Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
JavaScript zvládá iPhone 3GS skutečně hodně rychle
29. června 2009, 00.00 | Nové testy analytické a reklamní firmy Medialets ukázaly, že iPhone 3GS zpracovává JavaScript třikrát rychleji než iPhone 3G a Palm Pre, velkou zásluhu na tom však má vedle nového hardwaru také firmware 3.0.
Už při prvním představení iPhonu 3GS Applu zdůrazňoval jeho vyšší výkon (ostatně písmeno „S“ v názvu by mělo znamenat zkratku právě pro „rychlost“), což potvrzují jak zkušenosti nových vlastníků v diskusích, tak též objektivní testy. Jedny z prvních výkonnostních testů provedl AnandTech a zjistil, že se webové stránky na iPhonu 3GS v průměru vykreslují o více než 120 procent rychleji a proti hardwarově srovnatelnému Palmu Pre měl nový iPhone náskok přes 20 procent.
S dalšími testy týkajícími se zpracování složitých webových stránek (a také webových aplikací) nyní přichází firma Medialets, poskytující reklamní a analytické služby vývojářům mobilních aplikací.
Apple udává, že je nový iPhone až dvakrát výkonnější než jeho předchůdce, ovšem mnohé by zajímalo jeho výkonnostní srovnání i s jinými obdobnými mobilními platformami (jako Palm Pre či Google Android). To je však dost obtížné, protože používají značně odlišné operační systémy, liší se rovněž způsob tvorby aplikací pro ně. (A různí se pochopitelně i hardware, avšak u nejnovějších typů chytrých telefonů se začíná hodně sbližovat.)
JavaScript a WebKit - společné pojítko rozdílných mobilních platforem
Jednu věc však mají tyto přístroje společnou - umí brouzdat po webu a jejich prohlížeče vycházejí z otevřeného projektu WebKit.
A na webu stále významnější roli hrají webové aplikace, jež většinou využívají JavaScript (jako příklad vzpomeňme třeba Gmail či Google Maps). Navíc pro JavaScript existují standardizované benchmarkové testy, Medialets se proto rozhodla otestovat výkon šesti různých implementací WebKitu v benchmarkovém testu SunSpider.
Testovalo se na následujících platformách:
- Safari 4.0.1 na 2GHz bílém MacBooku s Mac OS X 10.5.7 (pro celkové porovnání s mobilními přístroji)
- Mobile Safari na iPhonu 3G s firmwarem 2.2.1
- Mobile Safari na iPhonu 3G s firmwarem 3.0
- Mobile Safari na iPhonu 3GS s firmwarem 3.0
- Webový prohlížeč telefonu T-Mobile G1 se systémem Android 1.5 („Cupcake“)
- Webový prohlížeč Palmu Pre se systémem webOS 1.0.2
Výsledky testu SunSpider
Výsledky všech šesti přístrojů udává tenhle diagram, v němž mezi mobilními platformami jako zcela jasný vítěz vynikl iPhone 3GS, test SunSpider dokončil za 16,5 sekundy.
iPhone 3G s firmwarem 3.0 potřeboval 48,7 sekundy, tedy téměř třikrát tolik, v případě JavaScriptu tak vychází zrychlení ještě vyšší, než udává Apple (ten ovšem mluví o průměru, v jiných oblastech naopak není urychlení zdaleka tak vysoké, takže celkově nakonec má pravdu).
Překvapivě však také Palm Pre strávil na testu 48,6 sekundy, přestože se svým hardwarem daleko víc podobá iPhonu 3GS. Velkou ztrátu na všechny tyto telefony měl T-Mobile G1 (s Androidem), ten test zpracoval až za 91,1 sekundy (5,5násobek času iPhonu 3GS).
V případě iPhonu ale významnou roli hrál též jeho software, protože iPhone 3G s firmwarem 2.2.1 si pro stejný test vyžádal dokonce 132,3 sekundy, zaostal tak i za telefonem G1. Apple zjevně v novém firmwaru provedl výrazné optimalizace, zvlášť co se JavaScriptu týče (to ostatně zmiňoval již na letošní konferenci WWDC).
V případě Palmu Pre se projevuje, že jeho software ještě není doladěný a zřejmě zatím nedokáže plně využít potenciál svého hardwaru, což se by se ovšem časem mělo zlepšit, totéž platí pro Android (telefon G1 navíc používá o dost slabší hardware, srovnatelný spíše s iPhonem 3G).
Bílý MacBook samozřejmě byl mnohem rychlejší než všechny mobilní telefony, test SunSpider dokončil už za 1,36 sekundy, nelze však srovnávat nesrovnatelné, MacBook do kapsy nestrčíte a do jiné kategorie patří také jeho energetické nároky.
Ale jak ukazuje zmíněný diagram, iPhone 3GS se již dost přiblížil, kdyby tento trend pokračoval i nadále (avšak extrapolace do budoucnosti jsou vždy značně ošidné), mohly by se za několik málo let chytré telefony vyrovnat dnešním osobním počítačům.
Zůstaneme-li v současnosti, lze říci, že iPhone 3GS dokáže zpracovat JavaScript opravdu rychle, což se by mělo projevit především při práci s náročnějšími weby a webovými službami. A očividně mu v tom pomáhá jak nový, silnější hardware, tak též optimalizovaný software, z něhož ovšem mohou těžit i vlastníci dřívějších iPhonů.
Co se týče Palmu Pre a telefonů s Androidem, ty zřejmě budou potřebovat další optimalizaci svého softwaru, aby opravdu zužitkovali svůj hardware (to platí zejména pro Palm), za několik měsíců se tudíž mohou výsledky testu hodně změnit.
Otázka výkonu her na iPhonu 3GS
iPhone 3GS ale dokáže vykonávat i jiné úlohy než brouzdat po webu, výkonnější hardware by se měl projevit také v aplikacích, zejména ve hrách. Jeden takový předběžný test zveřejnil na blogu hráčského webu 1UP Jeremy Parish, zkusil, jak rychle na novém iPhonu funguje hra I Love Katamari.
Na iPhonu 3G tahle značně náročná hra (navíc pro danou platformu zřejmě nepříliš dobře přizpůsobená) běží velmi pomalu, hodiny ve hře nemají ani poloviční rychlost proti reálnému času. Na iPhonu 3GS hra působila mnohem svižněji, hodiny se zrychlily asi o třetinu (to odpovídá nárůstu taktovací frekvence hlavního procesoru), rychlejší bylo rovněž spuštění hry. Zrovna tato hra však nejspíš nedokáže naplno využít schopností nového hardwaru, proto je průkaznost daného testu dost sporná.
Hry na iPhonu 3GS (ale i další graficky náročné aplikace) by navíc mohlo dále významně urychlit plné využití nového grafického jádra PowerVR SGX, to však zároveň vyvolává otázku zajištění kompatibility aplikací mezi stávajícími iPhony (a iPody touch) a iPhonem 3GS (a případnými dalšími novými přístroji Applu s obdobným hardwarem), vnitřní architektura grafických koprocesorů se totiž zásadně liší.
Nový iPhone již teď nabízí výrazně rychlejší zpracování aplikací, lze ale předpokládat, že se časem objeví nové tituly psané přímo pro něj (nebo alespoň obsahující variantní rutiny lépe využívající jeho hardware), takže bychom se mohli dočkat dalšího významného zvýšení výkonu některých aplikací.