Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Hardwarové zprávy: Apple uvedl iPhone a iPod touch s dvojnásobnou pamětí, další informace k procesoru Silverthorne a změny podpůrných dokumentů pro MacBook Air. (6.2.08)
6. února 2008, 06.00 | Apple včera spustil prodej iPhonu s 16 GB a iPodu touch s 32 GB paměti. CD-R server přináší dodatečné údaje k ultramobilnímu procesoru Silverthorne Intelu. A Apple stáhl nebo pozměnil některé podpůrné dokumenty pro MacBook Air.
V tomto článku shrnuji zprávy související s hardwarem Applu, druhý dnešní článek naopak obsahuje zprávy z oblasti softwaru.
Nejdůležitější hardwarová zpráva se týká nových modelů iPhonu a iPodu touch:
Apple uvedl iPhone a iPod touch s dvojnásobně velkou pamětí
Včera dopoledne byl americký webový obchod Applu odstaven, takže se okamžitě začalo spekulovat, že by to mohlo značit uvedení nějakých novinek (navíc bylo úterý, kdy Apple tradičně uvádí nové produkty). Kolovaly různé pověsti, mimo jiné o modernizaci MacBooků Pro (náznaky, z nichž se to odvozovalo, však byly opravdu hodně sporné).
Všechny tyto dohady se mýlily, Apple nakonec včera uvedl nové modely iPhonu a iPodu touch. Nečekejte však žádné zásadní změny typu podpory 3G sítí, došlo pouze ke zdvojnásobení kapacity paměti. Oficiální tiskovou zprávu najdete tady.
Nový iPhone se tedy dodává se 16 GB flash paměti, prodávat se bude za 499 USD. V nabídce nadále zůstává 8GB model telefonu za stávající cenu 399 USD. Podobně přidává paměť nový model iPodu touch, ten lze nyní pořídit s kapacitou až 32 GB, opět za cenu 499 USD. Stále se prodávají modely s 16 a 8 GB paměti, za 399, respektive 299 USD.
Greg Joswiak, viceprezident Applu pro globální marketing iPodů a iPhonu, k tomu poznamenal, že pro některé uživatele není paměti nikdy dost. Uvedl, že nyní si budou moci užívat ještě více hudby, fotografií a videa na nejrevolučnějším mobilním telefonu a nejlepším mobilním WiFi zařízením světa. (Od viceprezidenta pro marketing lze takové výroky očekávat.)
Oba přístroje samozřejmě obsahují nový firmware 1.1.3, který poskytuje řadu nových funkcí, jako třeba určení polohy přístroje, možnost tvorby záložek pro webové stránky, možnost úpravy ikon domovské obrazovky a podporu nové filmové půjčovny na iTunes Store (ta funguje zatím pouze v USA). Všechny tyto novinky představil Steve Jobs ve svém proslovu na lednovém Macworld Expu.
Nový 16GB iPhone se začal od včerejška prodávat v těch zemích, kde se nabízí oficiálně, iPod touch se 32 GB se prodává celosvětově. Mimo USA nové přístroje dostanete s obvyklou „přirážkou“, v Británii oba stojí 329 GBP (v přepočtu přes 650 USD), v eurozóně nový iPhone přijde na 499 EUR (740 USD) a 32GB iPod touch se prodává za cenu okolo 460 EUR (v přepočtu zhruba 680 USD, cena se v jednotlivých zemích mírně liší pode sazby daně z přidané hodnoty).
Tento krok Applu se dal celkem očekávat, poslední dobou se objevuje stále více informací o tom, jak klesají ceny flash pamětí, Apple tak mohl paměť rozšířit, aniž by musel cenu zvedat nějak výrazněji (jistě byla nastavena tak, aby se zachovala obvyklá zisková marže). Nepochybně se najdou zákazníci, kteří větší paměť ocení, zvlášť pokud pracují s videem. A ti, jimž stačí stávající kapacity, mohou sáhnout po dosavadních modelech za nižší cenu.
Několik čísel k procesoru Silverthorne
Intel zveřejnil některé bližší podrobnosti o svém chystaném ultramobilním procesoru Silverthorne, avšak kolegové z CD-R serveru pátrali ještě důkladněji a zjistili další údaje. Doporučuji přečíst si jejich článek, zde zmíním alespoň několik základních informací.
Jak už víte, Silverthorne by měl vynikat především nízkou spotřebou, údajně do 2 wattů. Toho tento čip dosahuje hlavně nasazením menšího počtu tranzistorů a zmenšením své plochy. Obsahuje totiž jen 47 milionů tranzistorů na ploše 25 mm2 (naproti tomu nový mobilní Penryn tvoří přes 400 milionů tranzistorů na 110 mm2). Na zmenšení má hlavní zásluhu menší cache paměť L2, o kapacitě jenom 512 KB (současné Meromy v MacBoocích obsahují 4 MB cache paměti L2, Penryn bude mít dokonce 6 MB). Navíc je procesor pouze jednojádrový. To chce Intel vyrovnat podporou hyperthreadingu (vícevláknového zpracování), otázkou ovšem je, nakolik nahradí skutečná dvě jádra. (Čip však obsahuje hardwarovou podporu pro hyperthreading).
Intel tvrdí, že časem bude Silverthorne pracovat až na 2 GHz, ale nesdělil, jaké budou počáteční frekvence, podle jiných zdrojů by to mělo být asi 1,6 GHz. S vnějším světem procesor komunikuje po systémové sběrnici na 533 MHz. Z těchto charakteristik celkem jasně plyne, proč by Silverthorne měl dávat výkon zhruba na úrovni Pentia M, to totiž bylo vybavené dost podobně (cache paměť L2 však dosahovala velikosti nejméně 1 MB). Vzhledem k očekávanému uplatnění v kapesních a ultramobilních zařízeních by ovšem takovýto výkon měl víc než stačit.
Apple by měl patřit k prvním výrobcům, co tento čip (a související čipovou sadu „Menlow“) nasadí do svých produktů, zatím však můžeme jenom hádat, k čemu konkrétnímu ho využije.
Apple stáhl a pozměnil některé podpůrné dokumenty k MacBooku Air
Na přelomu ledna a února Apple zveřejnil první podpůrné dokumenty řešící některé problémy s MacBookem Air, brzy nato zprovoznil podpůrnou stránku pro tento notebook, jež mimo jiné obsahuje odkazy na zmíněné podpůrné dokumenty, tak k nim zajišťuje snazší přístup.
Jak však upozorňuje britský Macworld, některé dokumenty mezitím Apple stáhl či pozměnil.
Například ohledně možných problémů se staršími bezdrátovými směrovači 802.11n Apple nejprve uváděl, že takovéto problémy mohou nastat se staršími základnovými stanicemi AirPort Extreme, užívajícími starší verzi návrhu standardu 802.11n a jako řešení doporučoval přechod na frekvenční pásmo 5 GHz. Článek v původním znění však stáhl a poté vydal pozměněnou verzi, která sděluje, že v případě používání MacBooku Air se směrovači 802.11n třetích stran vybavenými neaktuálním firmwarem můžete zaznamenat problémy s funkcí Remote Disc, migračním asistentem nebo se vzdálenou instalací. Jako řešení Apple doporučuje aktualizovat firmware směrovače.
Zcela zmizel článek upozorňující, že při delším používání se může MacBook Air zahřát tak silně, až procesor vypne jedno své jádro a poté druhému jádru sníží taktovací frekvenci, což oslabí výkon stroje. Není příliš jasné proč Apple stáhl tohle, zmíněný mechanismus nepochybně nadále zůstává, možná Apple došel k závěru, že k takové situaci dochází velice zřídka, a tak není třeba ji příliš připomínat. (MacBook Air sám sobě o není nijak zvlášť výkonný – proti jiným notebookům Applu, takže zmínky, že jeho výkon může ještě klesat, nepůsobí dobře z marketingového hlediska.)
Stažení dalšího podpůrného článku se naopak dá pochopit velice snadno. V něm totiž Apple upozorňoval, že při používání kamery iSight může být video trhané nebo může skákat. Jako řešení doporučil nainstalovat QuickTime 7.4. Jenže tato verze působí velice nepříjemné problémy s většinou softwaru pro zpracování videa, doporučovaná náprava by asi měla ještě horší následky, není tedy divu, že Apple daný článek ze svého webu odstranil.