Hardwarové zprávy: aktualizovaná RAID karta HighPoint pro Mac Pro a Xserve a modernizace MacBooku zřejmě ve 3. čtvrtletí. (19.5.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Hardwarové zprávy: aktualizovaná RAID karta HighPoint pro Mac Pro a Xserve a modernizace MacBooku zřejmě ve 3. čtvrtletí. (19.5.08)

19. května 2008, 00.00 | Aktualizovaný firmware RAID karty HighPoint RocketRAID 3522 umožňuje spouštění Macu Pro a Xserve z externího diskového pole. A podle asijských dodavatelů komponent se modernizovaný MacBook objeví v letošním třetím čtvrtletí.

Na dnešek jsem ze zpráv týkajících se Maců vybral dvě související s hardwarem, ty najdete tady. A k iPhonu se objevilo několik skutečně důležitých zpráv, pokud tedy k telefonu Applu netrpíte nepřekonatelným odporem, podívejte se na ně do druhého dnešního článku.

Zde začneme RAID kartou třetí strany pro „velké“ Macy:

Aktualizovaná karta RocketRAID 3522 umožňuje spouštění Macu Pro a Xserve z externích disků

Chcete-li z Macu Pro nebo z Xserve dostat co možná nejvyšší výkon, můžete tyto stroje osadit RAID kartou a disky uspořádanými do diskového pole RAID. Apple pro tento účel nabízí vlastní RAID kartu, jež však nepatří k nejlevnějším a její možnosti nemusí stačit každému.

Pochopitelně existují také nezávislí dodavatelé RAID řešení pro nejvýkonnější Macy, v této oblasti zřejmě vede firma HighPoint Technologies, která dodává široký výběr řešení, dost přesahující to, co poskytuje Apple.

RAID karta Applu je určena jen pro interní disky, někdy však může být třeba nasadit externí diskové pole. I pro takové situace se u HighPoint Technologies najde vhodný hardware, vrchol řady externích RAID řadičů tvoří karta RocketRAID 3522.

A pro ni nyní HighPoint Technologie vydala aktualizaci firmwaru, jež dovoluje spuštění Macu Pro či Xserve z připojených externích disků.

Tato karta se dá použít v Macích Pro a v serverech Xserve s procesory Intel, podporuje všechny modely uvedené na trh od roku 2006 do roku 2008. Jde o hardwarový SATA RAID řadič pro rozhraní PCI-Express x8, jehož srdce tvoří RAID procesor Intel IOP 341 na 800 MHz, doplněný 256 MB vyrovnávací RAM, ke kartě lze připojit až 8 SATA disků. (Tento model podporuje pouze SATA disky, pro SAS disky HighPoint Technologies dodává samostatné SAS RAID karty.) Tyto disky se připojují přes dva externí mini-SAS konektory, kromě toho se nabízejí Multilane a eSATA rozhraní.

Karta podporuje RAID pole v konfiguracích 0, 1, 3, 5, 6, 10 a 50 (podrobnosti najdete tady) a technologii JBOD („pouze několik disků“, kdy lze spojit do jednoho svazku několik disků rozdílné kapacity, blíže viz zde).

Všechny potřebné operace zařizuje přímo hardware RAID řadiče, takže ani výpočetně náročné konfigurace diskového pole (zejména RAID 5 a odvozené) nijak nesnižují výkon.

Podrobný popis vlastností karty RocketRAID 3522 poskytuje web výrobce.

Nový firmware a příslušné ovladače umožňují spuštění Mac OS X z jednoho externího disku nebo z externího diskového pole (v podporovaných konfiguracích) připojených přes tuto kartu. Podle typu diskového pole tak lze i pro samotné spouštění dosáhnout vyššího výkonu nebo větší ochrany dat, případně kombinace obojího. Pro takovéto spouštění potřebujete Mac OS X 10.4 (Tiger) nebo Mac OS X 10.5 (Leopard).

Aktualizace firmwaru se provede celkem snadno přiloženou webovou správní utilitou, nový ovladač a firmware s podporou spuštění Mac OS X stáhnete odsud.

