Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Hardwarové zprávy: nové iMacy a Mac mini s čipovou sadou nVidie a Apple skutečně má licenci na grafiku PowerVR. (22.12.08)
22. prosince 2008, 02.00 | Potvrdilo se, že nové iMacy a Mac mini budou používat stejnou čipovou sadu nVidie jako nové notebooky z letošního podzimu. A Apple skutečně patří k držitelům licence na mobilní grafiku PowerVR od Imagination Technologies Group, část jejích akcií ostatně vlastní (mimochodem, Intel v ní též drží svůj podíl).
Zájem vzbudily také dvě zprávy, týkající se grafického hardwaru v budoucích produktech Applu. Ta první upřesňuje, co můžeme očekávat v oblasti grafického vybavení nových stolních Maců:
Nové iMacy a Mac mini nasadí čipovou sadu nVidie
Počátkem příštího roku by se měly objevit modernizované iMacy (prudký pokles jejich prodeje v USA signalizuje potřebu takového kroku) a též inovovaný Mac mini.
Samozřejmě se hodně spekulovalo, jaký hardware v těchto strojích Apple použije pro grafiku, velmi často se uvažovalo o tom, že nasadí stejnou čipovou sadu nVidie, jaká se objevila v nových MacBoocích z letošního října.
A teď se zdá, že to máme skutečně potvrzeno.
Jeden z přispěvatelů diskusních for InsanelyMac se totiž probíral soubory rozšíření jádra (kext soubory) dodávanými s nejnovějšími MacBooky a MacBooky Pro a objevil v nich odkazy na stroje „Macmini3,1“ a „iMac9,1“.
Spuštění System Profileru na většině současných iMaců a Maců mini přitom ukáže, že tyto stroje používají jako modelová čísla řetězce „Macmini2,1“ a „iMac8,1“, takže konfigurační soubory dodané s novými notebooky odkazují na modely, které ještě nebyly ani oznámeny.
Největší pozornost z nich vyvolává soubor pro řadič SMC (System Management Controller – řadič správy systému) a pro rozhraní ACPI (Advanced Configuration and Power Interface – rozhraní pokročilé konfigurace a správy napájení), soubor „ACPI_SMC_PlatformPlugin.kext“. Ten obsahuje řadu různých zajímavých informací, včetně řetězců určujících čipové sady jednotlivých Maců.
Položky pro ještě neohlášené modely iMacu a Macu mini jako čipovou sadu udávají „CFG_MCP79“, tedy úplně stejnou čipovou sadu nVidia MCP79 nasazenou novými MacBooky, MacBooky Pro a MacBookem Air (s hliníkovými „unibody“ pouzdry), pro ty zmíněný soubor užívá identifikátory „MacBook5,1“, „MacBookPro5,1“ a „MacBookAir2,1“.
Jasně to dokládá tento snímek obsahu souboru se zvýrazněnými úseky pro nový iMac a Mac mini.
Zajímavé je rovněž to, že tyto položky obsahují datum 2008, to vypadá jako podpora pro tvrzení, že se uvedení těchto strojů původně plánovalo již na listopad letošního roku (jak naznačovaly tehdy kolující pověsti), ale ze zatím neznámého důvodu (který vzhledem k pověstnému tajnůstkářství Applu nejspíš takovým zůstane i nadále) nakonec bylo jejich uvedení odloženo na první čtvrtletí roku 2009.
Samozřejmě zde zůstává otázka, jaká konkrétní grafika se v nových stolních Macích objeví. V Macu mini lze předpokládat integrovanou grafiku nVidia GeForce 9400M, jež se nachází v novém MacBooku Air a v hliníkových 13“ MacBoocích, oproti současné velice zastaralé grafice Intel GMA950 by to znamenalo ohromný krok vpřed.
Ovšem pro iMac by GeForce 9400M byla přece jen trochu slabá, ostatně v nových MacBoocích Pro ji doplňuje samostatná grafická karta nVidie vyšší třídy. Vypadá jako hodně pravděpodobné, že také nové iMacy nasadí dodatečnou výkonnější grafickou kartu, zatím lze pouze spekulovat jakou.
V nových MacBoocích Pro se nachází jak integrovaná GeForce 9400M, tak samostatná GeForce 9600M, tam to ovšem má smysl kvůli prodloužení výdrže na baterii, když nepotřebujete tak výkonnou grafiku. Kdyby se objevilo podobné uspořádání u nových stolních iMaců, vyvstává otázka, k čemu by to posloužilo. Možná však bude pro Apple ekonomicky výhodnější nasadit stejné čipové sady, jaké užívá pro notebooky, i do iMaců. Ostatně právě nVidia již vloni přišla s návrhem schématu HybridSLI dovolujícího přepínat mezi integrovanou a samostatnou grafikou, a to též u stolních počítačů.
Na iMacu by to mohlo sloužit ke snížení příkonu a zahřívání stroje, když nebude potřebný vyšší výkon grafiky. Snižování spotřeby energie určitě bude příští rok z mnoha důvodů důležitým trendem, Apple by to mohl využít i v rámci zdůrazňování „zelenosti“ svých počítačů. Je však třeba připomenout, že prozatím jde o pouhé dohady, jež potvrdí či vyvrátí až příští rok.
Dnes téměř jistě již víme alespoň toto: Apple připravuje inovované iMacy a Mac mini, v nichž budou důležitou úlohu zastávat čipové sady nVidie.
Apple konečně prokazatelně odhalen jako držitel licence na čipy PowerVR
Už dříve se objevovaly náznaky, že by Apple mohl pro svá budoucí mobilní zařízení nasadit grafické čipy PowerVR nové generace vyvíjené Imagination Technologies Group. Ty nabízejí poměrně slušný výkon grafiky a dekódování videa, zároveň však svým příkonem vyhovují podmínkám mobilního nasazení.
Svého času se sice uvažovalo, že by Apple mohl také u svých mobilních přístrojů přejít na procesory kompatibilní s architekturou x86 (tehdy kódově označované Silverthorn, z nichž se vyvinuly dnešní Atomy), dnes se ovšem jeví jako mnohem pravděpodobnější, že zůstane u procesorů ARM a právě ty by měla doprovázet grafická technologie Imagination Technologies.
Ta totiž letos na jaře oznámila uzavření smlouvy se Samsungem, jemuž udělila výrobní licenci na některé grafické čipy PowerVR SGX a na dekodéry videa VXD. Samsung má tyto čipy vyrábět, ale nikoli navrhovat, tato úloha připadla tehdy neznámé „mezinárodní společnosti zabývající se elektronickými systémy“, jíž Imagination Technologies udělila licenci na svá grafická jádra a dekodéry videa nové generace.
AppleInsider došel k názoru, že onou neznámou společností je Apple. Zmíněné licenční ujednání bylo uzavřeno na několik let a pro více různých použití a týká se současných a budoucích mobilních grafických komponent Imagination Technologies, především grafických procesorů PowerVR SGX a dekodérů VXD. (Bližší popis schopností čipů SGX najdete tady, dekodéry VXD popisuje tahle stránka).
Tyto komponenty podporují OpenGL ES 2.0 a navíc obsahují systém Universal Scalable Shader Engine, který poskytne mobilním zařízením účinnou 3D grafiku se stínovači (shadery). A dekodéry VXD si poradí s HD videem. Nová grafická jádra jsou zpětně kompatibilní s programovým kódem vyvinutým pro grafická jádra MBX (ta se používají v současných iPhonech a iPodu touch), navíc i ten budou zpracovávat rychleji a účinněji.
Licenční ujednání Applu o grafice PowerVR navíc vysvětluje též důvod převzetí firmy P. A. Semi, jež má zkušenosti s vývojem integrovaných řešení (typu SoC – „systém na čipu”) s nízkým příkonem, právě ona by zřejmě měla vyvíjet nové specializované čipy pro iPody a iPhony (v podstatě to potvrdil Steve Jobs v jednom rozhovoru).
A teď se tohle všechno potvrdilo, když Imagination Technologies oznámila, že Apple koupil 8 milionů jejích akcií (3,6 procenta celkového počtu) a navíc sdělila, že Apple je skutečně držitelem licence na její technologie. (Toto prozrazení však zřejmě proběhlo bez svolení Applu, protože Imagination Technologies záhy dané oznámení stáhla ze svého webu, stejně jako všechny jiné zmínky o spojitosti s Applem, informace ale už stejně byla vypuštěna ven a bude se po Webu šířit dál.)
Je tedy nanejvýš pravděpodobné, že budoucí iPhone a podobné přístroje Applu budou používat grafiku PowerVR SGX, kterou si Apple sám navrhne tak, aby mu nejlépe vyhovovala, přičemž vlastní výrobu nejspíš obstará Samsung (ten již vyrábí procesory ARM pro iPhone a iPod touch).
Nasazení pokročilejších grafických procesorů do mobilních zařízení Applu dává smysl také v souvislosti se strategií kolem Mac OS X 10.6 (Snow Leoparda), kde by měly významnou roli hrát standard OpenCL a technologie Grand Central, dovolující snazší psaní aplikací pro vícejádrové procesory a pro pokročilé grafické procesory. Už při návrhu standardu OpenCL (který se mezitím dočkal schválení) se mluvilo o tom, že kód v něm napsaný by měl fungovat prakticky na všem, co ho bude podporovat, lze si tak představit, že by bylo možné aplikace z Maců poměrně snadno přenášet na budoucí mobilní zařízení Applu s odpovídající grafikou, to by pochopitelně přineslo značnou konkurenční výhodu proti ostatním mobilním platformám.
Mimochodem, podle této zprávy Imagination Technologies hledá zaměstnance právě na práci s OpenCL, konkrétně softwarové designéry pro OpenCL kompilátor a pro OpenCL ovladače, přičemž vyžaduje zkušenosti se zabudovanými operačními systémy pracujícími v reálném času a naznačuje, že hlavní úlohou těchto pracovníků bude navrhovat software pro současnou a následující generaci grafického hardwaru. To vypadá jako jasná podpora předchozích úvah.
Jistě, stále se jedná o dohady, ovšem vcelku dobře podložené, těžko pochybovat o tom, že budoucí mobilní zařízení nasadí výkonnější a propracovanější grafiku, čímž se ještě více přiblíží herním konzolám. Ostatně právě hry by zde mohly hrát významnou roli, již dnes se iPhone a iPod touch považují za důležité herní platformy a nejvýznamnější herní firmy cítí příležitost k získání nového trhu, s ještě výkonnějším hardwarem, jaký se zřejmě chystá, by se možnosti pro hry dále rozšířily.
O tom, že mobilní grafická řešení PowerVR mají zřejmě slušnou budoucnost, svědčí i to, že svůj vlastnický podíl v Imagination Technologies zvětšil také Intel, přikoupením více než 900 tisíc akcií zvětšil svůj podíl na skoro sedm milionů akcií, neboli 3,04 procenta. Intel tento krok učinil pouhých 48 hodin po Applu, což přirozeně vede k různým spekulacím, rozhodně to však dokládá, že Intel rovněž považuje tuhle grafickou technologii za důležitou pro budoucí mobilní zařízení (nejspíš by ji rád viděl jako doplněk svých procesorů Atom).
Za současné situace je sice jakékoli předpovídání velmi ošemetnou záležitostí, zdá se však být nanejvýš pravděpodobné, že blízká budoucnost (možná už příští rok) přinese mobilní zařízení se schopnostmi blížícími se osobním počítačům, asi si zatím ani neumíme představit, jaká nová využití by to mohlo přinést. A Apple určitě nebude stát stranou takovýchto snah.