IBM uvedla na trh procesor Power6 (22.5.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

IBM uvedla na trh procesor Power6 (22.5.07)

22. května 2007, 09.00 | Pro dnešní Macy to sice již nemá přímý význam, ale vzhledem k historii by vás mohlo zajímat, kam došel vývoj architektury POWER.

Téma tohoto článku sice pro dnešní Macy vlastně nemá valný význam, avšak věřím, že čtenáře nadále zajímá, kam nyní, po odtržení od Applu, architektura procesorů POWER směřuje.

Oficiálně uveden čip Power6

IBM totiž včera oznámila uvedení svého nového výkonného čipu Power6. Na webu IBM k tomu najdete obsáhlou tiskovou zprávu, jež vyvolala pozornost mnoha zpravodajských serverů, a málokdo si odpustil nějakou poznámku směrem k Applu.

Vlastní dodávky čipu na trh začnou příští měsíc, ale nyní byl oficiálně ohlášen. IBM se tímto procesorem snaží opět získat něco prostoru navíc v oblasti nejvýkonnějších serverů.

Hlavní novinku nového čipu tvoří to, že dokáže pracovat na taktovací frekvenci až 4,7 GHz, přesto spotřebovává zhruba stejně energie jako čip předchozí generace (Power5). IBM se tedy rozhodla vydat odlišným směrem než většina ostatních výrobců mikroprocesorů. Ti se soustředili především na zvyšování počtu procesorových jader (třeba Sun se svými procesory Niagara), IBM se naopak zaměřila na zvyšování taktovací frekvence dvoujádrového čipu.

IBM se chlubí, že nový procesor má propustnost 300 GB/s, což nabízí možnost „stáhnout celý katalog iTunes za asi 60 sekund – 30krát rychleji než Itanium“.

IBM tímto tahem doufá zvrátit trend zvyšování počtu jader při spíše stagnující taktovací frekvenci a ukazuje tímto čipem, že lze poskytovat více taktů za časovou jednotku, a přesto šetřit energii.

Vlastnosti čipu

ArsTechnica probírá některé vlastnosti tohoto procesoru podrobněji. Autor článku v žertu podotýká, že by Apple s tímto čipem mohl překročit magickou hranici 3 GHz, uznává ovšem, že je to laciný vtip.

Power6 má následující vlastnosti:

  • Může pracovat na frekvenci až 4,7 GHz
  • Obsahuje 790 milionů tranzistorů
  • Čip zabírá plochu 341mm2
  • Vyrábí se 65nm SOI procesem, s deseti vrstvami měděných propojení, prvních osm vrstev užívá izolaci s nízkou dielektrickou konstantou
  • Procesor nese dvě jádra
  • Každé jádro umí současně zpracovávat dvě programová vlákna
  • Zahrnuje dva paměťové řadiče

Tyto vlastnosti byly oznámeny již dříve, takže se žádné velké překvapení nekoná (IBM dokonce mluvila o překonání hranice 5 GHz, ale ten malý kousek se jí jistě dá prominout). V každém případě IBM na vnitřní architektuře čipu hodně zapracovala (bližší podrobnosti najdete ve zmíněné tiskové zprávě), protože výsledky benchmarkových testů přinášejí až senzační čísla. Výsledky asi překvapily samotnou IBM, v tiskové zprávě jim věnuje rozsáhlý samostatný odstavec.Proti předchůdci Power5 podává Power6 skoro dvojnásobné výkony. To platí jak pro celočíselné výpočty, tak pro výpočty v pohyblivé čárce. V celočíselných výpočtech dosud byla šampionem architektura Intel Core, avšak Power6 ji zde připravil o prvenství. Výrazně překonává též procesory Intel Itanium.

Otázka procesorů pro Macy

Podobné zprávy pravidelně vyvolávají u některých uživatelů nářky nad přechodem na Intel, musíte si však uvědomit, že architektura POWER není zcela totožná s PowerPC. Procesory PowerPC ovšem staví na architektuře POWER a obě čipové řady jsou do značné míry kompatibilní (POWER čipy obsahují nadmnožinu PowerPC instrukcí). Wikipedie nabízí přehledný popis jak architektury PowerPC, tak POWER.

Z hlediska uživatele spočívá hlavní rozdíl v tom, že PowerPC čipy byly určeny do osobních počítačů, zatímco procesory Power směřují hlavně do serverů. IBM sice ještě nezveřejnila ceny nových čipů, dá se však předpokládat, že budou poměrně vysoké.Apple sice servery nabízí, ty ovšem rozhodně netvoří páteř jeho nabídky, dnes vydělává nejvíc na noteboocích. Power6 výrazně snížil spotřebu, přesto by to asi nebyl ideální procesor pro notebook. A v době, kdy se o přechodu na Intel rozhodovalo, IBM nic takového ještě neměla hotové. A navíc zde vyvstala otázka výrobních kapacit, kde se masovému výrobci Intelu těžko konkuruje.

Spekulace o tom, kam by došly Macy, kdyby byly zůstaly u PowerPC, dnes tak nemá valný význam. Ostatně IBM jasně ukázala, kam směřuje. Procesory POWER nabízí výhradně pro servery (a pracovní stanice). A odvozené PowerPC verze už asi ani vyvíjet nechtěla. Macy v takové situaci prostě musely svůj osud svázat s Intelem.

Shrnutí

Vývoj na poli procesorů ovšem nepostrádá jistou ironii. Určitě si pamatujete doby, kdy Apple bojoval proti „megahertzovému mýtu“ a jako jednu z protizbraní nasazoval víceprocesorové systémy. Uběhlo pár let a vše je úplně naopak. IBM vyhání vzhůru taktovací frekvenci, zatímco Intel (a mnozí další výrobci procesorů) zvyšuje počet procesorových jader.

Nové procesory Power6 zřejmě budou tvrdou konkurencí jiným serverovým procesorům, zvlášť Itaniu od Intelu. Za povšimnutí stojí ta skutečnost, že IBM dokázala výrazně zvýšit taktovací frekvenci, aniž by se stejně rychle zvyšovala spotřeba. To by se mohlo stát inspirací i pro ostatní výrobce procesorů, včetně Intelu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: