Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Dění okolo iPadu
12. března 2010, 00.00 | Ve čtvrté beta verzi vývojářské sady iPadu byla objevena podpora pro další gesta a zmínky o multitaskingu, naopak zmizely odkazy na videohovory. A Apple provedl menší úpravy v obchodech App Store a iBookstore před uvedením iPadu na trh.
iPad se v USA začne prodávat již 3. dubna, a tak není divu, že se stále objevují nějaké zprávy týkající se tohoto přístroje.
Apple uvolnil čtvrtou beta verzi vývojářské sady iPadu
Aby bylo možné už teď vyvíjet aplikace pro iPad, Apple nabízí předběžné beta verze odpovídající vývojářské sady, průběžně uvolňuje stále další beta verze. Ta první se objevila současně s lednovým představením iPadu a poté následovaly další, avšak třetí beta verzi téměř okamžitě po jejím vydání Apple opět stáhl a teprve toto úterý vydal následnou čtvrtou beta verzi.
Ta se opět nabízí na příslušném vývojářském portálu (přístupném pouze registrovaným vývojářům). Jde o sestavení 10M2144, jeho distribuční archív má velikost 2,5 GB a sada se dá používat jen na Macu s Mac OS X 10.6.2.
Jako obvykle ihned počali novou beta verzi propátrávat mnozí zvědavci a na Webu se postupně objevovala jejich první zjištění, zprávy přináší hlavně server 9to5mac. Viditelných vnějších změn sice nová beta verze vykazuje jen málo, ale opět byly nalezeny některé zajímavé náznaky možných příštích kroků Applu.
Nejprve byla odhalena podpora dalších gest, ve složce „gestures“ (gesta) byly spatřeny dva nové příkazy (3Tap.plist
a LongPress.plist
), které nezahrnuje vývojářská sada iPhone OS 3.1. Obě zmíněná gesta sice iPhone už využívá (klepnutí třemi prsty pro zapnutí a vypnutí displeje při používání hlasového ovládání VoiceOver a dlouhý stisk při aktivaci menu kopírování a vkládání), nové příkazy by však mohly dovolit jejich snadnější používání také vývojářům mimo Apple, není ovšem jisté, že to bude možné již s první prodejní verzí iPadu.
Velké dohady vyvolaly objevené odkazy na multitasking, 9to5mac uvádí jako jeden z mnoha výskytů zmínku o „multitaskingovém dialogovém okně“. To pochopitelně povzbudilo naděje, že by iPhone OS 4.0 mohl multitasking podporovat.
On ho vlastně iPhone OS podporuje už teď, avšak Apple nedovoluje aplikacím třetích stran, aby jich běželo současně více vedle sebe, multitasking tak povoluje pouze pro některé aplikace, jež sám dodává. Nelze proto vyloučit, že se zmíněné odkazy týkají právě jich, avšak objevily se pověsti, že iPhone OS 4.0 opravdu dovolí multitasking v mnohem širší míře, podrobnější informace o tom přineseme příští týden.
Oproti předchozím beta verzím však z vývojářské sady teď také pár věcí zmizelo. V dřívějších verzích byly nalezeny ikony svědčící o podpoře videohovorů, ve čtvrté beta verzi se ale z rámce „TelephonyUI.framework“ příslušné ikony ztratily. Dosud se ve vývojářské sadě naráželo na stále další náznaky podpory fotoaparátu či kamery, avšak teď to vypadá, že je Apple začíná odstraňovat, což vyvolává pochybnosti o tom, že budoucí verze softwaru iPadu bude takovou podporu zahrnovat.
Zdá se tedy, že začal „úklid“ před uvedením ostré verze vývojářské sady iPadu (on na to Apple už zas až tolik času nemá).
Apple upravuje obchody App Store a iBookstore před uvedením iPadu
Pro iPad budou ovšem velice důležité také internetové obchody Applu, zejména App Store s aplikacemi a iBookstore s elektronickým knihami, v nichž rovněž probíhají úpravy v rámci příprav na blížící se uvedení iPadu.
Forbes přinesl zprávu, že podle analytické firmy Busted Loop zkoumající mobilní média zřídil Apple v obchodu iBookstore 20 kategorií knih, z nichž jde vybírat, proti únoru tak došlo k zpřehlednění, tehdy se totiž kategorií vypisovalo dokonce 35.
Jsou to kategorie, jaké lze očekávat v běžných knihkupectvích, jako například „beletrie“, „komiksy”, „naučná literatura“ či „kuchařky“. Tyto kategorie se ovšem dále dělí na více než 150 podkategorií, v komiksech tak najdete třeba oddělení „Mangy“ pro značně specifické japonské komiksy. Oproti App Store je to mnohem jemnější dělení, ale to nijak nepřekvapuje, vždyť jde o specializované knihkupectví a Apple samozřejmě chce zákazníkům maximálně usnadnit pohyb jeho virtuálními regály.
Přípravy na iPad se ovšem dějí též v obchodu App Store, Apple totiž údajně začal některé aplikace označovat jako kompatibilní s iPadem. To by sice měly být vlastně skoro všechny, ale nově vývojáři dostali možnost při zaslání aktualizací svých aplikací do obchodu nechat je otestovat také na kompatibilitu s iPadem, takže toto označení aplikací nejspíš znamená, že již takovým testem prošly, v současnosti certifikát získalo jen 16 700 z celkového počtu více než 140 000 aplikací App Store.
A protože se budou nabízet jednak iPady s WiFi připojením, jednak iPady s 3G modemy (ty však až od konce dubna), vzniká další rozdíl, GPS přijímač se nachází ve 3G modulu, takže WiFi iPad GPS nemá. Z toho důvodu počal Apple označovat aplikace jako vhodné pro „iPad Wi-Fi“ nebo pro "iPad 3G“, ze zmíněných 16 700 aplikací certifikovaných pro iPad však kompatibilitu s 3G iPadem uvádí pouhých 40.
A navíc stále přetrvávají dohady, zda Apple vytvoří nějaký filtr „nevhodného“ obsahu pro iPad (což vzhledem k americkým puritánským tradicím znamená hlavně cokoli, kde se vyskytuje o trochu víc holé lidské kůže).
V App Store se nedávno na chvíli objevila kategorie „Explicit“, o níž se mnozí domnívali, že by mohla soustředit právě takovýto obsah (který Apple začal v poslední době z obchodu hromadně odklízet), avšak po jediném dnu zase zmizela. Busted Loop ovšem zjistila, že byla jen přejmenována na „Test“, aby nebudila takovou pozornost, možná tak Apple nějaký obsahový filtr pro App Store opravdu zavede.