RocketRAID 3522 se uplatní v náročných řešeních, jež vyžadují externí disková pole, možnost spouštění systému přímo z těchto polí může v řadě případů přijít vhod. Tato karta se celkem běžně nabízí i na našem trhu, za cenu mezi 11 000 a 12 000 Kč.

HighPoint Technologies dodává, jak již bylo řečeno, mnohá další RAID řešení (nejen) pro Macy, jejich úplný přehled najdete tady, stránka dovoluje velice jednoduše vybrat typ Maca, pro který hledáte RAID kartu. Některé se z nich se prodávají též u nás, což se na Webu už snadno dohledá.

Modernizované MacBooky se zřejmě objeví ve třetím čtvrtletí

Opět se vynořily pověsti o modernizaci iMacBooků. V podstatě se shodují s těmi, které přišly již počátkem dubna, nyní se však poněkud upřesnila doba příchodu těchto nových notebooků na trh.

Známý server DigiTimes cituje čínsky psané noviny Commercial Times, podle nichž si firmy AU Optronics a Chi Mei Optoelectronics rovným dílem rozdělily objednávku Applu na displeje pro nové MacBooky, jež se mají objevit v letošním třetím čtvrtletí, tedy v době od července do září.

Noviny dále citují analytiky trhu, podle nichž s příchodem těchto nových modelů dosáhne objem MacBooků prodaných za celý letošní rok tří milionů kusů. Jedná se ovšem o pouhé odhady založené spíše na intuici než nějakých „tvrdých“ faktech a podle toho by se s nimi mělo zacházet.

Výše zmiňované zdroje sice neuvádějí žádné bližší podrobnosti, ale z různých dalších zdrojů si přece jen lze udělat představu, jak by nové MacBooky mohly vypadat. Podle zasvěcenců současné plastové pouzdro nahradí pouzdro ze snadno recyklovatelných materiálů typu hliníku a nerezové oceli, mělo by připomínat současný iMac nebo MacBook Air.

Pokud jde o načasování do třetího čtvrtletí, to předpokládaly i dřívější zdroje AppIeInsideru, někteří jiní uvažovali už o červnu, to však nejspíš vycházeli z plánovaného data uvedení mobilní platformy Intelu.

Nové MacBooky (a také MacBooky Pro) by totiž měly používat novou platformu Intel Centrino 2 (dříve kódově označovanou jako „Montevina“). Tu sice Intel uvede na trh již v červnu, ale notebooky Applu na ni zřejmě přejdou později (ostatně s čipovou sadou Santa Rosa tomu vloni bylo podobně).

S Centrinem 2 přijdou i nové procesory, představující další evoluční krok vpřed od současných 45nm procesorů Penryn (ty Apple nasadil koncem února), jež budou vyžadovat základní desku typu „Socket B“. Vlastně půjde o Penryny druhé generace, se systémovou (FSB) sběrnicí na 1066 MHz a s taktovacími frekvencemi mezi 2,26 a 2,8 GHz.

Centrino 2 též přinese novou integrovanou grafiku GMA X4500, která poskytne citelně vyšší výkon (podle předběžných testů zhruba dvojnásobný oproti současné integrovaní grafice X3100). Navíc přidá dekódování HD videa a podporu nových zobrazovacích technologií. Vzhledem k tomu, že MacBooky využívají integrovanou grafiku, jedná se o dost důležité vylepšení. (Snad na nich konečně půjde přijatelně provozovat i náročnější hry.)

A vyvstává zde také otázka displeje nových MacBooků. Výše zmiňovaná firma AU Optronics totiž dodává pro MacBook Air 13” LCD displeje s LED podsvícením, což zákonitě vede k dohadům, jestli je Apple použije též pro nové MacBooky se stejnou úhlopříčkou obrazovky. Bylo by to v souladu se „zelenou politikou“ Applu a MacBooky by se opět měly čím odlišit od jiných notebooků své kategorie.

Nejasné zůstávají i další věci, například to, zda Apple konečně vybaví též nejlevnější MacBook DVD vypalovačkou (namísto současné už skutečně zastaralé kombinované mechaniky).

Na tyto otázky ovšem zřejmě dostaneme odpověď nejdříve za dva měsíce, osobně bych však sázel spíše na ještě pozdější termín, protože počátkem léta Apple nejspíš bude chtít zaměřit pozornost na nový iPhone.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: