiál nebo pornografii, stejně jako aplikace snažící se zařizovat platby nebo nákupy jinak než přes App Store a povolená nejsou ani „uživatelská rozhraní připomínající kterýkoli iPod“. Zakázáno je rovněž používání API rozhraní pracující s geografickou polohou pro automatické nebo autonomní ovládání vozidel, letadel a jiných zařízení.
Apple sám přiznává, že je vůči aplikacím přísnější než vůči hudbě a knihám v iTunes Store. To se mnohým vůbec nelíbí, ale Apple to bere jako fakt, s nímž nehodlá nic dělat. A doporučuje těm, kdo chtějí kritizovat náboženství, ať napíšou knihu, pro popis sexu doporučuje napsat knihu, složit hudbu či sestavit zdravotnickou aplikaci. Apple se prostě rozhodl určité typy obsahu do App Store nevpouštět.
Argumentuje i tím, že si aplikace stahuje spousta dětí. iOS sice nabízí rodičovskou kontrolu, ale jen pokud ji rodiče nastaví, což často nedělají, a tak to Apple udělal za ně.
Aplikace bude odmítnuta, bude-li zahrnovat obsah nebo chování, jež podle Applu překračuje hranici. A co se týče definice oné hranice, dokument se odvolává na výrok soudce amerického nejvyššího soudu, „to poznám, až to uvidím“. A Apple si je jistý, že to poznají i samotní vývojáři aplikací.
Bude-li aplikace odmítnuta, bude nyní existovat revizní výbor, k němuž se půjde odvolat, avšak jestliže se odmítnutý obrátí na tisk, nepomůže mu to (spíš naopak).
A hodně důležitá je též věta, jež říká, že jde o živý dokument a že nové aplikace nastolující nové otázky mohou kdykoli vést ke vzniku dalších nových pravidel.
Jak vidět, zveřejněná pravidla pro App Store sice alespoň rámcově vymezují, co je a co není povolené, stále však zůstává široký prostor pro subjektivní rozhodování. A v pravidlech se jasně projevuje vliv amerického právního prostředí, řada omezení očividně plyne ze snahy vyhnout se případným žalobám.
S tím ovšem vyvstává otázka, jak se chce Apple, který App Store provozuje v desítkách zemí světa, vyrovnat s rozdíly mezi jednotlivými regiony. Nová pravidla tak sice proti minulosti vyjasňují situaci, ale stále zůstává spousta nevyřešených věcí.