Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Intel upřesnil své plány s procesory. (19.9.07)
19. září 2007, 06.00 | Na včerejší konferenci Intel Developer Forum Intel upřesnil své plány s procesory Penryn a Nehalem a také předvedl čip vyrobený 32nm procesem.
Většina včerejších zpráv se točila kolem londýnské konference, s tou jsem vás ovšem seznámil už ve včerejším podvečerním článku. Ostatních zpráv již tolik nebylo, takže dnešní články budou stručnější.
Tématem tohoto článku jsou nové a aktualizované informace, jež Intel zveřejnil o svých procesorech chystaných pro bližší i vzdálenější budoucnost. Vzhledem k tomu, že čipy Intelu tvoří základ Maců už druhý rok, jistě sem takové téma patří.
Včera se v San Franciscu konala vývojářská konference Intel Developer Forum (IDF), kde se Intel pochlubil svými novinkami. O konferenci referuje více zdrojů, dobrý přehled nejdůležitějších informací předkládá AppleInsider. (Oficiální tisková zpráva Intelu k IDF se nachází zde).
Generální ředitel Intelu Paul Otellini na konferenci předvedl vzorek prvního čipu vyrobeného 32nm procesem a též upřesnil, co se bude dít s chystanými procesory Penryn a s jeho následníky Nehalem.
Penryn
Nejprve na trh přijdou procesory Penryn, první hromadně vyráběné čipy používající 45nm výrobní proces. Penryny přinesou menší velikost základních prvků, nižší spotřebu energie a zvýšený výkon. (Vedle pokročilého výrobního procesu k tomu přispívají i mnohá vylepšení architektury, viz třeba tady.) Intel hodlá Penryny nasadit v široké paletě zařízení od kapesních přístrojů po špičkové servery. Zatímco v kapesních zařízeních se využije nízké spotřeby energie, ve „velkém železe” naopak přijdou vhod vícejádrové procesory. Do konce letošního roku chce Intel uvést 15 nových procesorů z této řady a v prvním čtvrtletí roku 2008 pak dalších 20. (V případě Maců by mohly být zajímavé Xeony stavící na architektuře Penryn).
Intel samozřejmě nemůže zůstat stranou vlny zájmu o ochranu životního prostředí, a tak neopomíná zdůraznit, že všechny 45nm procesory a též čipové sady vyráběné 65nm procesem začnou od příštího roku používat technologii zapouzdření, jež nevyužívá halogeny. To jednak vede k energeticky úspornějším čipům, ale zároveň to tolik nezatěžuje životní prostředí.
Zvlášť úsporný Penryn
Během své prezentace Paul Otellini oznámil také verzi Penrynu se zvlášť nízkou spotřebou, půjde o dvoujádrový procesor, jemuž postačí 25 wattů. Bude spolupracovat s čipovou sadou Montevina, chystaným nástupcem současné čipové sady Santa Rosa (tu najdete kupříkladu v nejnovějších MacBoocích Pro). Montevina bude mimo jiné zahrnovat elektroniku podporující bezdrátový komunikační standard WiMAX. Tato platforma se objeví na trhu v příštím roce, podle Otelliniho již několik výrobců hodlá počátkem roku 2008 představit notebooky postavené na čipové sadě Montevina, jakmile se dostane na trh. Jistě si lze představit, že by mezi nimi mohl být Apple, zatím však jde o čirou spekulaci, neobjevil se ani jediný náznak, co vlastně Apple pro své notebooky chystá.
Nehalem
Později v roce 2008 přijde nástupce Penrynu Nehalem. Na IDF Otellini poprvé veřejně Nehalem předvedl a potvrdil, že Intel je na dobré cestě začít dodávat tuto novou procesorovou architekturu ve druhé polovině příštího roku.
Architektura Nehalem byla navrhována s ohledem na co nejlepší výkon na jeden watt a bude to první procesor Intelu využívající novou systémovou architekturu QuickPath Interconnect, jež nasazuje integrovaný paměťový řadič a vylepšené komunikační spoje mezi systémovými komponentami. (Intel zde do značné míry napodobuje stávající architekturu procesorů svého konkurenta AMD. Procesory AMD používají integrovaný paměťový řadič už nyní a jeho serverové čipy, Opterony, nasazují technologii HyperTransport, umožňující rychlé propojení více procesorů a dalších komponent.)
Nehalem na rozdíl od Penrynu představuje zcela novou architekturu, která změní téměř všechno, mimo jiné opouští dosavadní sběrnici FSB a výrazně mění i vnitřní architekturu procesorů. (Bližší informace například zde.) Procesory Nehalem by měly dále zvýšit výkon, snížit spotřebu energie a zavést nové důležité serverové funkce. Měly by znamenat další výraznou inovaci již rok poté, co Intel uvede na trh první 45nm procesory.
Nová 32nm výrobní technologie
Zlatý hřeb konference IDF tvořilo předvedení prvního 300mm křemíkového plátku s čipy vyrobenými 32nm technologií. Vývoj pokročilých testovacích čipů znamená důležitý milník na cestě Intelu k hromadné výrobě procesorů 32nm procesem, té hodlá dosáhnout v roce 2009.
Testovací 32nm čip Intelu nese logiku a statickou (SRAM) paměť, celkem obsahuje 1,9 miliardy tranzistorů. Nový výrobní proces navíc využívá druhou generaci technologie materiálu s vysokou dielektrickou konstantou a kovových hradel tranzistorů.
Hustota prvků při 32nm výrobním procesu je skutečně ohromná, Otellini použil názorný příměr, podle něhož se do tečky na konci této věty vejdou 4 miliony tranzistorů vyrobených tímhle procesem.
Intel tak hodlá nadále pokračovat ve své „tik-ťak“ strategii, kdy jeden rok uvede novou architekturu a druhý rok ji vylepší. Jinými slovy, každý rok přijde s novými modely procesorů a každé dva roky s novou základní architekturou. Penryny představují vylepšení současné architektury Core, zatímco Nehalem bude onou novou architekturou. A 32nm výrobní technologie Nehalemy dále vylepší.
Možná využití pro Macy
Něco z toho si jistě najde cestu do Maců. Xeony postavené na Penrynu by se mohly ještě letos objevit v Macu Pro a nástupci dnešních notebooků by mohli využít mobilní Penryny spolu s čipovou sadou Montevina. (Integrovaná podpora standardu WiMAX také možná přivodí velké změny, v takovém případě Apple jistě nezůstane stát stranou.)
Procesory Nehalem budou vyžadovat úplné přepracování základní desky, takže by s nimi mohly přijít i zcela nové typy Maců, to se už ovšem pohybujeme v rovině naprosto nepodložených spekulací. A díky 32nm výrobnímu procesu existuje prostor pro další vylepšování Nehalemů. Intel tak na konferenci IDF v podstatě nastínil další vývoj svých procesorů do roku 2009, čímž zároveň otevírá prostor pro další vylepšování Maců.