Dozvuky oznámení výsledků Applu: Další čísla a názory analytiků (27.4.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Dozvuky oznámení výsledků Applu: Další čísla a názory analytiků (27.4.07)

27. dubna 2007, 06.00 | Další čísla z oznámení finančních výsledků Applu za čtvrtletí a shrnutí názorů analytiků na ně.

K oznámeným finančním výsledkům Applu za druhé fiskální čtvrtletí 2007 se pochopitelně objevily další informace, některá čísla se rozebírají podrobněji. A samozřejmě k tomu začali promlouvat analytici, některé jejich názory se docela různí.

Další finanční podrobnosti

AppleInsider přináší podrobná čísla ze středeční konference, vedle údajů, co jsem předložil již včera, se tam objevují další, které jsou docela zajímavé.

Rozdělení prodeje Maců

Z 1 517 milionu prodaných Maců bylo 891 000 notebooků a 626 000 stolních strojů. Poptávka po noteboocích byla opravdu neobyčejně vysoká, meziročně vzrostla o 79 procent a z celkového počtu prodaných Maců činily celých 59 procent. Za notebooky Apple utržil 1,354 miliardy USD.Na stolní Macy zbylo necelých 41 procent prodeje, a protože loni se jich prodalo 614 000, lze mluvit prakticky o stagnaci jejich prodeje. Přesto ovšem nejde o zanedbatelnou položku, vždyť za ně Apple získal 914 milionů USD.Hudební obchod Applu

Neméně důležitou součást podnikání Applu představuje jeho hudební obchod. Jeho hlavní složku tvoří iPody, těch se prodalo 10 549 000 kusů, za což Apple utržil 1,689 miliardy USD.

Další produkty a služby spojené s hudbou přidaly k tržbám 653 milionů USD, o 35 procent více proti stejnému období před rokem. Apple to sice blíže nerozebírá, ale mimo jiné jde o prodeje z iTunes Store (jež asi přece jen nesou nějaké zisky).

Zajímavé jsou též tržní podíly iPodů v různých zemích. V USA si nadále drží ohromnou převahu se 70 procenty, v Austrálii a Kanadě mají nadpoloviční podíly ve výši 60 procent. Také v Japonsku a Hongkongu mírně převyšují 50 procent. V Evropě už je to horší, ve Velké Británii, Švýcarsku a Dánsku zaujímají 40 procent, ale v Německu tvoří iPody jenom 28 procent trhu přenosných přehrávačů.

iTunes Store nyní nabízí přes 5 milionů hudebních skladeb, 350 televizních pořadů a 500 filmů. Na trhu legálního stahování hudby pak v USA celých 85 procent připadá právě na iTunes.

Ze všech těchto prodejů (jak iPodů, tak Maců) vzešly značné zisky, hlavně díky vysoké hrubé ziskové marži ve výši 35,1 procenta, k níž přispěly hlavně nižší než očekávané ceny komponent (především pamětí).

Co se týče Apple TV, Apple pouze prohlásil, že prodej začal dobře, ale žádné podrobnosti neposkytl. Zřejmě kvůli tomu, že celková čísla prodeje nebudou příliš vysoká, vzhledem k tomu, jak krátkou dobu se nachází Apple TV na trhu.

Výsledky obchodní sítě

Dobře si vedly také kamenné obchody Applu, za čtvrtletí přinesly tržby ve výši 855 milionů USD, což znamená meziroční nárůst o 34 procent. Obchody vygenerovaly zisk 32 milionu USD.

Za čtvrtletí je navštívilo 21,5 milionu lidí, to dává 10 000 zákazníků na obchod týdně (ovšem jde o průměr, místo od místa se to bude hodně lišit). Mimo jiné se v nich prodalo 275 000 Maců, to představuje nárůst o 75 procent v meziročním srovnání.

Regionální rozdělení prodejů

Bez zajímavosti jistě není ani regionální rozdělení prodejů.Americký Apple se postaral o 2,447 miliardy USD tržeb, za rok narostly o 15 procent. V této oblasti se prodalo 605 000 Maců, o 22 procent více proti minulému roku.

Velice dobře si vedl Apple i v Evropě, s tržbami 1,249 miliardy USD, jež meziročně vzrostly dokonce o 29 procent. V Evropě se prodalo 433 000 Maců, nárůst proti minulému roku činí celých 37 procent.

Zato Japonsko Apple nadále trápí, s tržbami jenom 283 milionu USD, což znamená meziroční pokles o 8 procent, Maců se tam prodalo pouze 79 000, tedy o 4 procenta méně.

V asijsko-pacifické oblasti to už vypadá lépe, s tržbami 430 milionů USD a nárůstem o 32 procent. V této oblasti prodej Maců narostl přímo raketově, 125 000 prodaných kusů představuje meziroční nárůst o plných 89 procent.

Z celkových prodejů Applu činily přímé prodeje (v jeho maloobchodní síti, přes Internet, přímé prodeje vzdělávacím zařízením a podnikům a prodej na iTunes Store) 50 procent.

Hotovostní zásoba

Předpokládám, že již máte všech těch čísel docela dost, tak uvedu už jen jedno číslo. Ze všech těchto prodejů plynuly Applu značné zisky, což se projevilo především na jeho hotovostní zásobě. Ta za sledované čtvrtletí vzrostla o 700 milionů USD na ohromnou sumu 12,6 miliardy USD.

Apple tak vlastně sedí na obrovské hromadě peněz, což se ekonomům nijak nelíbí, raději by viděli jejich investování. Zatím s nimi však Apple nic nedělá, i když se diskutuje o různých možnostech. V každém případě se Apple zdá být docela dobře zajištěný na horší časy.

A přece jenom ještě jedno číslo – daňová sazba pro dané čtvrtletí činila 32 procent (americké podnikové daně jsou docela vysoké).

Komentáře analytiků

Všechny tyto údaje přirozeně přivábily pozornost analytiků, kteří přišli s komentáři. Většina analytiků se pochopitelně vyjadřuje hlavně k cenám akcií Applu, protože z toho žijí (po oznámení výsledků kurs nejprve vzrostl, ale nyní opět oslabuje, osciluje kolem hranice 100 USD). Tato konkrétní čísla by se asi měla brát s rezervou, považoval bych je spíše za jakési vyjádření důvěry ve firmu, což již svůj význam má.

Shaw Wu mluví o předplatném

Analytik American Technology Shaw Wu prohlásil, že Apple opět prokázal bezpříkladnou schopnost dosahovat neobyčejných výkonů. Za význačná překvapení oznámených výsledků považuje tři věci: schopnost využít příznivých cen komponent, silné prodeje Maců navzdory náznakům oslabení před uvedením Leoparda a finanční plány Applu s iPhonem a Apple TV.

O nečekaně vysoký zisk se zasloužila vyšší marže, místo skutečných 35,1 procenta se čekalo 30 procent, avšak ceny NAND flash pamětí, RAM pamětí, LCD panelů a procesorů byly příznivější.

V oblasti Maců Wua překvapil nárůst o 36 procent, přestože se začaly projevovat náznaky zpomalení před uvedením Leoparda. Wu věří, že nebýt toho, prodalo by se Maců ještě mnohem víc.

Dále si všímá nového způsobu účtování příjmů z iPhonu a Apple TV. Apple je hodlá považovat za druh předplatného, takže příjmy z nich se budou rozpočítávat na dva roky a na 8 čtvrtletí, tedy se pro každé čtvrtletí připočte k tržbám 1/8 celkové částky. Pro dané čtvrtletí bude nominální částka nižší, avšak dlouhodobě by to mělo zlepšit linearitu a předvídatelnost finančních výsledků firmy.

Celkově Wu předpovídá Applu dobrou budoucnost, pro letošní i příští rok věští nárůst zisků a tržeb a pochopitelně vzrůst cen akcií (jako cílovou cenu stanovil 145 USD). Předpokládá, že nový účetní postup firmy s rozepisováním povede ke zvýšení zisků a tržeb v příštím roce a upozorňuje, že zřejmě bude třeba kvůli tomu změnit metodiku hodnocení akcií Applu.

Vyjádření dalších analytiků

K Applu se vyjádřili mnozí další analytici.V jejich předpovědích převažuje optimismus. Andrew Neff z Bear Stearns zvedl cílovou cenu ze 130 na 143 USD, jako důvod uvedl přechod Applu k širší paletě produktů s více hnacími silami a jeho smysl pro odhad vývoje.

Ben Reitzes z UBS věří v další růst akcií do konce roku díky novým produktům a tomu, že prodej Maců může dále narůstat.

Analytik Jonathan Hoopes ze ThinkEquity Partners vydal kladné doporučení. Prohlásil, že zveřejněné výsledky podporují jejich teorii, že Apple je softwarová firma, jež se však navenek projevuje hardwarem.

Všichni tito optimisté pracují s cílovou cenou okolo 130 USD, podobný optimismus projevili také analytici Deutsche Bank a PiperJaffray, ti si vsadili na 140 USD.

Konzervativnější Kathryn Hubertyová z Morgan Stanley setrvala u 110 USD s tím, že věří v prudký růst (až na 160 USD) příští rok.Objevil se ovšem i „disident“. Richard Gardner ze Citigroup naopak hodnocení Applu snížil, překotný růst cen akcií Applu v něm nebudí důvěru.

Sice věří, že základní ekonomické ukazatele Applu jsou ve střednědobém až dlouhodobém výhledu dobré, ale současný růst cen považuje za přílišný. Upozorňuje, že letní oslabení, méně příznivé ceny komponent, případně malé množství novinek v příštích měsících mohou současný trend zvrátit.

Apple podle něj má dlouhodobě tendenci k růstu, avšak v současnosti už ve velké změny nevěří, protože nevidí žádné krátkodobé katalyzátory růstu. Apple sice bude probírat Leoparda na WWDC v červnu, jenže prodávat ho začne až v říjnu a samotné „tajné funkce” nepovažuje za dostatečný růstový faktor. A tak pro akcie Applu stanovil cílovou cenu 110 USD a i tu s výhradami, což se dost liší od většiny výše citovaných ostatních názorů. Pouze Bill Shope z J.P. Morgan se přidal, rovněž on hodnotí výhled akcií jako neutrální.

PiperJaffray věří iPhonu

Gardner ovšem nevěnuje velkou pozornost iPhonu, narozdíl od již výše zmiňované firmy PiperJaffray.

Její analytik Gene Munster podotýká, že obchody mobilního operátora Cingular už začínají zaznamenávat zpomalení prodejů telefonů vyšší kategorie, což připisuje čekání na iPhone. Z této zadržené poptávky by podle něj mohl iPhone těžit, k tomuto názoru došel po konzultacích s kolegou Mikem Walkleym, který u PiperJaffray sleduje mobilní trh.

Podle Munsterových zjištění existuje silný trh pro špičkové mobilní telefony s cenou nad 300 USD. Uvádí příklad dobrých prodejů Nokie N95 v Evropě za cenu odpovídající iPhonu.

Z toho Munster vyvozuje, že při uvedení bude po iPhonu vysoká poptávka a odbyt bude růst s rozšiřováním prodeje na mimoamerické trhy. (V Evropě se iPhone má objevit koncem roku, ovšem srovnání s Nokií N95 je dost odvážné, protože ta má podstatně bohatší hardwarové vybavení než zatím představený iPhone, nemluvě o dalších značných odlišnostech evropského mobilního trhu. Avšak ovládání a celková koncepce iPhonu by mohla získat dost lidí, v každém případě Evropa asi bude pro iPhone prubířským kamenem.)

Munster nicméně dochází k závěru, že Apple ještě má potenciál k růstu, a dokonce tvrdí, že vstupuje do 3 nejsilnějších čtvrtletí ve své historii. Ty by mělo zajistit uvedení iPhonu, další nové produkty v polovině roku a další růst tržního podílu Maců, protože Apple dobře vystihl změny ve způsobu nakupování počítačů a nabízí stroje zaměřené na zábavu a tvůrčí činnost, což nyní vyžadují běžní uživatelé.

Podle Munstera jsou dosavadní výkony Applu udržitelné ze 3 důvodů: 1) Hrubá marže by se měla stabilizovat na 30 procentech díky příznivému vývoji cen komponent; 2) Apple vstupuje do silného cyklu uvádění nových produktů s iPhonem, Apple TV a Leopardem; 3) Apple bude nadále inovovat a Munster nečeká, že by se tempo inovací zpomalilo. Ze všech těchto důvodů Munster stanovil cílovou cenu na 140 USD.

Shrnutí

Za současné situace asi žádný americký analytik nevydá pro Apple jiné než alespoň mírně optimistické hodnocení. (Je vidět, že jim chybí znalost češtiny na to, aby se poučili u jistého nejmenovaného experta.) Někteří analytici to nejspíš se svými věštbami skutečně přehánějí, na druhou stranu za současné situace Apple opravdu těžko něco bezprostředně ohrozí. Má dost rezerv na překonání případných krátkodobých výkyvů, nemluvě o tom, že trh Maců a iPodů se zřejmě udržuje v chodu v podstatě setrvačností. Nyní bude velice záležet na tom, jak se uvede iPhone. Jeho nezdar by všechny tyto nálady zřejmě zvrátil v pravý opak. Není divu, že mu Apple věnuje tolik prostředků.

Avšak příjmy z Maců také nejsou zrovna zanedbatelné, proto doufejme, že jim bude rovněž věnovat náležitou pozornost. Nelze ovšem vyloučit, že v jejich případě se dočkáme novinek až na podzim spolu s Leopardem, vývoj prodejů zatím Apple k inovacím nijak zvlášť nenutí. Nehodlám si však hrát na analytika, a tak se neodvažuji odhadovat, co Apple skutečně udělá.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: