Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Dění okolo iPhonu
1. listopadu 2010, 00.00 | Čínský webový obchod Applu vyprodal iPhone 4 již za 10 hodin. V Německu začal Apple prodávat neblokované iPhony. Také Fortune očekává brzké uvedení CDMA verze iPhonu. A Apple se stal čtvrtým největším prodejcem mobilních telefonů na světě.
Minulý týden se objevilo též několik zpráv souvisejících s iPhonem, sice většinou spíše obchodního rázu, ale i ty stojí za zmínku:
Čínský webový obchod Applu vyprodal iPhone 4 za 10 hodin
Apple 26. října spustil svůj webový obchod také pro kontinentální Čínu (vydal k tomu oficiální tiskovou zprávu) a následné dění jasně ukázalo, že po produktech Applu je v nejlidnatější zemi světa (mimochodem, prakticky všechny se vyrábějí právě tam) značná poptávka. Platí to zejména pro iPhone 4, který se vyprodal již po 10 hodinách provozu obchodu.
Webový obchod umožnil čínským zákazníkům získat iPhone 4 bez stání v dlouhých frontách před jedním ze čtyř tamních kamenných obchodů Applu, ovšem též v elektronickém obchodu se projevily úkazy z fyzických čínských obchodů. Velká část internetových objednávek telefonu totiž zřejmě pocházela od překupníků, kteří iPhony 4 nakupovali hromadně, aby je poté mohli prodat za vyšší než oficiální cenu. (To ovšem svědčí o tom, že je po nich poptávka.)
Apple zatím nesdělil, kdy obnoví zásoby iPhonu 4 pro čínský obchod, avšak i když to udělá, běžný čínský zákazník stále bude mít potíže telefon sehnat, překupníci totiž údajně mají automatizovaný systém pro zadávání objednávek.
Přesto však webový obchod znamená výhodu pro čínské zákazníky, kteří už nemusí pro iPhone cestovat do Pekingu či Šanghaje a stát tam dlouhé fronty, v nichž ostatně překupníci rovněž nechybí a navíc někdy dokonce vyvolali fyzické potyčky s ostatními zájemci, po čemž následovala přísná omezení pro prodej v kamenných obchodech.
Čínský trh je zjevně hodně specifický, ale očividně tam existuje značná poptávka, dá se proto předpokládat, že v příštím roce Čína významně přispěje k dalšímu růstu odbytu iPhonu.
V Německu již prodává neblokované iPhony i samotný Apple
Také v Německu už pomalu končí výlučný prodej iPhonu, T-Mobile přijde o svou dosavadní exkluzivitu a telefon Applu začnou prodávat též O2 a Vodafone.
Na to zareagoval i Apple a začal ve svých německých obchodech (jak v těch kamenných, tak ve webovém obchodu) prodávat neblokované iPhony.
Model 3GS s 8 GB paměti stojí 519 EUR, 16GB iPhone 4 vyjde na 629 EUR a 32GB iPhone 4 se prodává za 739 EUR. iPhone 3GS německý webový obchod dodá za 1 až 2 týdny, na iPhone 4 se musí čekat 2 týdny, proti USA to jsou mnohem delší lhůty (což naznačuje, kam nyní směřuje většina dodávek).
Německo s námi sousedí, takže by tato nabídka mohla zajímat i některé české zákazníky, ovšem uvedené ceny se příliš neliší od těch na našem trhu. Především to však ukazuje, jak se postupně vytrácí původní obchodní model s blokovaným telefonem u jediného operátora.
K jeho narušení poprvé došlo ve Francii, kde si to vynutila tamní legislativa a postupně se přidávaly další země, ve většině evropských zemí iPhony prodává více operátorů od počátku (platí to i pro naši zemi, kde se iPhony navíc nikdy neblokovaly).
Fortune také oznamuje brzké uvedení CDMA verze iPhonu
Avšak v hlavní baště iPhonu, v USA, nadále zůstává prodej omezen na jediného operátora AT&T a sehnat neblokovaný iPhone je tam dost těžké. Americkým zákazníkům se tato situace pochopitelně příliš nelíbí, jenže jsou v obtížnější situaci, hlavní konkurent AT&T, operátor Verizon, používá technologii CDMA nekompatibilní s GSM/UMTS standardy.
Ovšem již dlouho kolují pověsti o tom, že Apple připravuje též CDMA verzi iPhonu, kterou by bylo možné nasadit v síti Verizonu. Počátkem října renomované deníky Wall Street Journal a New York Times napsaly, že se CDMA verze iPhonu 4 chystá už na počátek roku 2011 a minulý týden se k těmto zprávám přidal také časopis Fortune.
Minulý pátek vydal rozsáhlý článek o generálním řediteli Verizonu Ivanu Seidenbergovi, v němž se opět tvrdí, že (podle „zdrojů“) brzy začne Verizon prodávat vlastní verzi iPhonu 4 pro svou CDMA síť. Tento telefon ale zřejmě bude pracovat pouze v USA, nebude ho možné použít jinde, protože nebude obsahovat hybridní čipovou sadu umožňující provoz jak v CDMA, tak v GSM/UMTS sítích, které se využívají ve většině ostatních zemí světa (včetně Evropy).
Článek též probírá historii vztahů Verizonu s Applem, už v roce 2005 Verizon odmítl podmínky, jež Apple požadoval pro svůj chystaný telefon, a tak se Apple rozhodl pro spolupráci s AT&T, jednání s Verizonem byla obnovena až počátkem roku 2007, kdy Apple představil iPhone, ale ještě ho neuvedl na trh (k tomu došlo až v létě toho roku).
Seidenberg nyní Fortune prozradil, že Verizonu vadily podmínky Applu (příliš přísná omezení a nutnost dělit se o výnosy), avšak také Apple se obával vyrobit telefon pro CDMA síť Verizonu, protože by se nedal použít též ve světě, narozdíl od technologií AT&T.
Přesto schůzky mezi Jobsem a Seidenbergem pokračovaly i poté a když ke konci roku 2007 zesílila kritika mobilní sítě AT&T, jednání nabyla na intenzitě. Trvalo však další tři roky, než se dospělo k závěru s hmatatelným výsledkem, který by měl již brzy dorazit na trh.
Apple ovšem k tomuto kroku pravděpodobně přiměla také změna situace na trhu, zejména telefony s Androidem začínají být dost vážnou konkurencí a v síti Verizonu zatím neměl Apple nic, co by proti nim postavil, což by měl změnit právě CDMA iPhone.
A když se k tomu přičte, že na řadě míst USA má Verizon lepší pokrytí signálem než AT&T, jeví se uvedení takovéto varianty iPhonu jako logický krok, jak dále posílit americký trh iPhonu, jenž nadále patří k nejvýznamnějším na světě.
Apple se stal čtvrtým největším prodejcem mobilních telefonů na světě
Výjimečné postavení iPhonu v USA je zřejmé, ale také celosvětově se Apple stává jedním z nejvýznamnějších prodejců mobilních telefonů, podle nejnovější zprávy Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker firmy IDC, která přinesla údaje o celosvětovém objemu prodeje mobilních telefonů ve třetím čtvrtletí letošního roku.
V tomto čtvrtletí 2009 Apple začal prodávat iPhone 4 v 17 dalších zemích světa, k jeho novému umístění ale pomohlo hlavně to, že celosvětově roste poptávka po chytrých telefonech, právě jejich výrobci patřili k těm nejrychleji rostoucím.
Apple ovšem ve sledovaném období zaznamenal opravdu rekordní růst odbytu, o celých 90,5 procenta v meziročním srovnání. Naopak LG prodej klesl o 10,1 procenta. Nokia s 1,8 procenta v podstatě stagnovala, Samsung si polepšil o 18,6 procenta a velice dobře si vedla též RIM s meziročním nárůstem 45,9 procenta, přičemž trh mobilních telefonů jako celek narostl o 14,6 procenta.
Největším soupeřem tak v minulém čtvrtletí byla pro Apple právě RIM, dohady o tom, kdo koho předčil, vyvolaly menší mediální přestřelku. Při oznámení finančních výsledků Applu za minulé čtvrtletí Steve Jobs řekl, že Apple překonal v prodeji telefonů RIM a podle něj v budoucnosti nemá RIM šanci udržet krok.
RIM v reakci na to upozornila, že se prodeje telefonů uvádějí za nestejná časová období, avšak čísla IDC rovněž Kanaďanům vyhrazují až páté místo, Apple podle nich prodal 14,1 milionu iPhonů, zatímco RIM odbyla jen 12,1 milionu telefonů BlackBerry. Podrobnější údaje najdete v připojené tabulce.
Rozhodně jde o úspěch, když uvážíme, že příští rok to bude teprve 5 let, co Apple vstoupil na trh mobilních telefonů. Na druhou stranu se jedná o údaje za jedno čtvrtletí a vzhledem ke způsobu, jímž Apple uvádí nové modely, zaznamenává dost velké výkyvy prodeje a RIM zase oslovuje poměrně specifický podnikový trh.
Na výrobce z první trojky ovšem Apple stále hodně ztrácí, jenže ti neprodávají jenom chytré telefony, v jejich případě naopak převažují spíše levnější a jednodušší telefony. Kdyby se počítaly pouze chytré telefony, byl by na tom Apple asi ještě lépe a samozřejmě z iPhonů má o hodně vyšší zisky.
Z jednoho čtvrtletí by však bylo předčasné dělat nějaké dalekosáhlé závěry, příští rok navíc zřejmě dále zesílí konkurence na trhu chytrých telefonů, zejména u přístrojů s Androidem (telefony s Windows Phone 7 zatím vyvolávají spíše otazníky), ale podceňovat by se neměla ani RIM, jež plánuje pro své budoucí telefony použít systém QNX (chystaný pro její tablet PlayBook), který je technologicky rozhodně hodně zajímavý (bude však záležet na tom, jak si RIM poradí s jeho implementací do telefonů).
Vývoj na trhu mobilních telefonů může přinést ještě mnohá překvapení, ale je jasné, že Apple na něm bude v každém případě hrát jednu z předních rolí.