Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Intel prozrazuje další podrobnosti o svých chystaných procesorech (18.4.07)
18. dubna 2007, 08.00 | Intel blíže promluvil o mobilních Penrynech, poskytl první informace o výkonnosti stolních Penrynů a představil další typy procesorů pro různé účely.
Intel ve dnech 17. a 18. dubna pořádá vývojářskou konferenci IDF (Intel Developer Forum) v čínském Pekingu. To není náhoda, Intel v poslední době začal do Číny poměrně masivně investovat, v brzké době tam chystá vybudovat celou novou továrnu. Pro nás je ovšem mnohem zajímavější, že při této příležitosti opět odhalil něco ze svých plánů pro budoucí čipy, z nichž by časem některé mohly tepat i v útrobách budoucích Maců a jiných přístrojů Applu.
Už v pondělí uspořádal Intel tiskovou konferenci, na níž prozradil další podrobnosti k chystaným procesorům Penryn. (O jejich architektuře ovšem mnohé sdělil již dříve.)
Poznámky k mobilním Penrynům
V pondělí Intel mluvil hlavně o mobilním nasazení Penrynů. Čipová sada Santa Rosa, jejíž uvedení na trh se chystá počátkem května (a možná se objeví v modernizovaných MacBoocích), se má v prvním pololetí příštího roku dočkat další modernizace, postavené právě na mobilním Penrynu vyráběném 45nm procesem. Intel prohlásil, že bude moci vzít Penryn a zasadit ho do stejné platformy, což umožní jeho rychlé nasazení.
Dále má Intel v plánu čtyřjádrový mobilní Penryn, ten by se měl objevit někdy během roku 2008. Bude se zaměřovat na špičkové mobilní herní stroje a mobilní pracovní stanice, kde jsou uživatelé ochotní vzdát se delší výdrže na baterii výměnou za vyšší výkon. Přesto však Intel nečeká, že by si tento čip našel cestu do většiny notebooků. Bude představovat špičkový model a podle zástupce Intelu se do běžného používání jen tak rychle nedostane, protože nebude dostatek vícevláknových aplikací ospravedlňujících jeho nasazení.
Čtyřjádrový mobilní čip by se měl vnitřní architekturou lišit od dnešních čtyřjádrových serverových a stolních čipů (například těch v novém Macu Pro), jež v podstatě tvoří dva dvoujádrové čipy spojené k sobě v jednom pouzdře. Mobilní Penryn by mohl mít všechna čtyři jádra na jednom kousku křemíku, což by zvýšilo výkon a snížilo spotřebu, a právě to potřebujete v notebooku s omezeným vnitřním prostorem a možnostmi chlazení.
Další informace z pekingského IDF
V úterý mnohé další informace o Penrynech přednesl v Pekingu Pat Gelsinger, jeden z viceprezidentů Intelu, který má na starosti též nové procesory. Shromážděným vývojářům řekl, že stolní PC s Penrynem by měla zaznamenat zvýšení výkonu asi o 15 procent pro aplikace zpracování obrazu, 25 procent pro 3D vykreslování a přes 40 procent pro hry. Kódování videa, při užití kodérů využívajících nové instrukce SSE4, by se mělo zrychlit o více než 40 procent.
Tyto hodnoty Intel odvozuje od zkušebního čtyřjádrového procesoru Penryn, běžícího na 3,33 GHz se systémovou sběrnicí na 1333 MHz a 12 MB cache paměti, srovnávaného s již prodávaným čipem Intel Core 2 Extreme QX6800 na 2,93 GHz, vybaveným 1066MHz sběrnicí a 8 MB cache pamětí.
Gelsinger dále zmínil chystaný 45nm Xeon se systémovou sběrnicí na 1600 MHz, určený pro pracovní stanice a servery. Ten by měl přinášet až 45procentní urychlení pro aplikace náročné na přenosovou kapacitu a až 25procentní nárůst výkonu pro servery pracující s Javou, ve srovnání s dnešními čtyřjádrovými Xeony X5355.
Připomněl rovněž nástupce Penrynu, rodinu procesorů Nehalem, chystanou na rok 2008, ovšem tyto informace zveřejnil Intel už dříve.
Za zmínku však stojí též plány Intelu na čipy „Caneland” a “Tolopai“.
Caneland představuje novou sérii procesorů Xeon se sníženou spotřebou. Xeony 7300 Caneland se objeví ve třetím čtvrtletí 2007, ve verzích se spotřebou 80 (čtyřjádrový) a 50 (dvoujádrový) wattů, určených především pro deskové (blade) servery s větším nahuštěním komponent. Intel tím zároveň dokončí přechod všech Xeonů na architekturu Core. Tyto procesory by měly Intelu pomoci v soupeření s chystanými AMD Opterony „Barcelona“.
Výpady Intelu do nových oblastí
Tolopai by pak měl být prvním zástupcem rodiny produktů typu “systému na čipu”, integrujících několik klíčových komponent do jediného procesoru. Procesor Tolopai, jehož uvedení na trh se očekává v roce 2008, zmenší velikost čipů až o 45 procent a spotřebu energie o 20 procent proti standardní konstrukci vyžadující čtyři odlišné čipy, přitom poskytne celkově vyšší výkon.
Čipy Tolopai ovšem nejsou určeny do počítačů, ale spíše do zařízení spotřební elektroniky a do telekomunikačních přístrojů – pro konkrétní účely by se do čipu integrovaly různé další prvky (třeba grafický akcelerátor pro herní přístroje). Intel podobné čipy dodává už dnes, v úterý uvedl na trh CE 2110 Media Processor, jenže ten je postaven na architektuře XScale. Intel dříve vlastnil celou divizi XScale procesorů, ale nedávno ji prodal Marvellu a nyní nechává své XScale produkty spíše dobíhat, podle všeho se snaží postupně všechny své procesory převést na architekturu x86.
Gelsinger na IDF také prvně zmínil projekt „Larrabee“, snažící se integrovat výkonné grafické procesory a serverové procesory během roku 2008. Intel to považuje za protiváhu podobného projektu Fusion AMD (jeden z výsledků sloučení AMD s ATI). Vedle použití v grafice by měla najít užití v dalších výpočetně náročných aplikacích, třeba finančních analýzách. Bližší podrobnosti uvést nechtěl, pouze připustil, že Fusion se asi dostane na trh dříve, avšak Larrabee se má snáze programovat a měl by zvládat 1 bilion operací v pohyblivé čárce za sekundu.
Shrnutí
Ze všech těchto novinek by měly dříve či později těžit také Macy. Z výše uvedených informací mimo jiné vyplývá, že Penryny budou výkonnější i při stejném počtu jader, což potěší, protože zrychlení zvyšováním počtu jader není právě jednoduché a projeví se pouze v určitých aplikacích. Nové Xeony vypadají slibně, dá se předpokládat, že se časem dostanou do inovovaných Maců Pro. A mobilní Penryny by měly zajistit další rozvoj přenosných Maců. Apple by možná našel použití i pro čipy Tolopai, jejich nasazení si lze představit například v nástupci Apple TV.
Odvrácenou stránku tohoto vývoje představuje rychlé zastarávání stávajících strojů, s tím však těžko půjde něco dělat, průmysl PC prostě žije z této strategie. Současné dění však vyvolává otázku, jak rychle na to vše vůbec bude Apple reagovat a zda se přizpůsobí vývojovému cyklu Intelu, nebo zvolí jinou hardwarovou strategii.