Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Eric Schmidt opustil představenstvo Applu
5. srpna 2009, 00.00 | V pondělí Apple oznámil, že Eric Schmidt, generální ředitel Googlu, odešel z vedení Applu kvůli rostoucí vzájemné konkurenci obou firem.
Když počátkem července Google oznámil, že chystá vlastní operační systém Chrome OS, okamžitě to vyvolalo dohady, jak to ovlivní postavení Erica Schmidta, generálního ředitele Googlu. Ten totiž současně byl členem představenstva Applu, což se považovalo za jednu ze známek velice těsného vztahu obou firem.
Jenže v poslední době si začínaly stále více vzájemně konkurovat. První potíže nastaly již brzy nato, co Google ohlásil platformu Android pro mobilní přístroje, jež počala konkurovat iPhonu, avšak po oznámení Chrome OS se situace stala neudržitelnou, protože Chrome OS by se mohl stát přímým konkurentem Mac OS X (Chrome OS se sice nejspíš zaměří na netbooky a jiné levnější přístroje, o něž Apple zatím nemá zájem, není však vůbec jisté, zda by takové vysvětlení uspokojilo regulační úřady).
A to by v podstatě znemožnilo Schmidtovo účinkování v představenstvu Applu. Poté, co na trh přišly první telefony s Androidem, se neúčastnil těch jednání, kde se probíraly plány ohledně iPhonu, právě kvůli možnému střetu zájmů, avšak pokud by se nemohl účastnit ani jednání týkajících se Mac OS X, zbylo by opravdu jenom málo témat, na nichž by se mohl podílet.
Rostoucí vzájemné soupeření Applu a Googlu přiměly Schmidta k rezignaci
Schmidt se prostě ocital ve stále silnějším střetu zájmů, a tak není divu, že se na Webu se začaly objevovat výzvy, aby z představenstva Applu odešel sám, dříve než se celou věcí začnou zabývat regulační úřady. Schmidt na výzvy odpověděl, že zváží situaci a rozhodne se tak, aby to bylo ku prospěchu obou firem. A tento týden skutečně dospěl k rozhodnutí, v pondělí Apple oznámil, že Eric Schmidt představenstvo Applu opustil, vydal k tomu krátkou oficiální tiskovou zprávu.
Ta oznamuje Schmidtovu rezignaci na funkci, kterou zastával od srpna 2006 (tedy tři roky), zpráva dále cituje Steva Jobse, podle něhož byl Schmidt přínosným členem představenstva a pomohl k úspěchu firmy, avšak s tím, jak Google vstupuje do více oblastí základního podnikání Applu s Androidem a Chrome OS, Schmidtova efektivita v představenstvu Applu se podstatně snížila, protože kvůli střetu zájmů se musel zdržet účasti ve stále větší části jednání (Jobs tedy vlastně potvrdil to, o čem mluvily dřívější výzvy k Schmidtově rezignaci). A proto došlo ke vzájemné dohodě, že nastal čas, aby Schmidt z vedení Applu odešel.
Schmidt nepochybně v minulosti napomohl tomu, že se do produktů Apple integrovaly některé služby Googlu jako například Google Maps a YouTube na iPhonu, podpora služeb Googlu se objevila též v některých aplikacích Applu pro Macy, třeba možnost exportu do YouTube z iMovie. A naopak Google byl vstřícný vůči Applu, kupříkladu začal nabízet videa na YouTube v kódování H.264, aby se dala přehrávat na iPhonu, který nepodporuje Flash (totéž platí pro Apple TV). Google přenesl některé své aplikace (třeba Google Earth) na iPhone a Apple Google někdy při vývoji aplikací pro iPhone dovolil i to, co by jiným vývojářům neprošlo.
Vztahy obou firem zřejmě ochladnou
Avšak v poslední době se začaly vztahy mezi oběma firmami zhoršovat, protože nové snahy Googlu pořád víc zasahují do hájemství Applu. A došlo i na střety, jaké by dříve byly téměř nemyslitelné, minulý týden například Apple odstranil z obchodu App Store aplikace podporující službu Google Voice a Google potvrdil, že jeho vlastního klienta pro tuto službu Apple odmítl na App Store přijmout, celou záležitost dokonce začaly vyšetřovat americké úřady.
Schmidtův odchod z představenstva Applu tudíž představuje logické vyústění tohoto vývoje (zmíněné vyšetřování okolo aplikací pro Google Voice nejspíš ke Schmidtově rezignaci rovněž přispělo, ale hlavním důvodem bylo prověřování vazeb mezi Googlem a Applem ze strany amerického antimonopolního úřadu FTC, jež začalo už v květnu, FTC však ve svém šetření bude nadále pokračovat, protože ve vedení obou firem zůstávají ještě další lidé, mimo jiné bývalý viceprezident Al Gore).
Není sice pravděpodobné, že by mezi oběma firmami vzniklo vyložené nepřátelství, avšak období zvlášť těsné spolupráce zřejmě skončilo, nyní nejspíš budou jejich vztahy pragmatičtější a hlavní roli bude hrát to, zda přinesou vzájemný užitek.