Hardwarové zprávy: Sony jedná s Applem a Microsoftem o Blu-ray a Intel plánuje vlastní SSD disky. (11.3.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Hardwarové zprávy: Sony jedná s Applem a Microsoftem o Blu-ray a Intel plánuje vlastní SSD disky. (11.3.08)

11. března 2008, 08.00 | Sony jedná jak s Applem, tak s Microsoftem o podmínkách nasazení Blu-ray mechanik. A Intel hodlá začít vyrábět vlastní rychlé SSD disky, včetně 160GB modelu.

Následující dvě zprávy z oblasti hardwaru by mohly mít vliv také na Macy:

Sony jedná s Applem a Microsoftem o Blu-ray

Rozšíření optických mechanik využívajících modrý laser dlouho brzdil souboj dvou nekompatibilních formátů, Blu-ray a HD DVD. Nakonec však formát HD DVD, prosazovaný hlavně Toshibou, prohrál, přispělo k tomu zejména rozhodnutí některých významných firem přiklonit se ke konkurenčnímu Blu-ray.

A nyní se pochopitelně Sony snaží prosadit svůj Blu-ray u důležitých firem. Viceprezident Sony Electronics US Stan Glasgow uvedl pro Financial Times, že Sony jedná s Applem a s Microsoftem o nabídce Blu-ray mechanik.

Apple sice od počátku patřil mezi firmy z tábora Blu-ray, ale s nasazením do Maců zatím váhá. Dokud probíhala válka formátů pro modrý laser, držel se opatrné strategie, Macy prostě nabízel (a nadále nabízí) s DVD vypalovačkou SuperDrive.

Sony teď vycítila svou příležitost a pokouší se Apple získat na svou stranu. Apple se však v poslední době hodně zaměřil na stahování obsahu z Internetu, a to včetně HD videa, v rámci své filmové půjčovny iTunes Movie Rentals (spuštěné na Macworld Expu). Ta nabízí i filmy v HD formátu 720p (zatím však v dost omezeném počtu). A modernizovaná Apple TV 2 umožňuje velice snadné využívání těchto internetových služeb.

Co se týče Microsoftu, u něj jde o jeho herní konzolu Xbox 360. Také Microsoft raději sáhl po klasické DVD mechanice, jako volitelné příslušenství však začal prodávat externí HD DVD mechaniku (Microsoft dával přednost spíše HD DVD), určenou pouze pro přehrávání filmů, nikoli pro hry. Když však formát HD DVD v podstatě skončil, možná by mohl Microsoft místo toho nabídnout externí Blu-ray mechaniku.

Tvrzení Sony lze ovšem těžko ověřit, Apple záležitosti tohoto typu nekomentuje nikdy a rovněž Microsoft odmítl potvrdit, zda nějaké takovéto rozhovory proběhly.

Stan Glasgow se vyjádřil i k možnosti, že stahování nahradí fyzická optická média. Podle něj sice bude stahování získávat na významu, avšak bude to trvat ještě mnoho let. Pro objemy dat HD videa zůstává přenosová kapacita Internetu stále nedostatečná, navíc zákazníci pořád dávají přednost fyzickým diskům, které mohou vlastnit.

Velmi důležitým faktorem přijímání Blu-ray mechanik bude jejich cena. Ta je zatím dost vysoká a hned tak se to asi nezmění, podle Glasgowa cena přehrávačů do konce letošního roku klesne na 299 USD a do konce roku 2009 by to mohlo být na 200 USD. Pokles cen přehrávačů pravděpodobně nebude tak prudký jako v případě DVD přehrávačů, mimo jiné i kvůli tomu, že čínští výrobci zatím nezískali příslušnou licenci, přičemž právě tito výrobci obvykle výrazně stlačí ceny.

V případě Maců však půjde spíše o Blu-ray vypalovačky, jejichž ceny v poslední době začínají vypadat přijatelněji. Hodně důležitá bude podpora na úrovni Mac OS X, je dost pravděpodobné, že na jednáních zaznělo také toto téma. S datovými disky se už nyní dá zacházet celkem snadno (vypalovací programy jako Toast to zařídí), problém zřejmě bude s přehráváním Blu-ray filmů, kvůli jejich velmi silným mechanismům ochrany proti kopírování. Ty kladou na software, ale i na hardware požadavky, jaké by byly pro Apple sotva přijatelné (a téměř jistě by je odmítla i většina uživatelů).

Další vývoj okolo Blu-ray mechanik na Macu tedy zůstává nejasný, bude nejspíš trvat ještě několik měsíců, než se dočkáme nějakých konkrétnějších výsledků (ze strany Applu, třetí výrobci asi přijdou s novými nabídkami dříve).

Intel hodlá začít vyrábět vlastní SSD disky

MacBook Air jako první Mac začal nabízet nemechanickou alternativu k pevným diskům v podobě 64GB SSD disku využívajícího flash paměť. Oproti klasickému magnetickému disku si ovšem za SSD disk připlatíte 1 000 USD, přesto dostanete menší kapacitu (standardní 1,8” disk MacBooku Air pojme 80 GB). SSD disk v MacBooku Air sice urychluje spouštění stroje, ale výsledky výkonnostních testů nebyly příliš přesvědčivé, výrazněji se neprodloužila ani výdrž na baterii.

Nyní by však mohl kartami v oblasti SSD disků zamíchat Intel.

V příštím čtvrtletí totiž hodlá představit několik vlastních SSD disků, včetně 160GB modelu, který by víc než zdvojnásobil kapacitu oproti SSD disku v současnosti nabízenému pro MacBook Air. (Jistě, Samsung hodlá zvýšit kapacitu až na 256 GB, avšak jeho řešení s touto kapacitou přijde nejdřív koncem letošního roku).

Navíc by tyto SSD disky Intelu měly být mnohem rychlejší než stávající nabídky, a to i včetně SSD disků Samsungu. Intel tvrdí, že dodá disky s výkonem odpovídajícím možnostem rozhraní SATA (to v nejnovější verzi podporuje přenosovou rychlost do 3 GB/s). Až je uvede na trh, prý poznáme, že ne všechny SSD disky jsou stejné. Záleží na architektuře návrhu SSD disku, na způsobu, jímž fungují řadič a příslušný firmware.

Intel současně očekává citelný pokles cen flash disků během několika let, což by mělo způsobit, že se z luxusního doplňku změní v běžné vybavení notebooků již za dva roky. Zatímco dnes notebook s SSD diskem stojí asi o 1 000 USD víc (viz MacBook Air), v roce 2010 by už měl stačit příplatek 100 až 200 USD.

Intel to vyvozuje z toho, že ceny flash pamětí prozatím klesaly o 40 procent za rok, v letech 2009 a 2010 by to dokonce mělo být o 50 procent.

Nasazení SSD disku v noteboocích se jeví celkem logické, Intel však zdůrazňuje také jejich roli v serverech, kde mohou významně zvýšit výkon. Jako příklad uvádí ukázku dodávky videa na požádání, kde pro dodávku 4 000 současných videoproudů bylo třeba 62 pevných disků s 15 000 otáčkami za minutu. Při nasazení svých SATA SSD disků dokázal Intel stejný test provést s pouhými 10 SSD disky.

Samozřejmě, tato tvrzení bude možné ověřit až poté, co Intel své SSD disky uvede na trh. Z výše uvedeného plyne, že jde o SATA disky, zatímco MacBook Air používá rozhraní PATA (to by však mělo jít vyřešit převodníky). Navíc i jeho ostatní hardware není nijak zvlášť výkonný (ve srovnání s ostatními Macy, mezi subnotebooky si vede docela dobře), takže by se vyšší výkon SSD disků Intelu asi příliš neprojevil. Zajímavá by tedy byla hlavně větší kapacita, otázkou však zůstává, kolik bude 160GB varianta stát.

V budoucnosti by se SSD disky Intelu mohly uplatnit spíše v MacBoocích Pro, ty by jejich výkonu jistě využily. A snahy Intelu o prosazení SSD disků na servery by nakonec mohly tuto technologii přinést též do Macu Pro a do Xserve.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: