Dvě zprávy k Mac OS X: začalo testování Mac OS X 10.4.11 a Leopard získá certifikaci UNIX 03. (2.8.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Dvě zprávy k Mac OS X: začalo testování Mac OS X 10.4.11 a Leopard získá certifikaci UNIX 03. (2.8.07)

2. srpna 2007, 08.00 | Vývojáři obdrželi první testovací sestavení Mac OS X 10.4.11 a Mac OS X 10.5 Leopard získá certifikaci UNIX 03, jež by mohla přivést Macy do velkých podniků.

Zpráv kolem Maců opět ubylo (ono do 7. srpna asi ani nebude mnoho co sdělovat), ale následující dvě zprávy týkající se Mac OS X jsou docela zajímavé:

Apple včera rozeslal vývojářům první sestavení nově chystané aktualizace Tigera, Mac OS X 10.4.11 (s její existencí vývojáře poprvé seznámil v úterý) a požádal je, aby je podrobili důkladnému testování.

Podle lidí obeznámených s tímto softwarem první dvě sestavení – 8S2138 pro Macy s Intelem a 8S138 pro stroje s PowerPC – přinášejí vylepšení více než 60 konkrétních systémových komponent. Patří k nim zejména AirPort ovladače, ovladače Apple Storage, zvukové kodeky, CoreAudio, CoreFoundation, CoreGraphics, CoreTypes, CoreVideo, Dock, FileManager, FlashPlugin, Installer, Networking, PDFKit, QuickDraw, Safari, SystemSoundServer a WebKit.

Při uvolnění tohoto softwaru Apple nezdůrazňoval vylepšení jednotlivých komponent, ale prostě vývojáře požádal, aby systém důkladně otestovali s novými a se stávajícími aplikacemi – zvlášť s těmi, jež intenzivně využívají výše zmíněné komponenty.

Podle zasvěcených zdrojů Apple uvedl, že aktualizace Mac OS X 10.4.11 už zahrnuje 20 jednotlivých oprav chyb proti současné verzi Mac OS X 10.4.10. Patří k nim opravy kódu pro CoreAudio při dekódování souborů iTunes Plus, síťové funkce s VPN Cisco, aktivace a vypojování Bluetooth připojení na Macu a práce s CoreAudio pod Safari.

Až se tato první sestavení nové aktualizace Mac OS X dostanou k desítkám tisíc vývojářů Applu, seznam opravených chyb se zřejmě značně rozroste.

Práce na dalším vylepšování Tigera se tedy rozběhly, a i když od Leoparda nás už nedělí až tolik času (stihne-li se říjnový termín), Apple nezanedbává ani svůj stávající systém.

A Leoparda se týká druhá dnešní zpráva:

Leopard získá certifikaci UNIX 03

Chystaný Mac OS X 10.5 Leopard je první na BSD postavený operační systém, který obdrží certifikaci UNIX 03, což uvede Apple do elitní skupiny oficiálních prodejců UNIX 03 řešení.

Jak uvádí ArsTechnica, Apple vždy vychvaloval Mac OS X jako systém postavený na UNIXu a zdůrazňoval bezpečnost, stabilitu a kompatibilitu plynoucí z jeho BSD základů. To ovšem vyvolalo určité třenice se skupinou The Open Group spravující příslušné standardy, protože Mac OS X vlastně nebyl oficiálně certifikovaný jako UNIX. To se však nyní mění, protože již 18. května obdržel chystaný Leopard certifikaci UNIX 03 (viz tento PDF dokument), takže Mac OS X 10.5 na platformě Intelu bude „opravdový“ unixový operační systém.

Sice to vypadá jako pouhé papírování, ale tato certifikace je ve skutečnosti docela důležitá. Certifikace UNIX 03 totiž znamená, že Leopard odpovídá specifikaci SUS (Single UNIX Specification – jednotná unixová specifikace) verze 3, jež určuje fungování takových prvků jako jsou shell, kompilátor, C API rozhraní a podobně. Certifikace platí pouze pro Macy s Intelem, což však asi plyne hlavně z toho, že se Apple už nestará o certifikaci pro svou starší hardwarovou platformu.

Leopard se tak stává prvním operačním systémem postaveným na BSD, který obdržel tuto certifikaci a vstupuje tím do velice omezené skupiny dodavatelů UNIX 03 systémů (k nimž patří IBM, Sun a HP).

Tato certifikace by mohla mít významný vliv na podnikové zákazníky, protože veškerý software napsaný podle specifikací SUS se dá snadno přenést na každý operační systém typu UNIX 03, teoreticky by tak podniky, jež potřebují pro své aplikace „skutečný“ UNIX, mohly nasadit servery s Leopardem. A vývojáři podnikových aplikací by mohli začít používat Macy jako svou další vývojovou platformu, pravděpodobně navíc levnější než „velké železo“ výše zmíněných dodavatelů.

Jednalo by se ovšem skutečně spíše o serverové aplikace, protože grafické uživatelské rozhraní tak jednoduše přenositelné není, ale kód psaný podle specifikace SUS ano.

Jde sice o předčasné spekulace, avšak Leopard by se tak mohl stát prostředkem, jak Macy více prosadit v podnicích. Uvidíme, zda po uvedení ostré verze Leoparda v říjnu začne Apple zdůrazňovat i tuto vlastnost a zda přijme nějakou novou strategii pro podniky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: