Exkluzivní rozhovor s Pascalem Cagni - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Exkluzivní rozhovor s Pascalem Cagni

15. září 2000, 00.00 | Přinášíme exkluzivní rozhovor s viceprezidentem a výkonným ředitelem Apple Europe z AppleExpa 2000. Jaký je pohled Apple na Českou republiku?

Schůzka s výkonným ředitelem a viceprezidentem Apple Europe není pro většinu z nás příliš běžnou záležitostí. Tomu odpovídala zdlouhavá procedura příprav, která včera vyvrcholila setkáním 5 novinářů ze střední Evropy s panem Pascalem Cagni. Rád bych se podělil nejen o informace, které nám pan Cagni prozradil, ale i o průběh příprav samotných.

Vše začalo čtrnáct dní před odjezdem na Expo, kdy jsme oficiálně požádali o schůzku s někým z vedení Apple Europe. V té době se vše odehrávalo pouze v emailové rovině a během několika dní jsme vyplnili potřebné formuláře a zainteresovali do celé záležitosti i našeho lokálního distributora. Vše vypadalo bezproblémově až do okamžiku, kdy jsme několik dní před odjezdem byli požádání o zaslání otázek, které chceme položit. Odůvodnění bylo prosté: osoba, se kterou se máme sejít se musí dostatečně připravit. V té době jsme ani nevěděli s kým nám bude umožněno se sejít, takže jsem zaslal desítku povšechních otázek. To se ukázalo jako velmi dobrý tak, protože zaslané otázky sloužily pouze jako jakýsi profil novináře, podle kterého se s největší pravděpodobností rozhodovalo, zda rozhovor opravdu proběhne.

Až na výstavišti jsme se díky podpoře pánů z CDS dozvěděli, že rozhovor se uskuteční právě s Pascalem Cagni a nebude osobní, ale půjde o setkání s novináři. Naštěstí se jednalo pouze o tři polské novináře a dva čechy, takže situace rozumná pro všechny strany.

Ještě před setkáním jsme prošli jakousi přípravnou fází. Ta spočívala v asi hodinovém rozhovoru s Jacquesem Gourletem, který je regionálním sales managerem pro oblasti CEMEA. CEMEA je zkratka pro " CENTRAL EUROPE MIDDLE EAST and AFRICA", vybraná společnost že? V průběhu rozhovoru jsme byli v přátelské atmosféře opět požádáni o naše aktuální otázky. Ukázalo se, že nejde o projev cenzury, ale o snahu zjednodušit průběh setkání, protože pan Cagni pro nás neměl mnoho času. Již při debatě s panem Gourletem padlo několik opravdu zajímavých odpovědí, které v následujícím setkání pan Cagni potvrdil.

Drtivá většina otázek, které jsme oběma pánům položili směřovala k tomu samému. Kdy začne Apple výrazněji podporovat náš region, kdy se zlepší situace kolem propagace, lokalizace produktů a jejich dostupnosti. Přestože je Polsko větším trhem než ČR, problémy uživatelů jsou prakticky identické a možná ještě palčivější. Odpověď, které se nám dostalo byla sice předvídatelné, ale ne příliš povzbudivá.

Společnost Apple se při svém znovuzrození musela soustředit veškerý svůj potenciál pouze na největší trhy, kterými je USA a Japonsko. Ty dostaly prioritu jak v oblasti dodávek, tak i podpory. Finanční i personální možnost Applu v té době neumožňovaly ani výraznější podporu západoevropského trhu. S úspěchem této strategie se postupně stabilizovala situace ve společnosti a docházelo k rozšiřování zdrojů. Dnes putuje do Evropy 25% veškeré produkce Apple, což je povzbudivý fakt, který Apple Europe staví do výrazně lepšího světla. Na největších trzích jako je Francie a Anglie již jablíčka nepřehlédnete a to ani v masmédiích. Pro menší trhy byla zvolena speciální strategie, která se soustřeďuje zejména na oblast školství a základní podpory uživatelů.To platí i pro Českou republiku, takže na nějakou tu pěknou reklamu v televizi můžeme zatím zapomenout. Nicméně oba pánové shodně přiznali, že právě střední a východní Evropa jsou trhy, na kterých by Apple na rozdíl od tradičních teritorií mohl trvale zaznamenávat výrazný růst, takže je pravděpodobné, že situace se v dohledné době může změnit. Prostě a jednoduše Apple si stále nemůže dovolit vstoupit u nás na spotřebitelský trh, protože finanční náročnost by neodpovídala reálně dosažitelným výsledkům. Nicméně pokud bude chtít trvale dosahovat výrazného růstu produkce, jsou právě oblasti jako naše republika jediným východiskem, protože západní trhy jsou prakticky nasycené.

Velkou výhodou pro Českou republiku se dle všeho stane výroba nových počítačů Apple, která se rozeběhla u nás. Podle všeho i mnoho iMACů prodávaných na Expu již pochází z ČR. Tato továrna by se měla stát základní výrobní kapacitou pro oblast Evropy, což jistě posílí naší pozici z pohledu Apple Europe. O tom svědčí i slova pana Cagni, který nás uvítal s tím, že se do Čech teší a brzy nás navštíví. S největší pravděpodobností sice nepovede výroba v Čechách k snižování lokálních cen, ale může nás výrazně zviditelnit.

Další palčivou otázkou, kterou jsme nemohli položit byla lokalizace operačního systému a aplikací. Všichni si sice uvědomují, že bez plně lokalizovaného prostředí nemají počítače Apple lehkou pozici v našem regionu, ale opět se jedná o otázku kapacit. Apple lokalizuje MacOS do celé řady jazyků a není schopno zajistit pružnější vývoj těchto verzí, protože mnohem vyšší prioritu má například vývoj MacOS X. Přesto se Česká republika dočká lokalizované desítky a bylo nám přislíbeno, že nebudeme čekat déle než 6 měsíců.
Co se týče aplikací, zde je situace o to komplikovanější, že Apple většinou není výrobcem. Podle pana Gourleta probíhala velmi intenzivní jednání se společností Microsoft o lokalizaci Office, ale dopadla zcela neúspěšně, protože Microsoft nehodlá uvolnit kapacity pro lokalizaci tohoto produktu pro operační systém MacOS.

Kromě regionálních otázek se na přetřes dostaly i vysloveně aktuální záležitosti. Podle pana Cagni se za první den Expa prodalo něco kolem 2.000 beta verzí MacOS X, což představuje zhruba 4 licence za minutu! O přesném počtu prodaných počítačů zatím nejsou oficiální informace, ale víceméně byly potvrzeny naše dohady o stovkách kusů za den.

Setkání s panem Cagni potvrdilo několik faktů. Tím prvním je naprostá oddanost zaměstnanců Apple myšlence a filosofii společnosti. I výkonný ředitel je fandou Apple a přestože nastoupil ke společnosti pouze nedávno je dokonale informován i o technických záležitostech. Česká republika a potažmo celý náš region je chápána jako respektivní, nicméně velice malý trh. Nic by na tom nemělo změnit ani případné členství v EU, protože naše specifika spočívají zejména v jazykové bariéře a hospodářské situaci, kterou vstup ze dne na den určitě nezmění.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: