Dvě zprávičky o hardwaru (16.4.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Dvě zprávičky o hardwaru (16.4.07)

16. dubna 2007, 08.00 | Objevily se první výkonnostní testy osmijádrového Maca Pro a iPody se zřejmě ještě letos dočkají WiFi připojení.

Jako protiváhu přívalu informací o Leopardu, vyvolanému událostmi poslední doby, nabízím také dvě zprávy z oblasti hardwaru.

První výkonnostní testy osmijádrového Maca

Pro nenápadně uvedené osmijádrové Macy Pro se objevily první výkonnostní testy. Shrnutí jejich výsledků přinesl Mac Observer, vlastní testy provedl server Bare Feats. Srovnávaly se výkony nového osmijádrového stroje proti čtyřjádrovému Macu Pro s téměř shodnou konfigurací. Oba počítače měly procesory na 3 GHz, pracovaly se stejnými 8 paměťovými moduly (o celkové kapacitě 16 GB) a používaly shodné modely pevných disků. Jediný rozdíl tvořily grafické karty, osmijádrový stroj měl grafickou kartu Quadro FX 4500, zatímco čtyřjádrový kartu Radeon X1900 XT, ale prováděné testy se zaměřovaly hlavně na procesor, takže na grafice zase tolik nezáleželo.

V úplně prvním testu s testovacím nástrojem Cinebench 9.5 se při vykreslování jednoznačně použilo všech osm procesorových jader, současně se vykreslovalo 8 částí testovacího modelu. Přesto ovšem celkový čas vykreslování byl pouze o 45 % kratší než pro čtyřjádrový stroj.

V testech Photoshopu a Aperture Mac OS X Activity Monitor opět ukázal, že pracuje všech osm jader, ale čas pro dokončení testovací úlohy se proti čtyřjádrovému Macu téměř nezkrátil.

Rovněž jednotlivý export z QuickTimu a jedno kódování v iDVD nepřineslo zrychlení. Když však současně otevřeli v QuickTime Playeru 7.1.5 šest kopií stejného dvouminutového HD filmu a současně všech šest exportovali do filmového formátu iPodu, podařilo se tuto úlohu dokončit na osmijádrovém Macu o 38 % rychleji. Příslušné diagramy najdete na Bare Feats (výsledky pro osmijádrový stroj jsou ty vykreslené červenou barvou).

Zdvojnásobení počtu procesorových jader rozhodně nepřineslo dvojnásobné urychlení, ale to asi nikdo nečekal, výkon multiprocesorových systémů prostě neroste lineárně. Avšak tyto výsledky vycházejí skutečně nedobře.

Jedním z vysvětlení by mohla být nedostatečná propustnost paměti, podle kolegy testujících Lloyda Chamberse. Tvrdí, že pro osm jader je paměťová architektura současného Maca Pro nedostatečná, omezuje již 3GHz čtyřjádrový model. (Podle Chamberse činí skutečná maximální rychlost kopírování v paměti Maca Pro 2,9 GB/s, což ve čtyřjádrovém stroji dává 700 MB/s na jedno jádro a na osmijádrovém již pouhých 350 MB/s). Dodatečné testy ukázaly, že testovací programy běžící jen na procesoru skutečně pracují dvakrát rychleji. Ale jakmile se začne vyžadovat spolupráce s pamětí (a to nastane téměř při všech praktických použitích), výhody dodatečných procesorů se skoro úplně ztratí.

Další problém možná vězí v operačním systému – současný Tiger zřejmě nedokáže tak dobře zpracovávat tolik potenciálních programových vláken. Chambers k tomu podotýká, že operační systém neví, že by měl podržet vlákno na stejném jádře, místo toho ho odloží na kterékoli jiné jádro. Když se vlákno přemístí na jinou skupinu jader, musí se znovu naplnit cache paměť pro nové jádro. Navíc čtyřjádrové procesory Intelu tvoří dva “slepené” čipy Core 2 Duo, čímž se problém dále zhoršuje. Pokud k přehazování vláken mezi jádry dochází opakovaně, cache paměť ztrácí na efektivitě a začne se zatěžovat paměťová sběrnice.

Předpokládá se, že Leopard (až bude hotov) bude obsahovat lepší správu programových vláken, takže by měl vícejádrové stroje využívat účinněji. Nelze vyloučit, že osmijádrový Mac Pro byl vyvíjen právě s ohledem na Leoparda, avšak poslední události s tím vším poněkud zamíchaly.

Už dnes se najdou úlohy, v nichž osmijádrové stroje přinesou znatelné urychlení, velice však záleží na tom, jakou aplikaci použijete. To ovšem platí obecně pro všechny paralelní systémy, ve vzdálenější budoucnosti však Macy Pro jistě budou potřebovat další inovaci vnitřní architektury (dalo by se o ní uvažovat například v souvislosti se zcela novou architekturou procesorů Intel Nehalem v příštím roce). Na druhou stranu samotný vývoj softwaru by měl zaručit postupně stále lepší využití výkonnostního potenciálu těchto strojů, možná pomůže již samotné nasazení Leoparda (objevily se názory, že by doladění správy vláken mohlo patřit k příčinám jeho zpoždění). Nejvyšší modely Maců tak bude třeba volit s rozmyslem podle toho, co se na nich bude provozovat. Aplikace právě představené na NAB (především nový Compressor 3) by ovšem měly patřit k těm, jež osmijádrový stroj využijí.

iPody se již letos dočkají WiFi připojení

Zdá se, že nové iPody budou vybaveny WiFi adaptérem už ve druhé polovině letošního roku. Zprávu opět přinesly tchajwanské noviny DigiTimes, ještě donedávna považované za nepříliš spolehlivý zdroj – když se však nyní trefily s informací o odložení Leoparda, postoj k nim se obrátil.

Podle DigiTimes získala smlouvu od Applu na výrobu WiFi modulu firma USI (Universal Scientific Industrial) a OEM dodavatelem celého přístroje se stane Foxconn. USI by měla začít dodávat první kusy WiFi modulu již koncem tohoto měsíce, zatímco Foxconn nezačne dodávat hotové přehrávače dříve než ve třetím čtvrtletí, tedy v období mezi červencem a zářím.

Tato zpráva nijak nevybočuje z předchozích úvah o nových iPodech, z nichž alespoň jeden by měl být nový video iPod, přebírající mnohé prvky iPhonu. A právě kvůli omezení střetů s iPhonem lze přepokládat jejich uvedení až později v letošním roce.

Integrace WiFi připojení do přehrávačů se začíná stávat novým trendem, který spustil Microsoft Zune (jenž ovšem na trhu zatím nijak závratné úspěchy neslaví) a postupně se přidávají další. Na to bude muset reagovat i Apple, snad však vlastní implementaci bezdrátového připojení zvládne lépe než Zune.

V této souvislosti je ovšem trochu úsměvné, jak rychle se z DigiTimes stal uznávaný zdroj poté, co se potvrdila jejich předpověď o odložení Leoparda. Musíme si však uvědomit, že Tchán-wan tvoří centrum dnešní OEM výroby (vlastní fyzická výroba sice často probíhá v kontinentální Číně, ale to už je jiná věc) a firmy jako Apple si prakticky všechno nechávají vyrábět u OEM dodavatelů. DigiTimes tak stojí blízko u zdroje informací, záleží pouze na tom, co je kdo ochoten „pustit“. Nelze vyloučit, že i v případě Leoparda se někdo nechtěně uřekl. Uvidíme, zda se splní i jejich další předpovědi, například v květnu by se měl objevit MacBook Pro s LED podsvícením.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: