Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Greenpeace vyráží do útoku proti iPhonu. (16.10.07)
16. října 2007, 06.00 | Příměří mezi organizací Greenpeace a Applem skončilo, tentokrát se terčem útoku stal iPhone.
Už dlouho nebylo o organizaci Greenpeace ve spojitosti s Applem slyšet, avšak to se včera změnilo.
Greenpeace odhalila toxické látky v iPhonu
Včera organizace Greenpeace opět vyrukovala proti Applu jakožto škůdci životního prostředí, tentokrát se na tapetě ocitl iPhone. Vydala zprávu, v níž oznamuje, že v iPhonu našla nebezpečné látky.
Organizace nechala provést testy na vnitřních i externích komponentách telefonu. Testy odhalily zvýšené množství ftalátů (změkčovadel) v PVC izolaci kabelů sluchátek a dále bromované sloučeniny (zpomalovače hoření) v řadě součástek, především v deskách tištěných spojů. Podle Greenpeace tak Apple při uvedení iPhonu na trh promeškal klíčovou příležitost a organizace neopomněla zdůraznit, že by to určitě šlo bez těchto sloučenin, když to už dělá například Nokia.
Další výtka se týká baterie, pevně spojené s přístrojem, což znemožňuje výměnu baterie samotnému uživateli. Greenpeace z toho vyvozuje, že to dále ztíží recyklaci iPhonu, až bude vyhozen.
Jak to již u takovýchto organizací bývá obvyklé, objektivní údaje často interpretují s jistou dávkou demagogie, jež jim pomáhá podložit jejich tvrzení.
U zvýšených obsahů ftalátů sama organizace udává, že se v telefonu vyskytují v množstvích, jaká jsou zakázaná pro dětské hračky v San Franciscu a v Evropské unii. A o to právě jde, v případě hraček se předpokládá, že je děti budou okusovat a ocucávat, tam samozřejmě je na místě maximální opatrnost, tudíž se nastavují přísné hodnoty. Sluchátka iPhonu se ovšem (snad s výjimkou zvlášť nervózních uživatelů) obvykle neokusují. Pokud jde o zpomalovače hoření, ty vyvíjejí nebezpečné látky (dioxiny), když se spalují, to by se však s iPhonem také dělat nemělo.
A co se týče nevýměnné baterie, to už začíná být poněkud obehrané téma. Nutnost nechat baterii vyměnit u Applu je nepříjemná z hlediska uživatele, ovšem možná to naopak k recyklaci přispívá, Apple jistě starou baterii jen tak nehodí do popelnice. A i po slevě telefonu vychází výměna baterie (za asi 80 USD) pořád lépe než koupě nového přístroje.
Ano, iPhone nepochybně obsahuje některé potenciálně toxické látky, avšak pokud bude na konci své životnosti patřičně zrecyklován, neměly by nastat velké potíže. To, zda by některé z těchto materiálů šlo nahradit jinými, je v podstatě odborná otázka, na kterou lze těžko dát odpověď bez přesných znalostí.
Pochopitelně se vtírá podezření, že se Greenpeace zaměřila na iPhone hlavně kvůli jeho mediální známosti, rozbor nějakého exotického telefonu by jistě takový rozruch nevyvolal.
Dosavadní vztahy mezi Greenpeace a Applem
Souhrn dosavadního vývoje vztahů mezi Greenpeace a Applem najdete tady, tento článek popisuje obsah Jobsova otevřeného dopisu, v němž se Apple přihlásil k „zelené“ politice.
Jobsův dopis spory na dlouhou dobu uklidnil, mezitím se na trhu objevily nové MacBooky Pro, jež u 15“ modelů nahradily fluorescenční lampy (obsahující rtuť) LED podsvícením, které ovšem přineslo i jiné výhody.
Teď se však Greenpeace rozhodla pro další útok, částečně k tomu využívá též onoho Jobsova dopisu a tvrdí, že Apple nedodržel své sliby. Dočasné příměří tak zřejmě skončilo a můžeme čekat další kolo konfliktů.
Na základě zjištění Greenpeace se chystá žaloba
A již se našla organizace, která ze zjištění Greenpeace učinila podklad pro právní tažení vůči Applu. Organizace Center for Environmental Health (CEH) včera zaslala Applu právní vyrozumění, že na něj chystá žalobu – kalifornské zákony vyžadují, aby nejméně 60 dní před podáním vlastní žaloby dostal žalovaný toto vyrozumění.
Žaloba vychází z kalifornského zákona, podle něhož produkty, jež mohou uvolňovat ftaláty nebo jiné podobné toxické látky, musí být opatřeny varovným nápisem. V prvním kroku chce CEH přimět Apple k tomuto označení, ale nakonec hodlá firmu přinutit, aby se ftalátů úplně zbavila.
Mluvčí CEH potvrdila, že v podstatě chtějí přimět žalované výrobce k dohodě, podle níž omezí používání těchto chemikálií a toho chtějí dosáhnout také s Applem.
Zřejmě i v tomhle případě jde hlavně o získání mediální pozornosti. Apple zatím nereagoval ani na obvinění Greenpeace, ani na vyrozumění CEH.
Zatím se jen těžko dá soudit, zda a jaké důsledky tato záležitost bude mít. Hodně bude záležet na tom, jestli se skutečně rozběhnou související soudní spory, anebo to Apple utiší jinými prostředky. (Neměl by Steve Jobs napsat další dopis?).