Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Drobné zprávy ze San Francisca
8. března 2007, 09.00 | Několik zpráv z konference Morgan Stanley v San Franciscu se týká Applu.
Počátkem týdne se v San Franciscu konala investorská konference Morgan Stanley Technology Conference, na níž promluvili mnozí vedoucí pracovníci technických firem. Mimo jiné tam vystoupil finanční ředitel Applu, rozboru jeho projevu jsem věnoval druhý dnešní článek. Z konference ovšem do médií pronikly také další zprávy a několik z nich se přímo či nepřímo týká Applu.
Na konferenci promluvil též generální ředitel Intelu Paul Otellini. Vybral jsem dvě zprávy, v nichž ho citují s ohledem na Apple. V té první Otellini uvádí, že odbyt mikroprocesorů není tak silný, jak se čekalo, takže Intel bude mít nadbytečné volné výrobní kapacity po celý letošní rok a pravděpodobně ještě i v roce 2008. Tomu chce Otellini čelit tím, že budou uvádět na trh inovovanou procesorovou architekturu každé dva roky. Letos tak převede procesory Core 2 Duo na 45nm výrobní proces (čipy „Penryn“, další informace najdete třeba tady), příští rok uvede novou architekturu „Nehalem“ a v roce 2009 pravděpodobně zavede 32nm výrobní proces.
Intel počítá s tím, že i na trhu s převahou nabídky nad poptávkou se najde dost zákazníků ochotných si pořídit nový špičkový mikroprocesor, což by mu mělo zajistit dostatečné zisky. (Novinky navíc bývají podstatně dražší.) Otellini připisuje současnou situaci na trhu tomu, že uvedení Windows Vista nevyvolalo očekávaný nárůst poptávky po nových PC, zvlášť v podnikové oblasti, kde jako obvykle váhají s rychlým zavedením nového operačního systému (a dobře dělají). Sice počítá s tím, že nakonec se Vista uchytí (mimochodem, jako kompliment uvedl, že se přiblížila Macu), ale bude to trvat déle.
MacObserver k tomu dodává, že tato situace samozřejmě vychází výhodně pro Macy. Převis nabídky bude tlačit ceny procesorů dolů, navíc Intel bude motivován přicházet s novinkami, jež se objeví také v Macích. A dokud bude poptávka po Vistě slabá, nemusí se Apple obávat, že by se na něj nedostaly i ty nejvýkonnější procesory.
Na téže konferenci se Otellini rovněž pochvalně vyjádřil o iPhonu, přesněji řečeno o jeho operačním systému. Ve svém proslovu uvedl, že iPhone vyvolá novou vlnu inovace mobilních zařízení. Doslova řekl, že se prakticky každý výrobce počítačů a mobilních telefonů snaží přijít na to, jak konkurovat Applu. iPhone podle něj nabízí mnohem víc možností než konkurenční mobilní telefony a Otellini to připisuje především tomu, že používá na Unixu postavenou verzi OS X. Tvrdí, že Unix a Linux představují v současnosti mnohem lepší volbu pro mobilní telefony než Windows Vista, protože se jejich jádra dají upravit do podoby přijatelné pro ultramobilní zařízení, zatímco Vista dosud ne. Připustil, že tam sice lze použít Windows CE (verze pro mobilní telefony se prodává jako Windows Mobile), ale to není ono.
Otellini si ovšem při této příležitosti především přihříval vlastní polívčičku, protože mluvil o tom, že Intel chystá novou ultraúspornou procesorovou architekturu pro ultramobilní zařízení s integrovanou grafikou, první verzi na trhu předpokládá koncem letošního roku. A pochopitelně by ji rád prosadil do co nejvíce mobilních zařízení a telefonů. Zdá se však, že by to měl být procesor typu x86. A iPhone, jak víme, běží na procesoru Xscale, které Intel dříve vyráběl, avšak později je prodal Marvellu. Na druhou stranu, OS X je podle všeho dost nezávislý na hardwaru, a tak nelze vyloučit, že by o něj Intel mohl mít zájem pro svá budoucí mobilní zařízení. Z Otelliniho možná mluvilo i zklamání z takzvaných ultramobilních PC (UMPC), jež měla nabízet možnosti „velkých“ PC s Windows v kapesním formátu a s dlouhou výdrží na baterii, jenže první verze naprosto nesplnily očekávání.
Ale ať už má Otellini jakoukoli motivaci, jeho oslavné ódy na Apple potěší. Zároveň to ovšem představuje značný dějinný paradox, uvědomíme-li si, jak ještě před pár lety Jobs „pekl“ Intel, zatímco teď´se navzájem chválí. A Apple tak získal dobrou reklamu. (Avšak ani Intel na ní neprodělá, také se přiživí, v biologii se takovému vztahu říká komensalismus, případně hezky staročesky „soustolovnictví“.)
Na konferenci Morgan Stanley byl přítomen též generální ředitel Googlu Eric Schmidt. Dostal tam otázku, co je pravdy na pověstech, že Apple a Google spolupracují na vývoji tabletového počítače. Tuto pověst sice nepotvrdil, ale prohlásil, že Google a Apple „dělají stále více věcí společně. Máme podobné cíle, podobné konkurenty“. Spolupráce těchto dvou firem přirozeně není nijak velkým překvapením, již na Macworld Expu předváděl Jobs iPhone s některými službami Googlu, Schmidt tam měl vlastní proslov a ostatně sedí ve správní radě Applu. Jeho výrok, ačkoli vlastně zcela obecný, pochopitelně vyvolal vlnu spekulací. Nevěřím v nějakou spolupráci na hardwaru, spíše asi půjde o lepší využití služeb Googlu na hardwaru Applu. Dovedu si docela dobře představit přizpůsobení některých služeb Googlu iPhonu, jeho novému ovládání a možnostem jeho operačního systému. A asi nemusíme dlouho hádat, kdo by tak mohl být ten podobný konkurent. Uvidíme, zda těchto pár slov bude mít nějaké významnější pokračování, rozhodně by mohlo být zajímavé.