Ke srovnání PPC a Intel Maca na WWDC - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Ke srovnání PPC a Intel Maca na WWDC

15. června 2005, 13.00 | Protože se objevila celkem rozsáhlá diskuse k porovnání výkonu Maca s procesorem Intel a PPC, mimo jiné s řadou nepochopení, doplním tyto výsledky několika údaji.

Protože se objevila celkem rozsáhlá diskuse k porovnání výkonu Maca s procesorem Intel a PPC, mimo jiné s řadou nepochopení, doplním tyto výsledky několika údaji:

- Nejde o žádný virtuální výplod internetových spekulací, na WWDC jsem byl a všechno to naměřil :-), nemám ale čas na výměnu stovek flame ware mailů, věcné otázky prosím pište pod článek. Originální článek se screenshoty naleznete zde.

- GT Player používá k DSP procesingu jeden procesor kvůli dosažení nízké latence audia, na druhém procesoru mohou běžet další thready pro zpracování MIDI a grafiky, ale to se neuplatnilo v testu. Pokud si někdo chce GT Player vyzkoušet, napište na , demo na našich stránkách je dost staré a chová se jinak než testovaná aplikace.

- Pokud má Intel Mac zapnutý hyperthreading, jeví se jako dvouprocesorový. HT přináší max. asi 20% nárust výkonu a to především aplikacím špatně optimalizovaným pro multithreading.

- Memory Leaks sice v programu jsou a to díky tomu, že jsou v knihovnách Apple, ale nezávisí na nich množství alokované paměti. To by bylo až po jejím mnohanásobném uvolnění a novém alokování.

Ale především:

- Kompilátor GCC produkuje pro Intel podstatně nekvalitnější kód, i když jsem úmyslně porovnával neoptimalizované aplikace, kde se to tolik neprojeví. Jedná se o prototyp Intelovského Maca, to co půjde do výroby, bude vypadat úplně jinak. I kompilátor bude mnohem lepší.

- Apple nešířil bludy, když srovnával výkon Intelu a PPC ve svých reklamách, jenom si vybral určitý typ úloh. PPC je obecně rychlejší v FPU a vektorových operacích, Intel je rychlejší v integer operacích. Všechna grafika je sice počítaná ve floating point, stejně jako audio a video, ale všechny paměťové operace, tedy pointerová aritmetika, je a bude celočíselná. Kormě SpecINT je potřeba se podívat i na SpecFPU.

- Steve Jobs mluví především o budoucí road map obou výrobců, má informace o tom, jakým směrem se to bude vyvíjet. Co platí už teď je, že Intel zvítězil v poměru výkon/příkon, intelový Mac je vevnitř úplně prázdný narozdíl od chladiči zaplněné dual G5.

- Závěrem by tedy mohlo být to, že koupit si dnes Maca s G5 nebo i Mini s G4 nejsou vyhozené peníze, v následujících letech se pak budeme moct spolehnout na stabilní nárust výkonu a dostatečnou výrobní kapacitu Intelu.

- Pokud mám říct něco osobního, PPC se mi jako programátorovi líbí víc než Pentium a 68k Motorola se mi vždycky líbila víc než zvrácené segment-offset adresování intelu s jeho směšným programing modelem, pokud by Motorola a IBM měly stejnou poptávku po "stolních" procesorech jako Intel a tím pádem tolik peněz na vývoj, tato situace by nikdy nenastala. Je to podobné, jako když Apple musí vyvíjet stejně rozsáhlý systém jako MS, i když na to má mnohem míň peněz, přesto to dělá mnohem lépe a jeho přínos pro design operačního systému obecně je mnohem větší. O přežití bohužel rozhoduje víc obchodní šikovnost než krása myšlenek...

Lubor Přikryl, Software Development, DSound

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: