Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Dění po Jobsově proslovu: Safari má potíže, nové hry asi pouze pro Intel, předveden Leopard Sever, ZFS nejspíš nebude a názory analytiků na proslov (13.6.07)
13. června 2007, 06.00 | Beta verze Safari 3 má potíže na lokalizovaných systémech. Nově představené hry pro Maca zřejmě budou vyžadovat procesory Intel. Serverová verze Leoparda přináší řadu novinek. ZFS v Leopardu asi nebude a pokud ano, tak jen jako doplňková možnost. Analytici vyjadřují názory na Jobsův proslov, příliš je nenadchl.
Většina zpráv pochopitelně nějak souvisí s pondělním Jobsovým proslovem, případně s konferencí WWDC. Zpráv se nashromáždilo docela hodně, a tak jsem je rozdělil do více článků. Zde najdete především zprávy související s proslovem obecně a s Leopardem. Objevilo se několik zajímavých zpráv k virtualizačním programům, ty najdete ve druhém článku a třetí článek shrne zprávy kolem iPhonu.
Teď se ještě vrátím k samotnému proslovu. Dosti rozsáhlou sbírku fotografií z této události nabízí MacNN.
A Apple zpřístupnil dokonce jeho videozáznam, lze si ho přehrát odtud, ve formátu QuickTime či MPEG-4.
Potíže se Safari
Mnozí čtenáři hlásí potíže se zveřejněnou beta verzí Safari 3. Zdá se, že jádro problémů spočívá v tom, že se tato verze Safari špatně snáší s lokalizovanými operačními systémy. Pro Mac OS X nabízí řešení web apple.lokalizace.com, z něj si můžete stáhnout upravenou verzi Safari, jež by se měla s českým systémem snášet lépe. Pod Windows to asi bude větší potíž, těžko čekat, že by Microsoft přispěchal s pomocí, časem však pravděpodobně někdo připraví upravenou verzi Safari i pro česká Windows.
A teď už pojďme ke zprávám, jež reagují na to, co Jobs předvedl.
Nové hry zřejmě budou jen pro stroje s Intely
Jedním z překvapení proslovu bylo oznámení nových her pro Macy. Je však dost pravděpodobné, že tyto hry budou dostupné pouze pro stroje s procesory Intel. Jak víte, EA oznámila, že brzy začne dodávat některé své herní tituly pro Mac OS X souběžně s verzemi pro Windows, ovšem bližší podrobnosti jsme se nedozvěděli.
Ty nyní domýšlí AppleInsider, připomíná, že prozatím se nové hry pro Macy vždy převáděly systémem Cider firmy TransGaming, který původní kód hry zahalí do převodové vrstvy. Ta převádí systémová volání hry (hlavně pro DirectX a Win32) na obdobná volání Mac OS X s minimální režií.
To velice zkracuje vývoj a též to zajišťuje, že půjde mezi verzemi pro Windows a pro Maca snadno sdílet hry více hráčů, záplaty a tak dále. Naproti tomu úplný přepis hry pro nový operační systém by vyžadoval mnohem více práce a nákladů. V minulosti k tomu navíc přistupovala nutnost přizpůsobení se odlišné procesorové architektuře.
Cider tohle všechno urychluje, funguje však jen na Macích s Intely, stroje s PowerPC tak zřejmě nedostanou možnost provozovat nové herní tituly, ačkoli třeba modely s G5 by na to výkonem měly.
TransGaming pochopitelně neplánuje zbavit Cider závislosti na Intelu (za současné situace by se jim to nevyplatilo), což AppleInsideru výslovně potvrdila.
Jestliže EA skutečně k přesunu her na Mac užije Cider, bude to znamenat příchod dalšího softwaru určeného výlučně pro Intely. To zjistíme, až zmíněné hry přijdou na trh, zdá se to však vysoce pravděpodobné.
Odhaleny vlastnosti Leopard Serveru
Jobs předvedl některé nové vlastnosti Leoparda, to ovšem ukazoval klientskou verzi. Na WWDC však nyní byly v následných přednáškách odhaleny i některé vlastnosti serverové verze.
Mac OS X 10.5 Server, rovněž chystaný na říjen, přináší řadu novinek: wiki server; Podcast Producer, Spotlight (najde obsah uložený na jiných serverech) a nový iCal Server, postavený na standardu CalDAV. Server si umí automaticky zkonfigurovat klienty s Leopardem, nastaví pro ně sdílení souborů, Mail, iCal, iChat, adresář a VPN. Server v sobě má zabudovanou kontrolu stavu sítě, byla přepracována aplikace preferencí serveru a nový widget pro Dashboard umí sledovat stav serveru.
Aktualizovány byly též základní služby, Apache 2, MySQL 5, Postfix, Cyrus, Podcast Producer a QuickTime Streaming Server budou 64bitové. Novinek je ještě celá dlouhá řada, obecně se dále vylepšily možnosti správy systému, například systémová klonovací utilita nyní umí vytvářet obrazy disku zahrnující i oddíly Boot Campu. Celkem by mělo být novinek okolo 250.
Mac OS X 10.5 Server bude stát 500 USD s licencemi pro 10 klientů a 1000 USD pro neomezený počet klientů.
Serverová verze Leoparda sice nepřiláká tolik zájemců, co klientská verze, ale své využití jistě najde, nejužitečnější ovšem bude ve spojení s klienty vybavenými Leopardem.
ZFS nakonec nebude?
Jedním z největších překvapení Jobsova proslovu bylo, že vůbec nezmínil nasazení souborového systému ZFS v Leopardu, přestože ředitel Sunu Jonathan Schwartz o tom mluvil jako o hotové věci. Avšak nyní to skoro vypadá, že se ZFS v Leopardu vůbec neobjeví. Časopis InformationWeek na toto téma zavedl řeč v rozhovoru s Brianem Crollem, ředitelem produktového marketingu pro Mac OS a ten řekl, že “ZFS se nekoná” a Leopard zůstane u HFS+. Při dalším dotazování Croll pouze potvrdil, že Apple nikdy nesliboval ZFS jako součást Leoparda.
Zástupci Sunu nyní k celé záležitosti rovněž mlčí, takže kolují dohady. U článku se však objevil komentář redaktora InformationWeeku, podle něhož se Croll nevyjádřil přesně, zřejmě chtěl říci, že ZFS bude jenom jedna z možností, ne však výchozí souborový systém. Časopis chystá další vysvětlující článek, který by do celé záležitosti měl vnést více světla.
Snad se tedy brzy dozvíme víc, bylo by rozhodně zajímavé zjistit, co vedlo Sun k jeho prohlášením.
Názory analytiků na Jobsův proslov
Samozřejmě své názory na to, co Jobs předvedl na WWDC, vyjádřili analytici. Vzhledem k tomu, že právě oni často přiživovali dost divoká očekávání, jsou jejich reakce spíše zklamané.
Analytik PiperJaffray Gene Munster proslov nazval „nepřekvapujícím”. Podle něj byla očekávání malá, ale Wall Street doufal v uvedení neočekávaného nového produktu.
Munster vždy tvrdil, že právě Leopard bude katalyzátorem pro zvýšení tržního podílu Maců, ve své nové zprávě uvádí, že proslov „poměrně šetřil” s oznámeními kolem vlastností Leoparda. Soustřeďuje se hlavně na integraci Boot Campu do Leoparda, který již nebude muset kvůli spouštění Windows stahovat nic dalšího (ovšem právě Munster věštil integraci virtualizace, což mu poněkud nevyšlo).
Co se týče Safari pro Windows, podle Munstera Apple použijte iTunes jako trojského koně k šíření Safari ve snaze získat tržní podíl na úkor Internet Exploreru.
Munster se ve svém hodnocení pochopitelně drží dost zpátky, nakonec řada nenaplněných předpovědí pochází právě od něj.
Také analytika American Technology Research Shawa Wua oznámení „tajných funkcí“ Leoparda nechalo chladným. Na Jobsův proslov sice reaguje zdrženlivě, ale nalezl v něm několik důležitých bodů.
Integraci Boot Campu do Leoparda vidí jako plus, protože dále usnadní přechod z Windows, ovšem očekávání o integraci virtualizace se nenaplnila.
Uvedení Safari pro Windows považuje za chytrý počin, podle něj jde o strategický tah, který dá uživatelům Windows blíže okusit Mac, vedle zkušeností z iPodu s iTunes a z iPhonu. Wu věří, že to přivede další nové uživatele k Macům.
Za rozumnou volbu považuje též sjednocenější uživatelské rozhraní pro operační systém a aplikace. Lidé přicházející z Windows, již zvyklí na iTunes a brzy i na Safari, se budou v prostředí Leoparda cítit lépe, protože bude tak podobné.
Oznámení nových her od Electronic Arts také pokládá za významnou zprávu, shledává podstatným, když se největší vydavatel her na světě opět vrací k platformě Mac. Wu se domnívá, že další vydavatelé her budou následovat.
A pokud jde o vývoj aplikací pro iPhone uvnitř Safari jako aplikací Webu 2.0, považuje toto řešení za kompromis, který dovoluje snadný vývoj aplikací a přitom Applu umožňuje iPhone udržovat jako poměrně uzavřenou architekturu, podobně jako iPod.